zadružna zveza slovenije

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam, ministrica presenečena
26. 03. 2025 14.20Kmetijske organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne odgovore na svoje zahteve, kar pa je presenetilo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. V odzivu je poudarila, da osnutkov zakonov niso pripravljali v tajnosti ter da namere organizacij po izstopu ne more razumeti drugače kot izsiljevanje.

Priprave na protest kmetov se nadaljujejo, Policija pričakuje zastoje
15. 03. 2024 08.18Kmetijske organizacije in kmetijsko ministrstvo so zbližali stališča glede protestnih zahtev kmetov, končna odločitev glede za torek napovedanega protesta pa bo znana v ponedeljek. Do takrat bodo namreč kmetje preučili obravnavane rešitve, če jih bodo sprejeli, pa bodo z ministrstvom podpisali sporazum o izpolnitvi protestnih zahtev. Na policiji pričakujejo, da bo na določenih odsekih cest in mestnih ulicah, predvsem na širšem območju centra mesta Ljubljane, v času protesta lahko oviran promet.

'Nismo zadovoljni s pogajanji, zato napovedujemo protest po Ljubljani'
12. 03. 2024 08.58Kmetijske organizacije so konec preteklega meseca zaradi prepočasnega napredka pri pogajanjih napovedale stopnjevanje pritiska na politične odločevalce s protestom. Ta bo po njihovih napovedih 19. marca, kot je pojasnil predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved, bo protest potekal v Ljubljani, ker so v prestolnici odločevalci. Ob 10. uri se bodo začeli zbirati na Trgu republike, protest pa naj bi trajal do okoli 14. ure. Pričakujejo okoli 2000 traktorjev. Kmetijsko ministrstvo zahteve kmetov jemlje resno, so se pa izražene težave nakopičile v daljšem obdobju ter se jih ne more rešiti naenkrat in takoj, temveč v procesu medsebojnega sodelovanja, so izpostavili na ministrstvu.

Kmetijske organizacije napovedujejo protest: 'Niso bili zagotovljeni ukrepi'
27. 02. 2024 16.44Kmetijske organizacije napovedujejo organizacijo protesta, potem ko na pogajanjih s kmetijsko ministrico Matejo Čalušić in državno sekretarko na ministrstvu za finance Katjo Božič niso prejele konkretnega zagotovila glede obdavčitve OMD plačil. Predstavniki kmetijskih organizacij namreč zahtevajo takojšnje izvzetje plačil iz obdavčitve.

Bruselj z več ukrepi naproti evropskim kmetom, bodo omejili uvoz iz Ukrajine?
31. 01. 2024 18.05Bruselj je predstavil predloge, s katerimi želi odgovoriti na težave kmetov. V predlog za podaljšanje odprave carin na uvoz blaga iz Ukrajine je vključil mehanizem, ki bi omogočil ukrepanje v primeru negativnega vpliva določenih kmetijskih izdelkov na trge v EU. Predlaga pa tudi določena odstopanja od pravil glede obdelave zemlje. Francoski kmetje sicer še stopnjujejo pritisk na vlado. S konvojem traktorjev so se še bolj približali Parizu, Lyonu in drugim pomembnim mestom. Posredovala je policija.

'Ministrico čaka veliko dela, saj je kmetijski resor že skoraj pol leta brez ustreznega vodstva'
11. 01. 2024 15.10Sindikat kmetov Slovenije in Zadružna zveza Slovenije sta odprta za pogovore in sodelovanje z novo kmetijsko ministrico. Vsi si želijo, da bi z Matejo Čalušić, ki jo bo DZ potrjeval v petek, čim prej sedli za skupno mizo, da bi ji lahko predstavili svoje poglede. Poudarjajo pa, da ministrico takoj čaka veliko dela.

Kmetijske organizacije poslanskim skupinam: 'Upoštevajte stališča stroke'
15. 09. 2023 14.13Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaščiti živali je prejel kritike že ob sprejemu, in sicer od NSi, nad njim pa ni navdušena niti veterinarska stroka. Kritikam so se zdaj pridružili še Zadružna zveza Slovenije, Kmetijsko-gozdarska zbornica, Sindikat kmetov, Zveza podeželske mladine in Zveza kmetic, ki so poslanskim skupinam poslali odprto pismo s prošnjo o ponovnem razmisleku glede predloga.

Kljub aplikaciji se mora škoda v kmetijstvu še vedno prijaviti tudi komisijam
25. 08. 2023 18.43Kmetijsko ministrstvo je pripravilo aplikacijo za vnos informativnega popisa škode. Ta je informativne narave, po njihovih navedbah bo namenjena hitrejšemu odzivanju in ukrepanju ministrstva, za izplačilo odškodnin pa je škodo še vedno treba prijaviti tudi občinskim in drugim popisnim komisijam. Omenjena aplikacija sicer nosi ime Poplave 2023, kar je enako kot tista, ki jo je pred časom predstavila Civilna zaščita, vendar ne gre za isto stvar – tam je šlo za pomoč prostovoljcev, tukaj pa gre za popis škode.

Izgubili so hlev, živino, stroje, kmetijsko površino ... Zdaj jih ogroža še plaz
23. 08. 2023 17.53Poplave so hudo poškodovale in ogrozile kmetijstvo, na kmetiji Hriberšek denimo čakajo oceno, ali je tam sploh še varno živeti in kmetovati, kmetija Zager se sooča z izgubo kmetijskih površin in strojev, poplave pa so na kmetiji Fale v Lučah odnesle hlev z živino. Kmetje sicer ne čakajo križem rok, ustanovili so namreč projekt, v katerem si medsebojno pomagajo s krmo. Kmetije si je ogledala tudi ministrica Irena Šinko in ocenila, da bo potreben individualen pristop.

Bo vlada z zbiranjem cen v prehranski verigi omejila podražitve?
01. 08. 2023 09.34Zavezanci bodo danes začeli Agenciji RS za kmetijske trge in razvoj podeželja (AKTRP) pošiljati podatke o cenah kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov, s čimer naj bi se po napovedih vlade omejilo naraščanje cen hrane. Spremljanje cen bo trajalo pol leta, zavezanci za poročanje so pridelovalci, posredniki, predelovalci in trgovci.

'Uvedba strogega režima samo eden od možnih ukrepov'
15. 06. 2023 14.49Naravovarstvene cilje na območjih Nature 2000 je treba doseči, ob pripravi programa upravljanja teh območij v 2023–2028 poudarja ministrstvo za naravne vire. Med njimi je izboljšanje stanja vrst na travnikih, kar je povezano z intenzivnostjo kmetovanja na njih. Ukrepi so lahko prostovoljni, a ti v preteklosti niso bili učinkoviti, opozarjajo.

Kmetje in vlada skupaj v oblikovanje ukrepov: 'Dosegli smo korak naprej'
13. 06. 2023 11.10Vladna stran je po najnovejšem krogu pogajanj po navedbah sindikata kmetov pristala na spremembo predloga uredbe o upravljanju območij Nature 2000 za obdobje 2023–2028, po kateri bi bili ukrepi za kmete prostovoljni. Sledilo bo skupno oblikovanje ukrepov, kar v sindikatu označujejo za korak naprej.

Kmetje prepričani, da so predlagane zaostritve pri Naturi 2000 neustavne
05. 06. 2023 19.14Zakon o ohranjanju narave in predlog uredbe, ki med drugim predvideva strožje režime na določenih območjih Nature 2000, sta v neskladju z ustavo, ugotavlja pravno mnenje, ki ga je Zadružna zveza Slovenije naročila pri Inštitutu za javno upravo pri ljubljanski pravni fakulteti. Zahtevajo umik predloga, sicer bodo predlagali ustavno presojo.

Svoboda za spremembe glede volitev v organe KGZS
12. 05. 2023 20.25Poslanska skupina Svoboda je v parlamentarni postopek vložila predlog novele zakona o Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije (KGZS), s katero bi spremenili pravila glede volitev v organe zbornice. Glavni cilj je uvedba inštituta nezdružljivosti za voljene in imenovane člane obveznih organov KGZS, s čimer bi se izognili korupcijskim tveganjem.

Sodna stavba: štiri milijone evrov letno za najemnine neprimernih prostorov
03. 02. 2023 06.00Neprimerni, funkcionalno zastareli in energetsko potratni prostori, pa improvizirane sodne dvorane in razpršene lokacije po celi Ljubljani – zneski najemnin so lansko leto presegli štiri milijone evrov, še skoraj dva milijona so poleg tega plačali za upravljanje in vzdrževanje. Posledica razpršenosti lokacij je, da sodni kurirji vsak dan po ulicah Ljubljane prevozijo tudi eno tono sodne dokumentacije. Ali je res smotrneje plačevati visoke najemnine kot zgraditi novo sodno stavbo? Kakšno je varnostno tveganje, ko v peš coni v strogem centru mesta lahko srečate olisičenega obtoženca, ki ga spremljajo pravosodni policisti ali pa celo do zob oboroženi policijski specialci?

SDS in NSi sta vložili zahtevo za presojo ustavnosti novele Zakona o dohodnini
30. 12. 2022 14.25Poslanski skupini SDS in NSi sta vložili zahtevo za presojo ustavnosti novele Zakona o dohodnini. Poslanske skupine je k vložitvi zahteve pozvalo več gospodarskih in kmetijskih organizacij z argumentom, da novela v obdobju negotovosti in rastoče inflacije prinaša nerazumno ostro davčno politiko do delovno aktivnih.

Poziv za vložitev ustavne presoje na novelo Zakona o dohodnini
28. 12. 2022 16.0813 gospodarskih in kmetijskih organizacij je na poslanske skupine Državnega zbora naslovilo poziv za vložitev ustavne presoje na novelo Zakona o dohodnini.

Tradicionalni slovenski zajtrk ni le zajtrk, je vzgoja bodočih potrošnikov
16. 11. 2021 13.35Dnevu slovenske hrane in projektu Tradicionalni slovenski zajtrk, ki bo v vrtcih in šolah potekal 19. novembra, je letos dodana še zgodba o tradicionalnem kmečkem obroku. Projekt, ki mlade ozavešča o lokalno pridelani hrani in prehranskih navadah, je pomemben tudi v luči zmanjševanja količine zavržene hrane in vpliva na podnebje.

Ministrstvo za odvzem volka in medveda iz narave
10. 06. 2019 18.01Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano vladi predlaga sprejem interventnega zakona o odvzemu osebkov vrst rjavega medveda in volka iz narave z omejeno veljavnostjo. Za to se je odločilo, ker velike zveri državljanom vsakodnevno povzročajo škodo z napadi na drobnico in druge domače živali, so sporočili z ministrstva.

Direktor Panvite: Meso ni prišlo iz sporne klavnice in je neoporečno
05. 02. 2019 19.54V skladišču podjetja Panvita v Gornji Radgoni se nahaja 15 ton mesa iz Poljske, a po zagotovilih njihovega direktorja Tonija Balažiča, ne izvira iz sporne klavnice, katere posnetki so razburili Evropo. Balažič še trdi, da so analize pokazale neoporočnost tega mesa. Zadružna zveza sicer zahteva, da država predpiše pogoje za jasno razvidnost porekla uvoženega mesa.

Klavrn pridelek pšenice, cena kruha bo šla navzgor
07. 09. 2018 10.06Letošnji pridelek pšenice je za tretjino slabši od dolgoletnega povprečja, precej slabša je tudi kakovost. Kmetje so ob tem ogorčeni, ker so mlinarji zavrnili njihove zahteve po nekoliko višji odkupni ceni pšenice, zdaj pa naj bi se kruh podražil.

Vrisk: To jemljem kot zaupnico mojemu delu
21. 11. 2017 19.30Na izrednem občnem zboru Zadružne zveze Slovenije so zadružniki podprli Petra Vriska na mestu predsednika upravnega odbora zveze. Kritikom pa je sporočil, da so naredili škodo tako banki kot celemu zadružnemu sistemu.

Še zadnji dan za prijavo škode po spomladanski pozebi
23. 08. 2017 06.51Izteka se zadnji dan za prijavo kmetijske škode, ki jo je povzročila spomladanska pozeba. Kmetje jo lahko prijavijo na svojo občino s pomočjo obrazcev, ki so jih dobili od Uprave za zaščito in reševanje.

Zadružna zveza z vodstvom Mercatorja o razmerah v Agrokorju ter nadaljevanju in širitvi sodelovanja
20. 04. 2017 09.39Vodstvo Zadružne zveze Slovenije se je sestalo z vodilnimi v Mercatorju na čelu z novim predsednikom uprave Tomislavom Čizmićem. Pogovarjali so se o aktualnih razmerah glede krize v Agrokorju. Dogovorili so se, da bodo zadruge in največji slovenski trgovec nadaljevali in širili medsebojno sodelovanje.

Dan slovenske hrane 2016 in tradicionalni slovenski zajtrk
18. 11. 2016 07.37Vlada RS je na svoji oktobrski redni seji 2012 sprejela sklep o razglasitvi dneva slovenske hrane, ki ga od takrat obeležujemo vsako leto, in sicer na vsak tretji petek v novembru – letos bo to petek, 18. novembra.

Dan slovenske hrane v ospredje postavlja pomen zdravega prehranjevanja z živili lokalnega porekla
17. 11. 2016 10.43Letos že peto leto zapored obeležujemo dan slovenske hrane, ki ga je Vlada RS razglasila leta 2012. Ta poteka vsak tretji petek v novembru, letos 18. novembra. Na ta dan poteka tudi projekt Tradicionalni slovenski zajtrk (letos že šesti po vrsti), ko imajo otroci v osnovnih šolah in vrtcih zajtrk z živili iz lokalnega okolja.

Mercator in Zadružna zveza Slovenije podpisala dogovor o dolgoročnem sodelovanju
09. 03. 2016 17.03V okviru letošnjega 43. letnega posveta zadružnikov sta danes Toni Balažič, predsednik uprave Skupine Mercator, in Peter Vrisk, predsednik Zadružne zveze Slovenije, podpisala Dogovor o dolgoročnem sodelovanju in podpori slovenskemu kmetijstvu in zadružništvu med največjim slovenskim trgovcem in Zadružno zvezo Slovenije in zadrugami, njenimi članicami, ki zagotavljajo 80 % celotnega odkupa kmetijskih pridelkov v Sloveniji.

Dan slovenske hrane, 20. november
20. 11. 2015 07.18Vlada RS je leta 2012 sprejela sklep o razglasitvi dneva slovenske hrane, ki ga od takrat obeležujemo vsako leto, in sicer na vsak tretji petek v novembru, letos v petek, 20. 11., ko v javnih zavodih poteka tradicionalni slovenski zajtrk.

Tradicija kot navdih. Inovativnost kot vodilo.
16. 09. 2014 11.2760 let spoštovanja, ohranjanja in plemenitenja tradicije čebelarjenja, najvišja kakovost, inovativnost, odgovornost in predanost potrošniku ter skrb za naravo.

Državno reševanje Abanke lahko steče do konca
13. 08. 2014 12.38Evropska komisija je potrdila, da so predlagani ukrepi za krepitev stabilnosti Abanke Vipa skladni s pravili EU o državnih pomočeh. Banka bo tako lahko deležna drugega dela dokapitalizacije in prenosa slabih posojil na DUTB. Deželna banka pa je dobila tri dodatne mesece za dokapitalizacijo.