zadrževalniki

V načrtu več kot 20 novih zadrževalnikov, država bi zemljišča odkupila

18. 03. 2024 14.20

V primeru napovedane graditve suhih zadrževalnikov, ki so pri kmetih dvignili veliko prahu, bi rada država poskrbela za sistemsko upravljanje zemljišč znotraj zadrževalnikov. Ena izmed možnosti je tudi njihov odkup in dajanje v najem kmetom. Za zagotavljanje poplavne varnosti v državi pristojni sicer trenutno načrtujejo več kot 20 novih zadrževalnikov.

Nov protest kmetov v Žalcu: želijo si, da jim minister prisluhne

01. 03. 2024 18.49

100 kmetov s traktorji je jasno dalo vedeti ministru za naravne vire in prostor Jožetu Novaku, da so kmetijska zemljišča njihova last in da si na njih ne želijo suhih zadrževalnikov. Kot pravijo, minister zanje nima posluha. Kmetijskih površin je že tako premalo, opozarjajo, zato suhi zadrževalniki na njihovih obdelovalnih površinah ne morejo biti rešitev. "Rodovitna zemlja naj ostane kmetijska," so jasni.

Zaskrbljeni župan Braslovč pisal premierju: Zašli smo v slepo ulico

16. 02. 2024 19.02

"Po več kot pol leta od poplav smo zašli v slepo ulico," je v odprtem pismu, ki ga je naslovil na premierja Goloba, zapisal župan Braslovč, ki so bile med bolj prizadetimi občinami v lanskih avgustovskih poplavah. Ignoriranja stroke in samovolje odločevalcev mu je, kot poudarja, dovolj. Za razliko od drugih poplavljenih stanovalci 142 hiš v občini od države niso dobili 20-odstotnega predplačila za obnovo, ker je bilo celotno naselje predvideno za selitev. Predlagani državni prostorski načrt pa razkriva, da za njihovo selitev pravne podlage sploh ni.

Mladi kmetje ministrici simbolično poklonili rože in spisek zahtev

15. 02. 2024 16.00

Ministrica za kmetijstvo Mateja Čalušić in minister za naravne vire in prostor Jože Novak sta se sestala s predstavniki kmetov. Predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved je po sestanku sporočil, da so pri nekaterih temah zbližali stališča, pri drugih pa niso dobili konkretnih rešitev. Spomnil je na proteste kmetov in poudaril, da jih z obljubami ne bodo mogli več dolgo miriti.

S traktorji v Celje: 'Koga ščitimo, ko žrtvujemo kmete?'

14. 02. 2024 07.43

V Celju se je na protestu pred stavbo direkcije za vode zbralo okoli sto kmetov, ki zahtevajo ustavitev postopkov za izgradnjo suhih zadrževalnikov Šentjurju, Šoštanju, Spodnji Savinjski dolini in v Slovenj Gradcu. Prepričani so, da bi se dalo protipoplavne ukrepe izvesti ceneje, predvsem pa brez žrtvovanja kmetijskih zemljišč. Skupina kmetov pa se je s traktorji zapeljala tudi po ulicah Kranja.

Selitev Letuša: 'Ne želimo ustvariti geta z vrstnimi hišami'

19. 10. 2023 08.07

Župan Braslovč Tomaž Žohar je odgovoril na očitke dela krajanov Letuša, ki nasprotujejo selitvi na novo lokacijo. Ta bo – če bodo selitev potrdili – v Rakovljah, kjer naj bi zraslo 98 novih hiš. Zgradili jih bomo na ključ in bodo prilagojene posamezniku, trdi župan. Imele bodo od 500 do 2000 kvadratnih metrov parcele, odvisno od velikosti trenutne, obljubil je tudi nov vrtec in veliko zelenih površin. "Cilj je, da zagotovimo podobno okolje, kot ga imajo sedaj, ki jim bo poleg varnosti in mirnega spanca omogočalo dovolj kvalitetno življenje," pravi.

Zakaj vse več Slovencev živi na poplavnih območjih?

19. 10. 2023 06.00

V avgustovskih poplavah, ki so pod vodo spravile 17.203 kvadratnih kilometrov Slovenije, je bilo zalitih 16.230 stanovanjskih stavb, še 756 jih je bilo zasutih s plazi. Poplavljena so bila tudi območja, ki prej niso veljala za poplavno ogrožena oz. se prebivalci niso zavedali, da so poplavna. Pogosto gre za idilična območja ob vodotokih, kjer je ob običajnih razmerah zelo prijetno, a ko pride do poplav – sploh hudourniških – lahko ljudem odnese vse, opozarja geograf Tajan Trobec. A na poplavnih območjih živi več kot 190.000 ljudi oz. več kot devet odstotkov populacije. Poleg tega je na teh območjih postavljenih 92.670 objektov. Kako je mogoče, da na poplavnih območjih živi vse več ljudi?

Brežan na ogledu v osrednji Sloveniji: zadovoljen z intervencijskimi deli

08. 09. 2023 17.00

Minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan si je v spremstvu predstavnikov Direkcije RS za vode v občinah Domžale, Mengeš, Kamnik in Komenda ogledal potek intervencijskih del po avgustovskih poplavah. Z videnim je bil zadovoljen, menil je, da bo pretočnost vodotokov na tem območju lahko zagotovljena do konca septembra.

V Zgornji Savinjski dolini težave s čiščenjem strug, v Brežicah dodatna sredstva

23. 08. 2023 16.17

V Zgornji Savinjski dolini je po poplavah trenutno največji problem čiščenje strug in zadrževalnikov. Občinam v ta namen primanjkuje težke mehanizacije, brez katere ne bodo mogli urediti pretočnosti vodotokov in prevoznosti cest. Zato nekateri zgornjesavinjski župani iščejo pomoč pri različnih podjetjih in opozarjajo, da so prepuščeni sami sebi. Brežiški občinski svetniki so medtem zagotovili dodatna sredstva za sanacijo škode po neurju in poplavah.

Hudo neurje prizadelo Cerkno in Franjo: 'Bilo je petkrat huje kot leta 2007'

14. 07. 2023 08.39

Silovito neurje je v četrtek zajelo Cerkno, kjer se je zaradi obilnih padavin oglasila sirena za splošno nevarnost, ceste pa so se spremenile v reke. Močno poškodovana je bolnica Franja, kjer je deroča voda v celoti uničila tri barake, še tri pa poškodovala. Turistična znamenitost je bila nazadnje prizadeta leta 2007, ko je neurje uničilo večino barak, sanacija pa je nato trajala tri leta. Župan Cerknega sicer ocenjuje, da je bila četrtkova količina padavin petkrat večja kot leta 2007.

Po obilnem deževju uničena polja in ceste: župani vlado prosijo za pomoč

18. 05. 2023 14.25

Župani občin Slovenskih goric so na vlado in pristojna ministrstva naslovili prošnjo in pobudo, da nemudoma sprejmejo interventni zakon za finančno pomoč na območju severovzhodne Slovenije. Pozivajo tudi k čimprejšnji oceni škode in izdelavi sanacijskega načrta.

'Kmete bodo prisilili, da se odrečejo prvovrstnim zemljiščem'

30. 03. 2023 06.00

Načrti za postavitev suhih vodnih zadrževalnikov razburjajo prebivalce Savinjske doline. "Ti načrti ogrožajo bivanjsko okolje, kmetijstvo, gospodarstvo in naravo naše doline," se bojijo prebivalci pod okriljem Civilne iniciative Savinja. Na Direkciji za vode mirijo, da se kakovost bivanja prebivalcem na teh območjih ne bo poslabšala, bodo pa naselja na tem območju manj poplavno ogrožena. Zemljišč, na katerih bodo zgrajeni nasipi suhih zadrževalnikov, sicer res ne bo več možno obdelovati, priznavajo. Na stran kmetov pa so stopili na kmetijskem ministrstvu, kjer poudarjajo, da predlog pomeni trajno izgubljen kmetijski potencial.

Nepripravljeni

21. 09. 2022 06.00

Medtem ko po vsej državi trenutno poteka ocenjevanje škode, ki jo je povzročila najhujša suša v zadnjih 500 letih na stari celini, stroka s previdnostjo, morda že strahom zre proti naslednji sezoni. Letos se je pokazala potreba po izdatnem namakanju v vseh regijah oziroma praktično vseh državah. Prav zaradi tega se poraja vprašanje prehranske varnosti, oziroma kako bodo kmetje zagotovili dovolj hrane za prebivalstvo, če pride do pomanjkanja ali zaustavitve uvoza. Stroka enotno: čas je, da se premaknemo.

'Triglavski ledenik bi lahko izginil v nekaj letih oziroma desetletjih'

05. 10. 2019 07.00

Po svetu ledenikom simbolično prižigajo sveče in jim postavljajo spomenike. Če bodo emisije toplogrednih plinov naraščale s takšno hitrostjo kot doslej, se bodo ledeniki v Alpah do konca stoletja skorajda povsem stalili, svarijo znanstveniki. Naša ledenika, Triglavski ledenik in ledenik pod Skuto, sta že izgubila temeljne lastnosti ledenikov. Lahko se zgodi, da Triglavskega ledenika ne bo več v nekaj letih ali pa desetletjih.

Naravovarstvenik Peter Skoberne: Narava je vedno sama znala izločiti moteče dejavnike

04. 04. 2017 06.02

Peter Skoberne, biolog in naravovarstvenik, ima iskreno rad našo zeleno deželo, a opozarja, da njenih lepot ne smemo jemati za samoumevne. Za naravo je najbolje, če problem obvladamo, še preden do njega pride, pravi. Ste na primer vedeli, da so nameravali v 60. letih zajeziti Sočo? V 80. pa akumulirati Cerkniško jezero in Planinsko polje?

FOTO: Zakaj so občinama Grosuplje in Laško tokratne poplave prizanesle?

18. 11. 2014 11.15

Država se ni izkazala kot dober gospodar, vsaj kar se tiče protipoplavne zaščite. Občini Laško in Grosuplje na obljubljeno pomoč države nista čakali, zgradili sta zadrževalnike in s tem v večji meri preprečili posledice poplav. Najpomembneje pa je, da se jima je naložba praktično že povrnila.

Denar za poplave je zaradi počasnosti in pasivnosti 'splaval' po vodi

12. 11. 2014 11.44

Računsko sodišče ugotavlja, da okoljsko ministrstvo od 2007 do marca letos ni učinkovito uporabilo evropskih sredstev za zmanjšanje škodljivega vpliva poplav. Ko sta ministrstvo vodila Janez Podobnik in Karl Erjavec, se ni naredilo skorajda nič, opozarjajo. Na Arsu so nad očitki presenečeni.

FOTO: V Dobrepolju alarmantno stanje: 'Kar so rešili, so rešili'

07. 11. 2014 16.04

Razmere na Ljubljanskem barju se po več urah neprestanega dežja znova zaostrujejo. Zaradi padavin je začela ponovno naraščati reka Iška, ki poplavlja od Iške vasi do izliva v Ljubljanico. Težave imajo tudi na Škofljici, v občini Dobrepolje pa velja alarmantno stanje.

FOTO: V Prekmurju zaradi poplav polja postala jezera

04. 09. 2014 08.30

Pretoki Ledave in pritokov so veliki, zadrževalniki in kanali v Prekmurju pa so polni vode, opozarjajo hidrologi. Hidrološke razmere se v spodnjem toku Mure in Ledave še ne bodo izboljšale, saj visoka Mura dodatno otežuje odtok Ledave.

Kljub sanaciji bi Železnike lahko spet razdejalo

18. 09. 2012 08.33

Pet let po vodni ujmi so Železniki lepo obnovljeni, a če bi se ponovilo deževje iz 18. septembra 2007, bi Železnike lahko spet poplavilo. Še vedno namreč ni bilo storjenega dovolj za poplavno varnost, opozarjajo lokalni prebivalci.

Samo na Primorskem suša povzročila že za 35 milijonov evrov škode, minister obljubil pomoč

22. 08. 2012 14.16

Kmetijski minister Franc Bogovič je kmetom, ki jim je suša letos pošteno oklestila pridelek, obljubil pomoč. Med drugim naj bi na prizadetih območjih prednostno izplačali kmetijske subvencije, še jeseni pa naj bi se začela sanacija zadrževalnika Vogršček.

FOTO: Sevanje še uhaja, temperature pa naj bi se bližale vrelišču

22. 03. 2011 07.25

Iz Fukušime še uhaja sevanje, a še ni znano od kod točno, so sporočili iz agencije IAEA. Skupina 'Fukušima 50' se še trudi ohladiti reaktorje, saj se bazen za hranjenje izrabljenega jedrskega goriva v drugem reaktorju nevarno segreva.

FOTO&VIDEO: Janković: Ulica se ne more zgoditi

21. 09. 2010 07.22

Potem ko so pristojne službe začele razmišljati, da bi visoke poplavne vode z najbolj poplavljenega dela v Črni vasi znižali z razbitjem dela ceste, se je skupina prebivalcev iz Lip uprla.