zakon o osnovni šoli

Pregledovanje torb, omejitev elektronskih naprav in kaznovanje staršev

24. 03. 2025 09.57

Predlog novele zakona o osnovni šoli, ki je v javni razpravi, vključuje določbe o zagotavljanju varnosti, med drugim omejuje uporabo elektronskih naprav in omogoča pregled šolskih torb. Ob več neopravičenih izostankih od pouka bi lahko šola obvestila CSD in zoper starše podala predlog za prekršek. Predviden je nov predmet o digitalnih tehnologijah.

Neobiskovanje osnovne šole bodo lahko obravnavali kot zanemarjanje otroka

18. 03. 2025 18.17

Minister za delo in socialne zadeve Luka Mesec je v Novem mestu predstavil paket ukrepov za reševanje romskih vprašanj. V izjavi za medijev je izpostavil, da bo center za socialno delo primer otroka, ki ga starši ne bodo poslali v šolo, lahko obravnaval kot zanemarjanje otroka. To pa ima lahko resne pravne posledice, je dejal. Predlog predvideva tudi obvezno vključevanje romskih otrok v vrtec eno leto pred vstopom v šolo.

Kdo podpira prodajo alkohola v šolah, ko tam ni pouka, in kdo ne?

14. 02. 2025 06.32

"Hinavec, kaj tebi ni jasno," in udrihanje po mizi. Ne v gostilni, v državnem zboru smo to videli in slišali. Po sredini seji odbora za zdravstvo, kjer so se poslanci zmerjali z lopovi in primitivci ter razpravljali o predlogu SDS, da bi bila na prireditvah in dogodkih v šolah v času, ko tam ni pouka ali obšolskih dejavnosti, omogočena prodaja alkohola, odmevajo številne izjave, zmerljivke in opazke. Zakaj je zavrelo? Bi spremembe zakona o omejevanju porabe alkohola res škodljivo vplivale na šolarje? SDS opozarja, da različna športna in kulturna društva v majhnih krajih, kjer je dvorana samo ena in to šolska, nimajo alternative, da bi prireditve, kjer se spije kozarček ali dva, organizirali kje drugje, denimo koncerte, veselice in proslave. Kako ostro so se odzvali koalicijski poslanci na predlog sprememb SDS, kaj bi to sploh prineslo in kako je v praksi sedaj?

Spremembe v šolstvu: BDP bo določal financiranje vzgoje in izobraževanja

13. 02. 2025 15.36

Predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja prinaša financiranje razvoja in investicij v izobraževanje, vezano na BDP. Hkrati novela uvaja tudi soglasje ministra k imenovanju ravnatelja in možnost, da minister ravnatelja pod zakonsko določenimi pogoji razreši. Omejuje pa nekatere pristojnosti svetov zavodov.

Vlada bi v šolah zagotovila učenje slovenščine in kulture za romske učence

12. 12. 2024 15.52

Vlada je potrdila izhodišča za pripravo ukrepov za reševanje nekaterih romskih vprašanj. Ključni elementi predlogov bodo vrtec, šola, služba, bivalne razmere in varnost. Med ukrepi so denimo vključevanje romskih otrok v vrtce vsaj leto pred vstopom v osnovno šolo ter ukinitev višjega otroškega dodatka za vse otroke, ki ne obiskujejo vrtca.

SDS bi v osnovno šolo uvedla računalništvo in informatiko

03. 12. 2024 17.30

Poslanska skupina SDS je pretekli teden v parlamentarno proceduro vložila predlog novele zakona o osnovni šoli, ki uvaja obvezni predmet računalništva in informatike, je povedal poslanec največje opozicijske stranke Andrej Hoivik.

Dijaki mesec in pol brez ene same ure matematike

15. 11. 2024 19.58

Kaj lahko reši slovensko šolstvo? Kje so nenadoma vsi učitelji? Ravnatelji ponavljajo razpise, prijav ni. Vpisa na pedagoške študijske programe je občutno premalo. Pripravljen je niz ukrepov, so na nujni seje odbora za izobraževanje zagotavljali na resornem ministrstvu. Izpostavljajo, da bodo nove učitelje začeli iskati že na fakultetah, da so povečali število razpisanih štipendij študentom pedagoških programov, nov plačni zakon pa da je odpravil anomalije, zaradi katerih so učitelji zapuščali delovna mesta. Številni šolniki dvomijo, da bo vse to dovolj.

Hitri in drzni po gorenjsko, odstop ministrice in razkritje Hiše ljubezni

29. 09. 2024 18.27

Na stezi letališča v Lescah se je hrumenje letalskih motorjev umaknilo hrupu avtomobilskih in cviljenju gum. Legendarno nogometno igrišče "Bundes", na katerem so prve nogometne korake naredili številni slovenski profesionalni nogometaši, je znova oživelo. Minilo je 80 let od padca letala Spitfire MJ116 na barjanska tla. Ministrica Stojmenova Duh je po t. i. aferi modre luči odstopila, vlada in sindikati javnega sektorja pa so podpisali zgodovinski dogovor. Izvedeli pa smo tudi, kaj je Hiša ljubezni.

Nasilne učence bi začasno izključili iz šole, koalicija je proti

25. 09. 2024 12.50

Poslanci so sejo državnega zbora začeli s prvim v sklopu paketa zakonskih predlogov NSi, povezanih z romskimi vprašanji, predlogom novele zakona o osnovni šoli. Ta predvideva ukrepe za nasilne otroke, med drugim tudi izključitev iz šole. V koaliciji pa so izpostavili, da je osnovnošolsko izobraževanje za vse otroke obvezno in zagotovljeno z ustavo.

Odstopil minister za izobraževanje Darjo Felda

17. 09. 2024 14.31

Minister za izobraževanje Darjo Felda je podal ustno odstopno izjavo. Izrazil naj bi željo, da ponovno odide v akademske vode. Premier Robert Golob bo za novega ministra predlagal Vinka Logaja, sicer dolgoletnega direktorja zavoda za šolstvo.

Vlada z ukrepi na področju romskih vprašanj, sestajajo se v Ribnici in Kočevju

28. 08. 2024 19.23

Vlada pripravlja več ukrepov na področju romskih vprašanj. Ministrstvo za delo med drugim napoveduje odprtje več večnamenskih romskih centrov, 130 dodatnih zaposlitev v nekaterih centrih za socialno delo in tri dnevne centre za otroke iz romske skupnosti. Medtem so predstavniki Romov in vodstvo občine Ribnica so na sestanku govorili o zahtevah Romov iz romskih naselij Otavice in Goriča vas, da jim občina zagotovi vodo. Kočevski občinski svet pa je na torkovi prvi izredni seji v tem mandatu razpravljal o zaostrenih razmerah na področju romskih vprašanj.

Ali Kočevje postaja slovenski Teksas?

14. 08. 2024 06.00

Nedeljsko pretepanje policista, metanje kamenja v policijski avtomobil, prej pa streljanje, pretepanje. Prebivalci Kočevja in okolice so na nogah zaradi dveh hudih incidentov, v katere so bili vpleteni tamkajšnji Romi. V mestu je od petka poostrena varnost; policistom iz Kočevja so na pomoč priskočili tudi kolegi iz Ljubljane, četa posebne policijske enote ter konjeniki in službeni psi. Pa bo Golobova vlada s tem pomirila ljudi in jim vrnila krhek občutek varnosti? Ali se država ustrezno loteva pereče in hkrati občutljive romske problematike?

SD s pobudo glede romske problematike: Ni več prostora za mehke ukrepe

01. 08. 2024 13.23

Poslanska skupina Socialnih demokratov je na vlado naslovila pobudo v zvezi z neustreznim upravljanjem romske problematike. Pravijo, da je nesprejemljivo, da pomanjkanje odločnosti ogroža varnost državljanov in da zaradi tega hkrati trpi ugled celotne romske skupnosti. "Ni več prostora za mehke ukrepe, v katere smo večkrat neuspešno vlagali napore," so poudarili. Njihovo pobudo so podprli tudi predstavniki romske skupnosti.

NSi z novim predlogom zakona o osnovni šoli nad romsko problematiko in nasiljem

25. 07. 2024 06.00

Vladajoči niso izpolnili obljub in glede romske problematike predstavili nobenih rešitev. To je razlog, da Nova Slovenija v parlamentarni postopek pošilja prenovljen zakon o osnovni šoli, ki med drugim prinaša tudi možnost izključitve učenca iz šole. To je njihov odgovor tudi na nasilje, ki se je zgodilo v Osnovni šoli Velika Dolina, ki je odmevalo po vsej Sloveniji, saj so bile poškodbe, ki jih je sovrstniku povzročil romski učenec, videti res hude. Kot pravijo v NSi, želijo še enkrat razpravljati tudi o paketu zakonov, ki so ga pripravili župani jugovzhodne regije in naslavlja težave, povezane z integracijo romske skupnosti. Paket so s 35.000 podpisi podprli tudi volivci, a so ga poslanci vladajoče garniture zavrnili.

Koalicija predlaga podaljšanje subvencioniranja šolskih kosil

21. 05. 2024 15.10

Koalicijske stranke so na pobudo poslanske skupine Svoboda v parlamentarno proceduro vložile predlog novele zakona o šolski prehrani. Z njo omogočajo polno subvencijo kosila učencem iz družin, kjer povprečni mesečni dohodek na osebo ne presega zgornje meje 4. dohodkovnega razreda, do 1. septembra 2027, ko bodo kosila brezplačna za vse učence.

Javno šolstvo v krizi: 'Samo če imaš pet, si nekaj vreden'

17. 05. 2024 15.09

Predstavniki staršev, ravnateljev in učiteljev so opozorili na alarmantno stanje v javnem šolstvu. Predsednica združenja ravnateljev Mojca Mihelič je izpostavila premalo denarja in zakonsko prenormiranost. Opozorili so na primanjkljaj učiteljev, poudarjanje ocen namesto znanja in splošno pomanjkanje vizije šolstva.

Nov zakon v Tennesseeju: učitelji in šolsko osebje so lahko oboroženi

25. 04. 2024 08.30

V ameriški zvezni državi Tennessee so sprejeli nov zakon, ki se marsikateremu Evropejcu ali pa Slovencu zdi povsem nepredstavljiv. Šolsko osebje, tudi učitelji, bodo lahko v šole prišli oboroženi.

Kdo bo upravičen do računalnika in kdaj jih bodo začeli deliti?

31. 03. 2024 19.06

Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh je ta teden, s sicer ne prav prepričljivo podporo koalicije, prestala interpelacijo. 13.000 računalnikov, ki so bili glavni očitek ministrici, pa je medtem, pol leta po nakupu, še vedno v skladišču Intereurope v Logatcu. Preden jih bodo razdelili najšibkejšim, bo minilo še nekaj tednov, če ne mesecev. Zakon o spodbujanju digitalne vključenosti namreč še ni bil objavljen v uradnem listu, rok za javni poziv, na katerega se bodo lahko prijavile socialno ogrožene družine, pa se izteče čez natanko mesec dni.

Dijaška organizacija zaskrbljena: s spremenjeno zakonodajo konec ekskurzij?

20. 03. 2024 12.37

Dijaška organizacija Slovenije glede predlogov novel Zakona o gimnazijah in Zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju ni povsem zadovoljna. Pri dveh členih zakonov bi se vsebina skrčila, s tem pa organizacijo skrbi, da bi se skrčile tudi vsebine, namenjene dijakom. Med drugim so zaskrbljeni, da nekatere šole ne bi več izvajale ekskurzij. Izpostavili so tudi vprašanje nacionalnega preverjanja znanja, ki bi po novem predlogu štel vpis v srednje šole. Na ministrstvu odgovarjajo, da za dijake ne bo nobenih sprememb.

Novela zakona o osnovni šoli ne ukinja dopolnilnega pouka

06. 03. 2024 15.48

Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so zanikali namigovanja v medijih, da prenovljeni koncept razširjenega programa ukinja pomoč, ki so je bili učenci deležni v okviru dopolnilnega pouka. Pojasnili so, da gre za napačno interpretacijo novele zakona o osnovni šoli, ki je začela veljati v petek, uporabljala pa se bo od 1. septembra.

NSi vložila predlog za posvetovalni referendum

04. 03. 2024 15.13

Poslanci NSi s prvopodpisanim Aleksandrom Reberškom so v parlamentarno proceduro vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ. Menijo, da zakon ni potreben in je škodljiv.

Zelena luč obveznemu tujemu jeziku za prvošolce in NPZ-ju za tretješolce

21. 02. 2024 19.17

Poslanci so s 46 glasovi za in 24 glasovi proti sprejeli novelo zakona o osnovni šoli. Za so glasovali v Svobodi, SD in Levici, proti pa so bili v opozicijskih SDS in NSi. Poslanci so sprejeli tudi dopolnilo koalicijskih strank glede doseganja ciljev v okviru razširjenega programa v osnovnih šolah.

Pregled šolskih torb tudi brez soglasja staršev

30. 01. 2024 19.58

Noži, celo pištola, pa petarde, elektronske cigarete, droge. Vse to so že našli v šolskih torbah slovenskih osnovnošolcev. Zaradi varnosti zato torbe pregledujejo tudi brez soglasja staršev. Ker pa so glede tega tudi pomisleki, predvsem, kakšno zakonsko podlago imajo tovrstni pregledi, je šolsko ministrstvo ravnateljem poslalo podrobna navodila.

Energetski zakon naslednji teden v parlamentu, NSi poziva k njegovemu umiku

26. 01. 2024 10.46

Poslanci se bodo v ponedeljek sestali na redni januarski seji, kolegij predsednice DZ pa je določil njen časovni potek. Na seji, ki bo trajala do četrtka, bo DZ med drugim odločal o noveli Zakona o izvrševanju proračunov in noveli Zakona o volitvah v DZ ter opravil splošno razpravo o prenovljenem energetskem zakonu. Medtem v NSi vlado ponovno pozivajo, naj umakne predlog energetskega zakona, saj so prepričani, da predlog uvaja prisilno solarizacijo Slovenije.

'Naša deklica se lahko uči na domu, ne more pa iti v šolo'

16. 10. 2023 10.55

September je za nami in z njim tudi prvi mesec novega šolskega leta. Za skoraj vse otroke. Spomladi smo pisali o deklici Ariani, ki zaradi hudega zdravstvenega stanja ne more v šolo, šola pa nikakor "noče" priti k njej. Takrat so se nakazovale rešitve, videti je bilo, da se bo deklica, čeprav doma, vendarle lahko šolala brez dodatnih preprek. Kako smo se motili.

Vdih, izdih, vdih ... Gre? Ne vedno, ne nujno.

16. 09. 2023 07.00

Običajno se pomena tistih ključnih stvari, ki so nam v življenju samoumevne, zavemo šele takrat, ko jih nimamo več. Recimo zdravje najbolj cenimo ob bolezni, preštevilne bližnje morda šele takrat, ko jih ni več med nami ... A kako je s tistim, česar nikoli nismo imeli, pa bi morali – ker je samoumevno. Kot voda in zrak. In danes bom pisala o teh samoumevnih stvareh, za katere so nekateri prikrajšani. In ne, ni treba iskati daleč, v odmaknjenih delih sveta, samo ozreti se moramo po naši domovini, o kateri je Cankar nekoč zapisal: "O domovina, ko te je Bog ustvaril, te je blagoslovil z obema rokama in je rekel: Tod bodo živeli veseli ljudje!" Zakaj so torej eni kraji manj blagoslovljeni od drugih, zakaj ne dopustimo, da bi povsod živeli (enako) veseli ljudje?

Starši vse bolj pritiskajo na učitelje: neprestani klici in izgube službe

04. 09. 2023 07.59

Učiteljski poklic v Južni Koreji se je zaradi zahtevnih staršev in njihovih neprestanih pritožb iz prijetnega spremenil v nočno moro. Kot opisujejo zaposleni v šolah, jih namreč nekateri izmed staršev kličejo vsako uro, v primeru, da ne ugodijo vsaki izmed njihovih muh, pa jih prijavijo inšpektoratu. Učitelji ob tem (lahko) izgubijo službo. Julija, 23-letna učiteljica, ki je bila pod hudim pritiskom in se je sicer borila tudi z depresijo, je storila samomor.

V prihodnjem šolskem letu prenova več kot 200 učnih načrtov

25. 08. 2023 14.38

Zavod za šolstvo je pred novim šolskim letom ravnateljem podal nekaj usmeritev, med njimi je ustvarjanje varnega učnega okolja. Intenzivno bo potekala prenova učnih načrtov, obetajo se tudi spremembe Zakona o osnovni šoli. Kljub ujmam bo začetek šolskega leta za vse 1. septembra, ga bodo pa morali ponekod prilagoditi, je dejal minister Darjo Felda.

'Vlada je našla denar za politične stranke, prepričani smo, da ga bo tudi za otroke'

26. 06. 2023 14.14

Poslanci lahko prvi korak za odpravo revščine v osnovnih šolah storijo že to sredo, je na novinarski konferenci Inštituta 8. marec in Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje poudarila direktorica inštituta Nika Kovač. S pozivom na inštitutu računajo na podporo njihovemu predlogu, da bi brezplačna kosila uvedli že letos jeseni.

Zelena luč za brezplačna kosila za vse osnovnošolce, a šele z letom 2027

07. 06. 2023 14.39

Odbor DZ za izobraževanje je dal zeleno luč zakonskima predlogoma o šolski prehrani, ki ju je v DZ s podpisi volivcev vložil Inštitut 8. marec. Predvidena so brezplačna kosila za vse osnovnošolce, a na predlog vlade šele s septembrom 2027. Naj bi pa po načrtu koalicije v šolskem letu 2024/2025 začela veljati višja meja za subvencioniranje kosil, brezplačno kosilo bi tako prejelo več otrok.