zakon o dolgotrajni oskrbi

Poslanci o razmejitvi zdravstva: komu bo onemogočeno delo pri zasebnikih?

27. 03. 2025 06.25

Poslanci DZ so na seji DZ razpravljali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejil javno in zasebno zdravstvo. Predlogu nasprotujejo v opoziciji, podpirajo pa ga v koaliciji, a glede vseh predvidenih ukrepov niso povsem enotni. Največ mnenj se je med drugim kresalo glede predvidene neprofitnosti koncesionarjev v zdravstvu. V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides so sicer poslance pozvali, naj predloga ne podprejo, saj ta po njihovem mnenju zdravstva ne rešuje, temveč ga razkraja.

Postelje v domovih prazne, ljudje pa čakajo na vstop tudi šest let

10. 01. 2025 06.00

41 milijonov evrov bo šlo letos v domove za starejše, v njihovo gradnjo ali obnovo. A večji problem kot zidovi so kadri, ki jih kronično primanjkuje. Lani je bilo po oceni Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zaradi premalo kadra praznih več kot 900 postelj. Medtem nekateri čakajo tudi več let na vstop v dom. Gospod iz Kranja celo šest let.

Davek na pse: Zaenkrat le zamisel za razpravo, ne zakonski predlog

08. 01. 2025 15.53

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je po plazu kritik podalo obrazložitev predvidene novele zakona o zaščiti živali in morebitne uvedbe prispevka za pse. Kot izpostavljajo, gre trenutno zgolj za zamisel za razpravo in ne (še) za zakonski predlog.

Interventni zakon v zdravstvu ter noveli o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti stopajo v veljavo

28. 12. 2024 08.04

Z današnjim dnem začenjajo veljati zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu ter noveli zakonov o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti. Vse tri zakone je DZ sprejel 19. decembra.

Golob: Zimskega dodatka za upokojence ne bo, ker v tem trenutku ni potreben

16. 12. 2024 16.01

Predsednik vlade Robert Golob je v DZ zagotovil, da je skrb za starejše ena od ključnih skrbi aktualne vlade. Tako je denimo DZ sprejel predlog njene zakonske rešitve, ki opredeljuje pravico do zagotovljene vdovske pokojnine. Izplačila zimskega dodatka za upokojence, kot ga želijo nekateri, pa ne bo, ker v tem trenutku ni potreben, je poudaril.

Po kritikah spremembe zakona: ministrstvo bi ukinilo evidentiranje odmora

26. 11. 2024 13.54

Osnutek zakona o stalni shemi skrajšanega delovnega časa, ki bi bila na voljo tudi posameznim podjetjem v težavah, je že pripravljen, tako da bi bil lahko zakon sprejet v začetku 2025, osnutek novele zakona o evidencah delovnega časa, ki rahlja obveznosti delodajalcev, pa bo na ESS 6. decembra, je na OZS povedal minister za delo Luka Mesec.

Golob o nizki podpori njegovi stranki in vladi: Razumel sem sporočilo

23. 11. 2024 07.41

Potem ko je vladi uspelo pod streho spraviti reformo plač v javnem sektorju, je premier Robert Golob optimističen tudi glede drugih reform. Kot je dejal v intervjuju za STA, je plačna reforma namreč "motivacijska zmaga" in "trasira pot za sprejemanje ostalih reform". Tudi na morebitno gospodarsko krizo se Slovenija že pripravlja, zagotavlja. Spregovoril je tudi o precej nizki javnomnenjski podpori stranki Gibanje Svoboda in vladi, ki jo izkazujejo ankete, a je prepričan, da se trend že obrača. "Sem pa razumel sporočilo, zato sem odpovedal večino službenih poti v tujino in se bom prvenstveno posvečal temu, kako izboljšati položaj ljudi v Sloveniji." Urad predsednice sicer dogovor zanika.

Zakon o dolgotrajni oskrbi v ustavno presojo? Obvezni prispevek bi šel od neto pokojnin

13. 11. 2024 15.22

Zveza društev upokojencev se ne strinja z zakonom o dolgotrajni oskrbi, ki z julijem 2025 uvaja obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka. Upokojenci ga bodo namreč plačevali od neto pokojnin, kar v zvezi vidijo kot vdor v pokojninski sistem. Če jim odločevalci ne bodo prisluhnili, bodo zahtevali ustavno presojo zakona.

Maljevac: Oskrbovalci družinskega člana bodo lahko tudi upokojenci

30. 09. 2024 18.39

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je v okviru 23. festivala za tretje življenjsko obdobje, povedal, da bo ministrstvo kmalu dalo v javno razpravo predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi. S spremembami naj bi omogočili, da bodo oskrbovalci družinskega člana po zakonu lahko tudi upokojenci.

'Kozmetično krpanje zakonov, davčni paket je nesistematičen in nedomišljen'

13. 09. 2024 18.31

Na seji Ekonomsko-socialnega sveta so predstavniki delodajalcev znova nasprotovali predlogu davčnih sprememb in predlagali njegov umik iz zakonodajnega postopka, ki pa ni dobil podpore. Sindikalna stran na drugi strani spremembe podpira. Člani ESS pa so bili medtem bolj enotni glede prihajajočih sprememb v zdravstvenem sistemu.

Opozicija kritična, Golob: Slovenija je evropski šampion po gospodarski rasti

31. 05. 2024 13.45

Predsednik vlade Robert Golob se je na opozicijski predlog priporočil ob 2. obletnici delovanja vlade na seji DZ odzval z besedami, da je Slovenija šampion v Evropi po gospodarski rasti in po nizki brezposelnosti. Te uspehe vlada po njegovih besedah beleži kljub posledicam ruske agresije na Ukrajino, inflacije in poplav. Prvak SDS Janez Janša pa je medtem vladi znova očital, da je kljub dobremu izhodišču uspela uresničiti le slabih 14 odstotkov svojih obljub. Roke je zamudila tudi pri reformah, ki si jih je sama zadala, je dodal.

Golob: Rezultati bodo prinesli še en mandat

30. 05. 2024 08.49

Vlada Roberta Goloba bo 1. junija zabeležila drugo leto na čelu države. Ob tem je Golob izpostavil rekordne dobičke v gospodarstvu, obenem pa so se rekordno dvignile tako zagotovljene pokojnine kot tudi minimalna plača. Zagotovil je, da vlada nadaljuje pripravo strukturnih reform; sprejela je izhodišča za davčno, prav tako je sprejela izhodišča za spremembo Zakona o zdravstveni dejavnosti. Prepričan je, da bodo rezultati prinesli še en mandat. Zagotovil je, da bodo vse obljube volivcem izpolnili v dveh mandatih. Kot meni, so na 'odlični poti', da jim to uspe.

SDS zahteva sklic izredne seje: 'Priča smo razgradnji sistema'

23. 05. 2024 12.08

Kmalu bo minilo dve leti, odkar je zaprisegla vlada pod vodstvom Roberta Goloba, poslanska skupina SDS pa ob tem zahteva sklic izredne seje Državnega zbora. Kot pravijo, "zdravstveni sistem razpada, priča smo stavkovnemu valu". Stavkajo namreč zdravniki, sodniki, tožilci, upravni delavci in še mnogi drugi, so dodali in se ob tem sprašujejo: "Je to ta boljša prihodnost, o kateri je govoril ob zaprisegi?"

Kaj bi pomenila odprava prispevka za dolgotrajno oskrbo?

15. 05. 2024 06.26

V vsaki družini se srečujejo z vprašanjem, kaj z družinskim članom, ki zaradi starosti ali zdravstvenih težav oziroma poškodb potrebuje dolgotrajno oskrbo. In prav ob tem vprašanju se znova lomijo kopja politike. Golobovo vlado je pri utemeljevanju zamika uveljavitev zakona o dolgotrajni oskrbi, ki ga je sprejela Janševa vlada, vodila maščevalnost, zavist ter obračun in rušenje vsega dobrega, kar je zgolj v dveh letih storila Janševa vlada, piše v obrazložitvi zahteve za sklic izredne seje državnega zbora, ki jo SDS zahteva zaradi pomanjkljivosti zakona o dolgotrajni oskrbi. Mnenja sta soočila minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac in poslanka SDS Alenka Helbel.

SDS zahteva izredno sejo DZ za odpravo pomanjkljivosti zakona o dolgotrajni oskrbi

13. 05. 2024 20.20

Poslanska skupina SDS je vložila zahtevo za sklic izredne seje DZ, na kateri bodo obravnavali predlog sklepa s pozivom vladi za takojšnjo odpravo pomanjkljivosti zakona o dolgotrajni oskrbi. V SDS bodo vladi predlagali, da zakon dopolni, odpravi nepotreben obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo ter zagotovi izvajanje že uzakonjenih pravic.

'Zakon o dolgotrajni oskrbi ni vzdržen': odločb ne morejo izdajati, osebja ni

06. 05. 2024 17.57

Imamo zakon, tudi denar bomo prispevali vsi, le da vse skupaj ostaja le zakon, na papirju. Govora je o zakonu o dolgotrajni oskrbi: 10 mesecev že čakamo, da se začne izvajati, a nič ne kaže, da se bo kmalu. Stroka pa ponavlja to, kar je že v času sprejetja pod vlado, ki jo je vodil SDS, in zdaj, ko vlado vodi Svoboda, in sicer: zakon kot tak ni izvedljiv. Ni dovolj osebja. In mnogi, ki bodo sicer plačevali obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo, si te ne bodo mogli privoščiti.

Društvo Hospic prenovilo prostore dnevnega centra, dodatek solna soba

26. 04. 2024 18.29

V slovenskem društvu Hospic so v 114 let stari hiši prenovili prostore, ki so kot dnevni center namenjeni tako bolnim in umirajočim kot njihovim svojcem, ki včasih vsega ob službi in drugih dnevnih opravilih preprosto ne zmorejo. Za sprostitev in razbremenitev sta obiskovalcem poleg pogovora in delavnic na voljo tudi solna in senzorna soba.

OZS: Pravilnik o premeščanju bremen bo nova birokratska ovira

23. 04. 2024 16.52

Obrtnike in podjetnike skrbi nov pravilnik o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen, so sporočili z Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. Nov pravilnik stopi v veljavo s prvim avgustom, določa pa ukrepe za zagotavljanje varnosti, pri katerih so delavci izpostavljeni nevarnosti kostno-mišičnih obolenj in poškodb. Kot pravijo pri OZS, prve analize kažejo, da bo pravilnik prinesel težave zlasti podjetjem z majhnim številom zaposlenih.

Mesec: Cilj je, da Ekonomsko-socialni svet oživimo v maju

23. 04. 2024 10.43

Premier Robert Golob je za dopoldne sklical srečanje predstavnikov sindikatov, delodajalcev in vlade, ki sodelujejo v Ekonomsko-socialnem svetu (ESS). Namen srečanja je bila želja po obuditvi socialnega dialoga. Minister za delo Luka Mesec je po srečanju dejal, da ciljajo na oživitev sveta v maju. Do srečanja so sicer bili kritični pri Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so ocenili, da je namen "bolj proslavljanje obletnice delovanja ESS kot pa resno pogajanje" in da ESS trenutno ne deluje. Partnerji se o vsebini danes sicer niso pogovarjali.

Koalicija in opozicija na nasprotnih bregovih: tokrat zaradi domov za starejše

26. 01. 2024 13.41

Državni zbor na izredni seji na zahtevo SDS razpravlja o razmerah v domovih starejših občanov. SDS je pripravila priporočila vladi za izboljšanje stanja. V koaliciji in vladi zatrjujejo, da so že sprejeli ukrepe za izboljšanje stanja, opozicija pa trdi, da ne v zadostni meri. Ker je priporočila zavrnil matični odbor, DZ danes o njih ne bo glasoval.

Nekateri domovi za 1. marec že napovedujejo višje oskrbnine

16. 01. 2024 09.03

Nekateri domovi za starejše že zdaj vedo, da bodo morali cene oskrbnin 1. marca, ko jih bo mogoče redno uskladiti, zvišati. Stroški, denimo stroški materiala, so se namreč zelo povečali, opozarjajo.

Ministrstvo: Sredstva za nemoteno delo ustanov so zagotovljena

12. 01. 2024 13.24

Po tem, ko je Varuh človekovih pravic izrazil ogorčenje nad vladnim krčenjem proračunskega financiranja varstveno-delovnih centrov, so z ministrstva za solidarno prihodnost sporočili, da so uspeli zagotoviti sredstva za nemoteno delo ustanov.

Še en interventni zakon, tokrat za krpanje kadrovskih lukenj

09. 01. 2024 17.05

Ministrstvo za solidarno prihodnost je dalo v javno razpravo predlog interventnega zakona o kadrih v domovih za starejše in varstveno-delovnih centrih. Z njim želijo izboljšati tako kadrovske in delovne pogoje kot tudi zmogljivosti izvajalcev. Pripombe in komentarje na predlog je mogoče podati do 30. januarja.

Novo leto po novem: davki, trošarine, subvencije

03. 01. 2024 09.10

Novo leto prinaša spremembe tudi v naših denarnicah in na računih. Januarska položnica za elektriko bo višja kot decembrska. Večje spremembe prihajajo tudi za podjetja in gospodarstvo. V prestolnici se draži ogrevanje. Na zdravstvenem področju je največja sprememba ukinitev prostovoljnega dopolnilnega zavarovanja. Postopoma stopa v veljavo zakon o dolgotrajni oskrbi. Za delodajalce bo večje breme bolniške odsotnosti. Nekaj dražja bo tudi mobilnost.

Leto dni od zmagovalne referendumske nedelje: kaj je narejenega?

27. 11. 2023 19.18

Ko mineva leto dni od za vlado zmagovalne referendumske nedelje se zdi, da je z izglasovanim zakonom o vladi najmanj zadovoljen prav premier Golob. Nadaljujejo se nesoglasja na javni radioteleviziji. Še vedno ni znano, kdo bo izvajal težko pričakovani zakon o dolgotrajni oskrbi. Da se je Slovenija odločila prav in naredila korak v pravo smer, so sicer še vedno prepričani v koaliciji, a v isti sapi priznavajo, da se vsega pač ne da storiti v enem letu.

Golobova stranka po padcu podpore: Edini pravi pokazatelj so volitve

27. 11. 2023 17.29

Po rezultatih javnomnenjske ankete inštituta Mediana se tudi ta mesec nadaljuje trend padanja podpore tako vladi kot Gibanju Svoboda. Najbolj je na lestvici priljubljenosti strmoglavil kar sam predsednik vlade Robert Golob. In kako odgovarjajo v največji vladni stranki? Opirajo se na svoj uspeh na lanskih parlamentarnih volitvah ter izpostavljajo ukrepe, ki so jih v času vladanja že izpeljali. "Edina prava anketa javnega mnenja so volitve. O našem delu bodo leta 2026 sodili volivke in volivci," so dejali v Svobodi.

ZZZS bo začel pošiljati odločbe o vključenosti v zavarovanje za dolgotrajno oskrbo

13. 11. 2023 06.23

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) bo tistim, ki izpolnjujejo pogoje za vključitev v zavarovanje za dolgotrajno oskrbo, začel pošiljati odločbe o vključenosti. Pošiljali jih bodo postopoma, predvidoma do konca letošnjega leta.

Dolgotrajna oskrba: prihajati bodo začele odločbe

10. 11. 2023 09.11

Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo avgusta končno dobili zakon, ki naj bi področje sistematske oskrbe uredil tudi sistemsko. V ponedeljek bodo upravičencem začeli pošiljati odločbe o vključitvi v zavarovanje, z novim letom se bodo začele uporabljati prve rešitve, poleti 2025 nas čaka nov obvezni prispevek.

Golob: Ne načrtujemo novih davkov za prebivalstvo

07. 11. 2023 12.12

Premier Robert Golob je gostil posvet vodij parlamentarnih strank. Govorili so o osnutku predloga zakona o obnovi po avgustovski ujmi, po besedah Goloba pa iščejo konsenzualne rešitve. Ob tem je poudaril, da vlada ne načrtuje nobenih novih davkov za prebivalstvo in iz naslova dela. Zakonski predlog naj bi vlada potrjevala čez okoli dva tedna. Dodatne obremenitve gospodarstva, ki jih predvideva predlog zakona o obnovi, pa so po mnenju Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) korak v napačno smer. Nekatere predvidene ukrepe pozdravljajo, a so prepričani, da bi morali prihodke v državno blagajno povečevati prek višje gospodarske rasti in ne novih davkov.

Kritično pomanjkanje kadra v domovih starejših. Kdo bo sploh izvajal dolgotrajno oskrbo?

09. 10. 2023 14.27

10 vlad, vsaj šest predlogov zakona, nič koliko analiz, strategij. In več kot 20 let preigravanj, kupčkanj, velikih besed, smelih obljub. Toliko je trajalo, da smo v Sloveniji le dobili Zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki naj bi končno celostno in sistemsko poskrbel za vse starostnike, ki ne zmorejo zase poskrbeti sami. Toda: kaj pravzaprav prinaša ta zakon? Kje dobiti sredstva za izvajanje nujno potrebne dolgotrajne oskrbe? Predvsem pa: kdo bo – ob vsesplošnem pomanjkanju kadra – dolgotrajno oskrbo sploh izvajal?