zakon o vrtcih

Burni odzivi na predlog novele zakona o vrtcih: konec zasebnih vrtcev?
14. 04. 2025 18.39Predlog novele zakona o vrtcih, o katerem bo vlada predvidoma odločala že ta mesec, prinaša kar nekaj sprememb. Novela je v javnosti sprožila burne odzive, zlasti zaradi omejitve financiranja zasebnih vrtcev, ki bi bilo po novem omejeno zgolj na koncesije občin. Medtem ko v javnih vrtcih temu predlogu prikimavajo, mu zasebniki nasprotujejo, saj da to pomeni konec zasebnih vrtcev in s tem tudi konec raznolikosti.

Neobiskovanje osnovne šole bodo lahko obravnavali kot zanemarjanje otroka
18. 03. 2025 18.17Minister za delo in socialne zadeve Luka Mesec je v Novem mestu predstavil paket ukrepov za reševanje romskih vprašanj. V izjavi za medijev je izpostavil, da bo center za socialno delo primer otroka, ki ga starši ne bodo poslali v šolo, lahko obravnaval kot zanemarjanje otroka. To pa ima lahko resne pravne posledice, je dejal. Predlog predvideva tudi obvezno vključevanje romskih otrok v vrtec eno leto pred vstopom v šolo.

Telefoni v šolah: ministrstvo bo začelo razpravo
04. 03. 2025 15.43Namen peticije skupine Odklopi.net ni prepoved uporabe telefonov v šolah ampak omejitev, so na razpravi ugotavljali predstavniki Odklopi.net, staršev, šol in stranke Vesna. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje pa bo začelo razpravo o predlogih rešitev glede rabe telefonov v šolah. Med predlogi je zakonska omejitev rabe telefonov in drugih digitalnih naprav, so navedli. Hkrati so poudarili, da le prepoved ne bi rešila pretirane in nenadzorovane rabe telefonov med mladimi. Ta je postala širši družbeni problem.

Spremembe v šolstvu: BDP bo določal financiranje vzgoje in izobraževanja
13. 02. 2025 15.36Predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja prinaša financiranje razvoja in investicij v izobraževanje, vezano na BDP. Hkrati novela uvaja tudi soglasje ministra k imenovanju ravnatelja in možnost, da minister ravnatelja pod zakonsko določenimi pogoji razreši. Omejuje pa nekatere pristojnosti svetov zavodov.

Spremembe v šolstvu: na posvetu pripombe, vlada zamaknila sprejetje novele
06. 02. 2025 06.17Vlada je na seji prekinila obravnavo predloga novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Na jutranjem posvetu o prihodnosti šolstva, ki ga je organiziral premierjev kabinet, je bilo podanih nekaj pripomb, zato bodo novelo zakona sprejeli prihodnji teden, je pojasnil podpredsednik vlade Matej Arčon.

Vlada bi v šolah zagotovila učenje slovenščine in kulture za romske učence
12. 12. 2024 15.52Vlada je potrdila izhodišča za pripravo ukrepov za reševanje nekaterih romskih vprašanj. Ključni elementi predlogov bodo vrtec, šola, služba, bivalne razmere in varnost. Med ukrepi so denimo vključevanje romskih otrok v vrtce vsaj leto pred vstopom v osnovno šolo ter ukinitev višjega otroškega dodatka za vse otroke, ki ne obiskujejo vrtca.

V šolah primanjkuje kadra, ravnatelji drug drugemu 'kradejo' učitelje
03. 09. 2024 15.47V Svizu so ob začetku šolskega leta vnovič opozorili na vse slabše razmere v šolstvu. Strokovnega in tehničnega kadra primanjkuje v vseh delih vzgoje in izobraževanja, zaposleni so preobremenjeni, ministrstvo pa k problematiki ne pristopa ustrezno aktivno, so ocenili. Menijo, da bi sistem vzgoje in izobraževanja potreboval stabilno financiranje.

Ministrstvo o 'megavrtcu': Reorganizacija nima pravne podlage z zakonom
28. 02. 2024 14.17Sindikat za vzgojo in izobraževanje Sviz je pretekli teden šolskemu ministru Darju Feldi namenil javni poziv. Pozvali so ga, da se jasno opredeli o združevanju ljubljanskih javnih vrtcev, na kar pa Felda odgovarja, da se je ministrstvo vselej jasno, nedvoumno in dosledno odzvalo z mnenjem, da takšna reorganizacija nima pravne podlage v zakonodaji na področju vzgoje in izobraževanja.

Na Islandiji na tisoče žensk, tudi premierka, stavka zaradi plačne vrzeli
24. 10. 2023 12.58Več deset tisoč žensk na Islandiji v znak protesta proti plačnim vrzelim med spoloma ne opravlja svojega dela. Prost dan za ženske oz. kvennafri si je vzela tudi premierka Katrin Jakobsdottir. Ženske naj danes ne bi opravljale nobenega dela, tako plačanega kot neplačanega, vključno z gospodinjskim.

Delovna inšpekcija v Vrtcu Postojna postopek vodila neresno?
19. 10. 2023 18.00Inšpektorat RS za delo je v začetku meseca opravil inšpekcijski nadzor v Vrtcu Postojna po tistem, ko so zaposleni pet let podaljševali pogodbo za določen čas, zdaj visoko noseči pa je niso podaljšali. Zaradi ugotovljenih nepravilnosti so uvedli prekrškovni postopek, so pojasnili na inšpektoratu. V konkretnem primeru naj kršitev po naših informacijah ne bi zaznali, v Obalni sindikalni organizaciji pa opozarjajo, da je bilo vodenje postopka neresno in nekakovostno.

Vlada predlogu za višji regres ni naklonjena, sindikati čakajo uradni odgovor
09. 06. 2023 15.44Javni uslužbenci bodo letos, kot kaže za zdaj, dobili regres v višini 1203,36 evra. Sindikati javnega sektorja so sicer predlagali višji regres za tiste v nižjih plačnih razredih, a na vladni strani glede na izjave njenih predstavnikov temu niso naklonjeni. Uradnega stališča vlada sicer še ni sprejela.

Vlada bi omilila pogoje za tujce, občine so proti: 'Priseljevanje ima temno plat'
07. 03. 2023 10.39Ministrstvo za notranje zadeve je pripravilo novelo Zakona o tujcih, ki rahlja pogoje za bivanje in delo tujcev v Sloveniji, zakon pa bodo DZ v sprejem predlagali po nujnem postopku. Občina Kranj, ki že več let opozarja na velike izzive občin zaradi povečanega priseljevanja tujcev, se je uprla: "Priseljevanje tujcev ima tudi temno plat in ga spremljajo zlorabe našega socialnega sistema oziroma socialnih transferjev!" V Velenju se bojijo, da bi spremembe zakona prinesle dodatne finančne obremenitve proračunu. V Celju pa si želijo področne zakonodaje in podpornega okolja, ki bosta v pomoč tako učiteljem in zaposlenim kot učencem in njihovim družinam.

Stanovanjske soseske rastejo kot gobe po dežju. Kaj pa šole in vrtci?
27. 02. 2023 17.17Ljubljanske osnovne šole trenutno obiskuje 6.184 učencev več kot pred trinajstimi leti. Skozi leta se je vpis povečeval, v aktualnem šolskem letu pa je prvič vpisanih manj učencev kot leto pred tem. Kljub temu nekatere šole še vedno beležijo velik vpis in s tem tudi prostorsko stisko, zato preurejajo knjižnice v učilnice, zmanjšujejo jedilnice in ukinjajo prostore za vadbo. Gasijo požare, ene bolj, druge manj uspešno. Najhuje pa je, da nekatere, ki so že obremenjene, čaka še nov val vpisa, saj so na njihovem območju zaživele velike stanovanjske soseske. S prostorsko stisko v vrtcih in šolah pa se soočajo tudi v drugih mestih, ki zadnja leta beležijo trend priseljevanja. V eni od postojnskih osnovnih šol imajo pouk celo v zbornici.

Cene vrtcev v Ljubljani se do septembra predvidoma ne bodo zvišale
14. 02. 2023 17.09Cene vrtcev v Ljubljani se do septembra predvidoma ne bodo zvišale, četudi država povišanja plač v vrtcih ne bo krila iz proračuna, je povedal ljubljanski župan Zoran Janković. Dodal je, da bodo počakali, da se začnejo višje plače izplačevati, nato pa bodo ministrstvom poslali primerjavo stroškov v mesecu marcu v primerjavi z lanskim marcem.

Zaslišanja pred DZ je prestalo vseh pet kandidatov za preoblikovano vlado
12. 01. 2023 19.14Skozi sito pristojnih parlamentarnih odborov je šla peterica ministrskih kandidatov za vodenje preoblikovanih resorjev v skladu s spremembami zakona o vladi. Spremembe so bile po referendumski potrditvi uveljavljene konec minulega leta. Zaslišanja so prestali Alenka Bratušek, Darjo Felda, Uroš Brežan, Igor Papič in Emilija Stojmenova Duh.

Darjo Felda prepričal pristojni odbor DZ
12. 01. 2023 06.32Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je predstavitev kandidata za ministra za vzgojo in izobraževanje Darja Felde ocenil kot ustrezno. Za je glasovalo devet članov odbora, proti jih je bilo pet. Na področju osnovne šole so po ocenah kandidata za ministra za vzgojo in izobraževanje Felde nujne spremembe zakona o osnovni šoli. "Potrebujemo drugačno šolo, drugačne podatke, drugačno delovanje," je dejal.

Pomočnicam vzgojiteljic višje plače, sobotnega shoda, kot kaže, ne bo
09. 01. 2023 15.27Ministrstvo in sindikat sta našla skupen jezik in se dogovorila o dvigu plač pomočnic vzgojiteljic. Napredovale bodo iz 22. v 26. plačilni razred. Medtem je Inštitut 8. marec sporočil, da je peticijo za dvig njihovih plač podpisalo že več kot 20.000 ljudi. Povprečna plača pomočnice vzgojiteljice s srednješolsko izobrazbo je za več kot 20 odstotkov nižja kot povprečna plača zaposlenih z enako stopnjo izobrazbe v javnem sektorju in za skoraj 50 odstotkov nižja od tiste, ki jo prejema vojak s srednješolsko izobrazbo.

Kranjski župan o tujcih: Dobro organiziran način zaslužkov, ki ga država dopušča
12. 11. 2022 13.43Problematika priseljevanja tujcev pesti več slovenskih mest, a kranjski župan Matjaž Rakovec je edini, ki se sooča z očitki, da si uvaža volivce, na kar naj bi nakazovala tudi njegova fotografija z albansko zastavo. "Gre za poskus politične diskreditacije," pojasnjuje ozadje zgodbe. Občine na priseljevanje nimamo vpliva, se pa soočamo s posledicami, opozarja. Zaradi nerazumevanja jezika je največ izzivov v šolstvu in zdravstvu, prihaja tudi do izkoriščanja našega socialnega sistema. "Zaradi ohlapne zakonodaje delavci z zahodnega Balkana pridejo k nam in od tu nadaljujejo pot v bolj razvite države. To je dobro organizirana zadeva, kjer gre verjetno za precejšnje zaslužke," pravi. Na državi pa je, da to prepreči.

'Za zajezitev stroškov prehrane in oskrbnine v vrtcih vlada ni ničesar storila'
09. 11. 2022 13.21Zakon o interventnih ukrepih v vzgoji in izobraževanju ne vsebuje nobenega ukrepa, ki bi se nanašal na predšolsko vzgojo oziroma vrtce, opozarja obalni sindikat delavcev v vzgoji in izobraževanju. Vlado zato pozivajo k nujni ureditvi razmer v predšolski vzgoji.

Na praznik slovenskega športa številne dejavnosti
23. 09. 2022 11.05Slovenija je s številnimi dogodki po državi tretjič po vrsti slovesno obeleževala dan športa. S praznikom se je začel tudi evropski teden športa, ki se na pobudo evropske komisije obeležuje do 30. septembra.

Do leta 2050 naj bi število oseb z demenco naraslo za 97 odstotkov
21. 09. 2022 09.55V Sloveniji živi 43.000 ljudi z demenco, do leta 2050 pa naj bi se število povzpelo na 85.000. Čeprav so številke osupljive, pa verjetno podcenjujejo pravi obseg, saj se pojavljajo dokazi, da lahko covid-19 poveča tveganje za razvoj demence pozneje v življenju.

Inštitut 8. marec v DZ s podpisi 'proti škodljivim ukrepom oblasti'
25. 04. 2022 08.21Inštitut 8. marec je z zbranimi podpisi v Državni zbor vložil svoj predlog zakona proti škodljivim ukrepom oblasti. Po podatkih Ministrstva za notranje zadeve so zbrali 15.000 podpisov, v Državni zbor pa so jih odnesli približno 10.000, ki so jih prejeli v zadnjem mesecu. Vložitev zakona z zbranimi podpisi je predstavljala še zadnje dejanje kampanje Gremo volit.

Največ odpadne hrane nastane v gospodinjstvih in gostinstvu. Kako bi stranke reševale ta izziv?
16. 04. 2022 12.53Od leta 2014, ko smo v Sloveniji začeli meriti količino odpadne hrane, je vsako leto zavržemo več. Lani smo tako zavrgli okoli 68 kilogramov hrane na prebivalca, kar je kilogram več kot leto poprej. Na kakšen način bi stranke ta trend spremenile in poskrbele, da bi čim manj hrane pristalo med odpadki?

Začasna zaščita doslej okoli 1200 Ukrajincem, zaznali sporne ponudbe begunkam
15. 04. 2022 12.15V Sloveniji je bilo doslej 18.415 opravljenih registracij ukrajinskih beguncev, prijavljenih pa jih je 4718, saj jih večina le prečka našo državo. Status začasne zaščite jih ima trenutno 1225. Od teh jih je vlogo za pomoč urada za oskrbo in integracijo migrantov oddalo 198, odobritev pa dočakalo 43, kažejo sicer neuradni podatki.Veliko ljudi državljanom Ukrajine ponuja pomoč, vključno z nastanitvijo v zasebnih prostorih, ponudbo dela, s prevozom v druge regije ali celo druge države. Za določenimi ponudbami in navidezno pomočjo pa se lahko skriva tudi trgovina z ljudmi, opozarja ministrstvo za notranje zadeve. Sporne ponudbe begunkam so bile v Sloveniji že zaznane.

O demografiji, vzgoji in izobraževanju, zdravstvu: 'Korupcija v zdravstvu je luknja brez dna'
09. 04. 2022 08.20V predvolilnem soočenju 24ur.com, ki ga je vodil Gregor Trebušak, so svoja mnenja o perečih temah soočile Meira Hot (SD), Tina Bregant (Povežimo Slovenijo), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Alenka Jeraj (SDS) in Maša Kociper (SAB). V debati so se dotaknile tem, kot sta slaba demografska slika Slovenije in prisotnost žensk v politiki, spregovorile so o razmerah v zdravstvu in na področju vzgoje in izobraževanja ter se dotaknile vprašanja pravne države.

Koalicijska pogodba: kaj so obljubili, kaj izpolnili in na kaj pozabili
17. 03. 2022 06.00SDS, NSi, SMC in DeSUS so 25. februarja 2020 podpisale koalicijsko pogodbo za obdobje dveh let. Ukrepe so razdelili na devet področij. Preverili smo njihove obljube in ocenili, ali so jih izpolnili.

Sviz: Vladni odgovor je podcenjujoč do zaposlenih v vzgoji in izobraževanju
28. 02. 2022 16.26Vladni odgovor na napoved stavke, ki jo je šolski sindikat Sviz napovedal za 9. marec, po besedah glavnega tajnika sindikata Branimirja Štruklja kaže na podcenjujoč odnos oblasti do zaposlenih v vrtcih, šolah in na univerzah. Če se namreč z nekaterimi drugimi skupinami v javnem sektorju dogovarja, pa pogajanja z njimi vnaprej zavrača, je dejal.

Prodajni avtomati – neizkoriščen potencial za spreminjanje prehranskih navad
10. 02. 2022 14.40Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije je v imenu organizacij, vključenih v projekt Zveze potrošnikov Slovenije "Moja izbira = Veš, kaj ješ”, zdravstvenim ustanovam in fakultetam v Sloveniji septembra lani poslalo pobudo, naj postane spoštovanje Priporočil za polnjenje prodajnih avtomatov s hrano del razpisnih pogojev za ponudnike prodajnih avtomatov in nameščanje le-teh v ustanovi. Danes so o tem spregovorili na virtualni novinarski konferenci. Kot pravijo, se že kažejo prve znanilke sprememb – ljudje si želimo zdravih izbir.

Odbor DZ za infrastrukturo zavrnil predlog zakona o sanaciji Celjske kotline
12. 01. 2022 23.05Člani odbora DZ za infrastrukturo so zavrnili predlog zakona o sanaciji Celjske kotline, ki ga je lani oktobra v parlamentarno obravnavo vložila nepovezana poslanka Janja Sluga. Člani odbora iz vrst opozicije so menili, da je zakon prvi korak pri reševanju degradiranih območij, koalicija pa je vztrajala pri pripravi sistemskega zakona.

Sporni predlog novele zakona: 'Predlagatelji namer po politizaciji šole niti ne skrivajo'
03. 12. 2021 09.23Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je obravnaval predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja. Predlogu nasprotuje pedagoška stroka, saj naj bi pri imenovanju ravnateljev šol in vrtcev več vpliva imela politika namesto zaposlenih. Ocena stanja v predlogu je žal lepljenka političnih floskul in iz konteksta iztrganih ocen, poudarjajo na ljubljanski filozofski fakulteti: "Predlagatelji svojih namer po krhanju strokovnosti in politizaciji šole niti ne skrivajo. Spremembe, ki jih želijo uveljaviti, so zato zelo škodljive."