zadržanje zakona

Kratkoročno oddajanje nepremičnin bo omejeno na največ 60 oziroma 150 dni

13. 03. 2025 12.14

Vlada je sprejela predlog novega zakona o gostinstvu, ki med drugim omejuje kratkotrajno oddajanje nepremičnin. Predlogu nasprotujejo sobodajalci, ki v primeru potrditve zakona v DZ napovedujejo ustavno presojo. Opozorili so, da bo s sprejemom novega zakona izbrisanih 90 odstotkov zasebnih ponudnikov kratkoročnih nastanitev. Po raziskavi, ki so jo izvedli, pa se v primeru uveljavitve zakona velika večina sobodajalcev ne bi odločila za dolgoročno oddajanje. Na ministrstvu za gospodarstvo vztrajajo, da je regulacija potrebna, na morebitno ustavno presojo pa da so pripravljeni. So pa iz predloga zakona umaknili določilo o brezplačni strežbi pitne vode v lokalih.

Gen-I v ustavni spor: so v ozadju zneski plač v državnem podjetju?

26. 02. 2025 18.55

Komisija za preprečevanje korupcije bo kmalu zagnala prenovljeno aplikacijo Erar, ki omogoča vpogled v porabo javnega denarja. Za razliko od obstoječe bo po novem mogoče videti tudi nakazila javnega denarja fizičnim osebam, vključno z nakazili v tujino. Vendar pa je razširjen nabor podatkov o porabi davkoplačevalskega denarja očitno zmotil največjega trgovca z električno energijo Gen-i, ki je sprožil ustavni spor.

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2

21. 10. 2024 10.55

Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

Sajovic o naborništvu: 'Biti v službi domovine ne sme biti prisilna odločitev'

03. 10. 2024 06.55

Kandidat za ministra za obrambo Borut Sajovic je uspešno prestal zaslišanje na matičnem odboru DZ za obrambo. Sajovic je kot prioritete izpostavil modernizacijo SV, dodatno opremljanje s poudarkom na dvojni rabi, nadgradnjo sistema civilne zaščite in reševanja ter sredstva za inovacije. Kakšna pa so njegova stališča glede zveze Nato, nakupa finskih Patrij in razvoja vojn v Ukrajini ter na Bližnjem vzhodu?

Tožbi obmejnih občin glede azilnega doma zavrženi

16. 05. 2024 10.26

Upravno sodišče je zavrglo tožbi občin Brežice in Središče ob Dravi glede načrtovanih izpostav azilnega doma. Vlada je namreč konec februarja sklenila, da za potrebe nastanitve prosilcev za mednarodno zaščito organizira izpostavi azilnega doma na območju nekdanjih mejnih prehodov v teh dveh občinah. Obe občini temu nasprotujeta, zato sta sklep izpodbijali tudi na Upravnem sodišču. Sodišče je zavrglo tudi predloga za začasno zadržanje izvrševanja sklepa vlade o lokaciji azilnih domov. Zoper odločitev je možna pritožba, so sporočili s sodišča.

Odbor DZ o referendumu o konoplji: ni v neskladju z ustavo

14. 05. 2024 11.09

Odbor DZ za zdravstvo je sprejel mnenje, da odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o rabi konoplje ni v neskladju z ustavo. Za mnenje, ki ga je pripravila parlamentarna zakonodajno-pravna služba (ZPS) in bo posredovano ustavnemu sodišču, je glasovalo devet poslancev, štirje so bili proti.

Hkratni izvedbi referendumov in evropskih volitev se obeta zadostna podpora

24. 04. 2024 07.53

Poslanci DZ se odločajo o datumu posvetovalnih referendumov o obravnavi ureditve pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o uvedbi preferenčnega glasu za volitve v DZ ter o gojenju in posedovanju konoplje. SD in NSi sta sicer na seji ponovno skušali spremeniti predlagani datum na 24. novembra. A vse kaže na to, da bodo referendumi potekali sočasno z evropskimi volitvami, 9. junija. Poleg poslancev Svobode bodo omenjeni datum podprli tudi v Levici, DZ pa bo o datumu izvedbe referendumov glasoval v četrtek.

V Nami zaradi domnevnega obrekovanja odpustili sindikalno zaupnico

10. 04. 2024 15.29

V Sindikatu delavcev trgovine Slovenije so prepričani, da je bila izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi sindikalni zaupnici Lidiji Kaplan v podjetju Nama IN neutemeljena in nezakonita. Skladno s tem od Name IN zahtevajo preklic odpovedi pogodbe o zaposlitvi. V podjetju očitke glede nezakonitosti označujejo za neutemeljene.

Bruselj: Jourova uživa močno podporo predsednice Evropske komisije

03. 04. 2024 13.08

Podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova tako kot vsi člani kolegija uživa močno podporo predsednice Evropske komisije, je v luči torkovih pozivov evro poslanca Milana Zvera in predsednika SDS Janeza Janše k njenemu odstopu spričo lanskega obiska v Sloveniji poudaril tiskovni predstavnik Evropske komisije Eric Mamer.

V Središču ob Dravi shod proti azilnemu domu, občina bo sprožila upravni spor

28. 03. 2024 20.28

V Središču ob Dravi je popoldne znova potekal protest tamkajšnjih prebivalcev, ki vztrajajo, da azilnega doma v njihovi okolici nočejo. Protestniki so najprej okoli 13. in nato še ob 17. uri za eno uro zaprli cesto, s seboj so prinesli tudi transparente in neprenehoma hodili preko prehodov za pešce. Občina bo zaradi vladnega sklepa v petek sprožila upravni spor, vložili bodo tudi predlog za izdajo začasne odredbe za zadržanje sklepa vlade.

'Prikrivali so nam, da pripravljajo zakon, ki bo zdravnikom omejil pravico do stavke'

20. 03. 2024 14.15

Vlada je sprejela predlog novele zakona o zdravniški službi. Predlog širi nabor storitev, ki jih morajo zdravniki opravljati v času stavke. Predlagane spremembe večinoma sledijo nedavnemu vladnemu odloku o opravljanju zdravniške službe v času stavke, ki pa ga zdravniški sindikat Fides izpodbija na ustavnem sodišču. Predlog novele določa tudi globe za nespoštovanje zakona, in sicer za zdravnike, za pravne osebe (zdravstvene zavode), pa tudi za predstojnike zdravstvenih zavodov. V Fidesu so presenečeni.

Vlada in Fides o postopku mediacije, ne pa tudi o vsebini spora

18. 03. 2024 07.22

Vladna pogajalska skupina in zdravniški sindikat Fides so na sestanku ob prisotnosti mediacijskega centra odvetniške akademije Odvetniške zbornice Slovenije pripravili predlog dogovora o mediaciji. Obe strani morata najprej izhodišča preveriti na svojih organih. Če bo dogovor sklenjen, se bo mediacija začela prihodnji teden.

Spirit in gospodarsko ministrstvo tožbo Sija zoper Spirita še preučujeta

06. 03. 2024 17.59

Javna agencija Spirit Slovenija ter ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport odločitev Upravnega sodišča v tožbi Sija zoper Spirit še preučujeta. Poudarili so, da sodba še ni pravnomočna.

Sodišče: Spirit mora Siju izplačati zamrznjeno državno pomoč

05. 03. 2024 15.18

Upravno sodišče je javni agenciji Spirit Slovenija naložilo izplačilo vseh zamrznjenih obrokov državne pomoči zaradi visokih cen energentov družbi Sij Ravne Systems skupaj z zamudnimi obrestmi, so sporočili iz skupine Sij. Za zadržanje izplačil po mnenju sodišča namreč ni imela pravne podlage. Sodba še ni pravnomočna.

Državni svet novelo zakona o delovnih razmerjih poslal v ustavno presojo

24. 01. 2024 17.21

Državni svet je na predlog interesne skupine delodajalcev odločil, da pošlje novelo zakona o delovnih razmerjih, ki je med drugim prinesla petdnevni oskrbovalski dopust ter ukrepe za zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev družinskega nasilja, v ustavno presojo. Novelo izpodbija, ker je bila sprejeta po nujnem postopku, pa tudi zaradi vsebine.

Ustavno sodišče ni zadržalo izvrševanja novele zakona o zaščiti živali

16. 01. 2024 13.08

Ustavni sodniki so brez glasu proti zavrnili predlog državnega sveta o zadržanju izvrševanja izpodbijalnih določb novele zakona o zaščiti živali. Ob tem so sklenili, da bodo zadevo obravnavali absolutno prednostno, so sporočili s sodišča. Predsednika komisije državnega sveta za kmetijstvo Branka Tomažiča je odločitev sodišča presenetila.

Vlada nasprotuje začasnemu zadrževanju uredbe o oblikovanju cen naftnih derivatov

04. 01. 2024 21.44

Vlada meni, da sta pobuda in predlog za začasno zadržanje izvrševanja uredbe o oblikovanju cen naftnih derivatov oz. njenega 16. člena, ki sta ju vložili družbi Mol Slovenija in Mol&Ina, nedopustni. Zato ustavnemu sodišču predlaga, da ju ustavno sodišče zavrže.

Vzajemna vložila pobudo za presojo ustavnosti zakona o preoblikovanju

27. 12. 2023 12.59

Vzajemna je na ustavno sodišče vložila pobudo za presojo ustavnosti zakona o statusnem preoblikovanju zavarovalnice in predlog za začasno zadržanje izvajanja zakona z določitvijo načina izvršitve. Prepričani so namreč, da zakon protiustavno posega v lastninsko pravico članic in članov Vzajemne ter v svobodno gospodarsko pobudo same družbe.

Po oceni Vzajemne zakon protiustaven, obračajo se na ustavno sodišče

14. 12. 2023 13.24

Poslanci so potrdili zakon o statusnem preoblikovanju Vzajemne, ki ureja premoženjsko razmerje med deležniki zdravstvene zavarovalnice. Zavarovancem bi denimo izplačali deleže do 120 evrov. A po mnenju zavarovalnice in njihove pravne službe je zakon protiustaven, zato ga bodo poslali v ustavno presojo.

Ustavno sodišče zavrglo pobude zavarovalnic glede dopolnilnega zavarovanja

07. 12. 2023 14.35

Ustavno sodišče je iz procesnih razlogov zavrglo pobude za oceno ustavnosti uredbe o določitvi najvišje cene dopolnilnega zavarovanja, ki so jih vložile Vzajemna zdravstvena zavarovalnica, Generali Zavarovalnica ter Triglav Zdravstvena zavarovalnica.

DS z zahtevo za ustavno presojo novele zakona o RTVS

06. 12. 2023 17.36

Državni svet je na seji z 21 glasovi za in štirimi proti odločil, da na ustavno sodišče vloži zahtevo za oceno ustavnosti skoraj celotne novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), ki jo je vlada pripravila z namenom depolitizacije RTVS. Ustavno sodišče naj novelo v celoti razveljavi, predlaga DS.

Petrol zaradi uredbe o oblikovanju cen naftnih derivatov v pobudo za oceno ustavnosti

05. 12. 2023 09.43

Družba Petrol je vložila pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti uredb o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov s predlogom za začasno zadržanje. Razlog je najnovejša odločitev vlade o znižanju reguliranih marž za pogonska goriva, v Petrolu pa menijo, da so ukrepi nesorazmerni in v nasprotju s 3. in 8. členom Zakona o kontroli cen.

Dizel po novem cenejši za 8,3, bencin pa za 8,7 centa

05. 12. 2023 06.28

Regulirane cene goriv so se opolnoči, potem ko je vlada minuli teden znižala trošarine in marže, znižale. 95-oktanski bencin se je pocenil za 8,7 centa na 1,421 evra, dizelsko gorivo pa za 8,3 centa na 1,461 evra na liter. Tudi kurilno olje, pri katerem se trošarine in marže niso spremenile, se je pocenilo, za 1,3 centa na 1,119 evra na liter.

V veljavi novela zakona o delovnih razmerjih

16. 11. 2023 06.56

Veljati je začela novela zakona o delovnih razmerjih, ki so jo socialni partnerji neuspešno usklajevali od decembra lani in je na delodajalski strani sprožila številne kritike. Ob določbah evropskih direktiv, kot je petdnevni oskrbovalski dopust, prinaša ukrepe za zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev družinskega nasilja.

Ministrica: Omejitev višine bolniškega nadomestila nujen ukrep

13. 11. 2023 14.21

Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS), Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije in Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije so ministrstvo za zdravje pozvali, naj nemudoma skliče usklajevanja glede predloga interventnega zakona. Ta ob interventnih ukrepih vsebuje tudi sistemske posege v zakonodajo, so opozorili. Na očitke se je odzvala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Bodo morali dežurati vsi zdravniki, izplačilo bolniške odsotnosti pa bo omejeno?

10. 11. 2023 16.39

Na ministrstvu za zdravje so pripravili predlog zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstvenega varstva. Predlog, ki posega v več zakonov, med drugim predvideva omejitev najvišjega izplačila nadomestila za bolniško odsotnost, in sicer na višino 2,5-kratnik povprečne bruto plače v Sloveniji, daljše obdobje izplačevanja bolniške odsotnosti v breme delodajalca, prepoved dopusta za zdravstvene delavce ob naravnih nesrečah in nujno vključevanje v dežurno službo za vse zdravnike. Ministrstvo naj bi deležnikom predlog zakona poslalo v četrtek in jim dalo le en dan časa za oddajo pripomb.

DS izglasoval odložilni veto na novelo zakona o delovnih razmerjih

02. 11. 2023 16.43

Državni svet je na današnji izredni seji s 15 glasovi za in desetimi proti izglasoval odložilni veto na novelo zakona o delovnih razmerjih. Svetniki so kot glavni razlog navedli neskladnost postopka priprave in sprejemanja novele s pravili socialnega dialoga. O noveli bo moral DZ odločati ponovno, za potrditev pa bo potrebnih 46 glasov poslancev.

Poslanci SDS obstruirali sejo DZ, Jelka Godec: V SDS nismo na poziv

26. 10. 2023 10.27

Potem ko niso uspeli doseči, da bi državni zbor novelo zakonov o tujcih in delovnih razmerjih obravnaval po rednem postopku, so se poslanci SDS odločili sejo obstruirati. Vodja poslanske skupine Jelka Godec je ob tem dejala, da predlagana zakona škodita državi in da vsebinsko ne ustrezata pogojem za odločanje po nujnem postopku. "Nujni postopek se pri teh dveh zakonih zlorablja," je še dodala.

KPK: Lindav ni pritiskal na natečajno komisijo za izbiro generalnega direktorja policije

26. 10. 2023 10.00

Neizbrani kandidat za generalnega direktorja policije Boštjan Lindav ni izvajal nedovoljenih vplivov ali pritiskov na uradniški svet oziroma posebno natečajno komisijo, ki je presojala primernost kandidatov, je ugotovila Komisija za preprečevanje korupcije (KPK). Preverja pa še sume drugih kršitev pri imenovanju šefa policije.

Delodajalci želijo črtati večino večjih sprememb zakona o delovnih razmerjih

24. 10. 2023 20.16

Reprezentativne delodajalske organizacije so v državnem zboru posredovale več predlogov dopolnil k predlogu novele zakona o delovnih razmerjih. Z njimi predlagajo črtanje vseh večjih sprememb, z zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev nasilja v družini vred, tako da bi v noveli med odmevnejšimi rešitvami ostale le določbe dveh evropskih direktiv.