zahodni svet

Na vzhodni meji Nata že osmo leto tudi naši vojaki: Pripravljeni na boj, a z mislijo doma
22. 04. 2025 18.30Med prazniki smo bili s slovenskimi vojaki v Latviji, ki že osmo leto čuvajo vzhodno mejo Nata – oboroženi z najnaprednejšimi sistemi za uničevanje tankov, pripravljeni na boj, a z mislijo pri domu in svojih najdražjih. Namen vojaške misije v Latviji je jasen: pokazati, da bi bila morebitna ruska agresija na baltske države za Putina tvegana, draga in krvava.

S kolesom po Bližnjem vzhodu: leto dni in 21.000 prevoženih kilometrov
16. 02. 2025 20.00Boris Šajtegelj je eden najbolj posebnih slovenskih popotnikov. Prehodil, prekolesaril in prevozil je na tisoče kilometrov po najbolj odmaknjenih krajih sveta. Brez cilja, brez denarja in skoraj brez prtljage. Obiskal je že 120 držav, pravkar se je vrnil z 21.000 kilometrov dolge poti po Bližnjem vzhodu. Ljudje ga povsod lepo sprejmejo, ker se popolnoma vživi v njihov svet, pravi. Največje gostoljubnosti pa je vedno deležen v najrevnejših državah sveta.

Kako najti pravega partnerja? 'Dejstvo je, da domov nihče ne potrka'
14. 02. 2025 06.11Zahodni svet valentinovo časti kot dan zaljubljencev, samski pa ga pogosto sarkastično imenujejo "dan zavedanja samskosti". Pa vendar se marsikdo, ki si želi partnerskega odnosa, pa še ni naletel na pravo osebo, sprašuje, ali se bo to sploh kdaj zgodilo. Milena Plesko iz matchmaking agencije Aglaia verjame v moč ljubezni in pravo, iskreno, dolgoročno partnerstvo. Vprašali smo jo, kaj so najpogostejše napake pri spoznavanju potencialnih partnerjev, kaj ljudje najpogosteje iščejo in zakaj tudi po nekaj "slabih" zmenkih ne bi smeli obupati. "Dejstvo je, da domov nihče ne potrka – pomembno je biti proaktiven," je povedala med drugim.

'Evropa bo ostala v neposredni soseščini velike Rusije, ki ima velike apetite'
13. 02. 2025 20.06Kaj otoplitev odnosov med svetovnima velesilama pomeni za Slovenijo, našo soseščino in Evropsko unijo? Je to nova priložnost za diplomacijo ali ravno obratno? Smo na robu novih vojn in osvajanja ozemelj s silo? "Ukrajina bo postala zamrznjen konflikt. Posledice pa bi lahko čutili tudi na našem domačem dvorišču Balkanu," pravi nekdanji predsednik države in bivši premier Borut Pahor.

'Vojna' umetne inteligence: Se moramo kitajske bati bolj kot ameriške?
10. 02. 2025 06.08Presenečenje leta, ki je zatreslo. Kitajski DeepSeek. Poceni klepetalni robot, ki pa prinaša nekaj dobrih izboljšav, ocenjuje strokovni direktor Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco Marko Grobelnik. Z njim smo se pogovarjali o tem, kako hitro se dogaja spopad na področju umetne inteligence med ZDA in Kitajsko ter zakaj Evropa zaostaja. Kot meni, sta glavna krivca, zakaj ne pridemo v prvo ligo, evropejska investicijska konservativnost in razvajenost. Kaj pa varnost kitajske umetne inteligence? Nas ogroža bolj od tiste, ki nastaja v ZDA?

Legenda lige NBA: Med Luko in LeBronom ne bo steklo
03. 02. 2025 17.44Prestop Luke Dončića k Los Angeles Lakers, ki je pretresel celotni košarkarski svet, še vedno odmeva. O presenetljivi potezi Dallasa je spregovorila tudi legenda lige NBA Charles Barkley, ki dela kot strokovni košarkarski analitik pri televiziji TNT. Američan je prepričan, da je imel Dallas dobre razloge za zgodovinski posel in verjame, da bo Anthony Davis zanje dobra okrepitev, močne dvome pa ima glede kemije med Dončićem in zvezdnikom Lakersov LeBronom Jamesom.

Bomba iz Dallasa! Dončić bo združil moči z LeBronom
02. 02. 2025 09.17Menjava, ki je povsem šokirala košarkarski svet onstran in tostran Atlantika. Slovenski super zvezdnik Luka Dončić se seli k ekipi Los Angeles Lakersom. Pridružila se mu bosta še Maxi Kleber in Markieff Morris, v zameno pa bosta k Mavericksom odšla Anthony Davis in Max Christie.

Zvezdnik serije Nepremagljivi dvojec noče razkriti, kam se je z družino preselil
28. 01. 2025 17.23Po snemanju devetih sezon serije Nepremagljivi dvojec se je igralec Gabriel Macht z družino preselil iz Združenih držav, a nove lokacije, kje sedaj živijo, javnosti noče razkriti. Kot je povedal v nedavnem intervjuju, mu je všeč, da živi stran od žarometov, skupaj z ženo in otrokoma pa se radi odpravijo tudi po svetu.

Spektakel za spektaklom - svet vstopa v leto 2025
31. 12. 2024 06.56Kiribati, Samoa, Tonga, Fidži, Nova Zelandija, Avstralija, Japonska, Južna Koreja, Kitajska, Pakistan, Indija, Združeni Arabski Emirati ... V avstralskem Sydneyju so novo leto pozdravili s tradicionalnim ognjemetom nad znamenito opero. A Hongkonški spektakel na nebu ni bil nič kaj manjši. V Abu Dabiju so medtem že pred novim letom napovedovali, da nameravajo s predstavo na nebu podreti kar šest Guinnessovih rekordov. Na prostem bo novo leto pričakalo še na milijone ljudi drugod po svetu, v številnih evropskih državah pa medtem na praznovanjih veljajo poostreni varnostni ukrepi.

Od gojitelja arašidov do predsednika ZDA
30. 12. 2024 06.24Umrl je najstarejši še živeči nekdanji predsednik Združenih držav Amerike Jimmy Carter. Novico je za ameriške medije potrdil njegov sin. Star je bil 100 let. Carter je od skromnih začetkov na podeželju Georgie vodil državo med letoma 1977 in 1981. Leta 2002 je dobil Nobelovo nagrado za mir.

'Kot naseljenec sem prišel v deželo nekoga drugega, a to zdaj skušam popraviti'
22. 12. 2024 18.59V Ljubljani se je nedavno mudil Jeff Halper, izraelski aktivist in borec za pravice Palestincev. Prepričan je, da imajo Palestinci podporo svetovne javnosti, a so problem vlade. Opozarja, da Palestincem grozi normalizacija stanja na terenu in da bi morala mednarodna skupnost jasno zavzeti stališče proti režimu apartheida. Sam sicer pravi, da se zaveda lastne moralne dileme, saj je tudi sam naseljenec. Vendar skuša izkoristiti svoje privilegije, ki jih ima kot Jud v Izraelu, in s svojim delovanjem pomagati, da bi v državi bili obe strani nekoč enakopravni in bi sobivali v eni demokratični državi.

Dino Kužnik: Kot imigrant bom morda prikrajšan za kakšno svoboščino
23. 11. 2024 08.00Dino Kužnik se je pred desetletjem zaradi dela grafičnega oblikovalca preselil v Združene države, kjer se je uveljavil kot fotograf. Pred objektiv je postavil ameriškega raperja Tylerja, The Creatorja, sodeloval s podjetji, kot sta Puma in Tesla, od leta 2021 pa deluje tudi mali založniški studio za fotoknjige Aliens in Residence, ki ga je ustanovil s prijateljem. Pravi, da je trenutno njegov dom New York, saj tam preživi večino časa in gradi kariero, a bo Slovenija za vedno ostala del njegove identitete, kamor se vrača vsako leto.

Pod Triglavom preživi okoli 100 dni na leto
22. 11. 2024 06.00Si predstavljate, da se zbudite s pogledom na vrhove gora in, če imate srečo, vidite vse do morja? In tako naprej, vsak dan? Jeseničan Alojz Žakelj – Lojz, ki ga spoznate v rubriki Vaš svet v oddaji Svet na Kanalu A, takšnemu kraju na Zahodni triglavski planoti na 2530 metrih nad morjem pravi "dom", sebi pa domačin pod Triglavom, in to že skoraj 50 let. Tam je iz starega italijanskega bunkerja naredil bivak in ga opremil tako, da lahko v njem preživi vse poletje oziroma od sredine junija do sredine oktobra. V bivaku je dočakal tudi že več kot 20 novih let, najdlje neprekinjeno pa je bil na gori kar 41 dni. Ne da bi srečal človeka, še več, niti od daleč ni videl nikogar.

Borrell: Večina članic za nadaljevanje dialoga z Izraelom
18. 11. 2024 16.59Predlog visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Borrella za prekinitev političnega dialoga z Izraelom na zasedanju v Bruslju ni prejel podpore zunanjih ministrov članic EU. Kot je po zasedanju povedal Borrell, se večina članic zavzema za nadaljevanje dialoga. Za Slovenijo je bil sicer razmislek o prekinitvi političnega dialoga z Izraelom na mestu, je dejala ministrica Fajonova. Izrael medtem nadaljuje spopade na dveh frontah, v Libanonu in Gazi. Izraelska vojska je sporočila, da je iz Libanona proti Zgornji in Zahodni Galileji na severu Izraela priletelo več deset raket. Pred tem je potrdila, da je v nedeljskem napadu na Bejrut ubila tiskovnega predstavnika Hezbolaha Mohameda Afifa.

Po volitvah: razmišljanje osuple opazovalke
06. 11. 2024 15.32Zgodnji jutranji sprehod z našo starčico, malo pudljico, ki je že krepko zaplula čez 15 let, in na sprehodih zaradi starostnih težav bolj kontemplira kot hodi, v megli in rahlo pršeči vlagi v zraku najlepšega mesta, ki smrdi, kot bi sosedje kurili stare gume, čeprav smo v staromeščanskem predelu, ki je nekakšen 'hidden gem' oziroma skriti diamant ljubljanskega centra. Ker se premikava le počasi, lahko v glavi v miru premlevam o izidih volitev v ZDA. Ob tem srečujem starše in malčke, ki jo mahajo proti enemu bolj simpatičnih vrtcev v Ljubljani. In ko ujamem kakšen drobec pogovora, me vedno nekako preseneti: otroci, ki so se komaj naučili korakcati, se izražajo neverjetno pravilno in artikulirano, zvenijo kot kakšni majhni profesorji ali profesorice. Kakšen bo svet, ko bodo odrasli? Kljub napovedim, ki so sicer vseskozi previdno in sramežljivo pa vendarle naznanjale, da bi Trump lahko zmagal, sem se še kar borila z nejeverno osuplostjo.

Pred volitvami v ZDA: Jezus bi bil danes skrajni radikalec
01. 11. 2024 11.58Kaj je danes v politiki skrajno, radikalno?

Politični pretresi, upanje za otroke iz Gaze in obisk ene najvplivnejših žensk na svetu
19. 10. 2024 17.59Teden, ki je za nami, je minil v znamenju priprav na Ljubljanski maraton. V Slovenijo je prispela skupina 10 otrok in mladostnikov iz Gaze, ki bodo v naslednjih tednih pri nas na rehabilitaciji v Soči. Odjeknila je novica, da je Policija zoper predsednika vlade Roberta Goloba vložila kazensko ovadbo, vrste SDS pa je po Anžetu Logarju po 20 letih zapustila tudi njegova poslanska kolegica Eva Irgl. Gasilci so dobili novo vozilo, v Kisovcu pa novo kolesarsko stezo in park, poimenovan po kolesarskem asu Primožu Rogliču. Ljubljano je obiskala predsednica centralne banke Christine Lagarde, glasbeni svet pa se je zavil v črnino.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja
19. 10. 2024 09.03Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Gozdar, ki išče raj na Zemlji
10. 10. 2024 06.00Ste tudi vi med tistimi, ki na družbenih omrežjih pri prijatelju vidite fotografijo kakšnega neznanega slapa in že preverjate, kako se do njega pride? Za Roka Bremca je iskanje skritih kotičkov narave strast, ki ga vodi ne le po Sloveniji, pač pa tudi po Italiji, Avstriji, Bosni in Hercegovini ter Albaniji. Svoja odkritja objavlja na kanalu na YouTubeu z imenom 'Raj na zemlji'. Preboj je naredil s posnetkom najvišje ležečega bivaka, približno 300 višinskih metrov pod Triglavom, ki ima v slabih dveh mesecih več kot 141.000 ogledov.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'
06. 10. 2024 08.00"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

Padec trdnjave Ugledar: koliko je stala ruska zmaga?
02. 10. 2024 16.24Bitka za Ugledar je končana. Dve leti in pol so si ruske sile prizadevale osvojiti urbano trdnjavo sredi zahodnodoneške ravnine in pri tem doživele serijo porazov zaradi slabo koordiniranih in trmastih frontalnih napadov ter krčevitega upora ukrajinskih sil pod vodstvom 72. brigade. Naposled pa je bil njen upor zlomljen. Ima simbolična in draga ruska zmaga tudi (večji) strateški pomen?

Kako slabo živimo v Sloveniji in po svetu?
28. 09. 2024 09.27Večina v razvitih in razvijajočih se državah zmotno verjame, da se je v zadnjih 20 letih svetovna ekstremna revščina povečala, kaže Ipsosova anketa Perils of perception (slo. nevarnosti čutnega dojemanja) iz leta 2017. Le petina jih je vedela, da se je v resnici občutno zmanjšala.

Pozivi k miru na Bledu, protest in prevzem krmila VS ZN
07. 09. 2024 07.00V Sloveniji je bil začetek tedna pester. Odvijal se je namreč 19. blejski forum, gosti pa so nam postregli z odličnimi vizijami za prihodnost, mnenji o globalnih konfliktih in tehnoloških razmerah. Prispela je tudi Ursula von der Leyen, ki je po enem letu spet obiskala Črno na Koroškem. Da se je ime naše države pogosto pojavljalo v tujih medijih, se gre zahvaliti tudi dejstvu, da je Slovenija za en mesec prevzela krmilo Varnostnega sveta Združenih narodov. Žalovali pa so v Srbiji, saj je po dolgi bolezni preminil frontmen skupine Riblja Čorba, Bora Đorđević.

'Vsakdo, ki ga ne skrbi, da ima sovražnik jedrsko orožje, ne razmišlja trezno'
04. 09. 2024 08.56"Soočamo se z dolgoročno strateško tekmo z Rusijo," pravi pomočnik generalnega sekretarja Nata za obrambno politiko in načrtovanje Angus Lapsley. Zato ni presenetljivo, da zavezništvo trenutno prav Rusiji namenja največ pozornosti, čeprav ne manjka niti drugih izzivov. "Razumeti moramo, da nas Rusija vsakodnevno izziva s hojo po robu vojne in ta pritisk le še narašča. Dezinformacije, sabotaže, usmrtitve, agresivna špijonaža; na to se moramo odzivati. Prav tako jim moramo dati jasno vedeti, da jih bomo ustavili na Natovih mejah, če bi se kdaj odločili, da nas vojaško izzovejo. Jasno pa mora biti tudi, da jo bodo slabo odnesli, če pride do tega."

Golob: 'Nerazumljiv svet je to, opravka imamo z nepredvidljivimi ljudmi, ki nimajo dobrih namenov'
03. 09. 2024 08.27Na Bledu bo drugi - in hkrati zadnji - dan tokratnega Blejskega strateškega foruma posvečen iskanju odgovorov na izzive sodobnega sveta. Forum, na katerem sodeluje več kot 180 govorcev iz 48 držav, letos poteka pod naslovom Svet vzporednih realnosti. In o tem, da obstajajo vzporedne realnosti, ki jih je težko preseči, ker smo v zadnjih letih nekje izgubili zmožnost pogovora in se zaprli v lastne aktivistične mehurčke, je bilo prvi dan foruma mogoče videti kar na kraju dogajanja.

Protest ob robu BSF: zaradi povabila Cipi Livni vladi očitajo dvoličnost
02. 09. 2024 14.16Vsi pozivi EU k prekinitvi nasilja Izraela nad Palestincem so prazni, dokler ni konkretnih ukrepov, so opozorili govorci na protestu nevladnikov pred začetkom Blejskega strateškega foruma (BSF). Obenem so izpostavili dvoličnost, ki da jo z vabilom nekdanje izraelske zunanje ministrice Cipi Livni na Bled izkazuje slovenska vlada. V Levici so medtem poudarili, da kompromisna pozicija med izvajanjem in nasprotovanjem genocidu ne obstaja.

'Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir'
02. 09. 2024 14.27Na Bledu se je pod naslovom 'Svet vzporednih realnosti' začel 19. Blejski strateški forum. Naslov naj bi odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov. V duhu tega bo vsebinski fokus dvodnevnega foruma poziv k sodelovanju v skupno dobro. Dogodka se je udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Športna ekstaza s slabim priokusom, brodolom in tragedija brez konca
31. 08. 2024 07.00Fotografom je tudi v minulem tednu uspelo uloviti številne nepozabne prizore. "V Evropo" so pospremili tako nogometno Olimpijo kot Celje; veličastno zmago prvih bi skorajda zasenčilo sramotno vedenje navijačev. Za nami je spektakularno zadnje dejanje izjemne kariere Gorana Dragića, medtem ko se v Parizu znova bije boj za medalje. Svet je zadrževal dih ob brodolomu luksuzne jadrnice pri Siciliji in spremljal nov izbruh vulkana na Islandiji, ob tem pa se še naprej nadaljuje tragedija Palestincev v Gazi.

Po ujmi v Radencih prizadetim občanom po 1000 evrov pomoči
04. 06. 2024 06.03Ponedeljkovo burno vremensko dogajanje je največ preglavic povzročilo na vzhodu in jugovzhodu države, največ na območju Radencev in Gornje Radgone, kjer je zaradi plazov ogroženih več hiš, daljnovod v naselju Police in vodovodno-kanalizacijsko omrežje. V naselju Boračeva je poplavilo okoli 100 hiš, po grobi oceni tamkajšnjega župana je škode za 400.000 evrov. Občinski svet občine Radenci je na izredni seji potrdil sklep o podelitvi enkratne denarne pomoči v višini po 1000 evrov prebivalcem poplavljenih hiš ob Boračevskem potoku in tistim, ki se utrpeli škodo na beli tehniki.

Štiri desetletja na dnu morja, danes buri duhove v muzeju
25. 05. 2024 11.56Nobena naprava, povezana z drugo svetovno vojno, skoraj 80 let po njenem koncu, ne vzbuja tolikšnega zanimanja in ne razburja toliko domišljije kot nemški šifrirni stroj enigma. Ker so nemški vojaki storili vse, da ne bi prišla v sovražnikove roke, je ohranjenih relativno malo. Ena od njih je 40 let ležala potopljena na dnu morja med Umagom in Savudrijo, nato pa se je po spletu naključij znašla v zbirki Parka vojaške zgodovine v Pivki. Tam so njeno zgodbo raziskali in dobili veliko odgovorov, ne pa še vseh. Enigma enigme je, kaj je ta sofisticirana naprava sploh počela na skromnem minolovcu? Njeno zgodbo pripoveduje razstava, ki je pred dnevi prejela veliko priznanje.