zakon o sodiščih

60 let poroke: Vse, kar sva imela, sta bila dva prazna kovčka, star lavor in likalnik
14. 02. 2025 07.00Danes, na valentinovo, veliko govorimo o ljubezni. Kakšna pa je ljubezen po 60 letih skupnega življenja? Ali sploh še obstaja? Kati in Jure Golub iz Voklega pri Kranju sta se poročila na ledeno mrzel zimski dan leta 1965. Ona je bila hudo prehlajena, kupila si je novo šminko, a se z njo pozabila namazati, v volnenem kostimčku in salonarjih jo je tako zeblo, da je takrat rekla: "Tudi če me mož jutri zapusti, se ne možim nikoli več." In ni se ji bilo treba. Zakonca sta skupaj še danes, pred nekaj tedni sta praznovala biserno poroko.

Upravljanje soteske Vintgar: bosta pomagali sprememba zakona in inšpekcija?
03. 02. 2025 15.01Vprašanja, povezana z upravljanjem naravnih znamenitosti, še naprej ostajajo nerešena. Javni zavod Triglavski narodni park (TNP) je problematiko upravljanja soteske Vintgar skušal rešiti s skrbniško pogodbo, vendar je postopek zaradi nerešenih lastniških razmerij ustavil. Nejasnosti naj bi pomagali razrešiti inšpekcija in sprememba zakona.

"Kurji tatovi niso problem, problem je organiziran kriminal"
17. 11. 2024 11.00Kaj bi morali storiti pri nas, da bi bil pregon najobsežnejših in najbolj odmevnih kazenskih zadev hitrejši in učinkovitejši? Pred dnevi so se na forumu o finančni in gospodarski kriminaliteti, pod vsebinskim vodstvom višjega državnega tožilca Boštjana Valenčiča, zbrali slovenski in tuji strokovnjaki iz pravosodja. Kakšne predloge ponujajo in s kakšnimi težavami se soočajo? Vedno več je opozoril, da trenutni zakon o kazenskem postopku ne ustreza sodobnim zahtevam. Zakaj številne sodne postopke še naprej zaznamujejo absurdno dolge obrazložitve? Kako preprečiti pretirano izločanje dokazov ter posledično osiromašeno dokazno gradivo?

14 zveznih držav toži TikTok zaradi povzročanja zasvojenosti pri mladih
09. 10. 2024 10.02Pravosodni ministri 14 ameriških zveznih držav so vložili tožbe proti družbenemu omrežju TikTok zaradi domnevnega povzročanja zasvojenosti pri mladih uporabnikih in povzročanja škode duševnemu zdravju, poročajo ameriški mediji. Tožbe so bile vložene sočasno na sodiščih v vsaki od 14 držav.

'Sprejeti je treba zakon nad zakoni, ki bi omogočal izvedbo prioritetnih projektov'
27. 09. 2024 18.17Projekt izgradnje 3. razvojne osi jug, ki bi Belo krajino končno povezal z Novim mestom in avtocesto A2, že več kot desetletje vztraja v primežu zapletenih birokratskih postopkov, pritožb in infrastrukturnih izzivov. Kljub obljubam, dokumentom in resolucijam prebivalci in gospodarstvo regije še vedno čakajo na začetek gradnje tega za razvoj ključnega projekta. Kdaj bi se torej lahko kaj premaknilo? Odgovor so iskali na dogodku Koliko časa še – 3. razvojna os jug, ki so ga pripravili na Otočcu v gradu Otočec.

Kljub prezasedenosti in pomanjkanju policistov razmere v zaporih še vedno varne
20. 09. 2024 15.14Ministrica za pravosodje Andreja Katič je ob robu obiska v prevzgojnem domu v Radečah ocenila, da so razmere v slovenskih zaporih kljub prezasedenosti in pomanjkanju pravosodnih policistov še vedno varne. Kot je dodala, je temu tako zlasti zato, ker zaposleni vlagajo maksimalno angažiranost v reševanje vsakodnevnih težav.

Se vse črnograditelje preganja enako?
15. 05. 2024 06.23Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

Kdaj je čas za ločitev? Kako to sporočiti otroku?
01. 05. 2024 07.00V letu 2022 se je poročilo okoli 7000 parov, okoli 2000 pa se jih je ločilo. Čeprav ločitev ni tako malo, je vprašanje, ali se o njih dovolj govori. Kako veš, da odnosu ni več pomoči in da je čas za ločitev? Kako o ločitvi spregovoriti z otrokom in kako mu zadevo čim bolj olajšati? Kako ohraniti dobre odnose? Kako lahko osebi, ki se ločujeta, poskrbita za svoje mentalno zdravje? Kako otroku predstaviti novega partnerja? Na vse to in še več sta v Popkastu odgovarjala družinska mediatorka Monika Erjavec Bizjak in doktor zakonske in družinske terapije Andrej Omulec.

ESČP zavrgel tožbo mladih glede podnebnih zavez, švicarske seniorke uspele
09. 04. 2024 12.00Evropsko sodišče za človekove pravice tožbe mladih Portugalcev zaradi neizpolnjevanja podnebnih zavez proti 33 državam, tudi Sloveniji, ni sprejelo v obravnavo. Zavrglo jo je, ker v evropski konvenciji o človekovih pravicah ni osnove za širjenje njegove jurisdikcije v zvezi s tem vprašanjem na države zunaj Portugalske, odločitev pa je dokončna. Čeprav mladim Portugalcem ni uspelo, pa so bile uspešne švicarske seniorke. "Sporočilo okoljskih tožb, o katerih je danes odločalo ESČP, je enako - države morajo spoštovati obveznosti, ki izhajajo iz pariškega sporazuma", je poudaril državni sekretar na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl.

Baerbockova na obisku v Sarajevu: V EU lahko vstopi samo celovita BiH
05. 03. 2024 13.11Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock je obiskala Sarajevo in Bosno in Hercegovino pozvala, naj izkoristi zgodovinsko priložnost za začetek pristopnih pogajanj z EU in nadaljuje izvajanje reform. Opozorila je, da v EU lahko vstopi samo celovita BiH in da bodo preprečili vse odcepitvene težnje.

Fides: Vključitev zunanjega neodvisnega mediatorja bi bila dobrodošla
29. 02. 2024 08.10Vlada je z odlokom razširila seznam storitev, ki jih morajo zdravniki opravljati tudi v času stavke. Med drugim gre za storitve za ranljive skupine, je pojasnila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. V sindikatu Fides opozarjajo, da je to nezakonito. Tudi v Zdravniški zbornici Slovenije ocenjujejo, da za vladni odlok "ni videti pravne podlage". Zveza organizacij pacientov je pripravljena prevzeti vlogo mediatorja. "Odprti smo za vse oblike reševanja stavkovnih zahtev, tudi za vključitev mediatorja, po možnosti iz države EU," pa odgovarjajo v Fidesu.

'Vrhovni sodniki podpiramo prizadevanja kolegov za uresničitev ustavne odločbe'
07. 02. 2024 06.13Slovenski sodniki bodo na javnih shodih, ki bodo po vsej Sloveniji potekali pod geslom "100 tog za vladavino prava", protestirali proti zlorabi oblasti, popolni ignoranci, ki jo vlada in državni zbor kažeta do sodstva in sodnikov ter proti ignoranci vladajočih do pravnega reda Republike Slovenije, so sporočili iz sodniškega društva. Tožilci medtem, kljub sestanku s pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan, že razmišljajo o novi stavki.

'Vladni dogovor s sindikati javnega sektorja je nedopustno barantanje'
09. 01. 2024 12.59V Slovenskem sodniškem društvu vsebino parafiranega dogovora med vlado in sindikati javnega sektorja vidijo kot "nedopustno barantanje in popolno zanikanje vladavine prava". Vlada je namreč po njihovem mnenju z dogovorom jasno pokazala, da ne bo spoštovala odločbe ustavnega sodišča o sodniških plačah oz. se je k temu celo zavezala.

Tožilci podpirajo poziv sodnikov, naj ministrica odstopi
06. 01. 2024 07.00Globoko zeva brezno spora med tožilci in sodniki na eni in vlado na drugi strani, potem ko izvršilna veja oblasti ne uresniči odločbe ustavnega sodišča glede sodniških plač. Popolna ignoranca, nespoštovanje vladavine prava, pravne države, zavajanje javnosti in popolna zloraba oblasti, so jasni sodniki. Da se zaveda in si bo prizadevala, da se položaj čim prej uredi, da ji je žal, da odločbe ustavnega sodišča vladi ni uspelo udejanjiti v roku, je skušala gasiti požar pravosodna ministrica.

Stavka sodstva? 'Ne bo paradiranja po ulicah, to bodo zbori na sodiščih'
21. 12. 2023 06.00Leto reform, ki to ni bilo, se namesto s srečnim koncem končuje z dvema napovedanima stavkama in napovedjo kolektivne tožbe proti državi. Čez dva tedna se izteče rok, ki ga je vladi določilo ustavno sodišče in v katerem so naložili, da more odpraviti plačna nesorazmerja v sodstvu. Če vlada torej v naslednjih dveh tednih ne bo našla konkretnih rešitev, bodo sodniki in tožilci v začetku januarja stavkali, napovedali pa so tudi protestne shode. A napoved pravosodne ministrice, da bodo sodniki dobili 1000 evrov bruto višje plače, nima koalicijske podpore. Kaj nas čaka, kdaj bodo sodniki vložili kolektivno tožbo proti državi in zakaj, smo povprašali predsednico sodniškega društva Vesno Rakočevič Bergant.

Njihova imena so izmišljena, njihove zgodbe niso
09. 12. 2023 15.00"Če me umori, me, prosim, ne pokopljite na pokopališču, ampak nekje čisto na samem, da bom lahko v miru počivala." "Grozil mi je, da me bo posilil, polil z bencinom, razkosal in vrgel v kislino." "Rekel je, da me bo našel, nastavil pištolo na čelo in me ustrelil." "Nikoli se ni drl name, le od dve do tri ure mi je razlagal, kaj vse sem naredila narobe." "Opravičevali so ga, da je pač iz take kulture." Senka, Marina, Sandra, Alma, Manca, Ajda, Regina ... 23 različnih žensk, ki jih druži podobna izkušnja – intimnopartnersko nasilje. Preživele so ga in iz njega prišle močnejše.

Sodniki dobili na mizo predlog za 577,73 evra mesečnega dodatka
30. 11. 2023 13.14V Sodnem svetu so prejeli predlog pristojnega ministrstva za mesečni dodatek sodnikom v višini 577,73 evra, ki ga ocenjujejo kot korak v pravo smer, a menijo, da ne odpravlja neustavnosti pri sodniških plačah. Če ustavna odločba glede plač ne bo uresničena do 3. januarja, bo Sodni svet vložil zahtevo za določitev načina izvršitve ustavne odločbe.

Član sindikata vojakov iztožil 100-odstotno plačilo za pripravljenost
22. 11. 2023 16.27Član Sindikata vojakov Slovenije je na Višjem delovnem in socialnem sodišču dobil pravnomočno sodbo za 100-odstotno plačilo urne postavke tudi za drugo vrsto pripravljenosti zraven straže, so sporočili iz sindikata. Prepričani so, da bo več kot 2000 vloženih tožb dobljenih v celoti.

V veljavi novela zakona o delovnih razmerjih
16. 11. 2023 06.56Veljati je začela novela zakona o delovnih razmerjih, ki so jo socialni partnerji neuspešno usklajevali od decembra lani in je na delodajalski strani sprožila številne kritike. Ob določbah evropskih direktiv, kot je petdnevni oskrbovalski dopust, prinaša ukrepe za zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev družinskega nasilja.

V DNS šokirani nad predlogom v noveli zakona o sodiščih
07. 11. 2023 14.23Zakon o sodiščih je v javno razpravo poslalo ministrstvo za pravosodje. Predlog je naletel na močno nasprotovanje in številne kritike, informacijska pooblaščenka ga je označila za nesprejemljivega, ogorčeni pa so tudi v Društvu novinarjev Slovenije.

Delodajalci želijo črtati večino večjih sprememb zakona o delovnih razmerjih
24. 10. 2023 20.16Reprezentativne delodajalske organizacije so v državnem zboru posredovale več predlogov dopolnil k predlogu novele zakona o delovnih razmerjih. Z njimi predlagajo črtanje vseh večjih sprememb, z zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev nasilja v družini vred, tako da bi v noveli med odmevnejšimi rešitvami ostale le določbe dveh evropskih direktiv.

'Mala delavska ustava' pod plazom očitkov zaradi neusklajenih ukrepov
20. 10. 2023 11.55Vlada je na dopisni seji v predlog novele Zakona o delovnih razmerjih vključila dodatne spremembe s področja zaščite žrtev nasilja v družini, in sicer možnost sklenitve krajšega delovnega časa. Delodajalci opozarjajo, da so tudi ti ukrepi neusklajeni in da so v predlog novele prišli mimo pogajanj na željo nevladnikov, med njimi Inštituta 8. marec.

Kaj prinaša novela Zakona o delovnih razmerjih?
19. 10. 2023 12.49Vlada je sprejela predlog novele Zakona o delovnih razmerjih, a reforma bo – zaradi obsega in nestrinjanj, ki so se pojavila – po besedah ministra Mesca potekala v dveh krogih. Sprejeta različica je tudi bližje željam tako sindikalne kot delodajalske strani. Vključuje namreč tudi dodatno zaščito delavskih predstavnikov, ki ji delodajalci v tej fazi nasprotujejo. V predlogu pa denimo ni možnosti 30-urnega polnega delovnega časa. Medtem ko sindikati takšno novelo pozdravljajo, delodajalci niso zadovoljni.

'Če želimo preprečevati medvrstniško nasilje, se moramo mi začeti primerno obnašati'
22. 05. 2023 07.36DZ je s poslanskimi vprašanji predsedniku vlade Robertu Golobu in ministrski ekipi začel redno majsko plenarno zasedanje. Premier je odgovarjal na vprašanja o stanju na RTVS, upravljanju in razpolaganju z "državnim in paradržavnim premoženjem", obravnavi medvrstniškega nasilja ter oceni škode, ki jo je državnemu premoženju povzročila Magna.

'Odrasla človeka bi morala stvari razčistiti tako, da ne uničujeta življenja otrok'
26. 03. 2023 07.00Peter Svetina je od leta 2019 varuh človekovih pravic. V daljšem pogovoru smo z njim spregovorili o izzivih otrok ločenih staršev, oseb z motnjami v razvoju, starejših in vseh, ki iščejo pot do pristojnih, naletijo pa na aroganco in neodzivnost. Zakaj smo Slovenci prepričani, da so za reševanje naših težav odgovorne institucije? Zakaj je toliko nerazumevanja koncepta deinstitucionalizacije in zakaj je nujno, da opustimo pokroviteljski odnos do starejših?

'Vsak dan, vsak mesec je preveč. Hude stiske povzročajo trajno škodo'
25. 03. 2023 07.00"Najbolj škodljivo je, kadar eden od staršev v boj proti drugemu staršu potegne otroka. Otrok mora ostati v vlogi otroka. On ni tisti, ki se bo dogovarjal, to je odgovornost staršev. Otrok tudi ni prenašalec informacij," opozarja Tatjana Milavec, sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije.

Se na protikorupcijsko komisijo znova vršijo politični pritiski?
22. 02. 2023 08.43Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Robert Šumi in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan predstavljata nov projekt in sicer analizo, s katero bodo pod drobnogled vzeli dobavitelje javnih zdravstvenih zavodov na področju nabave medicinske opreme in drugih izdelkov ter seveda tudi njihove cene. S predsednikom Robertom Šumijem sva se v intervjuju pogovarjala tudi o korupciji v zdravstvu. Pa o tem, da se mora gospodarstvo oziroma gospodarska združenja, prav tako zavezati k ničelni toleranci do podkupovanja javnih uslužbencev, opozarja Šumi. Je pa hkrati razočaran, ker se ponovno pojavljajo namigi, da je komisija neučinkovita in nepotrebna. "S prstom kazati na KPK, da je odgovorna za stanje korupcije v državi, je čista manipulacija, ki očitno nekomu koristi. Žal določeni podatki kažejo na to, da se ta zgodba spet ponavlja," opozarja prvi mož protikorupcijske komisije.

Sin služil s preprodajo drog, starša pa s tem denarjem kupovala nepremičnine
09. 12. 2022 10.08Višje sodišče v Ljubljani je potrdilo odločitev prvostopenjskega sodišča, da se staršema, ki sta v Ljubljani kupovala nepremičnine z denarjem od sinove preprodaje drog, te tudi odvzame. Tako kot prvostopenjsko je namreč tudi višje sodišče ugotovilo, da njuno premoženje bistveno presega dohodke.

Lagal o volilnih prevarah. Ker je zanikal posilstvo, obtožen obrekovanja
20. 10. 2022 07.06Bivši predsednik ZDA Donald Trump se sooča z obtožbo za obtožbo. V sredo je odvetnikom pisateljice in novinarke E. Jean Carroll, ki ga toži zaradi obrekovanja, podal izjavo pod prisego; Carrollova ga namreč toži zaradi obrekovanja, ker je na položaju predsednika zanikal, da jo je posilil, in jo ozmerjal z lažnivko. Kmalu ga bo tožila še zaradi posilstva na državnem sodišču New Yorka. Prav tako v sredo je zvezni sodnik v Kaliforniji David Carter ugotovil, da je Trump zavestno lagal o prevarah na predsedniških volitvah leta 2020. Isti sodnik je že marca ugotovil, da je Trump najverjetneje kršil zakon z oviranjem dela kongresa, ko je širil volilne laži.

Ministrstvo za izpolnjevanje zavez iz Bele knjige, ki naj bi odpravile anomalije
28. 09. 2022 10.02Po opozorilih sindikatov, da sta slovensko sodstvo in zaporski sistem na skrajnem robu zmogljivosti, s pravosodnega ministrstva sporočajo, da se zavedajo posebnosti kadrovske problematike javnih uslužbencev v sodstvu. Zavezali so se, da bodo v čim večji meri sledili predlaganim rešitvam iz t. i. Bele knjige, ki je nastala na podlagi analize strukture obstoječih delovnih mest in končno dočakala obravnavo na vladi. V zakonodajnem postopku je tudi sprememba Zakona o izvrševanju kazenskih sankcij, po kateri se bodo na novo zaposleni pravosodni policisti uvrstili v 24. plačni razred. Kjer pa bo neto plača ostala enaka.