zakon o letalstvu

'Naval adrenalina naravnost v srce': v hipu od spanca do polne pripravljenosti
24. 10. 2024 08.02"Le kaj bi si mislila pradedek in prababica iz Luč oziroma Ljubnega?" se vpraša ameriški astronavt slovenskih korenin Randy Bresnik in pokaže na podobe Slovenije, ki jih je ujel iz vesolja, kamor je odnesel tudi zastavici obeh krajev. Vesolje je Bresnika navduševalo že kot otroka. Takrat si niti v sanjah ni predstavljal, da bo prav on tisti, ki bo nekoč odšel tja. Pa je. Dvakrat.

Macron z 'izrabljeno podobo' izginil. Lovec na naciste: 'Bojim se skrajne levice'
06. 07. 2024 17.08Potem ko je skrajna desnica zmagala v prvem krogu predčasnih splošnih volitev v Franciji, so stranke levice in sredine pozvale k fronti proti skrajni desničarski stranki. Ta praksa v francoski politiki obstaja že desetletja in je delovala. A tokrat se zdi, da se bodo morali Macron in sredinski zavezniki pogledati v ogledalo in končno razmisliti o lastnih napakah, ki vodijo v vzpon ekstremizmov.

Posodobitev zakona o letalstvu: s sodobnim pristopom do večje varnosti
13. 06. 2024 16.14Vlada je potrdila predlog novega zakona o letalstvu, ki bo sedanjega predvidoma nadgradil tako, da bo civilno letalstvo prilagojeno sodobnim pristopom pri zagotavljanju letalske varnosti, tehnologiji, sistemom in postopkom v civilnem letalstvu. Hkrati bo vsebinsko širši, saj bo urejal tudi vojaško in policijsko letalstvo.

Marjan Šarec: 'Vsi moramo prispevati'
07. 01. 2024 09.00Vojna še nikoli v tem stoletju ni bila tako blizu Slovenije, Slovenska vojska pa ima že skoraj deset let negativno oceno pripravljenosti v krizi ali vojni. Ministrstvo za obrambo je tako v nakupovalni mrzlici in še nikoli nismo namenili toliko denarja za obrambni sistem. Nakupi dveh novih transportnih letal, šestih helikopterjev, pripravlja se podpis protizračne obrambe Iris T, prišlo bo skupno 161 oklepnikov 4x4, v zaključni fazi naj bi bil nakup oklepnikov 8x8. A jasnih odgovorov in datumov ni.

Politično kadrovanje v Agenciji za civilno letalstvo: na tapeti je Bratuškova
06. 12. 2023 18.06Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je v celoti ignorirala priporočila strokovnega sveta Agencije za civilno letalstvo, ki je za direktorja s polnimi pooblastili predlagal dosedanjega vršilca dolžnosti Jureta Griljca. Namesto njega je vladi za vršilca dolžnosti predlagala strokovni javnosti nepoznanega in domnevno nekompetentnega Miho Schnabla, ki ga je vlada tudi potrdila. V strokovnih letalskih krogih je odločitev ministrice Alenke Bratušek požela val ogorčenja, trije od štirih članov sveta agencije pa so tudi nepreklicno odstopili.

Vršilec dolžnosti direktorja za civilno letalstvo je Miha Schnabl
05. 12. 2023 21.27Vlada je na dopisni seji imenovala Miha Schnabla za vršilca dolžnosti direktorja Javne agencije za civilno letalstvo, so sporočili z Ministrstva za infrastrukturo.

Dopusti po urah, za posvojitev živali in za bolečo menstruacijo – želje ali realnost?
04. 09. 2023 06.00Sobotno leto, dopust za posvojitev živali, izraba dopusta po urah, paliativni dopust in dopust za neformalno oskrbo. Različni primeri ureditev dopustov iz tujine. Sobotno leto imamo tudi v Sloveniji, poznajo ga zlasti v akademskih krogih, a še ni razširjeno. Kje je Slovenija pred drugimi državami pri urejanju dopustov in kaj bi po drugi strani lahko izboljšali? Na kakšen način lahko delodajalci pritegnejo zaposlene tudi z dopusti? In ali se nam glede na izkazano podporo ministra za delo Luke Meseca za uvedbo menstrualnega dopusta ta tudi obeta?

Bratuškova uspešno prestala zaslišanje pred odborom DZ
12. 01. 2023 11.02Kandidatka za ministrico za infrastrukturo Alenka Bratušek je uspešno prestala zaslišanje pred odborom DZ. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je glasovalo devet poslancev, pet jih je bilo proti. Bratuškova je med cilji, ki jim bo sledila kot ministrica, izpostavila "varno, zeleno in digitalno". Na zaslišanju pred matičnim parlamentarnim odborom je izpostavila predvsem vlaganja v železniško infrastrukturo, ki so ključna pri zasledovanju trajnostnih ciljev.

Življenje v slikah: od princa Charlesa do kralja Karla III.
09. 09. 2022 08.04Novi britanski kralj se je rodil v Buckinghamski palači kot prvi otrok kraljice Elizabete II. in Filipa, vojvode Edinburškega. Šolal se je na prestižnih univerzah, po diplomi pa je služil v kraljevem letalstvu in kraljevi mornarici. Leta 1958 je postal princ Walesa. Leta 1981 se je poročil z lady Diano Spencer, s katero sta imela dva sinova, princa Williama in princa Harryja. Par se je kasneje ločil, princesa Diana pa je naslednje leto umrla v prometni nesreči. Kasneje se je takrat še valižanski princ poročil s svojo dolgoletno partnerko Camillo Parker Bowles. Septembra 2022 je Karel III. postal novi kralj Združenega kraljestva in 14 držav skupnosti narodov, s tem pa je postal uradni vladar 128 milijonom ljudem v 16 državah.

'Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina'
06. 06. 2022 14.18V Evropskem parlamentu se začenja junijsko plenarno zasedanje, na katerem bodo poslanci razpravljali in glasovali tudi o podnebnem svežnju Pripravljeni na 55. V luči vojne v Ukrajini so o novem zakonodajnem paketu spregovorili ključni poslanci Evropskega parlamenta. "Premog je umazan, a umazana je tudi vojna v Ukrajini," je med drugim dejal Peter Liese, predstavnik EPP iz Nemčije. "Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina," pa je dejal Ciaran Cuffe, poslanec The Greens/EFA iz Irske. Poslanci so poudarili pomen energetske samooskrbe EU.

Izjemno življenje princa Filipa: od poveljevanja do moža kraljice
10. 04. 2021 07.00Preživel je skoraj vse, ki so ga poznali in ga lahko opisali. Ostali so le še najožji člani družine. Člani kraljeve družine, ki pa verjetno ne bodo nikoli izdali vseh podrobnosti o ljubljenem princu Filipu. Kdo je sploh bil in kakšna je njegova zgodba?

Pomembne letalske povezave bo z novim zakonom lahko subvencionirala država
03. 10. 2019 12.13Vlada je sprejela predlog dopolnitve zakona o letalstvu, ki izjemoma omogoča vzpostavitev gospodarske javne službe za opravljanje posameznih letalskih linij v primerih, ko bi zaradi nezanimanja s strani letalskih prevoznikov Slovenija izgubila pomembne letalske povezave.

Koalicija za zdaj še brez rešitve po napovedi stečaja Adrie Airways
01. 10. 2019 18.59Koalicijski partnerji so razpravljali o možnem ukrepanju države po napovedi stečaja Adrie Airways. Odločitve po srečanju premier Marjan Šarec še ni mogel predstaviti, saj, kot je pojasnil, za zdaj še nimajo na voljo dovolj podatkov.

Država zaradi Adrie v interventno spremembo zakona, ki bi omogočal financiranje povezav
20. 09. 2019 13.57Ministrstvo za infrastrukturo je zaradi razmer v Adrii Airways pripravilo predlog dopolnitve zakona o letalstvu, ki bi omogočal vzpostavitev javne službe po vzoru nekaterih evropskih držav. S tem bi lahko država financirala oziroma s finančnimi posegi spodbujala določene letalske povezave, ključne za povezanost Slovenije s svetom.

Država se pripravlja na dan, ko Adria Airways ne bi več letela
29. 08. 2019 14.43Adria Airways je v slabem finančnem stanju, kar smo že večkrat poročali. Nova nevarnost za poslovanje je prihajajoča stavka, za katero za zdaj še ne kaže, da bo odpovedana. V državnem aparatu je že pred meseci završalo in se govorilo o načrtu B – dnevu, ko Adria ne bi več povezovala Slovenije z Evropo.

Bodo letališče Maribor čez sedem dni zaradi birokratov zaprli?
11. 07. 2019 15.01Zgodba z državnim prevzemom letališča Edvarda Rusjana v Mariboru se vse bolj zapleta. DRI je za dovoljenje prosil samo dva tedna pred rokom, ko so dobili navodilo ministrstva za infrastrukturo, da morajo prevzeti upravljanje letališča, zdaj pa kaže, da tudi nekatere najbolj osnovne službe in oprema niso urejeni. Pridobitev obratovalnega dovoljenja, ki ga letališče potrebuje, je tako manj verjetna, postopek pa bi se lahko zavlekel.

Letališča stagnirajo, država in uradniki pa že več kot 15 let zavlačujejo postopke
05. 07. 2019 06.00Država je leta 2016 Kitajcem obljubila, da bo naredila vse, da sprejme državne prostorske načrte (DPN) za letališče Maribor, ki bi jim omogočal nadaljnji razvoj. Danes ministrstvo premika gore in doline, pa marsikatere zakone, da bi lahko nacionalizirali letališče, saj se niso premaknili s točke nič, tuji investitor pa je imel dovolj in je odšel. V Portorožu čakajo na DPN že (vsaj) 15 let. Ne 15 mesecev, ampak 15 let.

Dron v rokah neizkušenega človeka smrtno nevaren. Vedno več incidentov, zakonske regulacije pa še ni
23. 12. 2015 17.08Brezpilotne naprave, bolj poznane pod imenom droni, so priljubljeno sredstvo za snemanje iz zraka, a se mnogi sploh ne zavedo, da so v rokah neizkušenega človeka smrtno nevarne. V Sloveniji lahko drone uporablja prav vsakdo, ministrstvo za infrastrukturo pa v začetku prihodnjega leta obljublja zakonsko ureditev - vsaj prehodno.

Balonar po razkritju vzrokov za tragedijo na Barju: Inšpektorje so opozarjali, ti pa nič
27. 10. 2014 13.51Od najhujše balonarske nesreče pri nas sta minili že več kot dve leti, zdaj pa so pristojni le objavili končno poročilo o ugotovitvah. Pravijo, da je bila za tragedijo neposredno kriva napačna tehnika pilotiranja v pristajalni fazi.

Rovanšek o nesreči balona: Vzrok je splet okoliščin, končno poročilo septembra
23. 08. 2013 06.44Leto dni po balonarski nesreči na Ljubljanskem barju, v kateri je umrlo šest ljudi, je spomin na tragedijo še kako živ. Preliminarni vzrok nesreče je bil splet okoliščin, pojasnjuje preiskovalec Rovanšek. Dejstvo pa je, da pilot ni imel dovoljenja za opravljanje komercialnih dejavnosti, zato leta ne bi smel opraviti.

Pred 50 leti je v vesolje poletela prva ženska
14. 06. 2013 10.42Valentina Tereškova je 16. junija 1963 postala prva ženska, ki je poletela v vesolje. Tedaj še sovjetska kozmonavtka je na tridnevni misiji 48-krat obletela Zemljo in izvedla vrsto poizkusov, kako pot v vesolje vpliva na žensko telo.

Pet Felixovih predhodnikov: s sanmi na raketni pogon 1.017 km/h, brez kisika na Everest
15. 10. 2012 18.08Felix Baumgartner, avstrijski junak in prvi padalec, ki je prebil zvočni zid ter ob tem podrl še nekaj drugih rekordov, pravi, da je bil osnovni cilj podviga zbiranje znanstvenih podatkov. Ni pa prvi, ki je za to, da bi pomagal znanosti, na kocko postavil celo svoje življenje.

Uradna potrditev: Če piša ne bi bilo, se nesreča balona najverjetneje ne bi zgodila
31. 08. 2012 13.53Preiskovalci balonarske tragedije so predstavili prvo poročilo. Uradno so potrdili, da je nesrečo povzročilo striženje vetra pri tleh, zaradi česar so nastale težave pri upravljanju z balonom. Sicer pa končni vzroki za nesrečo še niso znani. Treba bo počakati na končno poročilo.

FOTO: 300.000 evrov odškodnine za udeležence balonarske nesreče
27. 08. 2012 08.17Nesrečni balon je imel urejeno obvezno zavarovanje, zato vsem udeležencem nesreče pripadajo odškodnine do 300.000 evrov, če bodo vložili odškodninski zahtevek. V cerkvi sv. Mihaela na Barju pa so se pri maši spomnili žrtev in poškodovanih.

Sprejeli vrsto zakonov
13. 03. 2008 20.19Kosovska skupščina je sprejela deset zakonov, katere pa mora potrditi še misija ZN na Kosovu.

Kdo nas bo reševal?
10. 01. 2007 09.08Potem ko je Flycom dejal, da od petka ne bo več reševal, je Bručan zatrdil, da tudi vojska in policija nimata licenc.

Registracija vozil prek spleta
06. 03. 2006 11.11Sprejeta novela zakona o zavarovanjih v prometu bo med drugim omogočala spletno registracijo motornih vozil.

DZ sprejel dva zakona
28. 02. 2001 00.00DZ je sprejel zakona o letalstvu ter o skladu za poplačilo odškodnine žrtvam vojnega in povojnega nasilja, skozi drugo obravnavo pospremil spremembe nacionalnega programa razvoja železniške infrastrukture, odločanje o svežnju dopolnil k predlogu pomorskega zakonika pa ponovno preložil. Zakon o letalstvu v skladu z načeli mednarodnega letalskega prava določa pravila in pogoje, ki zadevajo zrakoplove, letalsko in drugo strokovno osebje, zračni prevoz in druge letalske aktivnosti, letališča in vzletišča. Žrtvam vojnega in povojnega nasilja pa naj bi država v skladu s sprejetim zakonom iz proračuna namenila približno 45 milijard tolarjev. Pred opoldanskim odmorom se je DZ lotil prve obravnave novele zakona o RTV Slovenija.

DZ nadaljuje zasedanje
23. 02. 2001 00.00Državni zbor nadaljuje zasedanje z včeraj prekinjeno tretjo obravnavo in dokončnim odločanjem o vsebini novega zakona o letalstvu, za tem pa bo, po napovedih predsedujoče Irme Pavlinič Krebs (LDS), prešel na skrajšani postopek pri obravnavi predloga za noveliranje zakona o zagotavljanju socialne varnosti slovenskim državljanom, ki so upravičeni do pokojnin iz republik nekdanje Jugoslavije.

Prihodnji teden v parlamentu
03. 02. 2001 00.00V državnem zboru bo prihodnji teden precej delavno, saj se bodo sešla številna delovna telesa, ki bodo pripravljala zadeve za obravnavo na februarskem rednem zasedanju DZ - to se bo predvidoma začelo 20. februarja. Sredi tedna pa se bo sešel tudi državni svet, ki bo odločal o predlogu za odložilni veto na zakon o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na cestnih mejnih prehodih z državami članicami Evropske unije v mejne prodajalne. Veto je v imenu interesne skupine delojemalcev v DS vložil Dušan Semolič.