zakon o varstvu

Slovenija, periferija Hrvaške?
10. 04. 2025 06.00Poslovanje velikih korporacij prek družb s sedežem na Hrvaškem, zapiranje družb ter premiki managerjev iz Slovenije v Zagreb. Je razlog davčna optimizacija ali boljša reorganizacija v dobro strank, kupcev, kar poudarjajo v družbah, v katerih združujejo slovensko in hrvaško upravo? Vsekakor občutljiva tema, o kateri nekatera podjetja niso želela govoriti z nami.

Dolgotrajna oskrba: koliko bomo plačevali in kaj bomo za to dobili?
08. 04. 2025 20.22Čez manj kot tri mesece bomo začeli plačevati obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo, je potrdil minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, kljub pozivom gospodarstva, naj se uvedba novega davka časovno zamakne. Gospodarske organizacije so vlado pozvale tudi k ponovnemu izračunu višine prispevka, ki bo sicer odvisen od posameznikovih prihodkov. Opozarjajo tudi, da še vedno ni povsem jasno, kakšne storitve bodo uporabnikom sploh na voljo. V Sindikatu upokojencev Slovenije pa si želijo, da bi se vlada bolj kot novemu prispevku posvečala pravicam uporabnikov.

Neenako plačilo za enako delo: kaj prinaša direktiva o preglednosti plačil?
08. 03. 2025 07.00Leta 2022 je odbor za pravice žensk in enakost spolov izpostavil, da diskriminacijo med ženskami in moškimi na področju plač omogoča predvsem pomanjkanje transparentnosti. Potrditev direktive o zagotavljanju transparentnosti na tem področju pa da bi prinesla tisti potreben premik k večji enakopravnosti. Leti dni kasneje je nato Direktiva EU o krepitvi uporabe načela enakega plačila za enako delo ali delo enake vrednosti stopila v veljavo, njena implementacija pa že poteka tudi v Sloveniji. Kaj prinaša?

Obvezni zdravstveni prispevek s 1. marcem višji za 2,17 evra
26. 02. 2025 14.51Obvezni zdravstveni prispevek bo s 1. marcem višji za 2,17 evra in bo znašal 37,17 evra, je objavljeno v uradnem listu. Prispevek trenutno znaša 35 evrov. Kljub napovedim, da bo obvezni zdravstveni prispevek odvisen od višine posameznikovih dohodkov, pa za zdaj ostaja za vse enak.

Prihaja Veliki brat: prepoznavanje tablic po skrajšanem postopku v DZ
22. 02. 2025 07.00Se bodo sence Vučićevega Beograda s stotinami nadzornih kamer kmalu začele pojavljati v slovenskih mestih? V Državnem zboru je v začetku januarja stekla obravnava Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o celostnem prometnem načrtovanju po skrajšanem postopku. 25. člen omenja uporabo sistemov za avtomatsko prepoznavo registrskih tablic. Do vsebine tega člena je izjemno kritičen informacijski pooblaščenec.

Zdravstveni prispevek bo po novem predvidoma znašal dobrih 37 evrov
17. 02. 2025 16.15Obvezni zdravstveni prispevek, ki trenutno znaša 35 evrov, bo po novem predvidoma znašal 37,17 evra. Na ministrstvu za zdravje pripravljajo odredbo o določitvi njegove višine in jo bodo v kratkem poslali v medresorsko usklajevanje. Nato bo objavljena v uradnem listu, najkasneje do konca februarja, so napovedali na ministrstvu.

Stanovalcev zavoda Dom na Krasu ne bodo deložirali
07. 02. 2025 15.10Ministrstvo za naravne vire in prostor je minuli teden ugodilo pritožbi Doma na Krasu na odločbo inšpektorata, da je treba uporabnike prostorov v Solkanu izseliti. Kot je pojasnil v. d. direktorja doma Goran Blaško, so z odločitvijo zadovoljni, enako odločitev pa pričakujejo tudi za prostore v Renčah. Ob tem poziva k spremembam zakonodaje.

(Pre)nizke kazni: bo novi zakon vodil v še večji kaos pri kampiranju?
04. 02. 2025 15.56Turistične občine zgornje Gorenjske že več let opozarjajo na vse večje težave z nedovoljenim kampiranjem, ki so posledica prenizkih kazni. Trenutni predlog novega zakona pa bi kaos še povečal, so na koordinaciji v Bohinju opozorili župani. Globo bi namreč dvignil zgolj minimalno, za prekršek pa uvedel še pogoj vznemirjanja.

ZPS: Trgovine morajo blago prodajati po označenih cenah
01. 02. 2025 09.24Trgovine oz. podjetja morajo blago ali storitve prodajati po označenih cenah, v primerih, ko pride do napačnega navajanja cene, pa niso upravičeni enostransko razdreti pogodbe, opozarjajo v Zvezi potrošnikov Slovenije. Če podjetje ne izpolni zahtev, ki mu jih nalaga zakon, mu lahko tržni inšpektorat naloži plačilo globe.

Upravno sodišče potrdilo diskriminacijo pri izplačilu božičnice
31. 01. 2025 14.26Upravno sodišče je zavrnilo tožbo podjetja, ki je nasprotovalo ugotovitvi zagovornika načela enakosti, da je pri izplačilu božičnice ravnalo diskriminatorno. Zaposlenim, ki so bili med letom odsotni zaradi bolezni, je namreč izplačalo nižje zneske, kar je po navedbah sodišča oškodovanje, povezano z osebno okoliščino zdravstvenega stanja zaposlenih.

Polovica dijaških domov brez alarmov, inšpektorat v izredni nadzor
30. 01. 2025 14.25Stavba dijaškega doma na Poljanski nima ne alarma ne požarnih stopnic. In ni edina. 17 dijaških domov v Sloveniji, torej kar polovica od 34, nima alarmov oz. tehnične opreme, ki je po veljavni zakonodaji sicer ni nujno imeti. Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je napovedal pobudo za spremembo zakonodaje na tem področju.

Dodatno delo pri zasebnikih bo predvidoma mogoče le za nekatere zdravnike
10. 01. 2025 14.09Vlada in socialni partnerji so na seji Ekonomsko-socialnega sveta uskladili skoraj vse člene predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Se je pa spremenil člen, ki ureja omejitve dela javnih zdravstvenih delavcev pri zasebnikih. To bo predvidoma mogoče le za določene zdravnike, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. V Zdravniški zbornici Slovenije nasprotujejo omejevanju dela javnih zdravnikov pri zasebnikih, je poudarila predsednica zbornice Bojana Beović.

Aretirali moškega, ki je v prtljagi tihotapil krokodiljo lobanjo
10. 01. 2025 11.59Indijske oblasti so na letališču v New Delhiju – potem ko so v njegovi prtljagi našle krokodiljo lobanjo – aretirale 32-letnega Kanadčana. Ker gre za vrsto živali, ki je zaščitena, je moški kršil zakon. Indija sicer prednjači, ko gre za zlorabo letalskega sektorja za trgovino s prostoživečimi živalmi.

Poslanci sprejeli novelo zakona proti poveličevanju nacizma in fašizma
19. 12. 2024 16.20Poslanci so na redni seji državnega zbora z 48 glasovi za in šestimi proti sprejeli novelo zakona o varstvu javnega reda in miru, ki prepoveduje poveličevanje nacizma in fašizma. Za so glasovali v koalicijskih Svobodi, SD in Levici. Proti so bili v opozicijski NSi, poslanci SDS pa so bili med glasovanjem odsotni.

Podjetje zahteva avans, blaga pa ne dostavi: inšpekcija prejela več prijav
17. 12. 2024 18.21Tržni inšpektorat potrošnikom svetuje previdnost pri poslovanju s podjetjem eMundia iz Ajdovščine. Obstaja namreč možnost, da potrošniki po plačilu avansa blaga ne bodo prejeli, prav tako pa bi lahko bilo oteženo vračilo avansa. Naša bralka je pri podjetju naročila novo klimatsko napravo, ki pa je nikoli ni prejela. Sporočili so ji, da imajo blokirane bančne račune in da ji ne morejo zagotoviti vračila kupnine.

Vlada bi v šolah zagotovila učenje slovenščine in kulture za romske učence
12. 12. 2024 15.52Vlada je potrdila izhodišča za pripravo ukrepov za reševanje nekaterih romskih vprašanj. Ključni elementi predlogov bodo vrtec, šola, služba, bivalne razmere in varnost. Med ukrepi so denimo vključevanje romskih otrok v vrtce vsaj leto pred vstopom v osnovno šolo ter ukinitev višjega otroškega dodatka za vse otroke, ki ne obiskujejo vrtca.

Zakaj je ministrica podpisala soglasje za rušitev domačije?
11. 12. 2024 06.00Zakaj je ministrica za kulturo Asta Vrečko podpisala soglasje za rušitev Tomšičeve domačije, v kateri je živela mama narodnega heroja Rudolfa Maistra, kljub temu da je zavod za zaščito kulturne dediščine, ki spada pod to isto ministrstvo, pripravil poročilo, kjer je ugotovil, da se hišo lahko obnovi?

Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?
22. 11. 2024 06.00Ministrstvo bi kavcijski sistem za plastenke pijač uvedlo v letu 2027. Takšni so načrti, a zakona še ni na mizi. Ocenjujejo, da bi za 50 milijonov evrov postavili okoli 1700 naprav za plastenke, predvsem v večjih trgovinah. Kavcija bi za eno vrnjeno plastenko znašala med 20 in 25 centov. Na drugi strani del gospodarstva opozarja, da kavcije ne potrebujemo, ker smo že zdaj zelo uspešni pri recikliranju, uvrščamo se v sam vrh Evropske unije. Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

Golob: Napad na pravno državo je črta, ki je ne smemo nikoli prestopiti
13. 11. 2024 10.25Objava fotomontaž in domnevnih domačih naslovov več sodnikov in tožilke je pretresla Slovensko sodniško društvo in stranke opozicije. Grožnje naj bi bile usmerjene na delavce v pravosodju, ki so povezani s postopki proti Janezu Janši. Po mnenju društva je nadlegovanje sodnikov in tožilcev zaradi preteklih odločitev v sodnih postopkih nesprejemljivo, grožnje pa obsojanja vredne. Predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević je dejal, da so šle stvari predaleč. Sodniki so sprožili postopke za odstranitev spornih zapisov na družbenih omrežjih.

Kaj prinaša nov plačni sistem v javnem sektorju?
24. 10. 2024 19.40Kakšne novosti prinaša težko pričakovan nov plačni sistem v javnem sektorju? Ključni del zakona je nova plačna lestvica, ki določa 67 plačnih razredov, razpon med njimi pa – namesto trenutnih štirih odstotkov – znaša tri odstotke. Plačni razredi se določijo v nominalni vrednosti, pri tem pa se prvi plačni razred določi v višini vrednosti minimalne plače za leto 2024. Vrednost plačnih razredov se usklajuje enkrat letno.

'Naval adrenalina naravnost v srce': v hipu od spanca do polne pripravljenosti
24. 10. 2024 08.02"Le kaj bi si mislila pradedek in prababica iz Luč oziroma Ljubnega?" se vpraša ameriški astronavt slovenskih korenin Randy Bresnik in pokaže na podobe Slovenije, ki jih je ujel iz vesolja, kamor je odnesel tudi zastavici obeh krajev. Vesolje je Bresnika navduševalo že kot otroka. Takrat si niti v sanjah ni predstavljal, da bo prav on tisti, ki bo nekoč odšel tja. Pa je. Dvakrat.

Osemletnik izginil brez sledi, dve leti tega ni nihče opazil
23. 10. 2024 10.38Irsko pretresa grozljiv primer izginotja osemletnega dečka, Kyrana Durnina, ki naj bi izginil že pred dvema letoma, vendar je bilo njegovo izginotje prijavljeno šele avgusta letos. Kljub obsežnim preiskavam irske policije dečka še vedno niso našli, policija pa zdaj domneva, da je mrtev.

Nespametni pohodniki bi morali povrniti del stroškov reševanja
16. 10. 2024 19.57Bo država stopila na prste tistim, ki denimo neodgovorno hodijo v gore kar v natikačih? Kako se bo lotila kaznovanja in izterjave stroškov reševanj? Ministrstva za notranje zadeve, obrambo in zdravje naj bi v nekaj mesecih, najkasneje do prihodnje poletne sezone, pripravila uredbo, ki bo definirala, kaj je malomarnost in v katerih primerih bo moral neodgovorni pohodnik povrniti stroške reševanja.

V ZD Ljubljana odprli nove prostore centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov
08. 10. 2024 16.59V Zdravstvenem domu Ljubljana so odprli nove prostore centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov. Otrokom, mladostnikom in njihovim staršem bodo odslej na enem mestu nudili storitve, ki so jih doslej izvajali v različnih enotah zdravstvenega doma.

Prijave beračenja na Goriškem: neznanci zbirali prispevke za gluhoneme
08. 10. 2024 14.18Novogoriški policisti so v ponedeljek prejeli obvestilo o dveh osebah, ki beračita pred trgovino v Šempetru pri Gorici in se predstavljata za gluhonemi. Prijavljenih oseb sicer ob prihodu policistov ni bilo več na kraju. A Policija je podobno prijavo prejela že nekaj dni pred tem, ko je moški pred eno od trgovin v Rožni Dolini zbiral podpise in prostovoljne prispevke za gluhoneme. Moški je pozneje sedel v vozilo tujih registrskih številk ter se s sopotnikom odpeljal. O podobnem primeru poročajo tudi iz Ajdovščine.

Nasilne učence bi začasno izključili iz šole, koalicija je proti
25. 09. 2024 12.50Poslanci so sejo državnega zbora začeli s prvim v sklopu paketa zakonskih predlogov NSi, povezanih z romskimi vprašanji, predlogom novele zakona o osnovni šoli. Ta predvideva ukrepe za nasilne otroke, med drugim tudi izključitev iz šole. V koaliciji pa so izpostavili, da je osnovnošolsko izobraževanje za vse otroke obvezno in zagotovljeno z ustavo.

Klinični psihologi in psihiatri nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji
11. 09. 2024 14.17Klinični psihologi in psihiatri z UKC Ljubljana, Onkološkega inštituta in URI Soča nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je za paciente škodljiv, saj med drugim predvideva prenizka teoretična in praktična znanja psihoterapevtov ter uvaja neznanstvene metode zdravljenja, so sporočili na skupni novinarski konferenci. Hkrati tudi člani nevladnih in drugih organizacij niso zadovoljni z osnutkom zakona. Podpirajo regulacijo in ureditev področja psihoterapije kot samostojnega poklica, ki pa bi se izvajala na različnih področjih, poleg zdravstva še v socialnem varstvu, šolstvu idr. "Skrbi pa nas, da trenutni osnutek zakona v ničemer ne povečuje dostopnosti psihoterapije in jo celo slabša," so poudarili.

Prodajo vstopnic za koncerte Oasis preiskujejo, skupina dodala dva koncerta
06. 09. 2024 08.58Skupina Oasis, katere ponovne združitve so se razveselili številni oboževalci po vsem svetu, je nedavno potrdila, da se poleti 2025 vrača na koncertne odre po Veliki Britaniji in Irski, navdušenje pa so že skalile težave pri nakupu vstopnic, zaradi česar bo podjetje Ticketmaster preiskoval britanski Urad za konkurenco in trge, ki bo preveril, ali je bil kršen zakon o varstvu potrošnikov.

'Z ukrepi do boljšega javnega zdravstvenega sistema'
23. 07. 2024 18.47Na ministrstvu za zdravje so se odzvali na kritike in pozive Združenja zdravstvenih zavodov pred sprejemom novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Znova izpostavljajo, da želi ministrstvo z ukrepi okrepiti javni zdravstveni sistem. Z združenjem sicer tesno sodelujejo, so zagotovili.

Nova informacijska pooblaščenka Jelena Virant Burnik prevzela posle
17. 07. 2024 12.24Mojca Prelesnik je predala posle novi informacijski pooblaščenki Jeleni Virant Burnik, ki nastopa svoj petletni mandat. Zdajšnja vodja mednarodnega sodelovanja in nadzora pri Informacijskem pooblaščencu se je do sedaj ukvarjala predvsem z varstvom osebnih podatkov pri sodobnih informacijsko komunikacijskih storitvah in digitalnem marketingu.