zakon o cestah

Menjava pnevmatik: raje kot po koledarju se ravnajmo po vremenu
15. 03. 2025 07.48S 15. marcem je zimske pnevmatike dovoljeno zamenjati z letnimi, če vremenske razmere to dopuščajo, a AMZS strokovnjaki svetujejo, da s tem ni treba hiteti. Ali že menjati zimske pnevmatike ali še ne, je odvisno od okolja oziroma območja najpogostejših voženj. V gorskih, hribovitih in višje ležečih predelih je tudi v spomladanskih mesecih treba pričakovati slabše, celo vsaj začasne zimske razmere, v nižinah in posebej v priobalnem območju pa skorajda ne.

Kaj razodeva arhiv državnega zbora po razkritju rabot na Darsu?
24. 02. 2025 19.55Tik pred zadnjimi parlamentarnimi volitvami, aprila 2022, so poslanci v zadnjem hipu dopolnili Zakon o cestah z amandmajem, ki je Darsovim avtovlekarjem poleg že obstoječega odvoza poškodovanih in pokvarjenih tovornjakov odprl pot do monopola tudi pri odvozu osebnih vozil. Spremembi so se uprli tako na obrtno-podjetniški kot na gospodarski zbornici. Je prav ta amandma spisala odvetnica Nina Zidar Klemenčič, ki naj bi, kot je trdil njen nekdanji poslovni in osebni partner, v zameno prejela uro, vredno skoraj 30 tisoč evrov?

Nova shema kakovosti živil in strožje kazni za zavajanje potrošnikov
29. 01. 2025 19.25Kmetijsko ministrstvo je v javno obravnavo poslalo več predlogov zakonov, katerih skupni imenovalec je varna hrana. Medtem ko predloga zakona o hrani in varni hrani prinašata večjo preglednost, prvi uvaja tudi ukrepe za zmanjšanje izgub hrane in novo shemo kakovosti, pa gre pri zakonu o zdravju živali predvsem za prenos evropske zakonodaje.

Jutro med kupi gum
15. 11. 2024 08.00Hladen piš jutranjega novembrskega zraka je zavel izpod dvižnih vrat, skozi katera je v servisno delavnico iz skladišča s polnim vozičkom pnevmatik prišel Sašo. Ura je komajda odbila sedmo, srebrni peugeot pa je že na dvigalki. Je prvi izmed približno 80 avtomobilov, ki se bodo do večera zvrstili v visoko v zraku, da bi se lahko pravočasno preobuli in tako ujeli zakonski rok.

Do petka imate čas, da 'preobujete' svoje avtomobile
13. 11. 2024 06.00S petkom se na cestah uradno začenja zimska sezona, ko morajo biti vozila temu primerno opremljena. Še posebej je pomembno, da imate dobre pnevmatike, saj slabše razmere na cestah podaljšajo zavorno pot vozila, neustrezne pnevmatike pa lahko pripomorejo k izgubi nadzora nad vozilom in celo k prometni nesreči. Ali je profil zimskih pnevmatik dovolj globok (najmanj tri milimetre), lahko preverite s kovancem za en ali dva evra. Tlak v njih preverjajte vsaj enkrat mesečno. Preverite tudi zavore, svetlobne naprave in drugo opremo.

Pred prihajajočimi prazniki se ustrezno pripravite: povečan promet in varnost
29. 10. 2024 06.00Že smo vstopili v počitniški teden, kmalu pa nas čakajo še prazniki. Zato se je treba tudi ustrezno pripraviti, saj je pričakovati povečan promet v okolici pokopališč, najbrž pa tudi na mejnih prehodih in cestah, ki povezujejo večja središča. Zato v teh dneh ne pozabite poskrbeti tudi za varnost, tako da pazite na svoje predmete ob obisku pokopališč ter preverjate stanje na cestah pred odhodom od doma.

Kmečka iniciativa odstranila prometne znake in jih prinesla pred ministrstvo
12. 07. 2024 16.28Prometna ureditev na novi cestni povezavi Britof–Hotemaže, ki prepoveduje vožnjo s kmetijsko mehanizacijo, je med kmeti povzročila veliko nezadovoljstva. V združenju Kmečka iniciativa, kjer prepoved ocenjujejo kot nezakonito in nepravično, so zato danes dopoldne odstranili znake in jih odnesli na ministrstvo za infrastrukturo.

Julija podražitev uporabe predora Karavanke za tovornjake
26. 06. 2024 16.50Vlada je izdala spremenjeno uredbo o cestnini za uporabo cestnega predora Karavanke, po kateri se bo vožnja skozi predor za vozila z največjo dovoljeno maso nad 3,5 tone podražila za 6,8 odstotka. Gre za uskladitev z rastjo cen življenjskih potrebščin v času od leta 2018, ko se je uporaba predora nazadnje uskladila z inflacijo.

Po poti z Jezusom? 'Sram naj vas bo, da uničujete naravo'
13. 04. 2024 10.35Živo rdeče črke, naslikane na zidove, mostove, avtocestne ograje, zdaj pa tudi na skale ob planinskih poteh. Grafit "Jezus" se je pojavil tudi ob poti na Nanos, kar je razjezilo tako izletnike kot tudi lokalno planinsko društvo, ki prostovoljno vzdržuje pohodniške poti. "Takšni neestetski napisi v takšni obliki ne sodijo nikamor, še najmanj v naravo. Kazijo okolico in prijetno izkušnjo pohodnikov," pravijo, vandalizem pa so že prijavili tudi Policiji. S Policijo pa se bodo kmalu sestali tudi predstavniki Darsa, ki se s takšnimi in drugačnimi grafiti neprestano soočajo tudi ob avtocestah in hitrih cestah.

69-letnik krepko prekoračil hitrost: v naselju 113 kilometrov na uro
22. 03. 2024 13.54Policisti so na območju naselja Puščava 'ujeli' voznika, ki je premočno pritisnil na plin. Peljal je s hitrostjo 113 kilometrov na uro. Grozi mi 1200 evrov globe in 18 kazenskih točk.

Nov primer: tovornjak tehtal 10 ton preveč
14. 02. 2024 13.07Policisti so na Razdrtem ustavili tovornjak, ki je namesto dovoljenih 40 tehtal več kot 50 ton, prekoračena pa je bila tudi največja dovoljena dolžina. Vozilo so izločili iz prometa ter spisali več kazni, tudi zaradi opravljanja izrednega prevoza brez dovoljenja. Podoben primer so konec prejšnjega tedna obravnavali tudi na območju Celja, poročali pa smo tudi o vozniku, ki je naložil za deset ton hlodovine preveč.

Slovenija 'osamljena' na evropskem vrhu po smrtnosti zaradi alkohola
14. 10. 2023 07.00Po številu smrti, povezanih z uživanjem alkohola, Slovenija zaseda prvo mesto z več kot 17 umrlimi na 100.000 prebivalcev, na drugem mestu je Poljska z desetimi žrtvami. Zaskrbljujoča Eurostatova statistika sicer kaže, da povprečje v EU znaša 3,6 smrti na 100.000 prebivalcev, torej skoraj petkrat manj kot v Sloveniji. "To je katastrofa," rezultate raziskave komentira dolgoletni predsednik društva Abstinent Štefan Lepoša.

'Sem lojalen. Ustavi, zakonom, najbolj pa svoji ženi'
18. 06. 2023 07.00Notranji minister Boštjan Poklukar je že kot kandidat za ministra po odstopu Tatjane Bobnar, ki je Golobu očitala politizacijo policije, veljal za lojalno in politično preverjeno izbiro. A političnih navodil ne dobiva, je povedal v prvem intervjuju, odkar je 21. februarja nastopil mandat.

'Na cestah vozimo morilski stroj, življenja pa lahko rešimo le kot skupnost'
17. 06. 2023 09.37Pred desetletjem se je skupaj s sodelavci prebijal med vozili in interventnim ekipam utiral pot. Ne vročina ne težka gasilska oprema ga nista ustavili. Ker vozniki niso ustvarili reševalnega pasu, so za pot, ki bi jo sicer prevozili v slabi minuti, potrebovali več kot sedem minut, trije gasilci pa so do nesreče prišli izčrpani. "Ko bi se moralo naše delo šele dobro začeti, smo bili mi že popolnoma izmučeni. To se ne bi smelo zgoditi," je jasen ustanovitelj Zavoda Reševalni pas, ki se je po incidentu na avtocesti odločil voznike ozavestiti o akciji. Nepravilnosti na naših cestah danes še vedno ostajajo, a reševalni pas je postal akcija uspeha. Ob okrogli obletnici posnetka, ki je ujel tudi tujine, smo se pogovarjali z Anžetom Albrehtom.

Po regionalni cesti vozil skoraj 180 km/h
14. 03. 2023 10.0027-letni voznik osebnega vozila BMW M4 je na cesti, kjer je hitrost omejena na 90 km/h, vozil skoraj dvakrat hitreje. Policisti so mu namreč namerili hitrost 174 km/h. Kazen pa: globa 1200 evrov in 18 kazenskih točk.

Neprijetna izkušnja uporabnika z Darsom: dve e-vinjeti za en avto
24. 02. 2023 07.13Uporabnik e-vinjete je oktobra lani kupil avto in vinjeto, nato pa je decembra dobil še eno v dar. Obdarovalca sistem namreč ni obvestil, da vinjeta za to registrsko oznako že obstaja. Obrnil se je na Dars, a njegovemu zahtevku za vračilo denarja niso ugodili, češ da je imel mesec dni časa za pritožbo, kar pa je v tem primeru popoln nesmisel. Ko je svojo izkušnjo javno delil na družbenih omrežjih, pa je prejel opravičilo in pojasnilo Darsa. Preverili smo, ali se nakup dveh vinjet na eno registrsko tablico še vedno lahko zgodi, in odgovor je da. Prav tako se več kot leto dni po uvedbi e-vinjet še vedno dogaja, da vozniki v obrazec vpišejo napačno registrsko tablico. Previdnost torej res ne bo odveč.

Da lahko odvoz vozil opravljajo le izbrani izvajalci, bo spet veljalo le za tovorna vozila
23. 02. 2023 16.14DZ je sprejel novelo Zakona o cestah, s katero se ponovno uvaja ureditev odvoza poškodovanih ali pokvarjenih vozil na avtocestah in hitrih cestah, kot je veljala pred zadnjimi spremembami zakona lani jeseni. Da lahko to storitev opravljajo le izbrani izvajalci, bo torej spet veljalo le za tovorna vozila.

Tožilstvo je zavrglo prijavo KPK zaradi projekta avtocestne policije
23. 01. 2023 07.27Posebni oddelek Specializiranega državnega tožilstva je po naših informacijah zavrgel prijavo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki se je nanašala na sume kaznivih dejanj pri projektu avtocestne policije. Po opravljeni reviziji domnevno spornih praks pri ustanovitvi in financiranju avtocestne policije je zadevo obravnavala tudi KPK in ugotovila, da obstajajo razlogi za sum kaznivih dejanj, zato so zadevo predali tožilstvu. Tam pa menijo, da ne gre za kazniva dejanja, zato so prijavo zdaj zavrgli. O nepravilnostih sta bila sicer obveščena tudi Urad RS za nadzor proračuna in Državno odvetništvo.

Vlada spreminja ureditev odvoza pokvarjenih vozil z avtocest in hitrih cest
15. 12. 2022 15.53Vlada je na seji sprejela predlog novele Zakona o cestah, s katerim se, kot so dejali, odpravlja anomalija, do katere je prišlo s sprejetjem amandmaja, ki je posebno ureditev odvoza poškodovanih ali pokvarjenih vozil na avtocestah in hitrih cestah razširil s tovornih vozil tudi na osebna vozila. Predlog v obravnavo v državni zbor pošilja po skrajšanem postopku.

Neusmiljena borba za smeti
10. 12. 2022 08.35Da bi se čim več plastenk vrnilo k proizvajalcem, da ne bi ležale ob cestah, v gozdovih, da se jih ne bi preprodajalo v manj razvite dežele, potapljalo v morja in odlagalo v puščave, želi Evropska Unija do 1. 1. 2029 povsod po Evropi vpeljati kavcijski sistem. Sistem je preprost, za vračilo plastenke dobiš povrnjeno embalažnino. Celoten strošek predelave plastenk bi bil breme proizvajalca in nič več nas, uporabnikov. In tudi Slovenija, čeprav že zdaj zgledno ločujemo, želi vpeljati kavcijski sistem. A se je zataknilo. Družbe za ravnanje z embalažo so zakonu prižgale rdečo luč s pritožbo na Ustavnem sodišču.

'Poskusite čim manj uporabljati zavoro na poledenelih strminah'
22. 11. 2022 06.00Vremenoslovci napovedujejo sneženje do nižin, pred vrati pa je tudi december, ko v drugi polovici meseca nastopi koledarska zima. Ker se z zimskim časom spremenijo tudi razmere na cesti, se je potrebno na zahtevnejše vozne okoliščine ustrezno pripraviti, prav tako je treba preveriti, ali je naše vozilo kos zimskemu času. Agencija za varnost prometa je pripravila praktične nasvete, kako lahko vozniki s prilagojeno tehniko vožnje in pravilno pripravo vozila varneje pridejo na cilj. Eden izmed napotkov je, da poskušamo čim manj uporabljati zavoro na poledenelih strminah.

'Za volanom ne bodite za ekranom, v prometu ne bodite na spletu'
18. 11. 2022 15.46Agencija za varnost prometa in Policija v ponedeljek pričenjata nacionalno preventivno akcijo "Varno brez telefona v prometu". Mobilni telefoni so namreč zadnje desetletje eden izmed večjih motilcev pozornosti v prometu. Pristojni ob tem opozarjajo, da vozniki ob uporabi mobilnih telefonov pogosto povzročajo zastoje v prometu. A ne le to, njihova uporaba med vožnjo namreč tudi dokazano povečuje tveganje za nastanek prometnih nesreč. "Klic, sporočilo, všeček ali objava na družbenih omrežjih naj počakajo," ob tem poudarjajo pristojni.

Starost prinaša izkušnje, a tudi upad psihofizičnih sposobnosti
25. 10. 2022 17.09S staranjem populacije bo na naših cestah vedno večji delež voznikov v tretjem življenjskem obdobju. Junija 2021 je bilo v Sloveniji 361.161 imetnikov vozniških dovoljenj starejših od 61 let, kar je kar 27 odstotkov vseh imetnikov. Kar 615 je bilo starejših od 90 let. Starejši vozniki so lahko zaradi izkušenj celo bolj varni, a po 70. letu starosti njihove psihofizične sposobnosti vseeno upadejo. Od 70. leta dalje morajo vozniki vsakih pet let opraviti zdravniški pregled, če želijo podaljšati vozniško dovoljenje. Pa je to dovolj, če vemo, da je lani največ udeležencev umrlo v prometnih nesrečah, ki so jih povzročili vozniki, stari nad 64 let?

Pirc Musarjeva: Na polnočnici sem bila že velikokrat
18. 10. 2022 20.29V oddaji Svet na Kanalu A se v zadnjem tednu podrobneje predstavljajo predsedniški kandidati. Tokrat je bila gostja Nataša Pirc Musar, ki je sicer prva napovedala svojo kandidaturo. Bi kot predsednica države pomilostila koga, ki ga je kot odvetnica zagovarjala na sodišču? Podporo sta ji izrekla dva nekdanja predsednika, pa se je z njima tudi posvetovala med kandidaturo? In ali bi kot predsednica podprla legalizacijo marihuane?

Test pnevmatik: Na trgu tudi take, ki niso priporočljive
01. 10. 2022 20.59Ni daleč november, ko lahko vozniki po zakonu na svojih vozilih zamenjajo letne z zimskimi gumami. Na AMZS so testirali 33 zimskih pnevmatik in podobno kot v preteklih letih ugotovili, da gum, ki se enako dobro obnesejo v vseh voznih in vremenskih razmerah, v trgovinah ni veliko. Med tistimi, ki so primernejše za manjše avtomobile, sta dve, ki ju ne priporočajo. Za cestne terence so rezultati spodbudnejši, saj nobena pnevmatika ni dobila ocene 'ni priporočljivo'. Inštruktorji varne vožnje so spomnili, da priprava vozila na zimo ni le menjava pnevmatik, temveč naj vozniki pred vozniško najzahtevnejšim delom leta poskrbijo za tehnično brezhibnost vozila.

Poklicna voznika vozila tovornjak s polpriklopnikom brez vozniškega izpita
28. 09. 2022 10.14Policisti med poostrenimi nadzori velikokrat ugotavljajo hujše kršitve voznikov tovornih vozil, zato so na to tudi vse bolj pozorni, prav tako pa vse več kršitev ugotovijo tudi policisti pri opravljanju mejne kontrole.

Največ e-vinjet prodali Nemcem, sledijo Slovenci in Avstrijci
28. 08. 2022 10.21Do 15. avgusta se je v Sloveniji prodalo skupno 5,5 milijona e-vinjet, kar 50 odstotkov je bilo tedenskih, 18 odstotkov je bilo letnih. To se sklada tudi s podatki, da so največ e-vinjet kupili Nemci, sledijo Slovenci, Avstrijci in Italijani. Medtem ko Dars domačim voznikom plačilne naloge praviloma pošilja po pošti, ker imajo dostop do vseh potrebnih podatkov, tujce še naprej skušajo v največji možni meri sankcionirati na nadzornih točkah, počivališčih in mejnih prehodih.

Z neveljavno vinjeto na cesti dvakrat na dan, kazen dobil šele po osmih mesecih
23. 08. 2022 07.16Naš bralec je kazen zaradi neveljavne vinjete dobil šele po dobrih osmih mesecih uporabe avtocest. Dars smo vprašali, kako je mogoče, da so ga nadzorne kamere zaznale tako pozno, če pa se je po avtocesti vozil vsaj dvakrat na dan. "Obstaja realna možnost, da uporabnik ni prejel plačilnega naloga, ker ni bil zaznan," pravijo na Darsu, kjer pojasnjujejo, da imajo na celotnem omrežju trenutno 20 stacionarnih kamer, ki jih vklapljajo izmenično, poleg tega občasno na naključne odseke postavljajo prenosne kamere. Vsak novi vstop na avtocesto se šteje kot nov prekršek, za vsakega pa boste, če vas ujame kamera, plačali 300 evrov – najvišja globa več prekrškov lahko znaša kar 4000 evrov.

Napačna registrska? Po nakupu nove vinjete lahko zahtevate delno vračilo
20. 08. 2022 12.34Na nas se je obrnil bralec, ki je po dobrih osmih mesecih vožnje po avtocesti prejel kazen, češ da vinjete nima oziroma je ta neveljavna. Čeprav so sicer vse črke in številke registrske tablice zapisane pravilno, spredaj manjka označba kraja, npr. LJ. Do enake napake je prišlo še pri dveh njegovih družinskih članih, saj so vinjete kupili skupaj. Posledično morajo plačati kazen in kupiti tri nove vinjete. Dars smo vprašali, ali bi se dalo v takšnem primeru zadevo kakorkoli urediti, saj je jasno razvidno, da ne gre za poskus izigravanja sistema, pač pa le človeško napako.

'Vozniki na avtocesti so v sekundi obveščeni, če kdo vozi v napačno smer'
18. 08. 2022 19.00Čeprav so slovenske avtoceste in hitre ceste prometno zelo obremenjene, se na njih zgodi najmanj prometnih nesreč – 11 odstotkov. V tem pogledu so varnejše od preostalega cestnega omrežja, k čemur med drugim prispevajo sodobni sistemi, ki so nameščeni ob, v in nad avtocesto. Ti z različnimi signali in alarmi opozarjajo strokovnjake v nadzornih centrih, ki imajo za nevarne situacije pripravljene scenarije, kako hitro reagirati in opozoriti voznike. K manj stresni in varnejši vožnji seveda lahko v največji meri prispevajo vozniki sami. Kako? Dars je spomnil na nekaj preprostih pravil in napovedal, da gnečo na avtocestah lahko pričakujemo tudi ta konec tedna.