zakon o mednarodni zaščiti

'ZDA ne bodo dovolile, da Islamska država izkoristi vakuum oblasti v Siriji'

08. 12. 2024 14.04

Ameriški predsednik Joe Biden je v odzivu na padec Asadovega režima označil kot trenutek zgodovinske priložnosti, a tudi kot trenutek tveganja in negotovosti. Turški zunanji minister je dejal, da bi morali mednarodni in regionalni akterji zagotoviti miren prenos oblasti v državi, milijoni sirskih beguncev pa da se lahko vrnejo v domovino. K mirni spremembi oblasti med drugim pozivajo tudi Francija, Nemčija in Velika Britanija, ki hkrati svarijo pred možnostjo krepitve Islamske države (IS). Katarsko zunanje ministrstvo je opozorilo, da se ne sme pustiti, da bi Sirija potonila v kaos. Premier Robert Golob je padec Asadovega režima označil za dolgo pričakovan trenutek, ki je ljudem prinesel upanje.

Lani izdali 4389 azilnih odločb, od tega je bilo 4096 odločb o vrnitvi

26. 09. 2024 11.10

Ambasada Rog je na novinarski konferenci pred državnim zborom ponovno opomnila na neuresničevanje zavez integracijske strategije vlade glede vračanja prosilcev za azil. Predstavniki ambasade upajo na uresničitev ukrepov sprejema in integracije migrantov. Z izjavo jih je podprla tudi predstavnica organizacije Amnesty International Taja Premk.

'Nasilje se pogosto ne konča z razpadom zveze, včasih le spremeni obliko'

25. 11. 2023 18.29

"Ime mi je bilo Mateja, stara sem bila 33 let, mama osemmesečnega Maksa, ko se je moj Marko odločil, da me ubije." Tako pravi zgodba žrtve nasilja, ki jo je lani ob prvi Nacionalni konferenci o preprečevanju in odzivanju na nasilje nad ženskami v Sloveniji predstavilo društvo SOS telefon za ženske in otroke. In če so lani poudarjali ničelno toleranco do nasilja ter to, da mora krivdo nositi storilec, so letos poudarek namenili starševstvu in stikom v primerih nasilja v družini. Ti se namreč pogosto nadaljujejo tudi po razpadu zveze, govorniki pa so v petek pozvali k zagotavljanju varnosti žrtve tudi po tem.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?

12. 07. 2023 06.00

Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Reynders in Švarc Pipanova izpostavila nujnost neodvisnosti sodnikov

22. 05. 2023 12.38

Evropski komisar za pravosodje Didier Reynders in pravosodna ministrica Dominka Švarc Pipan sta se po pogovorih v Ljubljani strinjala, da je pri reformah pravosodja nujno zagotoviti neodvisnost sodnikov. Reynders se je Sloveniji tudi zahvalil za podporo v boju proti agresiji nad Ukrajino od samega začetka.

Se na protikorupcijsko komisijo znova vršijo politični pritiski?

22. 02. 2023 08.43

Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Robert Šumi in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan predstavljata nov projekt in sicer analizo, s katero bodo pod drobnogled vzeli dobavitelje javnih zdravstvenih zavodov na področju nabave medicinske opreme in drugih izdelkov ter seveda tudi njihove cene. S predsednikom Robertom Šumijem sva se v intervjuju pogovarjala tudi o korupciji v zdravstvu. Pa o tem, da se mora gospodarstvo oziroma gospodarska združenja, prav tako zavezati k ničelni toleranci do podkupovanja javnih uslužbencev, opozarja Šumi. Je pa hkrati razočaran, ker se ponovno pojavljajo namigi, da je komisija neučinkovita in nepotrebna. "S prstom kazati na KPK, da je odgovorna za stanje korupcije v državi, je čista manipulacija, ki očitno nekomu koristi. Žal določeni podatki kažejo na to, da se ta zgodba spet ponavlja," opozarja prvi mož protikorupcijske komisije.

Odbor DZ ocenil kandidata za notranjega ministra Poklukarja kot ustreznega

13. 02. 2023 06.26

Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je z devetimi glasovi za in šestimi glasovi proti predstavitev kandidature Boštjana Poklukarja za ministra za notranje zadeve ocenil kot ustrezno. Poklukar je v predstavitvi na odboru DZ izpostavil tri prednostne naloge, ki si jih je zadal, in sicer boj s korupcijo, upravljanje migracij ter depolitizacijo, profesionalizacijo in modernizacijo policije. Kot svojo prednost je navedel dobro poznavanje področja, saj je na mestu notranjega ministra že bil.

Po novici o delni mobilizaciji v Slovenijo pribežalo povečano število Rusov

25. 11. 2022 15.05

Mineva že devet mesecev, odkar je Rusija začela invazijo na Ukrajino. Od takrat je v Slovenijo pribežalo skoraj 8000 državljanov Ukrajine, od tega je skoraj 3000 otrok. Povečanega prihoda Rusov v Sloveniji vse do 21. septembra nismo beležili, nato pa je Rusija razglasila delno mobilizacijo, število prihodov pa se je z 12 v septembru povečalo na skoraj 100 v oktobru. Zgolj v prvem tednu novembra je prišlo 68 državljanov Rusije, ki pa za razliko od Ukrajincev ne morejo pridobiti statusa začasne zaščite. Urad za migrante je imel medtem s pomočjo Ukrajincem doslej že 13 milijonov evrov stroškov.

Eskalacija vojne: referendumi na zasedenih ozemljih, mobilizacija v Rusiji?

20. 09. 2022 14.54

Po zadnjih uspehih ukrajinskih enot na harkovskem območju bi lahko sledila dodatna eskalacija vojne. Separatistične vlade v luganski, donecki, zaporoški in hersonski oblasti so napovedale izvedbo referendumov na okupiranih območjih Ukrajine o priključitvi Rusiji. Referendumi bodo po napovedih potekali med 23. in 27. septembrom. V primeru izglasovanja priključitve Rusiji bi ta lahko razširila svoje delovanje onkraj omejitev t. i. posebne vojaške operacije, saj bi vsak napad na okupirano območje razumela kot napad na Rusijo. Duma je medtem sprejela zakon, ki uvaja pojme mobilizacija in vojno stanje v kazenski zakonik, predvideva pa tudi ostre kazni za ropanje in prostovoljno predajo.

Kadrovske menjave, ukrepi zoper draginjo in spopad z ognjeno stihijo

08. 09. 2022 06.00

Vlada Roberta Goloba je z delom začela junija, za njo pa je prvih sto dni. Miru ni bilo kaj dosti, za zdaj pa uživa eno rekordnih podpor javnosti. Prvo delovno poletje je namenila zlasti pripravam na izzive na področju draginje in covida-19, prav tako je posegla v Janšev kadrovski cunami in opravila nekaj najpomembnejših menjav.

Hiša za otroke tik pred odprtjem, policisti pripravljeni na forenzične intervjuje

23. 04. 2022 07.00

Hiša za otroke – projekt, katerega temeljni namen je zaščita otrok, žrtev in prič kaznivih dejanj v kazenskem postopku, bo kmalu zaživel tudi pri nas – otroke bi namreč lahko začeli sprejemati že v maju. Pogum za soočanje z njihovimi težkimi zgodbami je že pokazalo deset delavcev Policije, ki so po zahtevnem izobraževanju prejeli certifikat za opravljanje forenzičnih intervjujev z žrtvami spolnih zlorab, mlajšimi od 15 let. Stremeli bodo k temu, da bo otrok svojo pretresljivo izpoved povedal čim manjkrat.

Ukrajinski begunci pri nas dobijo brezplačno namestitev, turistična taksa pa jim ne uide

22. 03. 2022 11.51

Po tem, ko smo poročali o tem, kako birokracija otežuje vključevanje Ukrajincev v družbo, se nam je javila bralka, ki je kot sobodajalka prek platforme Airbnb že gostila nekaj družin iz Ukrajine. Nelogično se ji zdi, da mora beguncem zaračunati turistično takso. Na gospodarskem ministrstvu odgovarjajo, da je treba osebe iz Ukrajine obravnavati kot vse ostale, ki prenočijo v namestitvenem obratu.

Določbe zakona o tujcih in mednarodni zaščiti v ustavno presojo

10. 02. 2022 11.29

V Levici so ob podpisih strank LMŠ, SD in SAB vložili zahtevo za presojo ustavnosti spornih členov v Zakonu o tujcih in Zakonu o mednarodni zaščiti ter zahtevali njihovo razveljavitev. Do končne odločitve Ustavnega sodišča predlagajo tudi začasno zadržanje izvajanja spornih členov obeh zakonov.

Slovenija zdrsnila na indeksu zaznave korupcije: 'Padec zbuja skrb'

25. 01. 2022 06.22

Slovenija je na Indeksu zaznave korupcije Transparency International - Corruption Perception Index (CPI 2021) dosegla 41. mesto z oceno 57. Slovenija je tako izgubila tri točke in se je še dodatno oddaljila od povprečja EU in OECD. Mednarodni inštitut za demokracijo in volilno pomoč (IDEA) je v zadnjem poročilu posebej izpostavil zdrs demokracije v Sloveniji.

Belgija si bo pri upravljanju epidemije pomagala s koronskim barometrom

22. 01. 2022 09.54

Belgija si bo v prihodnje pri upravljanju epidemije covida-19 pomagala s posebnim koronskim barometrom. S pomočjo tega novega orodja bodo oblasti povezale odločanje o omejitvenih ukrepih s stanjem v bolnišnicah, je v petek naznanil belgijski premier. Na Irskem so medtem odpravili večino omejitev zaradi pandemije covida-19, raziskava ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) pa je ugotovila, da so cepiva in še posebej poživitveni odmerki zelo učinkoviti proti koronavirusni različici omikron.

'Vlada zaostruje že tako strogo priseljensko in migrantsko zakonodajo'

09. 03. 2021 12.27

Odbor DZ za notranje zadeve je za danes predvideno obravnavo novel zakonov o tujcih in o mednarodni zaščiti prestavil na eno od prihodnjih sej. Tak sklep so izglasovali v opozicijskih LMŠ, SD, Levici in SAB ter koalicijski SMC, saj današnji datum seje ni v skladu s poslovniškimi roki. Iz Levice pa so sporočili, da so vložili amandma odbora, da se uvedba instituta kompleksne krize na področju migracij črta iz predloga zakona.

Slovenija zavrnila azil družini po spolnem, verskem in političnem nasilju. Takšnih odločb vse več

09. 03. 2021 10.27

Ministrstvo za notranje zadeve je zavrnilo mednarodno zaščito ženski in njenima mladoletnima hčerkama. Ženska, ki prihaja iz ene od propadlih afriških držav, je bila med drugim žrtev spolnega nasilja, a to še zdaleč ni edini razlog, zakaj je s hčerkama zapustila državo. V postopku so še posebej temeljito preučevali verodostojnost njenih izjav in veliko prostora namenili ugotavljanju domnevnih neskladij v njeni zgodbi. MNZ zavrača obtožbe o nestrokovnem vodenju postopka v konkretnem primeru. Kakšne obravnave so pri nas deležni prosilci za azil, sploh žrtve travmatičnih dogodkov?

Inštitut 8. marec poziva k solidarnosti z žrtvami spolnega nasilja

08. 03. 2021 07.02

Današnji mednarodni dan žensk se osredotoča na nujnost, da tudi ženske zasedajo vodstvena mesta. To se je po ugotovitvah agencije za vprašanja žensk pri Združenih narodih zelo očitno pokazalo med pandemijo covida-19. V Inštitutu 8. marec so opozorili, da še vedno živimo v družbi neenakosti med spoloma, kjer ženske za delo prejemajo nižje plačilo in imajo nižje pokojnine. Epidemija je te neenakosti še poglobila. Po mesecu kampanje samo ja pomeni ja prav tako pozivajo, da skupaj izkažemo solidarnost z žrtvami spolnega nasilja. Ženskam so ob prazniku voščili tudi premier, številni ministri in stranke.

'Žrtve novele zakona o tujcih bodo delavci, družine, otroci in najranljivejši'

01. 10. 2020 11.33

"Ministrstvo za notranje zadeve po več mesecih opozarjanja stroke in civilne družbe ni spremenilo ničesar in v DZ pošilja krute in nehumane zakonske predloge, ob popolnem zavedanju, da so protiustavni," so glede predloga novele zakona o tujcih opozorili v Delovni skupini za azil. Še bolj zaskrbljujoče je, so dodali, da tako drastične in daljnosežne spremembe sprejema pod ministrom, ki "še posebej po lažnem odstopu nima več niti minimalne politične ali strokovne kredibilnosti".

Vlada v DZ pošilja predlog novele zakona o tujcih, ki zaostruje pogoje vstopa in bivanja

30. 09. 2020 20.31

Vlada je za obravnavo v DZ pripravila predlog novele zakona o tujcih. Ta prinaša nekatere rešitve v primeru, če bi v državo vstopilo zelo veliko nezakonitih migrantov, ki bi hkrati izrazili namero, da zaprosijo za mednarodno zaščito. Če bi situacija neposredno vplivala na javno varnost in varnostne razmere, bi vlada lahko razglasila tako imenovano kompleksno krizo.

Poljska Slovenijo vabi k odstopu od istanbulske konvencije

02. 09. 2020 13.51

Poljski pravosodni minister Zbigniew Ziobro je Sloveniji poslal pismo, v katerem preverja, ali bi se pridružila Poljski pri odstopu od istanbulske konvencije. Poljska Sloveniji predlaga, da bi pripravili besedilo nove konvencije, ki bi jo posredovali v podpis in ratifikacijo skupini naslovnikov na mednarodnem parketu. Za SMC bi bil odstop od istanbulske konvencije nesprejemljiv.

Volivci v precepu: dolga vladavina, sporno poročilo in nezadovoljna cerkev

19. 08. 2020 13.51

V Črni gori so tik pred volitvami, ki bodo očitno letos minile v znamenju covid-19, hudega spora oblasti s Srbsko pravoslavno cerkvijo, pa tudi objave ljubljanskega Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije (Ifimes). Ta je spisal poročilo, v katerem piše o "koncu ere Mila Đukanovića". V kabinetu črnogorskega predsednika pravijo, da je zapis poln laži.

MNZ tujce neutemeljeno zapira in odvrača od prošenj za azil

07. 08. 2020 06.00

Nova direktiva policistom, naj tujcem, ki izrazijo namero zaprositi za mednarodno zaščito na naših policijskih postajah, do negativnega odgovora omejijo gibanje v centru za tujce, odpira nove nepravilnosti in posledično vse več vprašanj. Pridobili smo dokument, ki dokazuje, da so v Centru za tujce enega od njih več kot 20 dni zadrževali brez ustrezne pravne podlage. Eden od ciljev takšnega postopanja je tudi ta, da si tujci v tem času premislijo in odpovejo azilu ter pristanejo na vrnitev v matično državo oz. državo, iz katere so prišli.

Policija: Postopki s tujci odstopajo od ustaljene prakse, a so zakoniti

31. 07. 2020 18.38

Potem ko smo poročali o dokumentu, ki razkriva navodila policistom, kako naj postopajo s tujci, ki želijo zaprositi za mednarodno zaščito, se je odzvala policija. Ta priznava, da so trenutno postopki s tujci drugačni in odstopajo od ustaljene prakse, a so kljub temu zakoniti. Prosilcem so zagotovljene vse pravice, pravijo na policiji, ki namerava s tovrstnimi postopki nadaljevati tudi v prihodnje.

Slovenska policija prosilce za azil nelegalno vrača v 'pekel na Balkanu'?

29. 07. 2020 17.55

Pridobili smo dokument, ki razkriva jasna navodila policistom, kako naj postopajo s tujci, ki izrazijo namero zaprositi za mednarodno zaščito na naših policijskih postajah. Do negativnega odgovora jim morajo omejiti gibanje v centru za tujce, na tak način se jim odreče tudi pravna pomoč - priročen izgovor za vse to je postala koronakriza. Odvetnica opozarja, da je navodilo na več mestih v nasprotju z veljavno zakonodajo v Sloveniji, policija pa "očitno ne loči med pojmoma tujec in prosilec za mednarodno zaščito". Na policiji očitke zavračajo: Do dokončne rešitve postopka za mednarodno zaščito tujcev ne vračamo.

Slovenija in Avstrija v testni nadzor meje z droni in kamerami

23. 07. 2020 17.01

Slovenski notranji minister Aleš Hojs in njegov avstrijski kolega Karl Nehammer sta se dogovorila o vzpostavitvi testnega projekta skupnega nadzora meje z droni in kamerami. Hojs je na ministrski konferenci na Dunaju izrazil zaskrbljenost nad razmerami na področju migracij.

Ustavno sodišče: v postopkih za azil moramo istospolne partnerje šteti za družinske člane

30. 06. 2016 16.36

Istospolna partnerska razmerja morajo biti v postopkih za priznanje mednarodne zaščite enako obravnavana kot raznospolna partnerska razmerja, ugotavljajo ustavni sodniki. Zakon o mednarodni zaščiti namreč doslej med osebami, ki jih je mogoče šteti kot družinske člane prosilca, ni navajal istospolnih partnerjev.

Tudi v Sloveniji že v veljavi nova strožja azilna zakonodaja

24. 04. 2016 08.01

Veljati je začel nov zakon o mednarodni zaščiti, ki celovito ureja področje mednarodne zaščite in nekoliko zaostruje azilno politiko. Glede te spremembe so delavci migranti, ki delajo v Avstriji, vložili pobudo razpis referenduma, a so kasneje od nje odstopili.

Delavci migranti: Ni težava v razliki doplačila davka, temveč v nepravilnem izračunu

11. 03. 2016 14.08

Začel je teči rok za zbiranje 40.000 podpisov za razpis referenduma, katerega pobudniki so delavci migranti, ki delajo v Avstriji, oziroma Civilna iniciativa Apače. Sindikat je vložil še podpise za pobudo za začetek postopkov o zakonu o mednarodni zaščiti. Predsednik DZ meni, da želijo izsiliti poseben položaj, pri tem pa ne gre le za državo, pač pa lahko s tem povzročijo škodo vsem davkoplačevalcem.

Državni zbor sprejel nov zakon o mednarodni zaščiti

05. 03. 2016 07.24

Poslanci so pozno ponoči sprejeli nov zakon o mednarodni zaščiti. Razprava je tekla predvsem o tem, ali je treba pogoje za azil zaostriti ali ne. Nov zakon sicer jasneje določa roke za izdajo odločbe ter jasneje opredeljuje, kdaj prošnja za azil ni dopustna.