zaščita tal

Topli dnevi vabijo na vrt
02. 04. 2025 00.15Vrt je oaza čutnih doživetij – omamne dišave cvetja in zelišč, nežno šelestenje vetra, osvežujoče vodne kapljice in prijeten vonj sveže trave. Skrbno zasnovan vrt spodbuja dobro počutje, prebuja čute in prinaša veselje. Za popolno idilo sta potrebna premišljeno načrtovanje in nenehna nega. Ugodne vremenske razmere spodbujajo bujno rast cvetlic, grmovnic, živih mej in trate, kar vrt spremeni v pravo naravno zatočišče.

BLOG: Kalčki lucerne – zakladnica hranil in zdravja
22. 12. 2024 08.44Kalčki lucerne so drobni, a izjemno hranljivi poganjki, ki kljub svojemu bogastvu hranil pogosto ostajajo prezrti v vsakodnevni prehrani. Njihova vsestranskost, bogata hranilna vrednost in številne koristi za zdravje jih postavljajo v sam vrh superživil. V tem članku bom z vami delil vse o kalčkih lucerne – od njihove sestave in prednosti do zanimivosti, zgodovine, uporabe ter nasvetov za gojenje doma in uporabo v kuhinji.

Našli še 40 trupel. Svojci pogrešajo najmanj 6400 Palestincev
12. 07. 2024 15.30Po delnem umiku izraelske vojske iz četrti Tal al-Hava in al Sina v mestu Gaza so na ulicah našli najmanj 40 trupel, je sporočila palestinska civilna zaščita. Izraelska vojska naj bi medtem tam po lastnih navedbah zaključila operacije proti borcem palestinskega islamističnega gibanja Hamas. Mednarodni odbor Rdečega križa pa je sporočil, da še vedno niso našli približno 6400 Palestincev, ki so bili Mednarodnemu odboru Rdečega križa prijavljeni kot pogrešani.

Prihaja izrazita fronta z dvema maksimuma: v bližini Snežnika in na Goriškem
30. 05. 2024 09.20Meteorološka pomlad se bo poslovila z dežjem. Po napovedih vremenoslovcev bo najburnejše dogajanje naše kraje predvidoma doseglo v drugem delu noči in nad nami vztrajalo še dobršen del jutrišnjega dneva. Že zvečer pa je voda zalila več stanovanjskih hiš v občini Koper, kjer so zaradi burnega vremenskega dogajanja obravnavali več kot 20 dogodkov. Prav jug in zahod države bosta najbolj na udaru tudi ponoči.

Italijanski supervulkan v šestih urah streslo več kot 150 potresov
21. 05. 2024 08.12Po podatkih italijanskega Nacionalnega inštituta za geofiziko in vulkanologijo je v šestih urah Flegrejska polja v Italiji streslo več kot 150 potresov. Nekaj škode je najmočnejši povzročil v Neaplju in v mestu Pozzuoli, ki je bilo mesto epicentra.

Klopov letos za polovico več, nadpovprečno so se namnožili v prestolnici
25. 04. 2024 10.36Število klopov, ki lahko prenašajo smrtonosne bolezni, je letos neobičajno veliko in visoko nad povprečjem, so še neuradne ugotovitve monitoringa klopov v Sloveniji. Še posebej so se namnožili na območju ljubljanskega Tivolija in Rožnika. Visoko je tudi število okuženih klopov.

Klopni meningoencefalitis: na leto zboli 110 ljudi, a možno ga je preprečiti
12. 04. 2024 07.48Vse več je sončnih in toplih dni, zato se tudi pogosteje odpravljamo na prosto. Zaradi razmeroma mile zime bi bila letos aktivnost klopov lahko večja, opozarjajo na NIJZ. Najbolj razširjeni bolezni, ki ju prenašajo klopi, sta klopni meningoencefalitis in lymska borelioza. Klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot je invalidnost ali celo smrt, pa lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, poudarjajo na NIJZ.

Zahodno obalo Grčije stresel močan potres
29. 03. 2024 15.07Zahod Grčije je stresel močan potres z magnitudo 5,9, kažejo podatki Evropskega mediteranskega seizmološkega centra (EMSC). Žarišče potresa, po katerem o žrtvah in škodi še ne poročajo, je bilo v Jonskem morju ob zahodni obali polotoka Peloponez. Potres so čutili tudi v Atenah.

Male 'pošasti' v naravi, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni
20. 03. 2024 10.25Toplejši dnevi že vabijo k aktivnostim na prostem in v naravi, kjer pa na nas čakajo tudi drobne živalice, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni. To sta lymska borelioza in klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot sta invalidnost ali celo smrt. In kako se lahko najbolje zaščitimo? Meningoencefalitis lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, ki je na voljo skozi vse leto, za nekatere skupine pa je celo brezplačno. Lymsko boreliozo se medtem zdravi z antibiotiki.

Na Studencu pri Postojni v okolje iztekla večja količina gnojnice
19. 02. 2024 11.45Na Studencu pri Postojni je v okolje iztekla večja količina gnojnice. Kljub takojšnjemu ukrepanju se je precejšen del prelil na nižje ležeče območje in se premika proti Nanoščici. Vode iz vrtin na območju nesreče iz preventivnih razlogov začasno ne bodo uporabljali, a vodooskrba prebivalstva ni prizadeta.

Zdravo in rodovitno sadno drevje
05. 02. 2024 00.15Zimski čas je idealno obdobje za obrezovanje sadnega drevja in ponuja več prednosti. Obrezovanje je lažje, ker na drevju ni sadja in listja pa tudi tveganje za razvoj škodljivcev in bolezni je manjše.

Zaradi vetra in padavin Arso za del države izdal oranžno opozorilo
01. 12. 2023 06.26Prvi decembrski dan zaznamuje izjemno velik temperaturni kontrast med nižinami vzhodnega in severovzhodnega dela Slovenije ter preostalim delom države. Na Ribniškem je medtem močan veter s sunki do 100 kilometrov na uro odkrival strehe in ruval drevesa. Reke bodo naraščale, zlasti na Gorenjskem se lahko razlijejo iz struge. Arso je za del države izdal oranžno opozorilo. Ohladitev, ki bo tudi nižinam prinesla snežinke, nas bo po zadnjih izračunih dosegla jutri pozno popoldne in zvečer. A sneženje bo hitro oslabelo in ponehalo, zato bo po nižinah le tu in tam zapadlo nekaj centimetrov snega.

Nekatere reke so močno narasle, vodotoki se ponekod tudi razlivajo
02. 11. 2023 09.02Reke na Gorenjskem in v Posočju so začele močno naraščati, opozarja Agencija RS za okolje, ki opozarja na verjetnost poplav hudourniških vodotokov in zalednih padavinskih voda na celotnem območju severozahodne Slovenije in delu osrednje Slovenije, pa tudi ob obali. V porečju Save Bohinjke in zgornje Soče pa so se že začela razlivanja vodotokov. Rdeče meteorološko opozorilo velja tudi ponoči, ko se bo odvila glavnina burnega vremenskega dogajanja. Okrepil se je tudi veter, zaradi česar so za pomorski promet priprli koprsko pristanišče. V Podbrdo je zvečer na pomoč prišla tudi Slovenska vojska.

Vršič pobelil sneg, padavine bodo ponehale
31. 10. 2023 07.11V zgodnjih jutranjih urah se je pas intenzivnejših padavin vzpostavil v jugovzhodni Sloveniji. V Osilnici je v dobrih petih urah padlo kar 126 litrov dežja na kvadratni meter. Močnejše padavine so se razširile tudi nad Belo krajino in Kočevje, kjer je meteorna in podtalna voda poplavila več kot 20 objektov. Na Obali pa je precej nevšečnosti povzročilo visoko plimovanje morje. Naš najvišje ležeči cestni prelaz Vršič je medtem pobelil sneg. Ponoči bodo padavine sicer povsod ponehale, razjasnilo se bo. Reke v večjem delu države naraščajo, Kolpa je v zgornjem toku prestopila bregove in poplavila izpostavljene ceste in objekte.

Severozahod in jugovzhod obarvana oranžno, v Piranu so se oglasile sirene
30. 10. 2023 07.45Čez dan so ponekod na jugu in severozahodu države že nastajali krajevno močnejši nalivi. V Posočju je padlo blizu sto litrov dežja na kvadratni meter. Že ponoči pa sledi nova krepitev padavin. Koprski regijski center za obveščanje pa je zaradi visokega plimovanja morja v Piranu malo pred 21. uro sprožil sireno javnega alarmiranja z opozorilom na nevarnost, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje.

Severno Italijo stresel potres z magnitudo 4,2. Čutili so ga tudi v Sloveniji
28. 10. 2023 21.32V soboto okoli 17.30 je severno Italijo stresel nov potres z magnitudo 4,2. Njegov epicenter je bil 54 kilometrov jugovzhodno od Verone, hipocenter pa se je po podatkih Evropskega seizmološkega centra nahajal šest kilometrov pod površjem zemlje. Ljudje so na spletu delili svoje občutke ob potresu. Po pričevanjih je bilo tresenje tal v Ferrari precej sunkovito, premikali pa so se tudi nekateri težji kosi pohištva. Po poročanju Agencije RS za okolje pa so potres občutili tudi ponekod v Sloveniji.

Pred nami izredne vremenske razmere: obilne padavine in močan veter
26. 10. 2023 10.02Zahodno, osrednjo in južno Slovenijo so zajele krajevne plohe, ki za zdaj še ne prinašajo večje količine dežja. Po napovedih vremenoslovcev se bo situacija začela zaostrovati v drugem delu noči, ko se bodo padavine na zahodu krepile in se do jutra razširile nad vso državo. Zaradi močnih padavin in vetra, ki sta napovedana za petek, je Arso za večji del države izdal rdeče vremensko opozorilo. Poplavljajo lahko reke, hudourniki in tudi morje. Obstaja tudi povečana nevarnost za nastanek novih zemeljskih plazov in reaktivacijo tistih, ki so se sprožili ob zadnji ujmi. Težave pa lahko povzroča tudi močan veter.

Neomejen dostop do vode: luksuz, ki ga počasi izgubljamo
16. 10. 2023 11.52Voda je v središču naraščajoče globalne krize, ki grozi ljudem in vsem bitjem na Zemlji, v poročilu z zgovornim naslovom "Visoka cena poceni vode" opozarja organizacija za varstvo narave WWF. V 50 letih je svet izgubil tretjino močvirnih območij, medtem ko so se populacije sladkovodnih živali povprečno zmanjšale za kar 83 odstotkov. Za večino Evrope dostop do vode še vedno ni vprašljiv, čeprav so v nekaterih delih, recimo v Španiji, že občutili, kako je, ko je prične primanjkovati.

Slovenska vojska bo kljub deaktivaciji državnega načrta še naprej nudila pomoč
30. 08. 2023 15.39Poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan je z 31. avgustom ob 6.25 preklical sklep o aktivaciji državnega načrta zaščite in reševanja ob poplavah, ki je bil zaradi katastrofalnih poplav na širšem območju države aktiviran 4. avgusta ob isti uri, so sporočili z uprave za zaščito in reševanje.

Štab Civilne zaščite o območjih, na katerih bo veljal poseben režim
10. 08. 2023 21.19Bliža se dan solidarnosti, ki bo dela prost dan. Namenjen je temu, da vsi, ki bodo prosti, priskočijo na pomoč prizadetim zaradi poplav, a ob tem Civilna zaščita opozarja, naj to storijo organizirano. Vse prostovoljce pozivajo k prijavi z aplikacijo Poplave 2023, saj je na že tako nevarnem terenu lahko sicer precej zmede.

Ponedeljkove izjeme: za nekatere zaposlene bo odrejeno delo
10. 08. 2023 16.00V ponedeljek bo, čeprav bo zaradi odpravljanja posledic katastrofalne ujme dela prost dan, veljalo nekaj izjem. Za zaposlene v kritični infrastrukturi, javnem zdravstvu, centrih za socialno delo in v veterini bo predvidoma odrejeno delo. Dovoljen bo mednarodni tovorni promet, odprte bodo zavarovalnice, vsi plačilni sistemi bodo delovali nemoteno.

'To je šele začetek': glavnina padavin tekom petka in v noči na soboto
03. 08. 2023 07.23Nad severno Slovenijo so se v četrtek zvečer začeli pojavljati močni nalivi. "To je šele začetek, glavnino padavin pričakujemo tekom petka in tudi v noči na soboto," je povedal hidrolog Janez Polajnar. Padavine, ki se bodo v ozkih pasovih širile od Primorske proti Štajerski in bodo ponekod kar dolgotrajne, bi znale povzročiti tudi poplave. Nalivi sicer po državi že povzročajo nevšečnosti, pristojne službe pa opozarjajo, naj na številko 112 pokličemo v le izrednih primerih.

Eno najtežjih let za kmetijsko pridelavo v Sloveniji: kakšne so rešitve?
27. 07. 2023 15.50Letošnje ujme z nalivi, točo in močnimi vetrovi so na kmetijskih površinah na severovzhodu Slovenije povzročile veliko škode. "Marsikje je uničen ves pridelek," je na predstavitvi razmer državnemu sekretarju na kmetijskem ministrstvu Dariju Krajčiču povedal direktor Kmetijsko-gozdarskega zavoda Murska Sobota Stanko Kapun. Krajčič, ki si je ogledal škodo na več kmetijah, se je strinjal, da so slike na terenu res žalostne. Po njegovih besedah se je država že odzvala, saj je pripravljena sprememba zakona o naravnih nesrečah.

'Narava nas prehiteva po levi in desni, to se nam bo še dogajalo'
26. 07. 2023 06.00Kdaj bo tega divjanja narave konec in zakaj se vreme tako neusmiljeno znaša nad Evropo? V Italiji je na severu klestila 19-centimetrska in več kot kilogram težka toča, na Siciliji in v Grčiji pa divjajo požari. Zakaj so bili lani pri nas suša in požari, letos pa poplave in neurja in kako lahko sploh ukrepamo?

Nevarnost proženja plazov ostaja, nekaj družin začasno namestili v kontejnerje
18. 05. 2023 07.34Medtem ko na Štajerskem poteka odprava posledic ujme, ponekod še vedno drsijo tla. Več družin se zaradi nevarnosti plazov še vedno ne sme vrniti v hiše. Na območju Šentilja so gasilci, civilna zaščita in Slovenska vojska namestili pet bivalnih kontejnerjev za začasne namestitve ogroženih občanov, plazišča pa ogrožajo še šest družin.

Prednosti in slabosti drsne zasteklitve v primerjavi s klasično zasteklitvijo
25. 04. 2023 08.38Nepremičninski trg že najmanj desetletje beleži porast dveh povsem nasprotujočih si povpraševanj. Gre za nadstandardna stanovanja s prostornim balkonom in/ali teraso na eni ter studie z le nekaj kvadratnih metrov velikim balkonom na drugi strani, ki pa ju druži vse bolj priljubljena drsna zasteklitev balkona.

Vbod, ki ne boli, a lahko pusti trajne posledice na zdravju
19. 03. 2023 15.51Ob toplejšem vremenu ljudje več časa preživljajo na prostem, ob spomladanskem prebujanju narave pa se povečuje tudi možnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo klopi. Možnost za to je v Sloveniji precejšnja, zato se pred odhodom v naravo velja ustrezno zaščititi. Letos so na NIJZ že prejeli prve primere prijav okužb s klopnimi boleznimi.

'Kras rabi čas in mir, da se pozdravi sam'
15. 08. 2022 15.34Mesec dni je, odkar je na Krasu zagorelo prvič. Mesec dni od prvega plamena, vendar le slaba dva tedna od pogasitve najhujšega požara v zgodovini Slovenije. Ognjeni val, ki se je neustavljivo kotalil po hribu, tresenje tal, kot bi bili sredi potresa, prestrašeni pogledi okoliških prebivalcev. Spomin na besnenje ognjenih zubljev je še kako živ. A kot žarek upanja se medtem narava počasi znova odeva v zelene barve, vrača se tudi divjad. Z umiritvijo razmer pa prihajajo tudi nezaželeni t. i. požarni turisti. "Kras rabi zdaj čas in mir, da se pozdravi," so jasni sogovorniki, člani ekip, ki so se več kot dva tedna spopadale z divjanjem ognja.

Izdatna pomoč iz zraka na Krasu: 11 helikopterjev, Pilatus in kanader
22. 07. 2022 12.30Boj z ognjenimi zublji na Krasu je še vedno v teku. Gasilcem so v veliko pomoč zračne sile, ki so ponovno v akciji, saj je gašenje s tal nevarno zaradi velike količine neeksplodiranih granat iz 1. svetovne vojne. V zraku so že več dni slovenski policijski in vojaški helikopterji ter pilatus, prihitela pa je tudi pomoč iz tujine. Italijani so pomagali že prej, prišel je slovaški vojaški helikopter, avstrijski policijski, pa še dva srbska in madžarska. Štab civilne zaščite je popoldne sporočil, da izdatno pomoč nudi 11 helikopterjev in pilatus. Vrnil se je tudi hrvaški kanader.

Za odstranjevanje klopov ni dobro uporabljati olja, krem, petroleja ali drugih mazil
26. 03. 2022 11.13S prihodom pomladi se začenjajo odvijati številne aktivnosti na prostem, med drugim ljudje pogosto zaidejo v gozdove in druge predele, kjer pa na njih lahko prežijo klopi. Ker Slovenija sodi med države, kjer obstaja velika možnost okužbe z boleznimi, ki jih prinašajo klopi, za Nacionalnem inštitutu za javno zdravje ljudi vabijo k cepljenju.