zakon o kmetijstvu

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam, ministrica presenečena

26. 03. 2025 14.20

Kmetijske organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne odgovore na svoje zahteve, kar pa je presenetilo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. V odzivu je poudarila, da osnutkov zakonov niso pripravljali v tajnosti ter da namere organizacij po izstopu ne more razumeti drugače kot izsiljevanje.

Nova shema kakovosti živil in strožje kazni za zavajanje potrošnikov

29. 01. 2025 19.25

Kmetijsko ministrstvo je v javno obravnavo poslalo več predlogov zakonov, katerih skupni imenovalec je varna hrana. Medtem ko predloga zakona o hrani in varni hrani prinašata večjo preglednost, prvi uvaja tudi ukrepe za zmanjšanje izgub hrane in novo shemo kakovosti, pa gre pri zakonu o zdravju živali predvsem za prenos evropske zakonodaje.

Na vlado več kot 17.000 podpisov za ustavitev prodaje prepovedanih petard

17. 01. 2025 13.19

Tik pred novim letom je Inštitut 8. marec objavil peticijo "Ustavimo prodajo prepovedanih petard", s katero je zahteval takojšnje ukrepe, s katerimi bi se zaustavilo dostave prepovedanih petard v Slovenijo s strani tujih podjetij in dosledno kaznovalo kršitelje. Peticijo je podpisalo več kot 17.000 ljudi, ki zahtevajo, da se naši zakoni učinkovito izvajajo in da se škodljivo pokanje petard, ki so prepovedane že od leta 2008, končno ustavi. Podpise so predali vladi.

Širili bi krog upravičencev do pomoči ob naravnih nesrečah

18. 08. 2024 08.53

Ministrstvo za naravne vire in prostor je v javno obravnavo poslalo predlog novele zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, ki med drugim omogoča bolj prožne oblike financiranja in širi krog upravičencev do sredstev za odpravo posledic naravnih nesreč. Komentarje na predlagani zakon je mogoče oddati do 2. septembra.

Za obnovo v kmetijstvu in gozdarstvu po poplavah doslej 34,5 milijona evrov

05. 08. 2024 16.20

Pred letom dni je Slovenijo prizadela ena najhujših ujm v novejši zgodovini. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je od takrat pripravilo devet različnih oblik pomoči v skupni vrednosti 85,5 milijona evrov, doslej pa so za obnovo namenili 34,5 milijona evrov. Na Gospodarski zbornici Slovenije ugotavljajo, da sanacija ključne infrastrukture poteka, a po mnenju lokalnih predstavnikov prepočasi.

Digitalni nomadi v Sloveniji. Kako živijo, kakšne pogoje imajo?

28. 02. 2024 06.11

Plaža, mivka, ležalnik. Za marsikoga sanjski delovni pogoji, za marsikaterega digitalnega nomada pa kar resničnost. Gre za osebe, ki niso vezane na tradicionalno pisarniško delo od sedmih do treh, pač pa so fleksibilne – tako na čas kot na lokacijo dela. Vse, kar potrebujejo, je internet. In takšne zdaj – po zgledu Estonije, Portugalske in sosednje Hrvaške – privablja tudi Slovenija. Ne le, da s svojim znanjem iz celotnega sveta v državo prinašajo izkušnje, v turistično neobleganih sezonah skrbijo tudi za turizem, pravijo poznavalci. A kdo jim bo tam postregel hrano in pijačo? S pomanjkanjem kadrov se gostinci v zadnjem času borijo kot z mlini na veter, zato je v pripravi lažje zaposlovanje tujcev za krajše obdobje, tako imenovano sezonsko delo.

Turki prihajajo!

21. 01. 2024 07.57

Pred dnevi so ponekod v Sloveniji zagoreli kresovi. Kresovi imajo pri nas starodaven pomen, prižigali so jih na najdaljši dan v letu v čast poganskega boga Kresnika. Praktično vlogo pa so imeli v času turških vpadov, ko so opozarjali, da se našim krajem bližajo čete takratnega turškega imperija.

Košarica živil: cene nenavadno nizke, sum nedovoljenih ravnanj

25. 12. 2023 16.05

Cene živil iz spremljane košarice so nenavadno nizke in vzbujajo sum nedovoljenih ravnanj, je po petkovi objavi najnovejših podatkov opozoril nekdanji varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano Igor Hrovatič. Navedene maloprodajne cene so po njegovih besedah nižje od dobavnih cen primarnih proizvodov, obenem pa potrošniki znižanja cen niso zaznali.

Šarec zaradi odvzema goveda v interni nadzor, pozivi k razveljavitvi zakona

19. 11. 2023 19.27

"Ni dobro, da smo že na začetku izvajanja zakona v razmerah, ko se porajajo dvomi," o odmevnem primeru odvzema goveda pravi začasni kmetijski minister Marjan Šarec. Zato sledi interni nadzor nad postopkom inšpekcije, je napovedal za našo televizijo. Gre za navodilo, ki ga bo naložil vršilki dolžnosti direktorice Uprave za varno hrano in veterinarstvo Vidi Znoj. "Odvzem živali na kmetiji Možgan je pretiran in nezakonit," pa so ogorčeni v sindikatu kmetov.

DZ razrešil ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ireno Šinko

13. 10. 2023 15.20

Državni zbor je z 49 glasovi za in enemu proti razrešili ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ireno Šinko. Predlog razrešitve je po izgubi zaupanja v DZ poslal premier Robert Golob, ki ga je zmotil ministričin odziv in branjenje uprave za varno hrano tudi po tistem, ko se je izkazalo, da smo Slovenci zaužili več ton sadja z vsebnostjo pesticidov. "Zagotovim lahko, da je bil nadzor uprave učinkovit," je še pred glasovanjem zatrdila Šinkova. Premier Golob je napovedal, da bo vodenje kmetijskega resorja ob tem začasno zaupal obrambnemu ministru Marjanu Šarcu.

Vrniti morajo neupravičeno pomoč po prvem zakonu zaradi visokih cen energentov

25. 09. 2023 14.46

Na Finančni upravi RS vse podjetnike in podjetja, ki so prejeli pomoč po zakonu o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu, sprejetem še pred ruskim napadom na Ukrajino, pozivajo, da v primeru neizpolnjevanja pogojev do 10. oktobra oddajo izjavo o vračilu pomoči. S tem se lahko izognejo nadzoru.

Najprej interventni zakon, nato zakon o obnovi, imenovali Boštjana Šefica

17. 08. 2023 14.24

Vlada je obravnavala predlog dodatnih ukrepov za pomoč prizadetim v nedavnih vremenskih ujmah. V zakonodajo umeščajo tudi tehnično pisarno na terenu, pripravljajo pa še zakon o obnovi, ki bo sledil interventnemu. Ob tem je vlada za novega državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade imenovala operativca v času begunske krize Boštjana Šefica, ki je polovica tandema, ki bo skrbel za obnovo prizadetih krajev, cest in domov v katastrofalnih poplavah. Koordinacijo vzpostavitve posvetovalnega telesa za obnovo bo prevzel glavni projektant mostu na Pelješac Marjan Pipenbaher.

Poklukar pretresen nad videnim, Golob: Brez srčnih ljudi noben sistem ne pomaga

14. 08. 2023 16.52

Ob dnevu solidarnosti se na terenu mudijo tudi politični predstavniki. Predsednik vlade Robert Golob je ob obisku Komende poudaril, da mora biti pomoč, ki jo bodo namenili ljudem, pravična. "Prednost moramo dati tistim, ki so izgubili vse," je dejal ter ob tem obljubil, da država ne bo pozabila na ljudi. Notranji minister Boštjan Poklukar je bil nad videnim na terenu pretresen, je dejal. Minister za vzgojo in izobraževanje se je medtem z ekipo odpravil v Slovenj Gradec, tam je bila tudi ministrica za zunanje zadeve, minister za visoko šolstvo pa je šel v Prebold. Kaj so sporočili?

Občine, kmetje, podjetja, delavci: kako bo pomagala vlada?

11. 08. 2023 07.25

Veljati začenjajo prvi interventni ukrepi po poplavah, združeni v noveli zakona o preprečevanju posledic naravnih nesreč. Med njimi so predplačila občinam, širši obseg upravičencev do pomoči v kmetijstvu, višja sila in čakanje na delo za zaposlene in podjetja, pomoč samozaposlenim, izredni dopust za prostovoljce in dan solidarnosti.

DZ sprejel novelo zakona: 14. avgust bo dela prost dan, občine hitreje do denarja

09. 08. 2023 14.52

Poslanke in poslanci so na glasovanju z 79 glasovi za in brez glasu proti sprejeli novelo Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, ki med drugim omogoča hitrejšo dodelitev finančnih sredstev prizadetim občinam. Na podlagi novele bo v ponedeljek, 14. avgusta, dela prost dan, čemur sicer niso bili naklonjeni v opoziciji.

Do nadomestnih gradenj je še dolga pot, najprej register praznih stanovanj

08. 08. 2023 12.27

Predstavniki občin so se po ujmah sestali z državnim vrhom. Vlada je z novim posegom v zakon o odpravi posledic naravnih nesreč sklenila, da bo s predplačilom iz državnega proračuna pokrila 40 odstotkov stroškov sanacij, ne le 20. Glede nadomestnih gradenj za ljudi, ki so v povodnji ostali brez strehe nad glavo, so opozorili, da kljub pospešenim postopkom tega prej kot v letu ali dveh ne bo mogoče izvesti. Gradili namreč ne bodo na zemljiščih, ki so dokazano nevarna, treba bo spremeniti občinske prostorske načrte. V vmesnem obdobju pa je premier Robert Golob napovedal centralni register praznih stanovanj, ki jih bodo ponudili ljudem.

14. avgust bo dela prost dan, prostovoljcem sedem dni izrednega dopusta

08. 08. 2023 09.07

Vlada se je odločila, da bo 14. avgust dan solidarnosti in dela prost dan, je sporočil premier Robert Golob. Kot je zapisal, želi, da Slovenija te težke in naporne dni zaključi v duhu solidarnosti. "Da pomagamo znancu, sosedu, prijatelju, vsem, ki so jih prizadele hude poplave," je dodal. Na GZS pa o tem dvomijo. Predsednik vlade in minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan sta tudi predstavila pomembna določila Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč. Vlada ostaja tudi pri načrtu nadomestne gradnje tistim, ki so ostali brez domov.

Tujci rešujejo naš turizem, država pa njihovo zaposlovanje duši z birokracijo

18. 07. 2023 06.54

V obdobju covida je turizem in gostinstvo zapustilo več tisoč natakarjev, kuharjev, sobaric ... To so bili strokovni, izkušeni kadri, ki so v panogi "delali vse življenje". Odšli so, ker so dobili boljše službe z boljšimi urniki za približno enako plačo. Manko kadra hotelirji in gostinci nadomeščajo z zaposlovanjem tujcev, teh je vsako leto več. Danes tako že vsak peti turistični delavec prihaja iz tujine, vedno več jih je tudi z drugih koncev sveta – Nepala, Filipinov, Bangladeša, Gvatemale. V današnji rubriki Dejstva analiziramo, kaj bi morali storiti, da bi tuje delavce lažje privabili v Slovenijo in da bi najboljši kadri tu potem tudi ostali. Slovenija ni konkurenčna ne pri plačah ne pri nadzoru izkoriščanja, še manj pri urejanju njihove delovne dokumentacije. Na dovoljenje za prebivanje in delo tako delavci kot delodajalci lahko čakajo tri, štiri, celo pet ali šest mesecev. Zakonski rok je 30 dni.

Poslanci brez glasu proti sprejeli novelo zakona o kmetijstvu

06. 07. 2023 16.02

Poslanci so z 79 glasovi za in brez glasu proti sprejeli novelo zakona o kmetijstvu. Medtem ko so v koalicijskih strankah izrazili prepričanje, da bo z njegovo pomočjo možno ugotoviti dejanska cenovna razmerja v prehranski verigi, pa so v opoziciji izrazili bojazen, da kmetom prinaša dodatna administrativna bremena.

Na kolegiju predsednice DZ podprli obravnavo zakona o dolgotrajni oskrbi

29. 06. 2023 11.40

Na kolegiju predsednice DZ so poslanci zašli v vsebinsko razpravo o predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi, na koncu pa vendarle podprli njegovo obravnavo po nujnem postopku. Tako bodo poslanci obravnavali tudi predlog novele zakona o kmetijstvu, ki bi vladi omogočila spremljanje in analiziranje cen košarice dobrin.

Med spopadi v ruskem Belgorodu tudi civilna žrtev

23. 05. 2023 08.42

Ruske oblasti so sporočile, da so porazile borce domnevne sabotažne skupine, ki naj bi v obmejno regijo Belgorod vstopili iz Ukrajine. Pri tem naj bi ubile več kot 70 borcev, ki so jih označile za ukrajinske teroriste. Po navedbah guvernerja regije je v spopadih umrl ruski civilist, še ena oseba pa je umrla med evakuacijo. Legija "Svoboda Rusiji", ki se opisuje kot protikremeljska milica, ki si prizadeva osvoboditi državo od Vladimirja Putina, je pred tem dejala, da je prevzela naselje Kozinka, enote pa da je poslala v mesto Grajvoron.

Po Poljski in Slovaški uvoz ukrajinskega žita prepovedala tudi Madžarska

16. 04. 2023 15.22

Po zgledu Poljske in Slovaške je tudi Madžarska začasno prepovedala uvoz žita iz Ukrajine zaradi domnevne nelojalne konkurence. "Nadaljevanje sedanje tržne dinamike bi madžarskemu kmetijstvu povzročilo tako veliko škodo, da je treba sprejeti izredne ukrepe," so sporočili s kmetijskega ministrstva v Budimpešti.

1,2-milijardnemu zakonu o pomoči gospodarstvu prižgali zeleno luč

16. 12. 2022 16.28

Državni zbor je zakonu o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize, ki ga je v sodelovanju z gospodarstvom pripravila vlada, prižgal zeleno luč. Pomoč vključuje subvencioniranje visokih cen električne energije, zemeljskega plina in tehnološke pare, subvencioniranje dveh ukrepov za ohranjanje delovnih mest in ukrepe za zagotavljanje likvidnosti podjetij. Ocenjena vrednost ukrepov za gospodarstvo je 1,2 milijarde evrov.

Kako bi kandidati za župana Velenju povrnili naziv 'mesto priložnosti'?

18. 11. 2022 18.01

V Velenju se za mesto župana potegujejo štirje kandidati in dve kandidatki. Aktualnega župana Petra Dermola izziva pet protikandidatov: Milan Medved, nekdanji direktor Premogovnika Velenje, inženir in podjetnik Benjamin Strozak, specialistka andragogike Lidija Črnko, gostinka in organizatorka socialne mreže Lidija Šolinc ter Jože Hribar, gostinec in mestni svetnik. Kako bodo mestu, ki mu grozi zapiranje za občino ene najpomembnejših panog, povrnili naziv "mesto priložnosti"?

Koalicija: predlogi SDS o draginji so populistični

23. 09. 2022 17.22

DZ je na izredni seji na predlog SDS govoril o inflaciji in draginji ter o ukrepih, ki so bili, bodo ali bi morali biti sprejeti. Medtem ko je opozicija poudarjala, da vlada z ukrepi ne naslavlja vseh, ki bi jih morala, je koalicija ocenila, da so predlogi SDS, ki jih je matični odbor že zavrnil in DZ o njih ni odločal, populistični.

Posebna olajšava za mlade, prevetritev sistema normirancev

22. 09. 2022 15.30

Vlada je obravnavala predloge sprememb več zakonov s področja davkov. Po izračunih ministrstva za finance se bo zaposlenemu z minimalno plačo neto letna plača prihodnje leto glede na leto 2023 zvišala za 478 evrov, v primerjavi s trenutno veljavno ureditvijo za leto 2023 pa bo višja za 318 evrov. Zaposleni s povprečno plačo bo imel leta 2023 za 130 evrov višje izplačilo glede na letošnje leto, glede na trenutno ureditev za leto 2023 pa bo izplačilo nižje za 130 evrov.

Kadrovske menjave, ukrepi zoper draginjo in spopad z ognjeno stihijo

08. 09. 2022 06.00

Vlada Roberta Goloba je z delom začela junija, za njo pa je prvih sto dni. Miru ni bilo kaj dosti, za zdaj pa uživa eno rekordnih podpor javnosti. Prvo delovno poletje je namenila zlasti pripravam na izzive na področju draginje in covida-19, prav tako je posegla v Janšev kadrovski cunami in opravila nekaj najpomembnejših menjav.

DZ zavrnil predlog za razpis posvetovalnega referenduma o zakonu o vladi

21. 06. 2022 13.19

DZ je na izredni seji z 52 glasovi za in 23 proti zavrnil predlog opozicijske SDS za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu sprememb zakona o vladi. V SDS so med drugim opozarjali na finančne posledice povečevanja števila ministrstev, v koaliciji pa so poudarjali, da gre pri reorganizaciji za dobrobit države.

GZS poziva k pomoči zaradi dviga cen elektrike in plina

11. 05. 2022 15.11

Vlada bi morala po mnenju Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) pripraviti ustrezno shemo pomoči podjetjem zaradi dviga cen energentov kot posledice ruske invazije. Le tako bo mogoče zadržati konkurenčnost slovenske energetsko intenzivne industrije oz. vseh podjetij, ki jih je dvig cen resnično močno prizadel, pravi predsednik GZS Tibor Šimonka.

Gospodarstvu zaradi podražitve energentov 51,6 milijona evrov pomoči

05. 05. 2022 06.59

Finančna uprava RS bo na podlagi zakona o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu nakazala 51,56 milijona evrov pomoči. Prejelo jo bo 5996 upravičencev, so sporočili s Fursa.