zakon o delu v policiji

Neznanec prebivališče prijavil na naslovu druge osebe: 'Skrbi me za varnost'
09. 04. 2025 11.28Kljub vsem varovalkam, ki delujejo na področju prijave prebivališča, je neznancu uspelo, da je na upravni enoti svoje prebivališče prijavil na naslovu druge osebe. Ko je lastnik stanovanja to ugotovil, je nemudoma zahteval izbris nezakonite prijave prebivališča ter na Policijo podal tudi kazensko ovadbo. A proces izbrisa je dolgotrajen, lastnika stanovanja, kjer je trenutno prijavljen neznanec, pa zdaj skrbi tudi za varnost njegove družine.

V Srbiji 16 zvočnih topov? V času protestov naj bi enega opazili ob skupščini
19. 03. 2025 09.02Čeprav je srbski notranji minister Ivica Dačić sprva dejal, da njegovo ministrstvo nima zvočnega topa, je danes priznal: "Izjava je bila nespretna. Srbija je sonično orožje kupila pred štirimi leti, vendar pa ga policija ni še nikoli uporabila." A kaj je torej eden izmed njih med protesti počel za srbsko skupščino? Da je na fotografiji zvočni top, poudarja tako srbska opozicija kot tudi vojaški analitik, eden od pripadnikov žandarmerije pa je priznal, da so oblasti v času protestov uporabili več zvočnih topov. Slednje nakazuje, da v Srbiji ni zgolj ena tovrstna naprava, na katero se sklicuje minister. Sodeč na dokumente, ki jih je delila opozicijska poslanka, pa naj bi ministrstvo nabavilo kar 16 zvočnih topov.

Poklukar prestal interpelacijo in ostaja minister za notranje zadeve
21. 01. 2025 07.16Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je v DZ uspešno prestal interpelacijo, ki so jo pripravili v NSi, glasove zanjo pa so prispevali tudi v SDS in trije nepovezani poslanci. Za njegov odhod je glasovalo 29 poslancev, 35 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev. Poklukar torej ostaja na funkciji. V opoziciji so ministru med drugim očitali neukrepanje ob nezakonitem imenovanju generalnega direktorja policije Senada Jušića, nepravilnosti v CVZ in slabo vodenje policije.

'Ne kurji tatovi, problem je organiziran kriminal'
04. 10. 2024 17.03Ali bi Policija potrebovala več pooblastil? Na okrogli mizi, kjer so razpravljali o tem vprašanju, so se strinjali, da je treba morebitna nova pooblastila sprejemati s tresočo roko. Minister Poklukar je omenil, da je že predlagal uzakonitev lovilca IMSI. Strokovnjak za varnostna vprašanja pa ob tem poudarja, da naša težava niso "kurji tatovi", ampak organiziran kriminal. Razpravljali so tudi o možnosti, da bi huliganom za deset let prepovedali približevanje športnim objektom.

Cankarjev dom obiskali kriminalisti
13. 09. 2024 11.57Po naših neuradnih informacijah so danes dopoldne kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada obiskali Cankarjev dom. Obisk policistov se je zgodil dva dni po objavi, da vodstvo Cankarjevega doma pod taktirko Uršule Cetinski že štiri mesece pred javnostjo skriva več spornih pogodb. Poleg tega smo razkrili tudi, da nekatere pogodbe sploh ne obstajajo, da so bili v Cankarjevem domu organizirani dogodki, za katere vodstvo ni izstavilo računa, in celo očitke, da si Cetinski z uslugami kupuje glasove članov sveta.

'Imamo ljudi, ki so bili sedemnajstkrat ovadeni, pa so še vedno na prostosti'
22. 08. 2024 06.32Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in namestnik generalnega direktorja policije Igor Ciperle sta se sestala z vodstvoma občin Kočevje in Ribnica. Tema pogovora so bili varnostni položaj in romska vprašanja, po tem, ko je v zadnjem času prišlo do več zaostrovanj med Romi ter večinskim prebivalstvom in organi pregona.

Knovs pripravlja poročilo, ki bo pokazalo, da si izjave vpletenih nasprotujejo
20. 03. 2024 18.04Komisija DZ za nadzor obveščevalno-varnostnih služb pripravlja poročilo o dogajanju, povezanem z aretacijo domnevnih ruskih vohunov, iz katerega bo po besedah predsednika Knovsa Janeza Žaklja jasno, da si trditve posameznih akterjev nasprotujejo. Knovs lahko po zakonu podatke o aretaciji dobi od Sove ali Policije, je še dodal.

Za zdaj ni indicev ali dokazov, da je Golob vplival na aretacijo ruskih vohunov
19. 03. 2024 06.34Preiskovalna komisija DZ, ki preiskuje sume nedopustnega političnega vmešavanja v delo Policije in drugih državnih organov, ni našla ne dokazov ne indicev, da bi premier Robert Golob oz. kdorkoli iz političnega kroga vplival na potek aretacije domnevnih ruskih vohunov, je zatrdil njen predsednik Aleš Rezar. Najbolj ga je presenetilo to, kako so lahko informacije, ki sta jih na za javnost zaprtem delu seje preiskovalne komisije njenim članom posredovala Bobnarjeva in Lindav, "migrirale na Knovs". Pred komisijo sta sicer tokrat pričala direktor Sove Joško Kadivnik in direktor NPU Darko Muženič.

Skrito za štirimi stenami, nevidno javnosti: 'Edine priče so včasih le otroci'
11. 12. 2023 15.31Nasilje v družini je ena najbolj perečih družinskih in partnerskih tem, ki pogosto ostaja skrita zunanjemu svetu. Nasilneži prihajajo iz vseh družbenih okolij, nasilje pa največkrat prijavijo žrtve same, ko spoznajo, da ne zmorejo več živeti v odnosu, v katerem je nasilje zažrto v vse pore njihovega življenja, je bilo slišati na mednarodnem strokovnem posvetu o obravnavi nasilja v družini v organizaciji uprave kriminalistične policije. "Z vstopom Policije v družino se pot k rešitvi šele začne," je izpostavil.

'Ta situacija je nevzdržna. Izjave so si popolnoma nasprotujoče, nekdo laže'
02. 12. 2023 07.00Da je predsednik vlade Robert Golob vplival na Sovo, da se prestavi aretacija ruskih vohunov, je izjemno resna obtožba, ki dobiva vedno večje pa tudi zaskrbljujoče razsežnosti. Na eni strani nekdanja ministrica Tatjana Bobnar in nekdanji prvi mož policije Boštjan Lindav, na drugi premier Golob in Sova. Vmes pa dve parlamentarni komisiji, ki iščeta odgovore. Ob tem pa tudi poročanja, da naj bi Sova že pred dvema tednoma zaradi suma izdaje tajnih podatkov zoper Bobnarjevo in Lindava na državno tožilstvo vložila kazensko ovadbo. Lahko obveščevalna služba, ki jo preiskujejo parlamentarna komisija, to sploh stori? O tem s strokovnjakom za javno upravo Rajkom Pirnatom in strokovnjakom za varnostna vprašanja in Policijo Miroslavom Žaberlom.

Sova naj bi zaradi izdaje tajnih podatkov ovadila Bobnarjevo in Lindava
01. 12. 2023 12.19Slovenska obveščevalno-varnostna agencija naj bi na državno tožilstvo vložila kazensko ovadbo zoper nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar in nekdanjega prvega moža Policije Boštjana Lindava. Razlog je sum izdaje tajnih podatkov v primeru aretacije domnevnih ruskih vohunov. Lindav in Bobnarjeva sicer ocenjujeta, da gre za poskus njune diskreditacije.

Hudriča na čelu direktorata za policijo nasledil Darijo Levačić
30. 11. 2023 16.57Vlada je za v. d. generalnega direktorja direktorata za policijo in druge varnostne naloge na ministrstvu za notranje zadeve imenovala Darija Levačića. Prejšnji generalni direktor direktorata Gregor Hudrič je namreč zaradi vožnje pod vplivom alkohola prejšnji teden podal odstopno izjavo.

Je Robert Golob prekoračil svoja pooblastila?
25. 10. 2023 06.00Kar je začela vlada Janeza Janše leta 2020, vlada Roberta Goloba nadaljuje – nova razkritja na parlamentarni komisiji, ki preiskuje vmešavanje v delo Policije. Tako neposrednih obtožb o vmešavanju kateregakoli dosedanjega slovenskega premierja, kot jih je nekdanja ministrica Tatjana Bobnar izrekla na račun Goloba, v zgodovini Slovenije še ni bilo. Golob pa medtem: "Edina resnica, ki jo je povedala, je, da sva se dogovorila, da Policijo očisti 'janšistov'." Je predsednik vlade s tem prekoračil svoja pooblastila? Profesor na Pravni fakulteti in strokovnjak za javno upravo Rajko Pirnat je jasen: "Predsednik vlade nima tu nobenih pooblastil. Kakršno koli vmešavanje je tako že pomenilo prekoračenje pooblastil."

Policija po razkritju domnevnih nepravilnosti na Darsu obiskala POP TV
23. 10. 2023 13.16Po razkritju domnevnega podkupovanja, izsiljevanja, suma korupcije, favoriziranja in spornih javnih razpisov, vse v povezavi z največjo državno družbo Dars, se je Policija nemudoma odzvala ter na naši medijski hiši zaprosila za predajo dokumentacije in posnetkov. Slovenski državni holding pa je na sestanek pozval celotni nadzorni svet in upravo družbe za avtoceste. Ob tem zagotavljajo, da namerava SDH izkoristiti vsa razpoložljiva sredstva, da se morebitna koruptivna dejanja v bodoče preprečijo, morebiti že izvedena pa raziščejo in ustrezno kaznujejo. Da bodo zadevo prednostno obravnavali, pa zagotavljajo tudi na Komisiji za preprečevanje korupcije.

Nedotakljivi dopusti v javnem sektorju – tudi 66 dni na leto
29. 08. 2023 06.00Medicinska sestra, državni uradnik, učiteljica, trgovka in vojakinja. Različne izobrazbe, poklici, različne dejavnosti z različnimi zadolžitvami, obremenitvami in z delom v različnih delovnih razmerah. Njihov letni dopust pa od 27 do 43 dni. Javni sektor je z dopusti radodarnejši, v povprečju za pet dni letno, a so tudi ekscesni primeri – več kot 60 dni. So tako dolgi dopusti upravičeni in ali bo država omejila število dni plačanega dopusta? Po mnenju strokovnjaka za delovno pravo Luke Tičarja je 55 ali 60 dni v javnem sektorju neokusno – v zasebnem sektorju pa bi vprašali: "S katere lune si pa padel?"

'Sem lojalen. Ustavi, zakonom, najbolj pa svoji ženi'
18. 06. 2023 07.00Notranji minister Boštjan Poklukar je že kot kandidat za ministra po odstopu Tatjane Bobnar, ki je Golobu očitala politizacijo policije, veljal za lojalno in politično preverjeno izbiro. A političnih navodil ne dobiva, je povedal v prvem intervjuju, odkar je 21. februarja nastopil mandat.

PSS: Na ta način policisti nikoli ne bomo prišli do poštenega vrednotenja dela
15. 03. 2023 07.56Na anomalije policijskih plač, kjer prihaja do tega, da so podrejeni uslužbenci bolje plačani od šefov, direktorjev ali celo vodstva Policije, zaposleni opozarjajo že več let. Dogaja se tudi, da tisti, ki napredujejo na višje funkcije, dobijo nižjo plačo, kot so jo imeli prej.

Pirnat: Depolitizacija Policije ni nič drugega kot politizacija v drugo smer
27. 02. 2023 09.00Zaradi afere o domnevnih političnih pritiskih predsednika vlade na kadrovanje v Policiji že poteka predkazenski postopek, ki ga vodi Policijska uprava Ljubljana. Preiskavo vodi tudi protikorupcijska komisija. Kakšne so lahko posledice, če se potrdi, da je šlo za politične pritiske? Prof. dr. Rajko Pirnat s Pravne fakultete pravi, da če se ugotovi, da je šlo za kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije ali da so bila celo storjena kazniva dejanja, je to razlog za prenehanje funkcije tistih političnih funkcionarjev, ki so ta dejanja storili.

Se na protikorupcijsko komisijo znova vršijo politični pritiski?
22. 02. 2023 08.43Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Robert Šumi in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan predstavljata nov projekt in sicer analizo, s katero bodo pod drobnogled vzeli dobavitelje javnih zdravstvenih zavodov na področju nabave medicinske opreme in drugih izdelkov ter seveda tudi njihove cene. S predsednikom Robertom Šumijem sva se v intervjuju pogovarjala tudi o korupciji v zdravstvu. Pa o tem, da se mora gospodarstvo oziroma gospodarska združenja, prav tako zavezati k ničelni toleranci do podkupovanja javnih uslužbencev, opozarja Šumi. Je pa hkrati razočaran, ker se ponovno pojavljajo namigi, da je komisija neučinkovita in nepotrebna. "S prstom kazati na KPK, da je odgovorna za stanje korupcije v državi, je čista manipulacija, ki očitno nekomu koristi. Žal določeni podatki kažejo na to, da se ta zgodba spet ponavlja," opozarja prvi mož protikorupcijske komisije.

Odbor DZ ocenil kandidata za notranjega ministra Poklukarja kot ustreznega
13. 02. 2023 06.26Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je z devetimi glasovi za in šestimi glasovi proti predstavitev kandidature Boštjana Poklukarja za ministra za notranje zadeve ocenil kot ustrezno. Poklukar je v predstavitvi na odboru DZ izpostavil tri prednostne naloge, ki si jih je zadal, in sicer boj s korupcijo, upravljanje migracij ter depolitizacijo, profesionalizacijo in modernizacijo policije. Kot svojo prednost je navedel dobro poznavanje področja, saj je na mestu notranjega ministra že bil.

Vrata lovilcem IMSI ostajajo priprta: 'Nujne varovalke za zaščito tretjih oseb'
06. 02. 2023 06.00Skoraj dve dekadi dolge sage z lovilci IMSI kljub nedavni odločitvi ustavnega sodišča, da njihovo uporabo ustavi, ni konec. Ministrstvo za pravosodje še ni obupalo in odločbo preučuje, da ustavno sodišče še ni zaprlo vrat za pritajen nadzor mobilnih telefonov osumljencev, pa meni tudi stroka. Napravi, katerih obstoj je bil dolgo časa predmet vztrajnega zanikanja samega vrha Policije, uradno ostajata pod ključem.

Blejski kmet z nasipavanjem materiala poslabšal stanje zaščitenega območja
30. 01. 2023 16.23Kranjsko okrožno sodišče je blejskega kmeta in gradbinca spoznalo za krivega kaznivega dejanja obremenjevanja in uničevanja okolja. Obdolženi naj bi z nasipavanjem materiala poslabšal stanje zaščitenega območja na Koritnem, zato mu je sodišče izreklo pogojno obsodbo enega leta zapora s preizkusno dobo treh let. Sodba še ni pravnomočna.

'Tožilci bitk ne moremo bojevati v medijih ali v politiki, samo na sodišču'
27. 01. 2023 06.00Generalni državni tožilec Drago Šketa je v četrtek od vlade dobil pozitivno mnenje h kandidaturi za generalnega državnega tožilca za nov mandat, aktualni mandat se mu izteče v začetku maja. Z njim smo se pogovarjali o dogodkih, ki so zaznamovali ta mandat, in o načrtih za prihodnjega. "Zagotovo je moj mandat zaznamovalo več problemov, spopadali smo se s kadrovsko stisko na tožilstvih, se zavzemali za imenovanje evropskih delegiranih tožilcev, veliko je bilo političnih pritiskov, branili smo se pred parlamentarnimi preiskavami, predvsem pa smo se morali ves čas boriti za neodvisnost in samostojnost tožilstva," je povedal v posebnem pogovoru za 24ur.com.

Tožilstvo je zavrglo prijavo KPK zaradi projekta avtocestne policije
23. 01. 2023 07.27Posebni oddelek Specializiranega državnega tožilstva je po naših informacijah zavrgel prijavo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki se je nanašala na sume kaznivih dejanj pri projektu avtocestne policije. Po opravljeni reviziji domnevno spornih praks pri ustanovitvi in financiranju avtocestne policije je zadevo obravnavala tudi KPK in ugotovila, da obstajajo razlogi za sum kaznivih dejanj, zato so zadevo predali tožilstvu. Tam pa menijo, da ne gre za kazniva dejanja, zato so prijavo zdaj zavrgli. O nepravilnostih sta bila sicer obveščena tudi Urad RS za nadzor proračuna in Državno odvetništvo.

Prevarani kupci: inšpektorat ukrepal prepozno, spregledal konflikt interesov
24. 11. 2022 11.53Po razkritju, da je bila tržna inšpektorica, ki je preučevala prijave zoper podjetje Secom iz Krškega, žena zaposlenega v podjetju, ki je na terenu občasno celo pobiral gotovinske avanse od strank, so mnogi opeharjeni kupci izgubili vso zaupanje v delo inšpekcije. Na TIRS odgovornost zavračajo. Notranji nadzor nad delom brežiške inšpektorice je pokazal, da je delo opravila korektno. Na KPK so od oškodovanca prijeli prijavo, da gre za konflikt interesov, a je zadeva še v postopku preverjanja. Kot pravi oškodovanec, obstaja utemeljen sum, da se je zaposleni osebno okoristil z delom pobranih avansov in da je s tem povečal dohodke skupnega gospodinjstva.

Grožnje z orožjem: Akos v programu ugotovil spodbujanje nasilja in sovraštva
04. 11. 2022 13.54Akos je v inšpekcijskem nadzora zoper izdajatelja televizijskega programa Nova24TV, družbo NTV24.si, v oddaji Kdo vam laže?, predvajani 28. junija, prepoznal spodbujanje nasilja in sovraštva do skupine oseb ali člana take skupine na podlagi prepričanja, političnega ali drugega mnenja, s čimer je kršen zakon o avdiovizualnih medijskih storitvah. Voditelja Borisa Tomašiča je namreč med oddajo poklical gledalec in pozval k obračunu z orožjem.

Poslanci soglasno za novelo Zakona o organiziranosti in delu v Policiji
27. 10. 2022 16.11DZ je danes s 53 glasovi za in nobenim proti sprejel novelo Zakona o organiziranosti in delu v Policiji. Novela policistom podaljšuje rok za pridobitev strokovne izobrazbe in uvaja nacionalno poklicno kvalifikacijo policist. Občinskim redarjem prepoveduje sodelovanje v pomožni policiji, policijskim upravam pa širi avtonomijo glede investicij.

Paznikom v koprskem zaporu prekipelo, ogrožena je njihova varnost
22. 09. 2022 07.14"Kandidat za pravosodnega policista, ki ga oblečejo v uniformo in vržejo naravnost med obsojence, dobi plačilo – reci in piši – 750 evrov neto," pojasnjuje predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk. V letu 2021 so pravosodni policisti skupno opravili kar 63.666 nadur, trenutno jih primanjkuje več kot sto. Tisti, ki vztrajajo, so pod stresom, izčrpani, odhajajo na bolniške, grozijo celo s protestom. Razmere so najhujše v koprskem zaporu, kjer je že ogrožena njihova varnost.

Kadrovske menjave, ukrepi zoper draginjo in spopad z ognjeno stihijo
08. 09. 2022 06.00Vlada Roberta Goloba je z delom začela junija, za njo pa je prvih sto dni. Miru ni bilo kaj dosti, za zdaj pa uživa eno rekordnih podpor javnosti. Prvo delovno poletje je namenila zlasti pripravam na izzive na področju draginje in covida-19, prav tako je posegla v Janšev kadrovski cunami in opravila nekaj najpomembnejših menjav.

Boštjan Lindav: Povrnitev zaupanja ljudi v Policijo bo ena najtežjih nalog
03. 06. 2022 08.27"Policisti se moramo zavedati, od prvega do zadnjega, da smo servis ljudem, da skrbimo za varnost družbe kot take brez predsodkov do drugačnih, nepristransko in ob strogem spoštovanju zakonov ter visokih etičnih standardov. Brez kančka dvoma bo povrnitev zaupanja ljudi v Policijo ena najtežjih nalog, ki nas čaka," je v posebnem pogovoru za 24ur.com povedal novi generalni direktor slovenske Policije Boštjan Lindav. Da Policija nikdar več ne bo poligon interesov politike, bo potrebno v zakonodajo vnesti določene varovalke, napoveduje. Preverili bodo tudi sporne zaposlitve in premestitve zaposlenih in ukrepali, če je prišlo do nezakonitih dejanj. Ne podpira niti javne objave plač policistov. "Objava ni bila posledica vladne želje po transparentnosti, kajti v tem primeru bi jih objavljali tudi drugi resorji," pravi prvi mož Policije. Prepričan je, da bo notranja ministrica Bobnarjeva to sporno prakso takoj prekinila.