zakon o dostopu do informacij javnega značaja

Je bil propad Biobanke načrtovan?
07. 12. 2024 07.07Razkrivamo: vodstvo Educella in Biobanke je vsaj sedem mesecev pred propadom Biobanke vedelo, da bo podjetje, ki je hranilo matične celice več kot sedem tisoč staršev, opustilo svojo dejavnost in zaključilo svojo pot. V začetku leta so namreč aktivno iskali kupca za vzorce celic in tkiv, medtem ko staršev o načrtovanem propadu niso obvestili. Še več, čeprav so vedeli, da svojih obveznosti ne bodo mogli izpolniti, so še naprej sklepali pogodbe za 20-letno hrambo popkovnične krvi. Razkrivamo tudi, da je bil namestnik odgovorne osebe za te celice v Biobanki vse do začetka avgusta Miomir Kneževič – prav tisti biotehnolog, ki se je aprila zaposlil v podjetju Gordane Živčec Kalan, pri kateri so zdaj vsi ti vzorci. Spomnimo, slednja že več tednov trdi, da ne ve, kdo je zapustil omenjene vzorce.

Politična zloraba Knovsa? Koalicija poziva k razmisleku o umiku Žaklja
17. 06. 2024 16.32Oster odziv koalicije po našem razkritju, da prijave, na podlagi katerih je po aferi Dars sledil nadzor Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb novembra lani na Policiji, ne obstajajo. Letijo namreč očitki o politični zlorabi Komisije in pozivi k razmisleku o umiku Janeza Žaklja s čela komisije. Čeprav smo od pooblaščenke DZ za posredovanje informacij javnega značaja prejeli odločbo, ki potrjuje, da prijave za nadzor ne obstajajo, pa Žakelj trdi, da to ne drži ter da je nadzor potekal zakonito.

Prijave KNOVSU za preverjanje prisluhov ne obstajajo
17. 06. 2024 08.04Prijave, na podlagi katerih so štirje poslanci Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, pod vodstvom predsednika Janeza Žaklja in njegovega strankarskega šefa, prvaka Nove Slovenije Mateja Tonina, novembra lani od Policije zahtevali, da jim razkrije, ali prisluškujejo petnajstim akterjem afere Dars, ne obstajajo.

V DNS šokirani nad predlogom v noveli zakona o sodiščih
07. 11. 2023 14.23Zakon o sodiščih je v javno razpravo poslalo ministrstvo za pravosodje. Predlog je naletel na močno nasprotovanje in številne kritike, informacijska pooblaščenka ga je označila za nesprejemljivega, ogorčeni pa so tudi v Društvu novinarjev Slovenije.

Generalni direktor Policije: zadnjo besedo glede izbire bosta imela Upravno sodišče in KPK
06. 09. 2023 16.00Potem ko je včeraj posebna natečajna komisija Uradniškega sveta pod vodstvom Andreja Verhovnika Marovška odločila, da sta za funkcijo generalnega direktorja Policije primerna oba kandidata – sedanji vršilec dolžnosti Senad Jušić in nekdanji v. d. generalnega direktorja Policije Boštjan Lindav – je jasno, da bosta zadnjo besedo pri presoji upoštevanih izkušenj na vodstvenih delovnih mestih imela protikorupcijska komisija in Upravno sodišče. Prva bo preverjala, ali so bili člani Uradniškega sveta pri svoji odločitvi, da tudi Jušić izpolnjuje te pogoje, podvrženi političnim pritiskom, medtem ko bo sodišče, če bo tožba vložena, presojalo, ali Jušić dejansko izpolnjuje zahtevane osemletne izkušnje na vodstvenih delovnih mestih.

Tudi ŠOU naj bi že več kot 1000 dni čakal na dokumente Radia Študent
07. 07. 2023 09.37Potem ko je Radio Študent v tem tednu znova javno izpostavil, da jim njihova krovna organizacija ŠOU ne posreduje želenih dokumentov o poslovanju, se ti odzivajo, da zavod RŠ počne podobno. Že več kot 1000 dni naj bi namreč čakali na informacije o plačah redno zaposlenih, honorarcev in študentov, ki soustvarjajo program radia. RŠ pa je že takoj ob izkazani zahtevi dejal, da bodo dokumente pokazali, ko bo to zahteval nadzorni organ, oziroma naj ŠOU k njim pošlje revizorja.

Fides pričakuje umik objavljenih podatkov o delu zdravnikov in opravičilo
11. 05. 2023 15.13V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides pričakujejo umik podatkov o opravljenih zdravstvenih storitvah po posameznih zdravnikih, ki jih je na spletni strani začel objavljati ZZZS. Ob tem k opravičilu pozivajo ZZZS, ministrstvo za zdravje in ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik, so zapisali v sporočilu za javnost.

Vrata lovilcem IMSI ostajajo priprta: 'Nujne varovalke za zaščito tretjih oseb'
06. 02. 2023 06.00Skoraj dve dekadi dolge sage z lovilci IMSI kljub nedavni odločitvi ustavnega sodišča, da njihovo uporabo ustavi, ni konec. Ministrstvo za pravosodje še ni obupalo in odločbo preučuje, da ustavno sodišče še ni zaprlo vrat za pritajen nadzor mobilnih telefonov osumljencev, pa meni tudi stroka. Napravi, katerih obstoj je bil dolgo časa predmet vztrajnega zanikanja samega vrha Policije, uradno ostajata pod ključem.

Pirc Musarjeva: Na polnočnici sem bila že velikokrat
18. 10. 2022 20.29V oddaji Svet na Kanalu A se v zadnjem tednu podrobneje predstavljajo predsedniški kandidati. Tokrat je bila gostja Nataša Pirc Musar, ki je sicer prva napovedala svojo kandidaturo. Bi kot predsednica države pomilostila koga, ki ga je kot odvetnica zagovarjala na sodišču? Podporo sta ji izrekla dva nekdanja predsednika, pa se je z njima tudi posvetovala med kandidaturo? In ali bi kot predsednica podprla legalizacijo marihuane?

Sindikat policistov Slovenije s pritožbo zaradi prikritja podatkov Policije
24. 08. 2021 11.23Zaradi prikrivanja podatkov v Poročilih o nadzoru, ki so bili podlaga za izrek opozoril pred odpovedjo delovnega razmerja trem policistom, je Sindikat policistov Slovenije na informacijskega pooblaščenca naslovil pritožbo. Policija je namreč v posredovanih dokumentih prikrila ključne podatke, za kar, tako SPS, nima nikakršne pravne podlage v Zakonu o dostopu do informacij javnega značaja.

Elektronska pošta novinarjev ne uhaja samo z obrambnega ministrstva, ampak tudi s Policije
17. 06. 2021 13.57Novinarje različnih medijskih hiš je včeraj razburila objava njihovih elektronskih sporočil na enem od spletnih portalov, čeprav so bila namenjena obrambnemu ministrstvu oziroma njihovi službi za stike z javnostjo. To pa ni prvi primer, ko gre za manipulacije z lansiranjem novinarskih vprašanj nepooblaščenim osebam. Naša medijska hiša je imela enako izkušnjo s Policijo že konec aprila letos, ko smo zahtevali odgovore glede policijske preiskave zoper državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade Žana Mahniča. Vsebina našega elektronskega sporočila pa se je že naslednji dan znašla na profilu na Twitterju, ki ga uporablja Tine Ribič.

'Naravnost srhljiva sta pretvarjanje in sprenevedanje, da ni pravne osnove za plačilo'
24. 02. 2021 17.03Zdelo se je, da je spor med STA in vlado oziroma njenim uradom za komuniciranje razčiščen, a se je izkazalo nasprotno. Ukom je namreč sporočil, da je konec januarja poravnal vse zapadle obveznosti, računa za januarja opravljene storitve pa da ne bo plačal, ker niso sklenili pogodbe. Pa čeprav to pomeni kršitev zakona.

Opozicija bo zahtevala sklic izredne seje o nacionalnem načrtu za okrevanje
11. 02. 2021 09.50Partnerji v opoziciji pripravljajo zahtevo za sklic izredne seje DZ, na kateri bi razpravljali o nacionalnem načrtu za okrevanje in odpornost. Še preden so namreč evropski poslanci potrdili 672 milijard evrov težak sveženj ukrepov za okrevanje, je Bruselj članice EU pozval, naj dobro pripravijo načrte, ki bodo podlaga za črpanje teh sredstev. A Ljubljana očitno ne razume, da se mora pri tem osredotočiti na ključna prednostna področja Unije, kot sta na primer zeleni prehod in digitalna preobrazba. Slovenija naj bi v Bruselj tako že poslala osnutek načrta, s katerim pa tam naj ne bi bili zadovoljni. Iz Službe Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko pa so medtem sporočili, da Evropska komisija ni obravnavala še nobenega od načrtov držav članic, navedbe o slabše pripravljenem slovenskem načrtu pa da so tako neresnične.

Policija: Objava seznama uslužbencev lahko vpliva na notranjo varnost
12. 01. 2021 11.29V uradu Informacijske pooblaščenke v zvezi z javno objavo plač zaposlenih MNZ ne bodo uvedli inšpekcijskega postopka, saj ni razvidnih kršitev varstva osebnih podatkov. Opozarjajo pa, da gre pri podatkih o delu policije lahko za druge zakonske izjeme, npr. za tajne podatke, a je presoja, ali je ta izjema dejansko podana, vedno na strani organa, torej MNZ. Na Policiji pa so zapisali, da so MNZ predlagali, da seznamov v takšni obliki ne objavlja, saj ocenjujejo, da to lahko vpliva na notranjo varnost.

Objava policijskih plač: Nespametno, nekorektno in nedopustno z vidika varnosti
12. 01. 2021 14.07Če so na seznamu policijskih plač objavljena občutljiva delovna mesta z vsemi imeni in priimki, je to velik varnostni zdrs, opozarja strokovnjak za policijska pooblastila Miroslav Žaberl. Teršek meni, da je minister Hojs ravnal nezakonito, objava pa je velika manipulacija, ki je tudi splošno nevarna. Vprašanje je, na kakšen način Policija ščiti identiteto pripadnikov specialne enote in policistov pod krinko, pa pravi Pirc Musarjeva. Če ti podatki niso označeni s stopnjo tajnosti, Hojs ni ravnal nezakonito. Ima pa Policija v tem primeru veliko težavo.

DZ podprl novelo o kazenskem postopku, prepoved frackinga pa niti v tretje ni dobila podpore
17. 12. 2020 11.30Poslanci na zadnji dan seje državnega zbora glasujejo o predlogih zakonov, ki so jih obravnavali v torek in sredo. Prepoved frackinga že v tretje ni dobila zadostne podpore DZ, medtem ko so zakon o kazenskem postopku poslanci podprli. Prav tako pa so izglasovali, da je predlog zakona o demografskem skladu primeren za nadaljnjo obravnavo.

IP: Sodišča ne bi smela zavračati dostopa do informacij javnega značaja
17. 11. 2020 12.48Informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik je pozdravila navedbo vrhovnega sodišča, da z nedavno sodbo ne omejuje dostopa do sodb in ni omejilo transparentnosti delovanja sodišč. Izrazila je upanje, da bodo temu pri svojem delu sledila tudi sodišča. Hkrati je opozorila, da je od izdaje omenjene sodbe prejela preko 20 pritožb zaradi omejevanja dostopa do sodb. "V demokratični družbi je prav nadzor javnosti preko medijev in civilne družbe nujen za zakonito delovanje vseh organov javnih oblasti, tudi pravosodnih organov," poudarja Prelesnikova.

Sodnika, ki sta javnosti preprečila dostop do sodb, na vrh DVK?
12. 11. 2020 06.12Bosta sodnika, ki sta sodelovala pri škandalozni sodbi, ki javnosti preprečuje dostop do sodb, izrečenih v imenu ljudstva, zdaj postala še predsednik in podpredsednica Državne volilne komisije? Politika ima možnost, da danes to prepreči. Pa bo?

Do sodb, ki so izrečene v imenu ljudstva, to isto ljudstvo nima več dostopa
17. 10. 2020 19.28Sodišča in tožilstva so popolnoma zaprla dostop do informacij javnega značaja in novinarskih vprašanj. Da javnost nima več pravne podlage za to, so odločili po prelomni sodbi Vrhovnega sodišča maja letos. Javnost zato ne more več dostopati niti do pravnomočnih sodb, ki so bile izrečene prav v imenu ljudstva.

Sodbe v imenu ljudstva odslej skrite pred ljudstvom
04. 10. 2020 12.01Tožilstva in sodišča v zvezi z zahtevami novinarjev po odgovorih, kot kaže, vzpostavljajo novo prakso onemogočanja dostopa do informacij javnega značaja v pravosodnem sistemu. Javnost in novinarji namreč niso več upravičeni do nobenih informacij, ki zadevajo predkazenski, kazenski ali sodni postopek, če za to ne morejo izkazati pravnega interesa po specialni zakonodaji. Še več, upravičeni niso niti do podatkov o pravnomočnih sodbah, ki so jih sodišča izrekla v imenu ljudstva.

Odbor DZ zaprosil za poročilo o končani preiskavi suma pranja iranskega denarja
01. 07. 2020 16.49Odbor za notranje zadeve je ob današnji obravnavi poročila o delu policije v letu 2019 ministrstvo za notranje zadeve oziroma vlado zaprosil za poročilo o končani preiskavi suma pranja iranskega denarja v NLB. Poročilo ima po besedah državnega sekretarja Franca Kanglerja stopnjo interno, kaže pa, da delo ni bilo opravljeno, kot bi bilo treba.

Nekdanja ministrica toži državo za 25.000 evrov
12. 06. 2019 18.51Nekdanja šolska ministrica Stanka Setnikar Cankar toži državo za 25 tisoč evrov povzročene škode. Pravi, da zato, ker je KPK objavil podatke o avtorskih honorarjih in podjemnih pogodbah, zaradi česar je morala odstopiti. S tem je izgubila dohodek, ki bi ga prejemala, če bi ministrski položaj ohranila, tako pa se je morala vrniti v predavalnice in kot profesorica zaslužila manj.

Večmilijonski posel za ograjo na meji razkrit, že padajo ovadbe
05. 03. 2019 18.31Po skoraj treh letih in pol je konec skrivalnic okoli tega, koliko sta nas stali rezilna žica in panelna ograja, s katero je Cerarjeva vlada ogradila Slovenijo ob začetku begunskega vala. Ne le to, do zdaj zaupne pogodbe, ki jih objavljamo, razkrivajo tudi, kako je relativno neznano podjetje Minis iz Žalca s tem poslom dobro zaslužilo brez vsakršnega tveganja.

Ivanka Trump pri vladnih zadevah uporabljala zasebni račun elektronske pošte
20. 11. 2018 08.11Ivanka Trump je večino lanskega leta za uradno vladno komunikacijo uporabljala zasebni račun elektronske pošte. Trumpove kritike zdaj najbolj zanima, ali bo skupaj s svojimi podporniki tudi zanjo zahteval zaporno kazen, kot jo je za tekmico Hillary Clinton.

KOMENTAR: Ali objava kazenskih ovadb zoper Jankovića pomeni novo tožilsko prakso?
11. 08. 2017 06.44Objava ovadbe v primeru farmacevtke odpira številna vprašanja. Tožilstvo sicer vztraja, da ne gre za novo prakso, a zaskrbljujoče dejstvo je, da smo iz sveta strogega varovanja osebnih podatkov prešli v območje, kjer lahko v javno objavljenih uradnih dokumentih prebiramo intimne podrobnosti iz življenja osebe, ki ni osumljena ničesar. Nas mora skrbeti?

Zoran Janković zanika obtožbe: Nikogar nisem izsiljeval, prodajajo vam domišljijske zgodbe
10. 08. 2017 15.42Objavljeni so povzetki vsebine ovadb, ki jih je proti ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću in podjetju Electa inženiring vložil NPU. Informacijska pooblaščenka pravi, da razkritje dokumentov po oceni tožilstva postopku očitno ne bo škodilo, to je potrdila tudi tožilka Žgajnarjeva. Župan je medtem vse obtožbe znova zanikal.

Nič več 'črno poročilo': v Teš morajo razkriti celoten dokument revizije
13. 11. 2015 13.47Informacijska pooblaščenka je določila, da mora Termoelektrarna Šoštanj revizijo šestega noveliranega investicijskega programa za šesti blok razkriti v celoti. Teš dokumenta ni želel razkriti, ker vztraja, da gre za poslovno skrivnost.

Veleposlanik Geržina opravičuje kilometrino: službeni avto se je kvaril, voznik pa je imel presežne delovne ure
17. 08. 2015 12.57Veleposlanik Aleksander Geržina se je odzval na navedbe, da si je kot veleposlanik v Avstriji v letih 2012 in 2013 izplačal za 4500 evrov kilometrine za službene poti z lastnim vozilom, čeprav je bil na voljo službeni avto.

Setnikar Cankarjeva vztraja, da ni šlo za javna sredstva, Štefaneca pa moti predvsem skupen znesek
10. 03. 2015 10.35Soočila sta se ministrica v odstopu Stanka Setnikar Cankar in predsednik KPK Boris Štefanec. Setnikar Cankarjeva vztraja, da ni šlo za javna sredstva in da ni šlo za krajo. Štefanec pa je poudaril, da so na KPK problematizirali predvsem skupen znesek za poplačilo avtorskih pogodb.

Setnikar Cankarjeva razmišlja o tožbi. Jo bo zamenjala aktualna državna sekretarka na šolskem ministrstvu?
09. 03. 2015 21.03Ministrica za izobraževanje v odstopu Stanka Setnikar Cankar razmišlja o tožbi protikorupcijske komisije, ki je objavila njene zaslužke. Medtem pa naj bi premier Cerar aktualno državno sekretarko na šolskem ministrstvu Andrejo Barle Lakota povabil, da se pridruži vladni ekipi.