zakon o odvzemu premoženja nezakonitega izvora

Katičeva: Nihče ne more obdržati premoženja, ki ga je pridobil nezakonito

27. 02. 2025 12.33

Vlada je na seji potrdila predlog novele zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora (ZOPNI) in predlaga obravnavo v državnem zboru po skrajšanem postopku. Odslej bo možno vložiti tožbeni zahtevek na odvzem "nadomestnega" premoženja v primerih, ko so osebe premoženje nezakonitega izvora bodisi v celoti porabile, skrile ali pa preusmerile v tujino.

Preiskavo bi začeli že za 10.000 evrov premoženja domnevno nezakonitega izvora

27. 09. 2024 17.47

Ministrstvo za pravosodje je v javno razpravo poslalo predlog novele zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora. Predlog med drugim znižuje prag vrednosti premoženja domnevno nezakonitega izvora z dosedanjih 50.000 evrov na 10.000 evrov, na podlagi katere lahko pristojni začnejo finančno preiskavo. Rok za oddajo komentarjev je 27. oktober.

Sin služil s preprodajo drog, starša pa s tem denarjem kupovala nepremičnine

09. 12. 2022 10.08

Višje sodišče v Ljubljani je potrdilo odločitev prvostopenjskega sodišča, da se staršema, ki sta v Ljubljani kupovala nepremičnine z denarjem od sinove preprodaje drog, te tudi odvzame. Tako kot prvostopenjsko je namreč tudi višje sodišče ugotovilo, da njuno premoženje bistveno presega dohodke.

Sodišče zavrnilo dokazne predloge obrambe domnevnih trgovcev z drogo

26. 05. 2022 16.22

Na nadaljevanju sojenja domnevnim trgovcem z drogo s prvoobtoženim Alešem Zupančičem je ljubljansko okrožno sodišče zavrnilo več dokaznih predlogov obrambe in zaslišalo eno pričo. Specializiranemu državnemu tožilstvu je medtem v drugi zadevi uspelo Zupančiču in soobtoženim s tožbo odvzeti za dobrih 300.000 evrov premoženja.

Sporni milijoni Andreja Lovšina: tožilstvo umaknilo tožbo

17. 05. 2019 19.00

Precej bizarno je bilo v sodni dvorani Okrožnega sodišča, kjer se je nadaljevalo sojenje za odvzem skoraj dveh milijonov evrov domnevno nezakonitega premoženja nekdanjemu predsedniku uprave Intereurope Andreju Lovšinu. Ob odločitvi ustavnega sodišča, da zakon o odvzemu premoženja nezakonitega izvora ne sme veljati za nazaj, so tožbo zoper Lovšina namreč umaknili, s čimer pa se slednji ne strinja.

Tošić ne bo ob sumljivo premoženje: obdržal bo lahko nepremičnine in denar

25. 04. 2019 10.12

Dragan Tošić, domnevni vodja kriminalne združbe, ki je tihotapila prepovedane droge, bo, kot kaže, lahko obdržal premoženje, ki si ga je nabral z nezakonitimi posli. Višje sodišče je namreč odločilo, da država premoženja nezakonitega izvora ne more terjati za nazaj.

Po razveljavitvi člena zakona umaknjenih deset tožb in za 100 tisoč evrov stroškov

16. 04. 2019 09.33

Specializirano državno tožilstvo je po lanski odločitvi ustavnega sodišča, ki je razveljavilo člen zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora, umaknilo deset tožb in posledično tudi krije stroške, ki so nastali s temi pravdami. Kot so pojasnili na tožilstvu, so ti stroški dosegli približno 100.000 evrov. Odprtih imajo sicer še deset tožb.

Jankovićev sin po prvem županskem mandatu z nepojasnjenim milijonom

07. 11. 2018 13.00

Vrhovno sodišče je prejšnji mesec potrdilo ugotovitve finančne uprave, ki je pri sinu župana Zorana Jankovića odkrila nepojasnjeno razliko 1,02 milijona evrov v premoženju, pridobljenem v času prvega mandata ljubljanskega župana. Jure Janković je že napovedal pritožbo na Ustavno sodišče Republike Slovenije.

Umikajo tožbe v postopkih odvzema premoženja nezakonitega izvora

11. 09. 2018 08.51

Specializirano državno tožilstvo je umaknilo devet tožb po zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora in eno pritožbo. K temu jih je prisilila julijska odločitev ustavnega sodišča. Kot poročajo mediji, so med drugim umaknili pritožbo v postopku zoper Franca Kanglerja, pričakovati je tudi umik tožb zoper Janeza Janšo in še nekatere znane osebe.

Bo morala država Draganu Tošiću vrniti zaseženo premoženje?

24. 07. 2018 11.00

Potem ko je ustavno sodišče odločilo, da je del zakona o nezakonito pridobljenem premoženju neustaven, se zdaj postavlja vprašanje, kakšne konkretne in daljnosežne posledice bi lahko zaradi tega nastale. Bi lahko med drugim padli nekateri najodmevnejši postopki zasega premoženja?

Generalni državni tožilec Šketa: Tožilstvu se odvzema učinkovita orodja in zmanjšuje obseg finančnih preiskav

23. 07. 2018 13.17

Ustavno sodišče je razveljavilo del zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora, po katerem se je ta uporabljal retroaktivno za zadeve, v katerih se je predkazenski ali kazenski postopek začel pred njegovo uveljavitvijo oz. po 1. januarju 1990. V preteklosti so sicer morali izvor svojega premoženja dokazovati Janez Janša, Franc Kangler in Dragan Tošić.

Od kod znanim premoženje? 'Denar je bil zazidan in tako skrit, da ga niti Nato ne bi našel'

13. 03. 2018 13.40

Sumljivi posli in življenje na veliki nogi. Ena od razlag, od kod politikom in drugim znanim osebnostim veliko premoženje, je, da gre za dolgoletno varčevanje, gotovino pa, da je bila dobro skrita kar doma.

Janša pred državo (zaenkrat) ubranil svoje premoženje. 'Odločitev sodišča je samoumevna'

15. 12. 2017 09.28

Državno pravobranilstvo je zahtevalo zamrznitev Janševega premoženja, a je odvetniku prvaka SDS uspelo doseči, da se to ni zgodilo. Janši je za zdaj uspelo preprečiti vpis zaznamb na stanovanjsko hišo v Ložnici pri Velenju, na stanovanje v Ljubljani in na počitniško hišo v Bovcu. Odločitev sodišča je po besedah Janše samoumevna.

Zakon o odvzemu nezakonito pridobljenega premoženja ni ustavno sporen

23. 02. 2017 15.22

Zahtevo za oceno ustavnosti zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora je na ustavno sodišče vložilo Višje sodišče v Ljubljani, ki se je z dilemo o ustavnosti zakona srečalo pri obravnavi tožbe, s katero država za odvzem premoženja toži dediče pokojnega Jožeta Zagožna.

O usodi Tošićevega premoženja bo odločalo tudi ustavno sodišče

24. 06. 2015 15.46

Sodnik, ki presoja v primeru Dragana Tošića, je podal zahtevo za oceno ustavnosti zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora. Če sodnik oceni, da določba, ki jo mora uporabljati, ni v skladu z ustavu, je k temu namreč zavezan. Sodišče je pri tem, ali bo odločitev sprejelo, avtonomno in tudi nima nobenega roka, da jo sprejme.

Nezakonito pridobljeno premoženje: Kdo vse in koliko bo (morda) moral vrniti?

23. 09. 2014 17.33

Čeprav imamo že nekaj časa zakon, ki to omogoča, je šele pred kratkim padla prva razsodba o odvzemu premoženja nezakonitega izvora obsojenemu za preprodajo mamil. Koliko je še podobnih primerov na sodišču? Omenimo lahko Dragana Tošića, od katerega tožilstvo terja 6,9 milijona evrov.

46-letniku zaplenili mamila, jaguarja, motor in čoln, zdaj bo moral državi plačati še 247.000 evrov

17. 09. 2014 08.54

Ne le, da so 46-letniku iz Portoroža poleg mamil zaplenili jaguarja, motor in čoln, vrniti bo moral še dobrih 247.000 nezakonito pridobljenih evrov. Šlo naj bi za prvo sodbo, ki je rezultat zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora.

Janša: Če bi bilo obratno, bi bile obtožbe o državnem udaru, represiji in kričanje do nebes

26. 11. 2013 14.06

Janez Janša je po objavi odredbe za izvedbo finančne preiskave dejal, da so za vsak evro družinskega denarja dokazali izvor. Na tožilstvu pravijo, da dokument ni pristen, da pa so preiskavo začeli na pobudo avstrijskega urada za preprečevanje pranja denarja in ugotovitev protikorupcijske komisije.

Prenos tožilstva pod notranje ministrstvo "korak v napačno smer"

06. 09. 2012 07.36

Izvajanje konvencije za boj proti korupciji je v Sloveniji skromno, piše v letnem poročilu, kjer lahko preberemo tudi, da je bil prenos državnega tožilstva pod pristojnost notranjega ministrstva korak v napačno smer.

Nezakonito pridobljeno premoženje bo lahko tudi odvzeto

29. 05. 2012 12.25

Začel bo veljati Zakon o odvzemu premoženja nezakonitega izvora. Ta omogoča, da pristojni organi preiščejo sumljivo pridobljeno premoženje, v primeru ugotovitve nepravilnosti pa ga lahko tudi odvzamejo in prodajo.

Kazenski zakonik uvaja nova kazniva dejanja

15. 05. 2012 07.07

V veljavo stopa zakonodaja, ki med drugim omogoča učinkovitejši pregon gospodarskega kriminala, pridobivanja mlajših oseb od 14 let za spolne namene, oškodovanje javnih sredstev, hkrati pa naj bi kazenski postopki tekli hitreje.

'Zakoni niso v neskladju z ustavo'

23. 04. 2012 11.11

Tako je glede petih zakonov, ki jih je potrdil prejšnji državni zbor, ki je bil že razpuščen, odločilo ustavno sodišče. Gre predvsem za tako imenovano protitajkunsko zakonodajo.

Furlan se bo najprej spopadel s kadrovanjem

06. 02. 2012 13.17

Državnotožilski svet je za vodjo specializiranega državnega tožilstva za pregon organiziranega kriminala imenoval Harija Furlana. Za ta položaj se je potegovala tudi Blanka Žgajnar, ki naj bi že razmišljala o upravnem sporu. Furlan si želi dobrega sodelovanja s policijo in tožilstvom.

Nove izboljšave kazenskega zakonika

29. 11. 2011 08.36

V veljavo sta stopila dva od treh aktov iz paketa nove kazenske zakonodaje, zakon o odvzemu premoženja nezakonitega izvora in novela zakona o kazenskem postopku. Prvi zakon se začne uporabljati 29. maja prihodnje leto, novela zakona o kazenskem postopku pa 15 dni prej.

Protitajkunska zakonodaja bo stopila v veljavo

02. 11. 2011 07.33

Poslanci so znova potrdili prenovljeno kazensko zakonodajo, ki bolj natančno formulira obstoječa kazniva dejanja ter opredeljuje nekatera nova. Potrdili so tudi novelo zakona o gospodarskih družbah in lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije.

Zares za ukinitev državnega sveta

26. 10. 2011 13.00

Potem ko so državni svetniki z veti ustavili tudi "protitajkunske zakone", se poslanci sprašujejo, čigave interese ščitijo. "Državni svet ostaja trdnjava lobijev, ki preprečujejo normalno delovanje pravne države," pravijo v Zares.

Veto, veto, veto, veto, veto

25. 10. 2011 16.36

Državni svetniki so vlagali veto za vetom. Med drugim je "padel" zakon o odvzemu premoženja nezakonitega izvora, ki da je politično všečen, a strokovno vprašljiv. Prepričevanje, da je to najboljši recept za boj proti organiziranemu kriminalu, ni pomagalo.

Sprejet zakon o zaplembi nezakonito pridobljenega premoženja

19. 10. 2011 19.12

DZ je sprejel zakon o odvzemu nezakonito pridobljenega premoženja, ki uvaja finančno preiskavo za pet let nazaj. Sprejeli so tudi novelo zakona o kazenskem postopku, ki naj bi pospešila sodne obravnave v kazenskih zadevah.

Bo nezakonito pridobljeno premoženje dobila država?

18. 10. 2011 13.30

Zakon o odvzemu premoženja nezakonitega izvora bo podprla večina poslanskih skupin. Poslanci se ne strinjajo glede tega, ali naj se začne preiskava pri sumu 50.000 nezakonito pridobljenih evrov ali že pri 5.000.

Poslanci v odhodu ne bodo glasovali o interventnem zakonu

07. 10. 2011 13.23

Poslanci pred volitvami ne bodo glasovali o interventnem zakonu za leto 2012, s katerim bi ostale zamrznjene plače v javnem sektorju, pokojnine in socialna pomoč. Vlada v odhodu svari, da bodo ukrepi v bodoče še bolj boleči.