zadrževalnik

V Občini Rečica ob Savinji s seznama za odstranitev umaknili 24 objektov
13. 08. 2024 11.44V Občini Rečica ob Savinji so pristojni s seznama za odstranitev, na katerem je bilo sprva 41 objektov, umaknili 24 stanovanjskih hiš. Kot so povedali na občini, je za preselitev predvidenih 15 hiš, za dva objekta usoda še ni znana. Občina si želi, da se občane, ki so odstranjeni s seznama, čim prej zaščiti s protipoplavnimi ukrepi.

V načrtu več kot 20 novih zadrževalnikov, država bi zemljišča odkupila
18. 03. 2024 14.20V primeru napovedane graditve suhih zadrževalnikov, ki so pri kmetih dvignili veliko prahu, bi rada država poskrbela za sistemsko upravljanje zemljišč znotraj zadrževalnikov. Ena izmed možnosti je tudi njihov odkup in dajanje v najem kmetom. Za zagotavljanje poplavne varnosti v državi pristojni sicer trenutno načrtujejo več kot 20 novih zadrževalnikov.

'Občinske strukture so izsilile gradnjo na poplavnih območjih'
05. 03. 2024 06.0030 let je država vodotoke postavljala na stranski tir, gradili smo na poplavno ogroženih območjih in rekam – tudi zaradi zasebnih interesov – jemali prostor. Ob tem pa ignorirali opozorila strokovnjakov. Kljub pogostim katastrofalnim poplavam se država v preteklosti ni dovolj zganila. Bomo tokrat ukrepali, preden avgustovske poplave odidejo v pozabo? Časa zmanjkuje, opozarjajo strokovnjaki, zaradi podnebnih sprememb so pred vrati še hujše katastrofe.

Kmetje znova zasedli slovenske ulice, s seboj pripeljali tudi gnoj
22. 02. 2024 10.49Razočarani kmetje so se znova zbrali na kmečkem protestu, katerega organizator sicer ni znan. Na Ptuj so se pripeljali z več kot 60 traktorji in transparenti. Tudi z gnojem, za katerega pravijo, da prihodnjič morda ne bo več na traktorski prikolici. Tudi v Celju se jih je zbralo več deset, nekaj tudi v Gornji Radgoni, Kranju, Murski Soboti ...

Zaskrbljeni župan Braslovč pisal premierju: Zašli smo v slepo ulico
16. 02. 2024 19.02"Po več kot pol leta od poplav smo zašli v slepo ulico," je v odprtem pismu, ki ga je naslovil na premierja Goloba, zapisal župan Braslovč, ki so bile med bolj prizadetimi občinami v lanskih avgustovskih poplavah. Ignoriranja stroke in samovolje odločevalcev mu je, kot poudarja, dovolj. Za razliko od drugih poplavljenih stanovalci 142 hiš v občini od države niso dobili 20-odstotnega predplačila za obnovo, ker je bilo celotno naselje predvideno za selitev. Predlagani državni prostorski načrt pa razkriva, da za njihovo selitev pravne podlage sploh ni.

S traktorji v Celje: 'Koga ščitimo, ko žrtvujemo kmete?'
14. 02. 2024 07.43V Celju se je na protestu pred stavbo direkcije za vode zbralo okoli sto kmetov, ki zahtevajo ustavitev postopkov za izgradnjo suhih zadrževalnikov Šentjurju, Šoštanju, Spodnji Savinjski dolini in v Slovenj Gradcu. Prepričani so, da bi se dalo protipoplavne ukrepe izvesti ceneje, predvsem pa brez žrtvovanja kmetijskih zemljišč. Skupina kmetov pa se je s traktorji zapeljala tudi po ulicah Kranja.

Civilna iniciativa Letuš pisala Golobu: 'Levi breg je za župana slepo črevo'
11. 12. 2023 16.08Civilna iniciativa Letuš je proti izselitvi v ujmi prizadetih družin iz kraja, zato so pisali premierju Robertu Golobu. Menijo, da bi morali namesto preselitve urediti brežini Savinje in Pake. Po mnenju župana Braslovč Tomaža Žoharja gre za preračunljivost in nestrokovnost iniciative. Vladna služba za obnovo pa pravi, da postopki še niso končani.

Obnoviti bo treba 200 kilometrov namakalnih vodov
04. 10. 2023 16.34V začetku 2024 bo pet občin v Vipavski dolini prevzelo v last namakalni sistem iz zadrževalnika Vogršček. Vendar pa bo okoli 200 kilometrov namakalnih vodov treba temeljito obnoviti, kar se je pokazalo letos, ko so našteli 38 večjih napak na primarnem vodu. Pred obnovo pa bo treba pridobiti tudi soglasja uporabnikov. Ti se bojijo, da bodo po tehnološki posodobitvi morali za uporabo namakalnega sistema plačevati več kot doslej.

Braslovčani nasprotujejo selitvi. Župan: Rešitev je selitev na elitno lokacijo
04. 09. 2023 20.03Z več kot 80 zbranimi podpisi nasprotujejo županovi ideji o rušitvi in selitvi dveh poplavljenih naselij s približno 150 hišami. Želijo si, da bi širša stroka – tudi neodvisna iz tujine – preučila vse možnosti in morda našla kakšen milejši ukrep. Župan Tomaž Žohar vrača žogico: ljudje nimajo izbire, njihova življenja in varnost imajo prednost pred premoženjem. Individualne in konkretne rešitve pa da bodo ljudem skupaj z vlado predstavili približno v desetih dneh.

V Celju evakuirali več kot 4000 ljudi, v Laškem takšnega pretoka ne pomnijo
04. 08. 2023 08.28Iz Koroške in Savinjske prihajajo katastrofalni posnetki razmer. Voda odnaša hiše, ceste, mostove, ulice, poplavni val pa se še širi. Na določenih območjih so še vedno ujeti prebivalci, saj se reševalne službe ne morejo prebiti do odrezanih krajev. V Celju so evakuirali več kot 4000 prebivalcev. Iz Laškega poročajo o pretoku vode, kakršnega ne pomnijo. Civilna zaščita poziva, da se ob zvoku siren umaknite na varno, nikar ne rešujte predmetov, ampak v prvi vrsti poskrbite za svoje življenje in življenje svojih bližnjih. Razmere so izredne in ponekod kaotične tudi na Koroškem.

Janković o pozivu Pirc Musarjeve, naj ustavi gradnjo C0: Podprla je ulico
15. 05. 2023 22.49Bo ljubljanski župan Zoran Janković upošteval poziv predsednice države Nataše Pirc Musar, da začasno ustavi gradnjo kanala C0, ki je konec tedna dvignil veliko prahu in ga je predsednica države končala s pomenljivim napisom "Verjamem, da vam nikakor ni vseeno za zdravje ljudi, za kar ste kot župan soodgovorni, zato vas vnovič pozivam, da začasno prekinete gradnjo kanala C0." "Nad dopisom sem zgrožen in razočaran," priznava Janković, ki trdi, da bo pitna voda z dokončanim kanalom, ki bo imel tudi varovalke za primere potresov ali izpustov, še bolj zaščitena.

Novi pozivi za ustavitev gradnje, Janković pa: voda bo še bolj varovana
13. 04. 2023 18.57Novi pozivi ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću, naj ustavi projekt izgradnje kanalizacijskega kanala C0. Prizadevanjem za ustavitev del se je zdaj priključila še skupina zdravnikov iz ljubljanskega Kliničnega centra. "Voda bo še bolj varovana, še bolj čista," pa je že večkrat poudaril župan Janković.

'Kmete bodo prisilili, da se odrečejo prvovrstnim zemljiščem'
30. 03. 2023 06.00Načrti za postavitev suhih vodnih zadrževalnikov razburjajo prebivalce Savinjske doline. "Ti načrti ogrožajo bivanjsko okolje, kmetijstvo, gospodarstvo in naravo naše doline," se bojijo prebivalci pod okriljem Civilne iniciative Savinja. Na Direkciji za vode mirijo, da se kakovost bivanja prebivalcem na teh območjih ne bo poslabšala, bodo pa naselja na tem območju manj poplavno ogrožena. Zemljišč, na katerih bodo zgrajeni nasipi suhih zadrževalnikov, sicer res ne bo več možno obdelovati, priznavajo. Na stran kmetov pa so stopili na kmetijskem ministrstvu, kjer poudarjajo, da predlog pomeni trajno izgubljen kmetijski potencial.

Janković glede kanala C0: V mestni hiši cirkusa ne bo
07. 02. 2023 13.07Ljubljanski župan Zoran Janković je še enkrat zavrnil vse očitke nasprotnikov kanala C0 in napovedal, da bodo projekt s polno paro nadaljevali. "Cirkusa, ki se dogaja v DZ, v tej sobi ne bo," pa se je odzval na ponedeljkovo nesklepčno izredno sejo o projektu, ki jo je sklical del mestne opozicije.

Del ljubljanske opozicije vložil zahtevo za izredno sejo o kanalu C0
24. 01. 2023 16.30Ljubljanski mestni svetniki iz strank SDS, NSi, Vesna, Piratska stranka in samostojni svetniki so vložili zahtevo za sklic izredne seje o zaščiti pitne vode na območju ljubljanskega vodonosnika zaradi izgradnje kanala C0, je na novinarski konferenci povedal župan Zoran Janković. Dodal je, da seje ne bo sklical in bo sklic prepustil predlagateljem.

Huda suša: 'Dolgoročna rešitev so namakalni sistemi'
17. 08. 2022 06.00Strokovnjaki že vse poletje svarijo, da je letošnja suša ena najhujših, pri nas morda celo najhujša v zadnjih 50 letih. Kmetje so na robu obupa, in to ne le v Prekmurju, pač pa tudi na vipavskem koncu. Tam so kmetje nezadovoljni tudi zato, ker ne morejo uporabljati vode iz reke Vipave. Kmetijska ministrica je kot dolgoročno rešitev predlagala vzpostavitev namakalnih sistemov. Kmet Damjan Slejko pa je izpostavil, da bi bilo treba prej izkoristiti reke in potoke, kjer je mogoče postaviti zadrževalnike. "Če bodo rešili reko Vipavo in vzdignili podtalnico, potem ne rabimo namakanja," je dejal.

ARSO: Pesticidi se pojavljajo v zadrževalnikih na severovzhodu države
21. 12. 2021 10.51Podatki monitoringa kakovosti jezer v Sloveniji so pokazali obremenitev s pesticidi v zadrževalnikih severovzhodne Slovenije. Zaradi pesticidov sta v zmernem stanju zadrževalnika Ledavsko in Gajševsko jezero, medtem ko obe naravni jezeri, Blejsko in Bohinjsko, s pesticidi nista obremenjeni.

Sanacija zadrževalnika vode Vogršček kmetom povzroča težave
16. 09. 2021 18.05Zadrževalnik Vogršček, ki je bil pred tridesetimi leti zgrajen za namakanje polj in nasadov v Vipavski dolini, že desetletje ne omogoča več optimalnega namakanja. Lani so vendarle začeli prepotrebno sanacijo, vendar so kmetje zato in zaradi suše letos poleti ostali skorajda brez možnosti za zalivanje.

Zaradi pomanjkanja vode v zadrževalniku Vogršček kmetje ne morejo zalivati
01. 07. 2021 16.04V času najhujše suše so pridelovalci zelenjave v spodnjem delu Vipavske doline ostali brez vode za zalivanje iz zadrževalnika Vogršček. Zaradi sanacije zadrževalne pregrade je akumulacija popolnoma prazna. Na sestanku so zato iskali rešitve, ki bi odjemalcem zagotovile dovolj vode za zalivanje.

Začelo se je iskanje rešitve za dodaten vodni vir Krasa in Istre
11. 07. 2019 17.09Po nesreči vlaka pri Hrastovlju, ko se je v okolico izlil kerozin, ki ogroža edini vir pitne vode, se je prvič sestala delovna skupina za iskanje novega vira vode za slovensko Istro. Določili so izhodišča, v prihodnjih dneh pa bodo preučili sedem možnosti.

Jankovićevi štirje pomembni projekti v novem mandatu
17. 12. 2018 19.05Ljubljanski župan Zoran Janković je ob zaprisegi za nov mandat mestne svetnike pozval h konstruktivnemu sodelovanju. "Razumem, da nimamo vsi istega mnenja, a menim, da je treba voljo volivcev spoštovati," je dodal. Med projekti novega mandata je izpostavil dokončanje protipoplavnih ukrepov, osrednjo tržnico, Plečnikov stadion, pa tudi Stožice.

FOTO: V Pomurju voda ne povzroča več težav, Krka in nekatere reke na vzhodu še poplavljajo
20. 09. 2017 07.34Zaradi obilnih padavin, ki so nas spremljale te dni, bodo nekatere reke še naprej naraščale in poplavljale. Kritično je predvsem ob reki Krka v spodnjem toku, poplavljajo še nekatere reke v vzhodni Sloveniji, a so večinoma že pričele upadati. Zaradi poplav so zaprte tudi nekatere ceste. Nebo se bo sicer po skoraj tednu deževnih dni razjasnilo.

FOTO: Še en zapozneli Jankovićev projekt: začenja se gradnja zadrževalnika na Glinščici
31. 03. 2017 10.00Ljubljanski župan je po poplavah leta 2010 obljubil, da bo občina naredila vse, da zaščiti svoje prebivalce pred katastrofalnimi poplavami. Čez štiri leta so se poplave ponovile, prav tako njegove obljube. Tokrat pa lahko le poročamo o prvem napredku, saj bodo stekla prva dela za gradnjo suhega zadrževalnika, ki bo pred poplavami zaščitil Rožno dolino.

V Loški dolini, Cerknici in na Igu poplave povzročile večmilijonsko škodo
25. 11. 2014 14.35Župani Cerknice, Loške doline in Iga pravijo, da so poplave povzročile največ škode na stanovanjskih in gospodarskih objektih. V Ljubljani, in v občini Dobrepolje višino škode še popisujejo, ocene pa bodo znane kmalu.

FOTO: Zakaj so občinama Grosuplje in Laško tokratne poplave prizanesle?
18. 11. 2014 11.15Država se ni izkazala kot dober gospodar, vsaj kar se tiče protipoplavne zaščite. Občini Laško in Grosuplje na obljubljeno pomoč države nista čakali, zgradili sta zadrževalnike in s tem v večji meri preprečili posledice poplav. Najpomembneje pa je, da se jima je naložba praktično že povrnila.

Strah pred novimi poplavami je bil odveč, intervencijske ukrepe zamenjala sanacija škode
16. 11. 2014 07.25Nove padavine večjih nevšečnosti na srečo niso povzročile. Razmere v Loški dolini se izboljšujejo. Podobno je tudi v ilirskobistriški občini. Gasilci le še občasno odhajajo na ogled terena. Skrb pa še vedno povzročajo štiri aktivna plazišča v občini.

Strokovnjakinja o tem, zakaj bi lahko voda na kraških poljih stala še tedne: Kras je tudi zadrževalnik vode
15. 11. 2014 10.05Vodostaj na kraških poljih bo še nekaj časa visok, saj mora vsa voda najprej odteči iz Loške doline na Cerkniško polje, kjer se razlije, od tu del vode odteče direktno proti Ljubljanici, del pa skozi Rakov Škocjan na Planinsko polje in šele nato proti Ljubljanici. Za ves ta proces pa bo potreben čas.

FOTO: V Dobrepolju alarmantno stanje: 'Kar so rešili, so rešili'
07. 11. 2014 16.04Razmere na Ljubljanskem barju se po več urah neprestanega dežja znova zaostrujejo. Zaradi padavin je začela ponovno naraščati reka Iška, ki poplavlja od Iške vasi do izliva v Ljubljanico. Težave imajo tudi na Škofljici, v občini Dobrepolje pa velja alarmantno stanje.

'Prenehajte s političnimi prepucavanji in sprejmite boljše rešitve za poplavno varnost'
06. 11. 2014 17.59"Vi ste zakonodajalci, zakaj ne sprejmete boljših rešitev za poplavno varnost," poslance sprašuje poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan. Poziva jih, naj prenehajo s "političnimi prepucavanji". "Savinje že 24 let nismo uredili, mene je sram ob tem," je še dodal.

Slaba poplavna varnost: Janković poziva državo k ukrepanju, država čaka na soglasja naravovarstvenikov, ribičev in gozdarjev
23. 10. 2014 11.28"Minilo je štiri leta in en mesec pa smo spet pod vodo. Bomo kdaj varni?" se sprašujejo Ljubljančani, ki jim je zalilo hiše. Na občini pravijo, da čistijo struge, a da ima vajeti v rokah država. Ministrstvo ima načrt, a pot do vseh soglasij je dolgotrajna.