zakon o partnerski zvezi

Osnutek zakona za psihoterapijo: vključenih več resorjev in zbornica
29. 01. 2025 08.00Kaj se dogaja s težko pričakovanim zakonom o psihoterapiji? Po naših informacijah osnutek zakona, ki je v medresorskem usklajevanju, psihoterapijo poleg zdravstva vključuje še v socialo, šolstvo in druge resorje, prav tako pa je v igri ponovno psihoterapevtska zbornica, ki bo pregnala šarlatane. O trenutnem osnutku smo govorili z eno največjih organizacij, ki se ukvarja s pomočjo ljudem v stiski pri nas. Na Zvezi Anita Ogulin in ZPM tak zakon pozdravljajo, saj je po njihovi oceni narejen tako, da vključuje tudi najšibkejše, ki potrebujejo največ pomoči.

Kdaj je čas za ločitev? Kako to sporočiti otroku?
01. 05. 2024 07.00V letu 2022 se je poročilo okoli 7000 parov, okoli 2000 pa se jih je ločilo. Čeprav ločitev ni tako malo, je vprašanje, ali se o njih dovolj govori. Kako veš, da odnosu ni več pomoči in da je čas za ločitev? Kako o ločitvi spregovoriti z otrokom in kako mu zadevo čim bolj olajšati? Kako ohraniti dobre odnose? Kako lahko osebi, ki se ločujeta, poskrbita za svoje mentalno zdravje? Kako otroku predstaviti novega partnerja? Na vse to in še več sta v Popkastu odgovarjala družinska mediatorka Monika Erjavec Bizjak in doktor zakonske in družinske terapije Andrej Omulec.

Istospolne partnerske zveze se lahko še preoblikujejo v zakonsko zvezo
31. 07. 2023 06.09Istospolne partnerske zveze se lahko v skladu s spremembami družinskega zakonika, ki so začele veljati konec januarja, še danes preoblikujejo v zakonsko zvezo. Če partnerja v tem roku ne izjavita, da želita preoblikovanje, jima bo partnerska zveza z današnjim dnem prenehala.

Družinski zakonik v veljavi. Pirc Musarjeva: Človekove pravice niso ne leve ne desne
31. 01. 2023 06.27Spremembe družinskega zakonika, po katerih je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb in ki omogočajo posvojitev otroka tudi istospolnemu paru, so začele veljati. V skladu s spremembami zakonska zveza ni več življenjska skupnost moža in žene, ampak življenjska skupnost dveh oseb. Tudi zunajzakonska skupnost je po pojasnilu ministrstva za delo dalj časa trajajoča življenjska skupnost dveh oseb, ne pa več moškega in ženske. Človekove pravice niso ne leve ne desne, so univerzalne in jih imamo vsi, je poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar.

Primcu ni uspelo. Ustavno sodišče reklo ne referendumu
11. 01. 2023 09.33Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti, začetim z zahtevo Metke Zevnik in Aleša Primca na seji 14. decembra 2022, odločilo, da sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o Zakonu o spremembah Družinskega zakonika ni v neskladju z ustavo. Primc je povedal, da se ne bodo predali in dodal, da od takega aktivističnega sodišča, kot ga imamo, drugačne sodbe ni bilo moč pričakovati.

Trnova pot družinskega zakonika: bi lahko Ustavno sodišče referendum odobrilo?
12. 10. 2022 13.13Ustavno sodišče je julija sprejelo odločitev, ki tudi istospolnim partnerjem omogoča klasično poroko in dovoljuje posvojitev otrok. Ugotovili so namreč, da je bila prejšnja ureditev, ki je skupnosti LGBTQI+ to onemogočala, diskriminatorna, zaradi česar je moral zakonodajalec spremeniti zakon. V začetku oktobra je Državni zbor odločitev sodišča tudi uzakonil, vendar pa enakopravnost družbe s tem še ni zagotovljena. Gibanje za otroke in družine je namreč navkljub dejstvu, da na odločitev, ki odpravlja protiustavnost, ni mogoče razpisati referenduma, začelo zbirati podpise. Kaj to pomeni in ali državljane v bližnji prihodnosti vseeno čaka še ena odločitev?

Na klopeh matičnega odbora predlog sprememb Družinskega zakonika
14. 09. 2022 06.37Odbor DZ za delo bo obravnaval vladni predlog Zakona o spremembah Družinskega zakonika. Ta sledi odločitvi Ustavnega sodišča, s katero je to istospolnim partnerjem omogočilo sklenitev zakonske zveze in posvojitev otrok. Ustavno sodišče je DZ ob tem naložilo, da neustavnosti odpravi v pol leta.

Zakon o spremembah družinskega zakonika po skrajšanem postopku v DZ
15. 07. 2022 21.35Vlada je na dopisni seji določila besedilo Predloga zakona o spremembah Družinskega zakonika. Poslala ga bo v obravnavo državnemu zboru po skrajšanem postopku. Ustavno sodišče je odločilo, da se istospolni partnerji lahko poročijo in skupaj posvojijo otroka pod enakimi pogoji kot zakonca.

Ustavno sodišče: Istospolni partnerji se lahko poročijo in posvojijo otroke
08. 07. 2022 14.11Ustavno sodišče je ugotovilo, da je ureditev, ki določa, da lahko zakonsko zvezo skleneta le dve osebi različnega spola in da istospolna partnerja, ki živita v formalni partnerski zvezi, ne moreta skupaj posvojiti otroka, v neskladju z ustavno prepovedjo diskriminacije zakonska ureditev. S tem je odločilo, da se istospolni partnerji lahko poročijo in skupaj posvojijo otroka pod enakimi pogoji kot zakonca. DZ ima šest mesecev za odpravo neustavnosti. Minister Mesec je napovedal, da bodo spremembe zakonodaje pripravljene v tednu ali dveh.

Na shodu 'Za otroke gre' tudi podporniki neonacističnih skupin
16. 06. 2022 10.27V organizaciji Gibanja za otroke in družine je potekal shod pred ustavnim sodiščem, ki med drugim obravnava postopek za oceno ustavnosti dela zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, dela družinskega zakonika in dela zakona o partnerski zvezi. S fotografij je razvidno, da so se shoda udeležili tudi podporniki skrajne neonacistične skupine Blood & Honour (Kri in čast). Opaziti je bilo tudi aktivista Vilija Kovačiča. Predsednik gibanja Aleš Primc pravi, da s tem, kdo je prišel na dogodek, nima nič in da to ni nekaj, o čemer bi se bilo vredno pogovarjati.

Je obstoječi zakon o OBMP diskriminatoren do samskih žensk?
27. 12. 2021 10.06Zagovornik načela enakosti je ocenil, da je zakonodaja, ki ureja dostop do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo (OBMP), diskriminatorna do neplodnih žensk, ki niso v zakonski ali zunajzakonski skupnosti. Zato je na ustavno sodišče vložil zahtevo za izvedbo ocene ustavnosti delov zakonov, ki urejata dostop do postopkov OBMP.

V veljavo stopili novi boni, prvi unovčen ob pol sedmih zjutraj
16. 07. 2021 06.52S petkom je v veljavo stopila uredba o novih bonih. Te bo mogoče koristiti tako v turizmu kot gostinstvu, športu in kulturi. Vrednost bona za polnoletne državljane je 100 evrov, za mladoletne pa 50 evrov. Prva rezervacija je bila opravljena nekaj minut čez polnoč, prvi bon pa je bil unovčen že ob pol sedmih zjutraj v Kopru, so sporočili s Finančne uprave.

Kje in kako unovčiti nove bone?
15. 07. 2021 10.08Ponudniki, ki bodo želeli sprejemati nove bone, morajo imeti dejavnosti, ki jih bomo lahko plačevali z letošnjimi boni, vpisane kot glavno dejavnost – in ne kot pomožno. Če ima ponudnik na primer oddajo apartmajev navedeno le kot pomožno dejavnost, za razliko od lani bonov ne bo mogel sprejemati. Ti bodo sicer veljali tudi za npr. obisk muzeja, kina, živalskega vrta, nakup knjig ... Uredba o bonih vstopa v veljavo že v petek.

Vlada: Ne gre za kršitve človekovih pravic istospolno usmerjenih oseb
17. 02. 2021 08.31Po mnenju vlade zakon o zakonski zvezi in družinski zakonik nista v neskladju z ustavo. To mnenje je vlada sprejela na torkovi dopisni seji. Ob tem so tudi zapisali, da obstoječa ureditev ne pomeni kršitve človekovih pravic istospolno usmerjenih oseb.

'V realnem svetu, kjer veljajo realni podatki, Slovenija po nobenem kriteriju ni najslabša'
14. 12. 2020 07.51Premier Janša je v odgovoru na poslanska vprašanja v DZ dejal, da Slovenijo čaka zahteven spopad z zadnjo tretjino epidemije covida-19, nato pa bo prišel čas za odpravo posledic. Dogovor o svežnju za okrevanje evropskega gospodarstva po njegovih besedah "krepi luč na koncu tunela", Slovenija pa bo del sredstev namenila tudi za zdravstvo.

Pink priznala, da njeno zvezo rešuje zakonska terapija
22. 06. 2020 17.24Slavna pevka je poudarila, da so ravno obiski v partnerski svetovalnici tisti, ki so ohranili njen zakon s Careyjem Hartom živ. Hvaležna je za zakonske terapije, s pomočjo katerih sta se z nekdanjim motokrosistom prebila čez težave in prepreke ter tako ostala poročena. V zvezi sta od leta 2001, v času do danes pa sta že nekajkrat prekinila svojo zvezo.

Osebna imena kmalu daljša, dovoljene bodo tudi črke in okrajšave
20. 04. 2019 07.00Vsak od nas ima pravico do osebnega imena. V resnici je izbira osebnega imena naša dolžnost in zlorabe so strogo sankcionirane. Obstajajo jasna pravila, ki določajo izbiro in spremembo osebnega imena, ta pa se bodo, kot kaže, kmalu spremenila. Pripravljen je namreč Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o osebnem imenu, ki naj bi bil sprejet po skrajšanem postopku.

Ženske niso princese, moški pa niso glina, da jih bodo preoblikovale po svoje
17. 02. 2019 08.09Ženske, niste princeske. Prav tako ni treba, da ste superženske. Partnerja ne boste preoblikovale po svojih željah, saj ni glina. Pa tudi spremenil se ne bo zato, ker vas ima rad. In moški, ni vam treba biti jamski človek, ki mora zaščititi svojo žensko pred dinozavri. Povsem v redu je, da čustvujete in da z besedami ne varčujete, kot da morate za vsako odpreti denarnico.

Na kateri dan se poroči največ slovenskih parov?
06. 06. 2018 13.43Ste se tudi vi poročili 17. junija? Po podatkih statističnega urada si je na ta datum v Sloveniji zvestobo obljubilo največ parov. Lani je Slovenija dobila 6481 novih zakonskih zvez. Največja razlika v starosti med ženinom in nevesto je bila več kot 50 let. Ker je lani v veljavo stopil nov zakon o partnerski zvezi, je bilo sklenjenih tudi 24 moških in 26 ženskih partnerskih zvez.

Avstrijsko sodišče odprlo pot za poroke istospolnih parov
05. 12. 2017 12.04Avstrijci so odprli pot za poroke istospolnih parov. Te bodo odslej v državi mogoče od 1. januarja 2019. Avstrijsko ustavno sodišče je svojo odločitev v prid "zakonske zveze za vse" utemeljilo s prepovedjo diskriminacije.

Enake pravice in dolžnosti tudi za istospolne pare: prva poroka lezbičnega para v Sloveniji
25. 02. 2017 09.22Dočakali smo dan, ko se tudi v Sloveniji lahko poročijo istospolni pari. Tako bodo pred matičarja stopili lezbijki iz Maribora. Na Upravni enoti Maribor so ponosni na to, menijo namreč, da so te poroke pomemben korak tudi k enakopravni in vključujoči družbi.

To soboto prva poroka istospolnega para. Kljub temu ostajajo opozorila, da smo še daleč od cilja
24. 02. 2017 08.07Zakon v partnerski zvezi odslej istospolnim parom omogoča, da sklenejo partnersko zvezo enako svečano kot zakonsko zvezo. Z izjemo posvojitev in oploditve z biomedicinsko pomočjo prinaša enake pravice in dolžnosti kot zakoncema različnega spola. Humanitarca Jure Poglajen in David Zorko pa opozarjata, da je zakon, ravno zaradi teh omejitev, v neskladju z ustavo.

Istospolno usmerjeni še korak bližje enakopravnosti
23. 02. 2017 17.47V praksi se bo začel uporabljati zakon o partnerski zvezi, ki istospolno usmerjenim prinaša enake pravice in dolžnosti kot jih imata zakonca in zunajzakonska partnerja. Do popolne enakopravnosti jih tako loči le še možnost posvojitve in umetne oploditve.

Kupujete hišo ali stanovanje? Pozor!
14. 09. 2016 12.54Kupovanje nepremičnine je zelo pomembno in za posameznika tudi stresen proces, ki ga večina opravi le enkrat v življenju. Da bo vse potekalo brez nepotrebnih obremenitev in neprijetnih posledic, je treba biti sila previden. Preverite, kako se torej lotiti nakupa nepremičnine.

Brglez ne bo določil roka za zbiranje podpisov za referendum še za tri zakone
05. 05. 2016 17.27Brglez je predstavnikom sindikata delavcev migrantov sporočil, da upoštevaje ustavno utemeljene razloge ne bo določil koledarskega roka za zbiranje podpisov volivcev v podporo zahtevam za razpis referenduma o zakonu o partnerski zvezi, noveli pomorskega zakonika in zakonu o varstvu pred diskriminacijo.

Zakon o partnerski zvezi sprejet, brez možnosti posvojitve za istospolne pare
21. 04. 2016 19.21Sprejeti zakon o partnerski zvezi ne spreminja definicije zakonske zveze, a izključuje možnost posvojitev in postopke biomedicinske oploditve za istospolne pare. Podporo zakonu so odrekli v opozicijskih poslanskih skupinah NSi in SDS.

Koalicija Za otroke gre predstavila svoj predlog zakona o istospolnih skupnostih
19. 01. 2016 13.42Predlog zakona o ureditvi položaja istospolnih partnerskih skupnosti po besedah koalicije izenačuje vse pravne položaje istospolnih partnerjev s pari različnega spola, razen v primerih posvojitve in umetne oploditve. Predlog ni dokončen, ampak pomeni ponujeno roko dialoga in izhodišče za pogovore, pravijo.

Möderndorfer: Primc je zlorabil referendumsko vprašanje za svojo brezplačno predvolilno kampanjo
22. 12. 2015 08.14Nepovezani poslanec Jani Möderndorfer je predstavil vloženi predlog zakona o partnerski zvezi. Predlog se ne dotika posvojitev in tudi ne zdravljenja z biomedicinsko pomočjo. Zvezo pa opredeljuje kot partnersko in ne kot zakonsko zvezo, je povedal.

'Bolj ko ljudje živijo v bedi, bolj se oprijemajo tradicionalnih vrednot'
21. 12. 2015 06.38Zavrnitev novele zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih na referendumu še vedno odmeva. V največji opozicijski stranki vidijo izid kot poraz vlade. Proti je bilo namreč kar 63,48 odstotka upravičencev, ki so se udeležili referenduma. Nasprotniki zakona slavijo. Poslanec Möderndorfer pa je v parlamentarni postopek vložil nov predlog zakona o partnerski zvezi.

Referendum o partnerski skupnosti bo 20. decembra, predlagatelji referenduma z datumom zadovoljni
04. 11. 2015 15.48Referendum o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih bo 20. decembra, je sklenil DZ. Sprejetje takšnega predloga je bilo pričakovano, saj so mu poslanske skupine že v predstavitvi svojih stališč večinoma napovedale podporo.