zakon o gostinstvu

Brezplačna strežba vode iz pipe: vlada določilo umaknila

13. 03. 2025 07.34

Osnutek novega zakona o gostinstvu, ki ga je sprejela vlada, je predvideval tudi brezplačno pitno vodo za goste lokalov in zdravilišč iz javnega vodovodnega omrežja. Gostinci so temu nasprotovali, saj menijo, da bi morala biti gostincem tudi v prihodnje prepuščena odločitev, ali bodo vodo točili brezplačno ali ne. Vlada je popustila in določilo iz predloga zakona umaknila.

Kratkoročno oddajanje nepremičnin bo omejeno na največ 60 oziroma 150 dni

13. 03. 2025 12.14

Vlada je sprejela predlog novega zakona o gostinstvu, ki med drugim omejuje kratkotrajno oddajanje nepremičnin. Predlogu nasprotujejo sobodajalci, ki v primeru potrditve zakona v DZ napovedujejo ustavno presojo. Opozorili so, da bo s sprejemom novega zakona izbrisanih 90 odstotkov zasebnih ponudnikov kratkoročnih nastanitev. Po raziskavi, ki so jo izvedli, pa se v primeru uveljavitve zakona velika večina sobodajalcev ne bi odločila za dolgoročno oddajanje. Na ministrstvu za gospodarstvo vztrajajo, da je regulacija potrebna, na morebitno ustavno presojo pa da so pripravljeni. So pa iz predloga zakona umaknili določilo o brezplačni strežbi pitne vode v lokalih.

Janković: Oddajanje prek Airbnb bo dovoljeno le julija in avgusta

11. 03. 2025 13.26

Vlada bo o osnutku novega zakona o gostinstvu odločala v četrtek, potem ko ga je potrdil vladni odbor za gospodarstvo, je pojasnil državni sekretar Matevž Frangež. Računajo, da bo še pred poletjem sprejet v DZ. Pri pripravi zakona so po Frangeževih besedah upoštevali tudi nekatere predloge sobodajalcev, ki sicer osnutku ostro nasprotujejo. Ljubljanski župan Zoran Janković je že napovedal, da bo kratkoročno oddajanje stanovanj prek platform, kot je Airbnb, v prestolnici dovoljeno le julija in avgusta.

Sobodajalci nezadovoljni, predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC nepravična

24. 12. 2024 09.47

V Združenju sobodajalcev so kritični do izhodišč za nepremičninski davek. V luči predloga novele zakona o gostinstvu, ki za sobodajalce uvaja splošno omejitev dejavnosti, zahtevajo, da so sobodajalci oproščeni plačila nepremičninskega davka za čas, ko ne morejo opravljati dejavnosti zaradi administrativnih prepovedi. Predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC - Kluba slovenskih podjetnikov ni niti pravična niti stimulativna. "Ocenjujemo, da ne bo dosegla zastavljenih ciljev," so zapisali v sporočilu za javnost.

Obetajo se subvencije za skrajšani delovnik in dvig nadomestila za brezposelnost

19. 12. 2024 16.32

Na področju trga dela se obeta več sprememb. Med prvimi naj bi bila shema skrajšanega delovnika, o kateri že tečejo pogajanja socialnih partnerjev. Obetajo se novosti pri višini denarnih nadomestil za brezposelnost, predvideno je sezonsko delo v gostinstvu in turizmu. Ministrstvo si želi porušiti tudi most do upokojitve, ko gredo starejši v pokoj neposredno z zavoda za zaposlovanje. Minimalna plača naj bi se uskladila le z inflacijo, je neuradno izvedela STA.

Spremembe v smeri administrativne razbremenitve podjetij

29. 10. 2024 13.52

Socialni partnerji bodo v začetku novembra v okviru ESS zasedali na temo sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, do katerega so kritični predstavniki gospodarstva. Kot je pojasnil minister za delo Luka Mesec, je cilj obdržati pozitivne lastnosti novele, hkrati pa administrativno razbremeniti podjetja.

'Preprečevanje oddaje stanovanja je poseg v pravico do razpolaganja z zasebno lastnino'

22. 05. 2024 13.14

Ob sprejemanju predloga novega Zakona o gostinstvu, ki posega na področje kratkoročnega oddajanja stanovanj, sobodajalci poudarjajo, da ta v več delih grobo krši slovensko ustavo. Opozarjajo, da na ceno stanovanj in najemnin kratkoročne namestitve ne vplivajo pomembno, pač pa so to pogoji za gradnjo, cene stavbnih zemljišč, dostopnost posojil in obrestne mere ter kreditna sposobnost prebivalstva, splošna gospodarska situacija v državi ter "povsem disfunkcionalna stanovanjska politika, ki ne naslavlja bistva problema".

Oddajanje stanovanja prek Airbnb največ 30 dni na leto

13. 05. 2024 12.14

V skladu s predlogom novega zakona o gostinstvu bi lahko lastniki svoje nepremičnine na platformah, kot sta Booking in Airbnb, kratkoročno oddajali največ 30 dni na leto. Vlada ob tem občinam daje možnost, da te omejitve omilijo, če je to smiselno. V primeru, da se stanovanje s spremembo namembnosti spremeni v poslovni prostor, oddajanje časovno ni omejeno.

Blejci nezadovoljni s turizmom: onesnaževanje in višanje stroškov življenja

12. 05. 2024 07.54

Javni zavod Turizem Bled je med prebivalci Bleda izvedel anketo o zadovoljstvu s turizmom, ki bo pomagala pri oblikovanju prihodnje razvojne strategije turizma. Anketa je potrdila, da turizem poleg pozitivnih učinkov prinaša tudi veliko negativnih. Večina vprašanih meni, da pozitivni učinki turizma v kraju ne odtehtajo negativnih.

17 kvadratov velika 'lopa' v Dobrunjah za 400 evrov na mesec?

07. 05. 2024 15.08

Večkrat smo že poročali o stanju na nepremičninskem trgu, na spletu pa se je pojavil nov oglas, ki bi ga lahko uvrstili v kategorijo "saj ni res, pa je". V Dobrunjah namreč želijo oddati 17 kvadratnih metrov veliko "garsonjero", ki bi jo od zunaj lahko primerjali z "vrtno lopo", in sicer za 400 evrov na mesec. Ni jasno, ali so v ceno zajeti tudi stroški. V Dravljah medtem za 400 evrov na mesec (brez vključenih stroškov) iščejo najemnika 15 kvadratnih metrov velike garsonjere.

Kdo si lahko privošči življenje v Ljubljani?

27. 04. 2024 07.25

Postaja Ljubljana res zgolj kulisa za turiste? Njen razvoj v zadnjih desetletjih je nesporen, vendar kakšno ceno plačujejo meščani? Kdo si sploh še lahko privošči življenje v prestolnici? Nepremičnine, najemnine, gostinska ponudba, storitve in dejavnosti postajajo povprečnim prebivalcem vse težje dostopne. Ko mesto postaja vse bolj namenjeno turistom in bogatim, govorimo o procesu gentrifikacije, ki vodi v odmiranje mesta, izgubo identitete mesta, kar lahko ima dolgoročno hude posledice za prebivalce, razvoj, turizem in gospodarstvo. 24UR Inšpektor.

Pomanjkanje kadra: OZS za zaposlovanje tujcev 'na zaupanje'

11. 04. 2024 13.31

Postopki pri pridobivanju ustreznih dovoljenj za delo tujcev so v Sloveniji še vedno predolgi, so opozorili v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS). Ministra za delo Luko Mesca so zato pozvali, naj jih pospeši po vzoru zaposlovanja po lanskoletnih poplavah. "Gre za t. i. zaposlovanje na zaupanje," so pojasnili.

Država namerava močno omejiti oddajanje v kratkoročni najem

07. 03. 2024 19.11

Bo vlada že kmalu močno omejila pogoje za vse tiste, ki svoje nepremičnine kratkoročno oddajajo prek spletnih platform, kot sta Airbnb in Booking? Na gospodarskem ministrstvu namreč pripravljajo novo zakonodajo, ki naj bi med drugim tudi močno zmanjšala število dni, ko je stanovanje mogoče oddajati v kratkotrajni najem. Bi minister res rad zaklal kokoš, ki nese zlata jajca, pa se sprašujejo v Združenju sobodajalcev in poudarjajo, da stanovanjska problematika v Ljubljani ni in ne sme postati merilo za zakon, ki bi zadeval celotno državo.

Digitalni nomadi v Sloveniji. Kako živijo, kakšne pogoje imajo?

28. 02. 2024 06.11

Plaža, mivka, ležalnik. Za marsikoga sanjski delovni pogoji, za marsikaterega digitalnega nomada pa kar resničnost. Gre za osebe, ki niso vezane na tradicionalno pisarniško delo od sedmih do treh, pač pa so fleksibilne – tako na čas kot na lokacijo dela. Vse, kar potrebujejo, je internet. In takšne zdaj – po zgledu Estonije, Portugalske in sosednje Hrvaške – privablja tudi Slovenija. Ne le, da s svojim znanjem iz celotnega sveta v državo prinašajo izkušnje, v turistično neobleganih sezonah skrbijo tudi za turizem, pravijo poznavalci. A kdo jim bo tam postregel hrano in pijačo? S pomanjkanjem kadrov se gostinci v zadnjem času borijo kot z mlini na veter, zato je v pripravi lažje zaposlovanje tujcev za krajše obdobje, tako imenovano sezonsko delo.

'Ljudi pač ni, težko dobimo delavce'

04. 10. 2023 17.45

Slovenija se lahko pohvali z rekordno nizko brezposelnostjo, a to po drugi strani pomeni velike težave za delodajalce. Ti namreč ne uspejo zagotoviti dovolj kadra. Obstoječi delavci so zato preobremenjeni, ponekod pa morajo zapirati oddelke, krajšati obratovalni čas in iskati druge rešitve, ker preprosto ni ljudi, ki bi delali. Zato slovenski delodajalci vse pogosteje delovno silo iščejo tudi v tujini.

Kje lahko vzamete šest mesecev plačanega dopusta?

01. 09. 2023 06.00

Javni sektor je v primerjavi z zasebnim radodarnejši z dopusti, v povprečju za pet dni letno. Če imajo v javnem tudi 60 dni dopusta, imajo v nekaterih zasebnih podjetjih celo neomejen plačan dopust, pa tudi tako imenovano sobotno leto – dopust, ki traja več mesecev. Kje ga lahko delavci koristijo? Primere dobrih praks pa pogosto zasenčijo izkoriščanja. Kakšna in kje?

Tujci rešujejo naš turizem, država pa njihovo zaposlovanje duši z birokracijo

18. 07. 2023 06.54

V obdobju covida je turizem in gostinstvo zapustilo več tisoč natakarjev, kuharjev, sobaric ... To so bili strokovni, izkušeni kadri, ki so v panogi "delali vse življenje". Odšli so, ker so dobili boljše službe z boljšimi urniki za približno enako plačo. Manko kadra hotelirji in gostinci nadomeščajo z zaposlovanjem tujcev, teh je vsako leto več. Danes tako že vsak peti turistični delavec prihaja iz tujine, vedno več jih je tudi z drugih koncev sveta – Nepala, Filipinov, Bangladeša, Gvatemale. V današnji rubriki Dejstva analiziramo, kaj bi morali storiti, da bi tuje delavce lažje privabili v Slovenijo in da bi najboljši kadri tu potem tudi ostali. Slovenija ni konkurenčna ne pri plačah ne pri nadzoru izkoriščanja, še manj pri urejanju njihove delovne dokumentacije. Na dovoljenje za prebivanje in delo tako delavci kot delodajalci lahko čakajo tri, štiri, celo pet ali šest mesecev. Zakonski rok je 30 dni.

Gostinstvo in turizem: namesto en mesec tuji delavci na papirje čakajo pol leta

15. 07. 2023 15.38

Kdo bo delal v turizmu in gostinstvu? Kadrovska kriza je hujša samo še v zdravstvu in domovih za starejše. Po nekaterih ocenah manjka deset tisoč ali kar ena četrtina vseh zaposlenih. Natakarji, kuharji, kuharski pomočniki, točaji, sobarice ... Da bi hotelirji in gostinci rešili letošnjo sezono, zaposlujejo tujce. A ker je že zakonodaja pri nas zelo zakomplicirana, je tudi pridobivanje papirjev, ki so podlaga za delo pri nas, dolgotrajen in zapleten birokratski postopek. Namesto da bi izdaja dovoljenja za delo trajala mesec dni, kot določa zakon, delavci in delodajalci na papirje čakajo po tri, štiri, celo pet mesecev.

Združljivost štipendij: koalicija temu naklonjena, vlaga svoj predlog zakona

09. 05. 2023 12.36

Po trenutnem zakonu o štipendiranju vsi dijaki in študentje, ki so zaradi šibkega socialnega položaja upravičeni do državne štipendije, ne morejo hkrati prejemati še Zoisove štipendije za nadarjene, pa čeprav bi bili na osnovi uspeha in posebnih dosežkov do nje upravičeni. Eni se morajo odpovedati, kar je po mnenju poslancev SDS diskriminatorno, zato so v DZ vložili predlog novele zakona, ki to področje ureja. Koalicija pa je tik pred zdajci vložila svoj predlog, ki ukinja nezdružljivost, za razliko od opozicijske SDS pa ne vsebuje predloga za dvig štipendije za deficitarne poklice.

Pomanjkanje delavcev: za delavce iz tujine predolgi postopki

10. 03. 2023 16.23

Lani oktobra je bilo v Sloveniji med 910.000 delovno aktivnimi prebivalci 125.000 tujih delavcev, to je 12,5 odstotka. V turizmu, gostinstvu, logistiki, zdravstvu in sociali je povpraševanje veliko, a delavcev je še vedno premalo. Za delavce iz tujine pa postopki trajajo predolgo. Tuji državljan namreč čaka tudi osem mesecev, da dobi vso dokumentacijo. Na Hrvaškem medtem delavec s Filipinov potrebuje manj kot mesec dni, da lahko začne z delom.

S konstantnim dvigom cen bo dražje tudi dopustovanje na Hrvaškem

12. 02. 2023 19.39

Za tretjino dražja pica, za petino vino, sladkor pa kar še enkrat več. Na hrvaški obali bomo morali za letošnje poletne počitnice seči globlje v žep. Pri naših južnih sosedih namreč nič ne kaže, da se bo dvig cen umiril, kar se ne pozna le na trgovskih policah, ampak tudi v gostinstvu. Vzroki so uvedba evra, cene energentov in inflacija. To pa se pozna tudi na cenah turističnih namestitev. Za koliko bo torej naše letošnje dopustovanje dražje?

Zelena luč odbora DZ Maljevcu, Jevšku, Kumru in Hanu

13. 01. 2023 09.35

Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je predstavitev kandidata za ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca ocenil kot ustrezno. Tudi kandidat za ministra za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek je s svojo predstavitvijo prepričal odbora za gospodarstvo in za zadeve EU. Kandidat za ministra za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je prav tako uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo, okolje in prostor. Kandidat za ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za gospodarstvo.

Slovenija brez celovite statistike o kršitvah pravic tujih delavcev

11. 06. 2022 08.33

Delodajalci veliko kadrovsko vrzel zapolnjujejo z rekordnim zaposlovanjem tujcev. Četudi je država že večkrat posegla v zakonodajo, da bi zaščitila pravice tujih delavcev, pa do teh še vedno prihaja in so lahko, kot se da sklepati iz te dni razkritega primera podjetij Marinblu in Selea, zelo hude. Celovite statistike o kršitvah sicer ni.

Marko Hriberšek po koncu tekmovanja prekipeva od idej in načrtov

04. 06. 2022 10.05

Marko Hriberšek je v eni najlepših izkušenj v svojem življenju poleg znanja in novih spoznanj pridobil trdo kožo in je poln načrtov. Poleg tradicionalnih dogodkov, kot sta striženje na Triglavu in dobrodelna akcija Odreži drugačnost, skupaj s Petro Trofenik in Zalo Resnik Poljašević napoveduje tudi nove projekte na področju kulinarike.

Največ odpadne hrane nastane v gospodinjstvih in gostinstvu. Kako bi stranke reševale ta izziv?

16. 04. 2022 12.53

Od leta 2014, ko smo v Sloveniji začeli meriti količino odpadne hrane, je vsako leto zavržemo več. Lani smo tako zavrgli okoli 68 kilogramov hrane na prebivalca, kar je kilogram več kot leto poprej. Na kakšen način bi stranke ta trend spremenile in poskrbele, da bi čim manj hrane pristalo med odpadki?

V Avstriji postopoma sproščajo ukrepe: prosto gibanje za necepljene

05. 02. 2022 18.32

V Avstriji sproščajo ukrepe. Sedaj se lahko tudi necepljeni in nepreboleli gibljejo na prostem, a do obiska, na primer, trgovin z oblačili ali kavarne bodo morali še počakati. Lokali lahko od obratujejo dve uri dlje, v prihodnjih tednih naj bi sledila nova sproščanja. Začel je veljati zakon o obveznem cepljenju proti covidu-19, ki predvideva tudi visoke globe za necepljene.

V Nemčiji znova protesti proti ukrepom za zajezitev virusa

30. 01. 2022 11.36

Na ulicah več nemških mest so se ta konec tedna znova zbrali nasprotniki ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Več deset tisoč se jih je zbralo v Nürnbergu, kjer so protest pripravili v bližini kraja, kjer so nekdaj potekali kongresi nacionalsocialistične stranke. Protestniki so se med drugim zbrali tudi v Münchnu in Frankfurtu. V Avstriji pa je nekaj ​​manj kot teden dni pred uveljavitvijo obveznega cepljenja za odrasle okoli 17 odstotkov odraslih še popolnoma necepljenih. V zadnjih dveh tednih pa je bilo po podatkih avstrijskega ministrstva za zdravje proti novemu koronavirusu prvič cepljenih dobrih 85.000 odraslih.

Vlada načrtuje stalno krizno shemo skrajšanega delovnika

10. 01. 2022 09.40

Slovenija se je skozi koronsko krizo doslej prebila brez pretresov na trgu dela, zaslugo za to pa imajo tudi ukrepi, kot je bil subvencioniran skrajšani delovnik, ki je ohranil okoli 53.000 delovnih mest in k uvedbi katerega ob slabšanju razmer te dni znova pozivajo v turizmu. Vlada sicer do konca leta načrtuje stalno tovrstno krizno shemo.

Vlada podaljšala letošnje turistične bone

02. 12. 2021 06.18

Vlada je na seji podaljšala rok za unovčitev letošnjih bonov (Bonov21) do 30. junija 2022. S tem želijo preprečiti množično obiskovanje priljubljenih turističnih destinacij v času slabe epidemiološke situacije in spodbuditi turistično povpraševanje tudi drugo leto.

Vlada namerava podaljšati tudi veljavnost letošnjih bonov

26. 11. 2021 12.20

Vlada namerava podaljšati tudi veljavnost letošnjih bonov, ki jih lahko državljani unovčijo v gostinstvu, turizmu, športu in kulturi, je razvidno iz gradiva v vladni obravnavi. Enako kot lanski turistični boni naj bi tudi letošnji veljali do 30. junija 2022. Letošnji boni, imenovani bon21, so zaživeli sredi julija, do 22. novembra pa so jih državljani unovčili polovico. Porabljena vrednost je po navedbah vlade znašala 96,2 milijona evrov, neporabljenih jih je še za 95,9 milijona evrov.