zakon o obnovi narave

Kaj je v okoljskem zakonu, ki straši kmete in trese avstrijsko vlado?

17. 06. 2024 16.55

Okoljski ministri EU so potrdili zakonodajo o obnovi narave. Na čakanju je bila več mesecev, zdaj pa je bila odločitev končno sprejeta. Kaj je torej v ozadju zakonodaje, ki jo nekateri imenujejo najpomembnejši okoljski zakon v zadnjih 20 letih, avstrijska ministrica je zanjo celo tvegala razpad koalicije, kmetje pa ji očitajo ogrožanje kmetijstva in prehranske varnosti.

Razkrivamo nedovoljene bazene, teniška igrišča, dele hiš na državnih parcelah

13. 05. 2024 06.00

Bazeni, teniško igrišče, nadstreški, deli hiš na državnih parcelah. Tam nimajo pravice graditi. Zakaj? Ker se nahajajo na vodnih zemljiščih, namenjenih za javno dobro, torej mora imeti pravico do uživanja vsak. Gre za privatiziranje javnega dobrega? To sebično in neodgovorno ravnanje, kot pravi dr. Igor Zelnik z biotehniške fakultete, ogroža tudi sosednje objekte, zgrajene legalno. Kakšne posledice ima lahko to v primeru poplav? Kako bo ukrepala direkcija za vode, ki skrbi za vodotoke?

Plaz, poplave, bombe ... Pa tudi kava in diamant

12. 11. 2023 07.31

Na Gazo že en mesec padajo bombe, umrlo je več kot 10 tisoč ljudi. Pri nas je koalicija zakrpala razpoke, rekonstrukcije vlade ne bo. Zakon o obnovi po avgustovski ujmi je skorajda pripravljen, v Strugah so izvedeli, da se bodo morali seliti, vreme pa je znova kazalo zobe. Narava nas je tudi razvajala, tokrat z žareče rdečim nebom. Izvedeli smo tudi, koliko je lahko vredna kava.

Bo zakon o obnovi po poplavah na mizi že letos?

01. 11. 2023 19.48

Medtem ko župani usklajujejo zakon za obnovo avgustovskega opustošenja narave, vreme ne odneha. A zakon bo urejal pomoč za posledice vseh ujm, ki še prihajajo. Bo ljudem skrajšal čakanje na pomoč? Poenostavil postopke? Na kaj lahko prizadeti računajo in kdaj bo zakon sprejet?

Zelena luč nadaljnjemu sprejemanju zakonodaje o obnovi narave, ki razdvaja evroposlance

12. 07. 2023 16.19

Evropski parlament je po burnih razpravah vendarle prižgal zeleno luč pogajalskim izhodiščem za uredbo o obnovi narave, ki je močno razdelila poslance. Za izhodišča za pogajanja s Svetom EU je glasovalo 336 poslancev, proti jih je bilo 300. Postopek sprejemanja zakonodaje se bo tako lahko nadaljeval. Bogovič, ki je glasoval proti, je opozoril, da predvideni ukrepi ne upoštevajo specifik držav. "Posledično bi lahko v Sloveniji izgubili kar 10 odstotkov kmetijskih površin," je poudaril. Nemec, ki je podprl zakonodajo, pa je opozoril na izgubo biotske raznovrstnosti. "Odločitve različnih generacij so nas skozi desetletja in stoletja pripeljale do stanja, ki za planet enostavno ni vzdržno," je poudaril.

Odveslali iz zime v poletje

22. 05. 2023 07.00

Smučarska sezona v Sloveniji je uradno končana. Ta konec tedna se je zaprlo še zadnje slovensko smučišče, najvišje ležeče. 2200 metrov visok Kanin, ki mu zaradi (pre)stare gondole grozi zaprtje, smo na zadnji smučarski dan obiskali tudi mi. Dominik je smučal zgoraj brez in namesto palic uporabljal veslo, Josef je obul 35 let stare smučarske čevlje, Nik in Neja pa sta stiskala pesti, da se bosta v naslednji sezoni spet lahko vrnila tja.

Brežan napovedal večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki

31. 05. 2022 14.49

Pred člani odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor se je uspešno predstavil kandidat za ministra za okolje in prostor Uroš Brežan. Med drugim je napovedal novelo nedavno sprejetega novega zakona o varstvu okolja, večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki, sprejem podnebnega zakona ter strateški načrt za reševanje stanovanjske problematike.

Vlada odpravlja regulacijo cen naftnih derivatov

24. 09. 2020 07.21

Vlada je sprejela informacijo o stanju na trgu naftnih derivatov in ugotovila, da ukrep kontrole cen na področju naftnih derivatov ni več potreben. Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo nalaga, da na podlagi kotacij naftnih derivatov na svetovnem trgu spremlja in analizira oblikovanje cen za 95-oktanski neosvinčeni motorni bencin in dizelsko gorivo.

Velikonočnica in encijan: ju bomo ljudje izropali?

06. 03. 2019 16.22

Kako brezbrižen in objesten je lahko človek, dokazujejo primeri načrtnega izkopavanja in ropanja zaščitenih rastlin. Med njimi sta velikonočnica v Boletini in na Boču, ki že cveti, in encijan na Lovrencu, ki bo začel kmalu. Gre za zadnja rastišča na teh mestih. Ker so cvetice tu posebej izpostavljene, jih prostovoljci zaščitijo z ograjo in stražijo. A kljub temu ljudje še vedno ropajo redke rastline.

Minister Presečnik se je vrnil

06. 11. 2001 00.00

Minister za promet Jakob Presečnik je že na prvi delovni dan po dvomesečnem okrevanju pred odborom državnega zbora za infrastrukturo in okolje predstavljal predlog zakona o varnosti plovbe po celinskih vodah.