zakon o javnih uslužbencih

KPK bo Arsenoviča pozval k razrešitvi podžupana Medveda

10. 04. 2025 12.48

Komisija za preprečevanje korupcije bo mariborskega župana Sašo Arsenoviča pozvala k razrešitvi podžupana Sama Petra Medveda, saj je ugotovila, da je ta v internih postopkih presegel svoje pristojnosti in hkrati o tem zavajal javnost. Gre za primer uničenja dokumenta o domnevnih kršitvah pravic zaposlenim na občini. Občina še čaka dokumentacijo.

Vlada v DZ pošilja predloga zakonov o javnih uslužbencih in o funkcionarjih

20. 02. 2025 06.16

Vlada po potrditvi na seji v DZ pošilja predloga zakonov o javnih uslužbencih in o funkcionarjih. Prvi kot eno bistvenih novosti predvideva prenovo postopkov zaposlovanja v organih državne uprave z vzpostavitvijo centra za kadre. Z drugim bi na sistemski ravni uredili in poenotili pravice in obveznosti funkcionarjev.

Jušićeve kompetence pod vprašajem: zakaj ne ponovijo razpisa za šefa Policije?

19. 12. 2024 06.00

Vse jasneje postaja, zakaj vlada Roberta Goloba ne želi ponoviti razpisa za prvega moža Policije. Pridobili smo dokument, ki pod vprašaj postavlja kompetence posebne natečajne komisije in njihovo odločitev, da Senad Jušič izpolnjuje pogoje za generalnega direktorja Policije. Ali je posebna natečajna komisija Uradniškega sveta, ki je Jušiću prižgala zeleno luč, upoštevala dokumente, ki jih sploh ne bi smela? Večino od zahtevanih osmih let vodstvenih izkušenj mu je komisija priznala, kot izhaja iz dokumenta, na podlagi internih pravil Policije. Torej internega akta, ki nikakor ne more razveljaviti zakona ali uredb.

Kaj prinaša nov plačni sistem v javnem sektorju?

24. 10. 2024 19.40

Kakšne novosti prinaša težko pričakovan nov plačni sistem v javnem sektorju? Ključni del zakona je nova plačna lestvica, ki določa 67 plačnih razredov, razpon med njimi pa – namesto trenutnih štirih odstotkov – znaša tri odstotke. Plačni razredi se določijo v nominalni vrednosti, pri tem pa se prvi plačni razred določi v višini vrednosti minimalne plače za leto 2024. Vrednost plačnih razredov se usklajuje enkrat letno.

Predlog vlade: direktorji naj bi dobili tudi več kot 2000 evrov povišice

10. 05. 2024 06.46

Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so se dogovorili, da bodo poskušali stebrna pogajanja pospešiti in jih v 14 dneh v ključnih točkah pripeljati do konca. Vladna stran pa jim je predstavila tudi predlog bistvenega dviga plač direktorjev v javnem sektorju. Finančni minister Klemen Boštjančič je hitel pojasnjevati, da so to neke stare, delovne različice, po katerih bi predsednik države, vlade, ministri in direktorji univerzitetnih centrov dobili tudi več kot 2000 evrov povišice. Sindikati sicer v tem ne vidijo toliko težav, saj pričakujejo, da se bodo po teh plačah potem vrednotile tudi plače ostalih javnih uslužbencev.

Vršilec dolžnosti direktorja za civilno letalstvo je Miha Schnabl

05. 12. 2023 21.27

Vlada je na dopisni seji imenovala Miha Schnabla za vršilca dolžnosti direktorja Javne agencije za civilno letalstvo, so sporočili z Ministrstva za infrastrukturo.

Nedotakljivi dopusti v javnem sektorju – tudi 66 dni na leto

29. 08. 2023 06.00

Medicinska sestra, državni uradnik, učiteljica, trgovka in vojakinja. Različne izobrazbe, poklici, različne dejavnosti z različnimi zadolžitvami, obremenitvami in z delom v različnih delovnih razmerah. Njihov letni dopust pa od 27 do 43 dni. Javni sektor je z dopusti radodarnejši, v povprečju za pet dni letno, a so tudi ekscesni primeri – več kot 60 dni. So tako dolgi dopusti upravičeni in ali bo država omejila število dni plačanega dopusta? Po mnenju strokovnjaka za delovno pravo Luke Tičarja je 55 ali 60 dni v javnem sektorju neokusno – v zasebnem sektorju pa bi vprašali: "S katere lune si pa padel?"

Računsko sodišče in KPK nad izplačila dopustov ministrom Janševe vlade

28. 08. 2023 06.00

Računsko sodišče je jasno: izplačilo neizrabljenega letnega dopusta ministrom in državnim sekretarjem ob koncu zadnje vlade Janeza Janše je bilo v neskladju z zakonodajo in tako je bilo po nepotrebnem izplačanih 204.756 evrov iz proračuna. Računsko sodišče pričakuje ukrepe za vračilo neupravičeno pridobljenega denarja. Tudi Komisija za preprečevanje korupcije je proti devetim ministrom prejšnje vlade – Zdravku Počivalšku, Alešu Hojsu, Andreju Vizjaku, Marku Borisu Andrijaniču, Simoni Kustec, Andreju Širclju, Jožetu Podgoršku, Boštjanu Koritniku in Marjanu Dikaučiču – uvedla prekrškovne postopke zaradi istih izplačil. Po mnenju pravnega strokovnjaka Luke Tičarja je tako izplačilo povsem neprimerno in zgrešeno.

Prej tudi čez 40, zdaj največ 28 dni dopusta: 'Zakon nič ne jemlje, ampak razporeja'

15. 06. 2023 14.59

Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je spregovorila o predlogu novega Zakona o javnih uslužbencih. Zakon so, kot je povedala, že predstavili sindikatom. Kot ugotavlja vlada, javni sektor postaja vedno manj privlačen za iskalce nove zaposlitve. Kot je uvodoma izpostavila ministrica, želijo z novim zakonom med drugim zato na novo zgraditi blagovno znamko javne uprave. Kot je povedala, uvajajo tudi fleksibline oblike dela, kompetenčni model, prenovo plačnega sistema in štipendiranje. Cilj pa: zadovoljni in uspešni javni uslužbenci. Kaj pa bo s spremembami dopusta, ki so razburili sindikate?

Vlada in sindikati javnega sektorja za pogajalsko mizo o dopustu, ne pa o regresu

12. 06. 2023 14.09

Na pogajanjih za javni sektor so sindikati predlagali, da se dnevni red razširi s točko regres za letni dopust za leto 2023, a se vladna stran s tem ni strinjala. So se pa med drugim dotaknili vprašanja odmere dopusta, kjer je na mizi vladni predlog za poenotenje splošnih kriterijev. Pogajanja o prenovi sistema bodo nadaljevali prihodnji teden.

Svarila pred potovanji na 'odkrito sovražno' Florido

22. 05. 2023 21.46

Tudi ameriška Nacionalna zveza za napredek temnopoltih je izdala opozorilo pred obiski Floride zaradi "odkrito sovražnega" vodstva te zvezne države. Izogibanje potovanjem tja je zaradi zatiranja priseljevanja prejšnji teden svetovala že Liga združenih latinskoameriških državljanov, še pred tem tudi skupina za pravice skupnosti LGBTQ. Florido vodi republikanski guverner Ron DeSantis, ki pred pričakovano najavo svoje kandidature za predsednika ZDA podpisuje številne zakone proti liberalnim stališčem. Korporacija Walt Disney je zaradi političnih prepirov z DeSantisom opustila načrte za milijardo dolarjev vreden pisarniški kompleks na Floridi.

Zaposleni na Fursu začeli stavko

22. 05. 2023 17.09

Zaposleni na Finančni upravi RS (Furs) so začeli stavko, ki so jo zamrznili sredi februarja. Od vlade namreč v tem času niso dobili nobene konkretne ponudbe, je za STA povedal predsednik sindikata Dušan Pečnik. Njihove zahteve, med njimi je dvig izhodiščnih plač za pet plačnih razredov za vse uslužbence Fursa, ostajajo nespremenjene.

Tožilstvo zahteva preiskavo zoper Počivalška zaradi sporne nabave zaščitne opreme

14. 04. 2023 06.23

Afera zaradi domnevno sporne nabave zaščitne opreme v času epidemije se seli na sodišče. Specializirano državno tožilstvo je po naših informacijah na ljubljansko okrožno sodišče vložilo zahtevo za preiskavo zoper tri osumljence. Po neuradnih podatkih zoper nekdanjega gospodarskega ministra Zdravka Počivalška zaradi suma zlorabe uradnega položaja, za pomoč pri kaznivem dejanju pa tudi zoper njegovo nekdanjo sodelavko na ministrstvu Andrejo Potočnik in zoper dobavitelja medicinskih ventilatorjev, prvega moža družbe Geneplanet, diagnostika Marka Bitenca.

Pirnat: Depolitizacija Policije ni nič drugega kot politizacija v drugo smer

27. 02. 2023 09.00

Zaradi afere o domnevnih političnih pritiskih predsednika vlade na kadrovanje v Policiji že poteka predkazenski postopek, ki ga vodi Policijska uprava Ljubljana. Preiskavo vodi tudi protikorupcijska komisija. Kakšne so lahko posledice, če se potrdi, da je šlo za politične pritiske? Prof. dr. Rajko Pirnat s Pravne fakultete pravi, da če se ugotovi, da je šlo za kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije ali da so bila celo storjena kazniva dejanja, je to razlog za prenehanje funkcije tistih političnih funkcionarjev, ki so ta dejanja storili.

Prijeli nekdanjega varnostnika, ki je posredoval zaupne informacije Rusiji

11. 11. 2022 20.25

Nekdanji varnostnik na britanskem veleposlaništvu v Nemčiji David Ballantyne Smith je priznal, da je kršil zakon o uradnih skrivnostih in posredoval zaupne informacije Rusiji, so sporočile britanske oblasti. 58-letnega varnostnika naj bi vodilo sovraštvo do domovine, jezen pa naj bi bil tudi zaradi izobešanja zastav v podporo skupnosti LGBT+.

Vlada zamenjala vodstvo direkcije za vode

22. 09. 2022 16.36

Vlada je z mesta direktorja Direkcije RS za vode razrešila Romana Kramerja in za vršilko dolžnosti direktorice direkcije imenovala Nežo Kodre. Položaj bo nastopila v petek, direkcijo pa bo vodila do imenovanja novega direktorja, a največ pol leta, torej do 22. marca 2023, so sporočili po seji vlade.

Nepotizem ali feminizem? Žena poslanca Levice vodja Meščevega kabineta

14. 06. 2022 15.55

Vodenje kabineta na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je minister Luka Mesec zaupal Maji Tašner Vatovec, ženi strankarskega kolega in poslanca Mateja Tašnerja Vatovca. Opozicija potezo kritizira in pravi, da gre za kadrovanje po družinski liniji, v stranki Levica pa odgovarjajo, da "ne gre za vprašanje nepotizma, ampak feminizma". Na ministrstvu odgovarjajo, da so zaposlitve v kabinetu ministra vezane na osebno zaupanje funkcionarja. Tako meni tudi Komisija za preprečevanje korupcije.

NPU vendarle podal ovadbe zaradi nabav zaščitne opreme

29. 05. 2022 11.43

Potem ko smo v ponedeljek poročali, da Nacionalni preiskovalni urad (NPU) na tožilstvo še vedno ni poslal kazenske ovadbe zaradi domnevno spornih nabav zaščitne opreme, čeprav so jo neuradno spisali že pred več meseci, so se na NPU nekaj dni pozneje vendarle odločili za ta korak. Direktorica NPU Petra Grah Lazar je namreč potrdila, da so v sredo podali ovadbo zaradi storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic v tej zadevi. O imenih osumljencev ni govorila, a po naših neuradnih informacijah gre za gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, njegovo sodelavko Andrejo Potočnik in direktorja Geneplanet diagnostika Marka Bitenca.

Neuradno: NPU spisal ovadbo zoper ministra Počivalška in dobavitelja Bitenca

23. 05. 2022 09.43

Nacionalni preiskovalni urad na tožilstvo še vedno ni poslal kazenske ovadbe, čeprav so jo neuradno spisali že pred več meseci. Zaradi domnevno sporne nabave zaščitne opreme so po naših neuradnih informacijah zaradi suma zlorabe uradnega položaja ovadili gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, za pomoč pri kaznivem dejanju pa tudi njegovo sodelavko na ministrstvu Andrejo Potočnik. Prav tako tudi dobavitelja medicinskih ventilatorjev, prvega moža družbe Geneplanet diagnostika Marka Bitenca. Tako kot za Počivalška so morali preiskovalci po naših podatkih v Nemčijo na odklepanje poslati tudi zasežen mobilni telefon Bitenca, ker ni želel sporočiti gesla oziroma pin kode. Odklepanje obeh telefonov v tujini je Policijo neuradno stalo okoli štiri tisoč evrov.

Zdravniki kritični do napovedane odprave popoldanskega dela

16. 05. 2022 16.34

Usklajena, a še ne potrjena koalicijska pogodba strank prihodnje vlade na področju zdravstva med drugim predvideva odpravo popoldanskega dela zdravnikov. Pri Zdravniški zbornici Slovenije in Mladih zdravnikih Slovenije so do tega kritični, saj po njihovi oceni ne prinaša rešitve težav, ampak lahko prispeva k dodatnim odhodom zdravnikov iz javnega zdravstva. Pravna strokovnjakinja Nataša Pirc Musar je ocenila, da bi popolna prepoved dodatnega dela zdravnikov lahko vodila do neenake obravnave ene poklicne skupine v primerjavi z drugimi.

Predlog za zadržanje novega zakona o Policiji po mnenju vlade neutemeljen

09. 12. 2021 16.35

Vlada meni, da predlog za zadržanje izvrševanja določb v novem Zakonu o organiziranosti in delu v policiji ni utemeljen, češ da so premestitve dovoljene, delovna razmerja niso prekinjena, položajna delovna mesta pa poleg strokovnih znanj za izvajanje nalog in pooblastil Policije zahtevajo še druge kompetence. V primeru začasnega zadržanja bodo nastale nepopravljive posledice, so prepričani.

Nagrada ministra Vizjaka za glasove poslanca Simonoviča?

12. 11. 2021 08.30

Državni zbor bo kmalu – po zgolj treh letih od zadnjih sprememb – odločal o novem gradbenem zakonu. Če bo ta sprejet, bo razvpiti poslanec Desusa Branko Simonovič, kot kaže, z lahkoto legaliziral svojo črno gradnjo v Semedeli nad Koprom. Ali mu je s tem minister za okolje in prostor Andrej Vizjak šel na roko? Zakon namreč ni bil spisan na ministrstvu pač pa – pozor – v zunanji odvetniški pisarni Domna Neffata, odvetnika, ki zastopa Branka Simonoviča.

Sindikat policistov o novi zakonodaji: Zloraba Policije do neslutenih razsežnosti

29. 10. 2021 07.00

Novi policijski zakonodaji, ki razburja stroko in zaposlene, se obeta ustavna presoja. Posamezne določbe nove zakonodaje o organiziranosti in delu v Policiji po mnenju policijskih sindikatov predstavljajo grob poseg v pravice iz delovnega razmerja in uvajajo rešitve, ki bodo dopuščale zlorabe Policije do neslutenih razsežnosti, zato napovedujejo, da bodo na Ustavno sodišče vložili zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti. Do sprememb zakonodaje je kritičen tudi ustavni pravnik Andraž Teršek: "Lahko rečemo le nov dan, nova zavržna ideja sprevržene oblasti. Tovrstno početje v Sloveniji nima več dna." Opozarja tudi, da grozljiva škoda utegne biti dolgoročno nepopravljiva.

Direktorici NPU znova podaljšali mandat. Je to zakonito?

01. 10. 2021 12.27

Generalni direktor Policije Anton Olaj je z odločbo, ki začne veljati 12. oktobra, Petro Grah Lazar že tretjič imenoval za začasno direktorico Nacionalnega preiskovalnega urada. Zakon o javnih uslužbencih predpisuje, da se lahko vršilcu dolžnosti mandat za šest mesecev podaljša le enkrat, a na Policiji pojasnjujejo, da drugače ni šlo, ker "posebna natečajna komisija, ki jo je imenoval Uradniški svet, do danes ni zaključila natečajnega postopka".

Sindikati državnih organov bodo pogoj PC izpodbijali na ustavnem sodišču

17. 09. 2021 16.28

Odločitev vlade, da bodo morali izpolnjevati pogoj prebolevnosti ali cepljenja, če bodo želeli delo opravljati v prostorih delodajalca, je razburila del zaposlenih v državni upravi. V Sindikatu državnih organov Slovenije napovedujejo, da se bodo obrnili na ustavno sodišče, enako naj bi storili tudi v sindikatih policistov in vojakov. Nov vladni odlok zavračajo tudi v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS), kjer menijo, da bi moralo biti testiranje široko dostopno in brezplačno.

Šolniki so tarča za jezo belih Američanov

18. 07. 2021 12.16

Ameriška desnica ima novo strašilo, s katerim ohranja občutek ogroženosti pri jedru svojih volivcev. Kritična teorija rase je – dolgo razmeroma obroben – akademski pristop k preučevanju odnosa družbe do rase, republikanci pa so ga v zadnjih mesecih spremenili v demonski napad na belo Ameriko.

Zakaj je morala Policija zasežen Počivalškov telefon poslati v Nemčijo?

22. 03. 2021 11.16

Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, ki je zaradi domnevno sporne nabave zaščitne opreme osumljen kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev, je večkrat poudaril, da želi, da se preiskava hitro zaključi, in da vedno sodeluje z vsemi organi. Pa očitno ni čisto tako. Nekdanji prvi mož slovenske policije Andrej Jurič je po naših informacijah že lani odobril, da mobilni telefon, ki so ga Počivalšku zasegli ob hišni preiskavi, pošljejo v Nemčijo na odklepanje, saj minister tega ni omogočil. Verjetno ni želel povedati gesla za dostop do vsebine na telefonu. Zato so njegov telefon s posebno opremo odklenili v Nemčiji, Policija pa je za to storitev neuradno plačala več kot 2 tisoč evrov.

Vlada v DZ pošilja predlog zakona o debirokratizaciji

18. 03. 2021 16.38

Vlada je sprejela predlog zakona o debirokratizaciji, katerega namen je poenostaviti življenje državljanom in poslovanje podjetjem. Z njim se posega v 20 veljavnih zakonov in jih več kot 200 razveljavlja. Med drugim naj bi za plače nad 6000 evrov bruto uvedli socialno kapico.

Nekateri zaposleni v Policiji naj bi prejeli sklepe o prenehanju delovnega razmerja

26. 02. 2021 21.31

Sindikat policistov Slovenije je sporočil, da so nekateri zaposleni prejeli sklepe delodajalca o prenehanju delovnega razmerja na podlagi določb, ki delodajalcu omogočajo, da zaposlenemu odpove delovno razmerje, če ta izpolnjuje pogoje za upokojitev. Te je nedavno sprejel DZ, a jih je ustavno sodišče po pritožbi sindikatov začasno zadržalo.

Ustavno sodišče glede prisilnega upokojevanja pritrdilo sindikatom

23. 02. 2021 12.41

Ustavno sodišče je pritrdilo sindikatom in začasno zadržalo izvajanje zakonskih določb, ki se nanašajo na prisilno upokojevanje starejših delavcev. Kot je v odločitvi navedlo sodišče, s prenehanjem pogodbe o zaposlitvi preneha delovno razmerje, s tem pa tudi pravice delavcev, ki izvirajo iz delovnega razmerja. Posledica odpovedi pogodbe o zaposlitvi za starejše delavce, za katere je še posebej značilna težja zaposljivost, ne bi pomenila le izgube zaposlitve, ampak bi lahko pomenila tudi konec njihove poklicne kariere, opozarjajo.