zakon o DDV

Januarski računi za elektriko zamujajo, dobavitelji novih cenikov še ne razkrivajo
12. 02. 2025 11.51Januarske račune za električno energijo bodo gospodinjski uporabniki prejeli z nekajdnevno zamudo. Razlog je prilagoditev izračunov zaradi zakona, ki ji bil sprejet minuli teden in po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kakšne bodo cene električne energije za gospodinjstva od 1. marca, ko se izteče državna regulacija? Več dobaviteljev napoveduje nižje cene kot po veljavnih cenikih, na katerih so cene dvakrat višje od reguliranih, a za koliko, ne razkrivajo.

Na Hrvaškem načrtujejo nove ukrepe za večjo dostopnost stanovanj
08. 01. 2025 11.11Hrvaška snuje nov nacionalni načrt stanovanjske politike, s katerim želi povečati dostopnost do stanovanj. Mladim bo država povrnila polovico davka na dodano vrednost za nakup nove nepremičnine, je v torek enega od ukrepov napovedal hrvaški minister za gradbeništvo Branko Bačić.

Sobodajalci nezadovoljni, predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC nepravična
24. 12. 2024 09.47V Združenju sobodajalcev so kritični do izhodišč za nepremičninski davek. V luči predloga novele zakona o gostinstvu, ki za sobodajalce uvaja splošno omejitev dejavnosti, zahtevajo, da so sobodajalci oproščeni plačila nepremičninskega davka za čas, ko ne morejo opravljati dejavnosti zaradi administrativnih prepovedi. Predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC - Kluba slovenskih podjetnikov ni niti pravična niti stimulativna. "Ocenjujemo, da ne bo dosegla zastavljenih ciljev," so zapisali v sporočilu za javnost.

Po kritikah spremembe zakona: ministrstvo bi ukinilo evidentiranje odmora
26. 11. 2024 13.54Osnutek zakona o stalni shemi skrajšanega delovnega časa, ki bi bila na voljo tudi posameznim podjetjem v težavah, je že pripravljen, tako da bi bil lahko zakon sprejet v začetku 2025, osnutek novele zakona o evidencah delovnega časa, ki rahlja obveznosti delodajalcev, pa bo na ESS 6. decembra, je na OZS povedal minister za delo Luka Mesec.

V DZ večinska podpora predlogom za davčne spremembe
10. 10. 2024 10.08DZ je predloge vseh šestih novel davčnih zakonov, ki jih je vlada pripravila s ciljem povečanja konkurenčnosti gospodarstva, ocenil kot primerne za nadaljnjo obravnavo. Zdaj jih bo v obravnavo najprej dobil odbor za finance, pri čemer je po napovedih poslancev, tudi koalicijskih, mogoče pričakovati kar nekaj dopolnil.

Fakulteti za farmacijo in strojništvo bosta dobili nova objekta
09. 08. 2024 07.18Ljubljanski fakulteti za farmacijo in za strojništvo sta pridobili gradbeno dovoljenje za novogradnji. Nova objekta bodo zgradili na območju Kampusa Brdo, kjer že domujejo nekatere druge fakultete. Začetek gradnje obeh objektov pa naj bi bil prihodnje leto, so sporočili z Univerze v Ljubljani.

(Pre)dragi boxerji in vrnitev k Patrii
11. 07. 2024 14.30Saga z osemkolesniki boxer, ki se je začela ob koncu leta 2021 in v času ministrovanja Mateja Tonina, je skoraj zaključena. Oklepniki 8x8 so bili predragi, je ocenila vlada. Ker pa Slovenija potrebuje oklepnike za izgradnjo srednje bataljonske skupine, je država že pred časom začela pogledovati drugam. In trenutno je, glede na izjavo predsednika vlade, v vodstvu finska patria. V skladu z dopolnili Načrta razvojnih programov 2023–2026 bi Slovenija precej privarčevala z alternativo boxerjem, ki pa so v medčasju pokazali tudi nekatere pomanjkljivosti.

'Preprečevanje oddaje stanovanja je poseg v pravico do razpolaganja z zasebno lastnino'
22. 05. 2024 13.14Ob sprejemanju predloga novega Zakona o gostinstvu, ki posega na področje kratkoročnega oddajanja stanovanj, sobodajalci poudarjajo, da ta v več delih grobo krši slovensko ustavo. Opozarjajo, da na ceno stanovanj in najemnin kratkoročne namestitve ne vplivajo pomembno, pač pa so to pogoji za gradnjo, cene stavbnih zemljišč, dostopnost posojil in obrestne mere ter kreditna sposobnost prebivalstva, splošna gospodarska situacija v državi ter "povsem disfunkcionalna stanovanjska politika, ki ne naslavlja bistva problema".

Državni sekretar z dodatnimi pojasnili o šestmilijonskem nakupu računalnikov
02. 11. 2023 12.07Prejšnji mesec je v javnost prišla informacija o šestmilijonskem nakupu računalnikov, za katere ni bilo jasno, kdo jih bo sploh prejel. Na ministrstvu so pojasnili, da bodo prenosni računalniki namenjeni tako socialno ogroženim oziroma ranljivim skupinam kot tudi šolam in vrtcem ter prizadetim v poplavah. Ker je okoli tega, koliko računalnikov bo šlo kam, še vedno veliko vprašanj, je stvari skušal dodatno pojasniti državni sekretar Miroslav Kranjc.

DZ potrdil obravnavo novel zakonov o tujcih, delovnih razmerjih in DDV
25. 10. 2023 17.03Poslanci so na plenarni seji potrdili odločitev kolegija predsednice DZ, da parlament predloge novel zakonov o tujcih, delovnih razmerjih in davku na dodano vrednost obravnava po nujnem postopku. Pozneje je odbor DZ za delo prepričljivo podprl predlog novele zakona o delovnih razmerjih, ki med drugim prinaša oskrbovalski dopust ter večjo zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev družinskega nasilja. Odbor DZ za notranje zadeve pa je soglasno podprl predlog novele zakona o tujcih, ki kot pogoj za pridobitev dovoljenja za začasno prebivanje nadomešča pogoj znanja jezika na ravni A1 s t. i. preživetveno ravnjo.

Razvoj slovenskega montažnega mostu? 'Upamo na serijsko proizvodnjo'
06. 09. 2023 17.34Ministrstvo za obrambo je v predstavitvi poročila o izvajanju investicij v Slovenski vojski komisiji državnega sveta za državno ureditev med drugim navedlo, da delajo na projektu razvoja slovenskega montažnega mostu. Na ministrstvu upajo, da bo razvojni projekt uspešen in da bo končni rezultat serijska proizvodnja takšnega tipa mostu.

Pomoč je zapisana v zakon, kaj vse je na seznamu?
02. 09. 2023 08.19Veljati je začel interventni zakon z nujnimi ukrepi za odpravo posledic in pomoč prizadetim v avgustovskih poplavah. Usmerjeni so v obnovo javne infrastrukture ter poenostavitev postopkov in pridobivanja dovoljenj, prinašajo pa tudi ukrepe za pomoč prizadetim. Večina ukrepov bo veljala do konca leta, sledil bo zakon o obnovi.

Ukrepi za gasilce: znižanje DDV-ja za nakup vozil in opreme, oprostitev dohodnine
25. 08. 2023 08.53Vlada je v okviru novega interventnega zakona sprejela odločitev o znižanju stopnje DDV-ja za nakup gasilskih vozil in opreme. Ta bo zdaj znašala 5 odstotkov in ne več 22. Številna prostovoljna gasilska društva so ob nedavnih poplavah zbirala prispevke za svoje člane, ki so utrpeli škodo na svojih domovih. Če bodo sredstva prizadetim nakazali do 31. decembra, bodo oproščeni plačila dohodnine, je napovedal obrambni minister Marjan Šarec.

SIJ: Bomo še kdaj videli 2,4 milijona evrov državne pomoči?
17. 06. 2023 06.00Bomo Slovenke in Slovenci še kdaj videli 2,4 milijona evrov državne pomoči, ki so jo zaradi energetske krize prejele štiri hčerinske družbe jeklarske skupine SIJ, kjer si bodo iz naslova dividend izplačali šest milijonov evrov, še 21 milijonov pa naj bi bilo nagrad poslovodstvu v družbi? Higienično, da ali ne? Zakonito, da ali ne, se vrstijo vprašanja. Je vlada z zakonom spregledala pasti, ki jih ta prinaša, je tudi sama omogočila zlorabe, kot si jo je privoščil Sij, pa tudi, da je SDH, ki upravlja z 10 milijardami našega premoženja, glasoval za izplačila dividend, zdaj pa so tiho. Kdo se spreneveda? Kje se je zalomilo? O tem smo se pogovarjali z Matevžem Frangežem iz gospodarskega ministrstva, o apelu in pričakovanjih visoko tehnoloških podjetij pa bo spregovoril Anže Voh Boštic.

Nižjega DDV na energente ne bo, z junijem zato višje položnice
15. 06. 2023 17.54Poslancem SDS namreč ni uspelo najti dovolj političnih somišljenikov, da bi stopnjo DDV znižali z 22 na 9,5 odstotka, kot je to veljalo do konca maja. Opozicijski SDS in Nova Slovenija odločitev obžalujeta in vlado pozivata, naj v času hude draginje začne delati v dobrobit ljudi.

Vlada bo namenila dodatnih 26 milijonov za zamenjavo starih kurilnih naprav
13. 06. 2023 13.44Vlada je na seji vladnega odbora za gospodarstvo vrednost projekta zamenjave starih z novimi kurilnimi napravami na lesno biomaso ali s toplotnimi črpalkami, ki je del načrta razvojnih programov 2023–2026, povečala z 89,5 na 115,3 milijona evrov. Obdobje izvajanja projekta ostaja do konca letošnjega leta.

Tožilstvo zahteva preiskavo zoper Počivalška zaradi sporne nabave zaščitne opreme
14. 04. 2023 06.23Afera zaradi domnevno sporne nabave zaščitne opreme v času epidemije se seli na sodišče. Specializirano državno tožilstvo je po naših informacijah na ljubljansko okrožno sodišče vložilo zahtevo za preiskavo zoper tri osumljence. Po neuradnih podatkih zoper nekdanjega gospodarskega ministra Zdravka Počivalška zaradi suma zlorabe uradnega položaja, za pomoč pri kaznivem dejanju pa tudi zoper njegovo nekdanjo sodelavko na ministrstvu Andrejo Potočnik in zoper dobavitelja medicinskih ventilatorjev, prvega moža družbe Geneplanet, diagnostika Marka Bitenca.

Šarec o večmilijonski podražitvi: Ne vidim problema, ker gre za razvoj
23. 03. 2023 06.00Vlada je tik pred sprejetjem več kot 19-milijonske podražitve vojaških projektov za drone, ureditev hangarjev za taktična vozila, posodabljanje ladje Triglav, falcona in helikopterje cougar. Obrambno ministrstvo Marjana Šarca želi dobrih 50 milijonov. Pristojni minister pa glede podražitev pravi, da v tem ne vidi nobenega problema, saj da gre za nujen razvoj Slovenske vojske.

Vlada omejila cene daljinskega ogrevanja
24. 01. 2023 15.44Vlada je izdala uredbo o oblikovanju cene toplote iz daljinskega ogrevanja, s katero je najvišjo dovoljeno tarifno postavko za variabilni del cene toplote določila pri 98,70 evra na megavatno uro. Uredba velja od 1. januarja do 30. aprila. Ukrep bo po navedbah vlade znižal cene v 18 sistemih daljinskega ogrevanja. Največje znižanje maloprodajne cene toplote med drugim napovedujejo za sisteme v Novi Gorici, Trbovljah, Hrastniku, Mariboru, Ravnah na Koroškem in Jesenicah.

Tožilstvo je zavrglo prijavo KPK zaradi projekta avtocestne policije
23. 01. 2023 07.27Posebni oddelek Specializiranega državnega tožilstva je po naših informacijah zavrgel prijavo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki se je nanašala na sume kaznivih dejanj pri projektu avtocestne policije. Po opravljeni reviziji domnevno spornih praks pri ustanovitvi in financiranju avtocestne policije je zadevo obravnavala tudi KPK in ugotovila, da obstajajo razlogi za sum kaznivih dejanj, zato so zadevo predali tožilstvu. Tam pa menijo, da ne gre za kazniva dejanja, zato so prijavo zdaj zavrgli. O nepravilnostih sta bila sicer obveščena tudi Urad RS za nadzor proračuna in Državno odvetništvo.

'Hekerski napad posledica izrazite malomarnosti prejšnjega vodstva URSZR'
14. 01. 2023 10.23Ko so po inšpekcijskem nadzoru nad delovanjem enot Civilne zaščite ugotovili, da je celoten sistem v razsulu, so bili na ministrstvu za obrambo šokirani. Na koncu so ugotovili, da je bil sistem preobširen, zato so sklenili, da bodo šli v reorganizacijo, pove Rudi Medved, državni sekretar na Morsu. Še bolj jih je pretresla malomarnost prejšnjega vodstva URSZR ob kibernetskem napadu. V intervjuju za 24ur.com je spregovoril tudi o drugih izzivih, med katerimi je izgradnja Nacionalnega centra zaščite in reševanja. Že pred poletjem naj bi imeli prvi dve letali za gašenje iz zraka, vojska pa bo še bolj vključena v spopadanje z naravnimi nesrečami, napoveduje. Glede nekaterih zahtev sindikatov pa pravi, da včasih z ministrstvom ne govorijo istega jezika.

V Slovenijo znova alžirski plin, v veljavi novi ukrepi proti energetski krizi
01. 01. 2023 08.23Veletrgovec s plinom Geoplin odslej zemeljski plin v Slovenijo dobavlja tudi iz Alžirije. Triletno pogodbo za diverzifikacijo nabavnih virov je po prekinitvi dobav iz Rusije novembra sklenil z alžirsko državno družbo Sonatrach. Z novim letom pa so se začeli uporabljati novi ukrepi, namenjeni pomoči v energetski krizi. Na voljo so med drugim subvencije podjetjem za stroške energentov in gospodinjstvom za lesne pelete za ogrevanje, regulirane so cene elektrike za mikro, mala in srednja podjetja, pa tudi cene elektrike in plina za javne zavode in občine.

Subvencije, investicije v obnovljive vire in zmanjšanje porabe elektrike
01. 12. 2022 19.31Vlada je obravnavala predlog zakona o pomoči gospodarstvu, ki bo med drugim prinesel tudi subvencije za stroške elektrike za leto 2023. Ta bi v veljavo predvidoma stopil 1. januarja 2023, trajal pa bi vse do konca leta. Upravičenci bodo medtem, kot je pojasnil minister Matjaž Han, vsi tisti, ki opravljajo gospodarsko dejavnost, ne bodo pa do pomoči upravičeni mali poslovni odjemalci ter tisti, ki se ukvarjajo s financami in zavarovalništvom. Na seji pa so medtem sprejeli Zakon o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije.

Referenduma o vladni noveli zakona o dohodnini ne bo
25. 11. 2022 06.29Posvetovalnega referenduma o vladnem predlogu novele zakona o dohodnini, s katero se odpravlja nekatere razbremenitve, potrjene spomladi v času prejšnjega sklica parlamenta, ne bo. Tako je odločil DZ, in sicer je proti glasovalo 46 poslancev, za jih je bilo le 22. Z zavrnitvijo predloga se je sicer sprostila pot za glasovanje o potrditvi zakona, ki jo bodo poslanci opravili na izredni seji.

Poleg sheme pomoči predvidena tudi nova 'shema za čakanje na delo'
22. 11. 2022 15.09Vlada bo zakonodajne predloge za naslovitev energetske draginje v gospodarstvu sprejemala prihodnji teden, je po srečanju z gospodarstveniki dejal predsednik vlade Robert Golob. Imajo pa v gospodarstvu nekatere pripombe in predloge zaradi slovenskih specifik. Na vladi napovedujejo, da se bodo o njih še usklajevali z Evropsko komisijo.

Dohodninski predlog NSi končal svojo pot v državnem zboru
14. 11. 2022 22.14DZ je na drugi izredni seji sklenil, da predlog novele zakona o dohodnini, ki jo je v parlamentarni postopek vložila poslanska skupina NSi, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Odločitev sledi glasovanju minuli teden, ko se poslanci niso odločili za posvetovalni referendum na to temo.

'Izplačujem si plačo, s katero lahko preživim. Ni minimalna, ni visoka'
18. 10. 2022 07.00Nataša Pirc Musar je ob naznanitvi kandidature za predsednico države veljala za favoritko. V času kampanje se srečuje s številnimi očitki glede plače, premoženja, plačevanja davkov, poslovanjem svojega moža in zastopanja tujih korporacij v boju proti domačim sindikalistom. Pirc Musarjeva vse očitke zavrača in pravi, da v predsedniški boj vstopa odkrito in brez pomoči strankarskih omrežij. V pogovoru za POP TV in 24ur.com je med drugim tudi odgovarjala na vprašanja o ostrih napadih konkurenta Milana Brgleza, ugibanjih o umiku podpore Milana Kučana, očitkih o davčni optimizaciji ter o tem, kako bi lahko razširili pristojnosti predsednika države.

DZ sprejel 86-milijonski paket pomoči gospodarstvu
06. 10. 2022 11.00Poslanci so s 75 glasovi za in enim proti, sprejeli novelo zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen električne energije in zemeljskega plina. Z novelo se širi krog upravičencev do pomoči ter višata znesek pomoči in delež upravičenih stroškov, ki jih bodo podjetja dobila povrnjena.

'Ene politike ima dobre Golob, druge Janša. Imel bi nalogo, da med njimi vzpostavim dialog'
27. 09. 2022 06.00Borut Pahor bi si v času predsednikovanja moral bolj prizadevati, da bi nasprotno misleči na slovenskem političnem parketu sodelovali, je prepričan Gregor Bezenšek, ki napada predsedniški stolček. V seriji predvolilnih intervjujev, ki jih pripravljamo v ekipah 24UR in 24ur.com, pravi, da potrebe po širjenju pristojnosti predsednika republike ni. Sprašuje se namreč, če lahko civilna družba premika stvari na bolje, kako da jih ne bi mogel predsednik države? Bezenšek, ki ga je slovenska javnost spoznala kot humanitarca in glasbenika, odgovarja tudi na kritiko, da se v predsedniško tekmo podaja zaradi samopromocije.

Koalicija: predlogi SDS o draginji so populistični
23. 09. 2022 17.22DZ je na izredni seji na predlog SDS govoril o inflaciji in draginji ter o ukrepih, ki so bili, bodo ali bi morali biti sprejeti. Medtem ko je opozicija poudarjala, da vlada z ukrepi ne naslavlja vseh, ki bi jih morala, je koalicija ocenila, da so predlogi SDS, ki jih je matični odbor že zavrnil in DZ o njih ni odločal, populistični.