zakon o minimalni plači

Pred volitvami v ZDA: Jezus bi bil danes skrajni radikalec

01. 11. 2024 11.58

Kaj je danes v politiki skrajno, radikalno?

Vlada in sindikati usklajeni: 'Nobena plača ne bo pod minimalno'

25. 09. 2024 11.38

Vlada in sindikati javnega sektorja so uskladili novi plačni zakon, ki predvideva uveljavitev plačne reforme z novim letom. Po besedah ministra Boštjančiča gre nesporno za največjo prenovo sistema plač v javnem sektorju v zadnjih 15 letih. Prehod na novo plačno lestvico bo postopen, začne se 1. januarja 2025, zaključi pa 1. januarja 2028. Višjih plač bodo najprej deležni najslabše plačani uslužbenci, nihče pa ne bo več imel plače, nižje od minimalne, je pojasnil.

Zgroženi nad novelo: 'Prisilno delo v javnih zavodih pod pogoji države'

16. 09. 2024 15.45

V strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Ministrstvo za zdravje je predlog poslalo v javno razpravo. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

'Demokracija se konča pri vratih delovnega mesta'

30. 04. 2024 12.51

Pred delavskim praznikom, ki ga obeležujemo 1. maja, so svoje poslanice državljanom posredovali tudi minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec ter državna sekretarja Dan Juvan in Igor Feketija. Kot je ob tem opozoril Mesec, je "prvi maj praznik, ki nas vsako leto spomni, da evropski socialni model ni samoumeven". Mesec in Juvan se bosta 1. maja udeležila tudi prireditve na Rožniku.

Delodajalci: 7,5-odstotni dvig nas katapultira na sam vrh v EU

17. 01. 2024 06.00

Ob zdravniški in sodniški stavki bo vlada, kot kaže, morala ugrizniti še v eno kislo jabolko. Zveza svobodnih sindikatov namreč zahteva višje usklajevanje minimalne plače, kot je določeno z zakonom. Ta določa, da se minimalna plača uskladi z višino lanskoletne inflacije, ki znaša 4,2 odstotka. Sindikati pa delodajalcem in vladi pred petkovim sestankom sporočajo, da to ne bo dovolj, in zahtevajo dvig minimalne plače za 7,5 odstotka, kar bi pomenilo 913 evrov neto, po zakonu pa bi se minimalna plača dvignila na 902 evra neto. Zakaj takšna zahteva sindikatov, kaj nanjo pravijo delodajalci in kaj bodo vladi predlagali oni? V oddaji 24UR ZVEČER sta argumente soočila predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič in predstavnik delodajalcev Marjan Trobiš.

Po neuspešnih pogajanjih: 'Odločitev za protestni shod je pravilna'

06. 12. 2023 14.01

Predstavniki sindikatov javnega sektorja so se znova pogajali s finančnim ministrom Klemnom Boštjančičem, a tudi tokrat velikega napredka ni bilo. Vlada naj bi namreč vztrajala pri ponudbi, po kateri bi se plače uskladile šele s 1. julijem prihodnje leto, pa še to le za okoli 2,2 odstotka. Čeprav so se dogovorili, da bodo s pogajanji nadaljevali v ponedeljek, bodo jutri ob 12. uri vseeno zakorakali na ulice. Predsednik konfederacije sindikatov Slovenije Jakob Počivavšek je dejal, da je vztrajanje vlade pri tej ponudbi zgolj potrditev, da je odločitev za protestni shod pravilna.

Regres 2023: ste dobili izplačan regres v višini 1.203,36 evra?

16. 10. 2023 00.15

S 1. NOVEMBROM SE IZTEKA SKRAJNI ROK ZA IZPLAČILO REGRESA

Plačilne liste: je vaša plača pravilno obračunana?

22. 05. 2023 06.00

Čeprav jo dobimo vsak mesec, marsikdo ne zna "prebrati" svoje plačilne liste. Posledično pa tudi ne more najti morebitne napake. "Najpogostejša napaka je, da se nadomestilo za praznike in letni dopust ne obračunava na pravi osnovi," je povedala ekonomistka Irena Vidic in nam zadevo podrobneje pojasnila. Poleg tega je predstavila še nekaj drugih napak, do katerih pogosto prihaja: na primer pri obračunu nadur, dodatka do minimalne plače ali pa glede izplačila dodatka za delovno dobo. Ste prepričani, da je vaša plača obračunana pravilno?

Nov izračun: minimalni življenjski stroški znašajo 670 evrov

03. 04. 2023 16.53

669,83 evra na mesec – toliko po novem znašajo minimalni življenjski stroški na podlagi izračuna Inštituta za ekonomska raziskovanja. V primerjavi z letom 2017 so se stroški zvišali za 9,2 odstotka. Izračun služi kot osnova za določitev višine minimalne plače, ki od januarja znaša 1203 evre bruto.

Z ustreznimi plačami do dostojnega življenja in bivanja

23. 03. 2023 00.15

Gospodinjstvom v zadnjem času zaradi rasti cen konec meseca ostane vse manj denarja. Živeti ali bolje rečeno životariti na robu preživetja ni nikogaršnja želja.

Ministrstvo za delo delavce poziva, naj preverjajo svoje plačilne liste

22. 02. 2023 11.45

V zadnjih dneh so v javnosti zaokrožile informacije, da se nekateri delodajalci na različne načine izogibajo višjemu izplačilu plač delavkam in delavcem, ki bi moralo slediti januarskemu zvišanju minimalne plače. Na ministrstvu za delo zato delavke in delavce pozivajo, naj preverjajo svoje plačilne liste. V primeru ugotovitve kakršne koli nezakonitosti v zvezi s plačilom za delo svetujejo, da kršitev prijavijo Inšpektoratu RS za delo.

Starostniki čakajo v dolgi vrsti na dom, čeprav so postelje prazne, ker ni kadra

18. 01. 2023 06.00

V domovih za starejše kadra kritično primanjkuje. Nekateri domovi zato novih stanovalcev več ne sprejemajo. Kader v domovih je izčrpan do skrajnosti, domovi ustvarjajo nove bolniške in delovne invalide. Za svoje delo pa več kot polovica dobi manj od minimalne plače. Domovi razpise ponavljajo, interesa za skrb za starejše je vse manj ali ga celo ni. Na vhodu v domove čaka 14.457 ljudi, kdo bo skrbel zanje?

Pomočnicam vzgojiteljic višje plače, sobotnega shoda, kot kaže, ne bo

09. 01. 2023 15.27

Ministrstvo in sindikat sta našla skupen jezik in se dogovorila o dvigu plač pomočnic vzgojiteljic. Napredovale bodo iz 22. v 26. plačilni razred. Medtem je Inštitut 8. marec sporočil, da je peticijo za dvig njihovih plač podpisalo že več kot 20.000 ljudi. Povprečna plača pomočnice vzgojiteljice s srednješolsko izobrazbo je za več kot 20 odstotkov nižja kot povprečna plača zaposlenih z enako stopnjo izobrazbe v javnem sektorju in za skoraj 50 odstotkov nižja od tiste, ki jo prejema vojak s srednješolsko izobrazbo.

Prevarani kupci: inšpektorat ukrepal prepozno, spregledal konflikt interesov

24. 11. 2022 11.53

Po razkritju, da je bila tržna inšpektorica, ki je preučevala prijave zoper podjetje Secom iz Krškega, žena zaposlenega v podjetju, ki je na terenu občasno celo pobiral gotovinske avanse od strank, so mnogi opeharjeni kupci izgubili vso zaupanje v delo inšpekcije. Na TIRS odgovornost zavračajo. Notranji nadzor nad delom brežiške inšpektorice je pokazal, da je delo opravila korektno. Na KPK so od oškodovanca prijeli prijavo, da gre za konflikt interesov, a je zadeva še v postopku preverjanja. Kot pravi oškodovanec, obstaja utemeljen sum, da se je zaposleni osebno okoristil z delom pobranih avansov in da je s tem povečal dohodke skupnega gospodinjstva.

Mesec: Zvišanje minimalne plače bo v dveh točkah, a enotno v januarju

18. 11. 2022 07.04

Ekonomsko-socialni svet (ESS) je nadaljeval razpravo o minimalni plači. Vlada jo želi zvišati v dveh korakih, v prvem glede na minimalne življenjske stroške, v drugem pa glede na medletno inflacijo. Delodajalci temu nasprotujejo, zato se jim bo skušalo ministrstvo za delo približati s shemama skrajšanega delovnika in čakanja na delo. Minister Luka Mesec je po razpravi izjavil, da bo zvišanje minimalne plače v vsakem primeru v dveh točkah, a v enkratnem enotnem zvišanju v januarju. Pri tem se je oglasil sindikalist Branimir Štrukelj in dejal, da gre verjetno za dogovor na vladi in da se o tem na ESS niso dogovorili.

'Minimalna plača bo v letu 2023 znašala 850 evrov neto'

11. 11. 2022 06.15

Ekonomsko-socialni svet (ESS) je imel med drugim na mizi vladna predloga za predčasno zvišanje minimalne plače in pokojnin. Burna razprava med socialnimi partnerji je potekala predvsem glede predvidenega zvišanja minimalne plače v dveh korakih, ki mu delodajalci ostro nasprotujejo.

Golob: Sovražnemu govoru bomo napovedali vojno

26. 10. 2022 20.23

Napeto politično vzdušje pred drugim krogom predsedniških volitev, na katerih se bo po napovedih predsednika vlade Roberta Goloba odločalo, ali se bodo v Slovenijo vrnile mračne sile. Po besedah prvaka opozicije Janeza Janše pa se bo na eni strani odločalo o vrednotah slovenske osamosvojitve in slovenske ustavnosti, na drugi pa o vrednotah davčnih oaz. Ob tem pa še novica o napadu na aktivistko Niko Kovač, ki je napovedala, da se bo aktivno vključila v referendumsko kampanjo. Pred zimo pa je pestro tudi dogajanje v energetiki. Ljudje se sprašujejo, kako bo vlada še pomagala v energetski krizi.

Vlada in sindikati podpisali dogovor o plačah v javnem sektorju

13. 10. 2022 06.22

Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali dogovor o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za leti 2022 in 2023. Vladna stran finančni učinek dogovora, ki med drugim večini zaposlenih v javnem sektorju v nekaj mesecih prinaša 8,5-odstoten dvig plač, ocenjuje na 611 milijonov evrov. Zaposleni v javnem sektorju bodo dvig plač prvič občutili ob izplačilu oktobrskih plač v novembru. Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je ob podpisu pogodbe izrazila zadovoljstvo, da so s sindikati dosegli kompromis. Dogovor je podpisalo 28 od 46 reprezentativnih sindikatov javnega sektorja, nekaj pa jih je še napovedalo podpis.

'Delo osebnega asistenta je premalo plačano, zato nas tudi primanjkuje'

25. 08. 2022 19.48

Ob hudi bolezni, negibljivosti oz. slabši gibljivosti in starosti je življenje veliko lažje in tudi dostojno, če imate pomoč. A včasih družinska pomoč ni dovolj, saj so ljudje v službah, mnogi pa tudi fizično niso zmožni pomagati. In tu nastopi osebni asistent, njegovo delo plača država. A problem je, da je osebnih asistentov premalo. Torej, tudi če bi ga želel imeti, moraš imeti srečo, da ga dobiš. Eden od razlogov, da jih je tako malo, pravi Primož Jelenc, ki delo osebnega asistenta opravlja v Mariboru, je tudi plačilo. Za izjemno odgovorno in težko delo je plača res slaba. Na drugi strani pa Vanja Ropič razlaga, kakšno trnovo pot je morala prehoditi, da je za svojega sina po več mesecih vendarle našla primerno pomoč.

Odbor DZ proti predlogu dviga osnovne na raven minimalne plače

28. 03. 2022 17.52

Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide na ni soglašal s predlogom Levice za spremembo zakona o minimalni plači. Ta je predvideval dvig najnižje osnovne plače na raven minimalne plače, ki znaša 1074,43 evra bruto.

Levica: Energetski vavčerji naj se razdelijo glede na dohodek gospodinjstva

15. 02. 2022 13.27

V Levici so kritični do vladnega predloga zakona, ki prinaša solidarnostni energetski dodatek. Kot izpostavljajo, bo denar praktično teden dni pred volitvami razdeljen razmeroma naključno. Z dopolnili v Levici med drugim predlagajo, da se vavčerji razdelijo v 15 dneh po uveljavitvi zakona in glede na dohodek gospodinjstva.

Najnižja bruto urna postavka za študentsko delo odslej 6,17 evra

12. 01. 2022 14.36

V uradnem listu je bila objavljena nova višina minimalne bruto plače, ki od 1. januarja znaša 1.074,43 evra. V kratkem se bo zvišala tudi najnižja bruto urna postavka za študentsko delo, ki je vezana na višino minimalne plače. Delodajalci bodo morali odslej študentu oziroma dijaku za opravljeno uro dela plačati najmanj 6,17 evra bruto.

Cigler Kralj: Pri minimalni plači sem iskal kompromis. Sindikati nezadovoljni

06. 01. 2022 19.15

Minister za delo Janez Cigler Kralj je pri pripravi predloga o uskladitvi letošnje minimalne plače le z inflacijo iskal kompromis, ki bi zadovoljil vse socialne partnerje, so, potem ko je prišlo do nezadovoljstva s strani delodajalcev, sindikatov in določenih političnih strank, sporočili z ministrstva za delo. Toda tudi prejemnikom ostaja grenko-sladek priokus, saj se ne viša le njihova plača, pač pa se bistveno bolj višajo tudi zneski položnic, pa gorivo in izdelki na trgovskih policah. 

Cigler Kralj predlaga zvišanje minimalne plače na 1074,43 evra

05. 01. 2022 15.42

Minister za delo Janez Cigler Kralj je po drugem posvetu s socialnimi partnerji sporočil, da bo uskladitev minimalne plače za leto 2022 enaka višini rasti cen življenjskih potrebščin v lanskem letu. Zvišala se bo torej predvidoma za 4,9 odstotka na 1074,43 evra bruto. Medtem pa se delodajalcem zdi predlagani dvig minimalne plače previsok.

SD za pogovore o možnostih uvedbe 32-urnega delovnega tedna

26. 11. 2021 14.37

V Sloveniji je za pogovore o uvedbi možnosti krajšega delovnika brez krčenja pravic po navedbah gostov razprave, ki so jo pripravili v stranki SD, skrajni čas. "Predlog odpira številne izzive. Ker se svet hitro spreminja, se moramo odzivati hitro in poiskati ustrezne rešitve," je ocenila Fajonova. Tuje izkušnje kažejo, da so s skrajšanjem delovnega časa povečali produktivnost, povečali dodano vrednost na zaposlenega, zaposlenim pa zagotovili več prostega časa za družino, rekreacijo, hobije in kakovostno življenje.

Delodajalci ostro proti obravnavi minimalne plače brez predhodnega socialnega dialoga

19. 10. 2021 14.55

Delodajalske organizacije ostro nasprotujejo obravnavi višine minimalne plače in z njo povezanega izračuna minimalnih življenjskih stroškov v DZ brez kakršnega koli predhodnega socialnega dialoga. Prav zato so sporočili, da se ne bodo udeležili za ponedeljek napovedane seje odbora DZ za delo, ki je sklicana na zahtevo SD.

Delodajalci želijo podaljšanje ukrepov za zaščito delovnih mest

30. 06. 2021 16.13

Reprezentativne delodajalske organizacije si želijo, da bi DZ v novi interventni zakon za pomoč gospodarstvu vključil še nekatere ukrepe, ki jih vlada ni predvidela. Med drugim si želijo podaljšanja ukrepov za zaščito delovnih mest in mesečnega temeljnega dohodka za samozaposlene, najbolj prizadetim pa bi izplačali enkratni dodatek.

Sodu je dno izbila davčna zakonodaja

14. 05. 2021 09.11

Ne izstopamo iz socialnega dialoga, saj tega ni več, je na novinarski konferenci o razlogih za umik sindikatov iz ESS dejala Lidija Jerkič. Sindikati so izjemno kritični do vlade, ki da je sprejemala zakonodajo mimo ESS, enostransko spreminjala dogovorjene rešitve. Končni udarec je bil sprejemanje davčne zakonodaje, ko so "padle maske", saj je šla vlada, popolnoma mimo ESS, naravnost v državni zbor. Sindikati bodo v prihodnje delovali enotno, še napovedujejo, posluževali pa se bodo vseh oblik sindikalnega boja.

Minimalna plača poveča brezposelnost, razen kadar jo zmanjša

01. 05. 2021 19.07

Pred časom je bil lanski predlog demokratov v ZDA, da bi do leta 2025 dvignili z zakonom določeno minimalno plačo na 15 dolarjev, poražen. Argumenti na obeh političnih straneh so znani in se pojavljajo tudi zunaj ameriškega konteksta, ko javnost razpravlja o smiselnosti minimalne plače in njenem morebitnem višanju. Zagovorniki trdijo, da zvišanje minimalne plače zelo očitno zmanjšuje revščino med najslabše plačanimi delavci in niža stopnjo izkoriščanosti, ki so ji izpostavljeni.

Gospodarski krog poziva k ambicioznejši debirokratizaciji

01. 04. 2021 08.26

Gospodarske organizacije, združene v pobudi Gospodarskega kroga, so danes državo pozvale k ambicioznejši debirokratizaciji in uvedbi socialne kapice pri plači nekaj nad 4500 evrov bruto. Brez kakovostnih kadrov ne bo višje dodane vrednosti, brez višje dodane vrednosti pa so ukrepi, kot je višanje minimalne plače, nevzdržni, so opozorili.