zaščita pred komarji

NIJZ: Posamezni primeri okužb še ne opravičujejo rabe biocidov v okolju

04. 09. 2024 13.06

Kljub pojavu treh primerov okužb z virusom Zahodnega Nila ter povečanemu številu komarjev na NIJZ pojasnjujejo, da to še ne opravičuje rabe biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom zmanjšanja števila komarjev. To bi bilo smiselno le ob pojavu izbruha nalezljive bolezni, do česar pa zdaj še ni prišlo, navajajo na spletni strani.

Je komarjev res več kot prejšnja leta?

23. 08. 2023 17.16

V letošnjem precej namočenem poletju mnogi tožijo o veliki populaciji komarjev. Trditev, da je letos komarjev več kot prejšnja leta, pa Nataša Knap Gašper z Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ni mogla potrditi, saj monitoringa po celotni Sloveniji letos ne bodo izvajali, analiza posameznih vzorčenj pa še ni zaključena.

Komarji, najbolj smrtonosna žival na svetu

23. 07. 2023 12.30

Grenijo nam življenje, povzročajo nevšečnosti. Komarji nas zavohajo že na 30 metrov. Najbolj jih privabljamo z izdihanim zrakom. Zadnje raziskave pa kažejo, da ima veliko vlogo pri tem, ali vas bo komar pičil, tudi kožna flora. Sestava bakterij na naši koži komarjem različno diši. Prav tako so dovzetni na premikanje, kontraste z okolico, temnejše in žive barve, znoj na koži in toploto telesa.

Na Ibizi pred turistično sezono izdali opozorilo zaradi mrzlice denga

08. 03. 2023 12.31

Zdravstveni uradniki na Ibizi pred prihajajočo turistično sezono obiskovalce svarijo pred novo nevarnostjo: virusom denga. Med lanskim majem in novembrom so namreč na Balearskih otokih zabeležili več primerov bolezni, ki jo prenašajo z virusom okuženi komarji. Nevarnost za turiste je trenutno nizka, poleti pa bo zmerna, so sporočili.

Brezskrbno spite z najučinkovitejšo zaščito pred komarji

26. 07. 2022 06.00

Poletje je naš najljubši letni čas, ki pa nam poleg sončnega vremena, kratkih rokavov in uživanja na plaži prinaša tudi nadležne komarje, zaradi katerih se ne moremo pošteno naspati.

Na Goriškem zadnji dve leti vse več korejskih komarjev

12. 11. 2021 17.53

Slovencem pijejo kri tudi korejski komarji. Najpogosteje na Goriškem, kjer se je ta vrsta komarja, ki je odporna na mraz, povsem udomačila. Še posebej nadležni so od začetka marca do pozne jeseni. Kje se najraje zadržujejo in kako se pred njimi zaščititi?

Kako pred komarji zaščitimo najmlajše: reakcija pri 18-mesečni deklici iz ure v uro hujša

19. 06. 2021 19.15

Verjetno ste že opazili ali celo občutili, da imamo letos zaradi nadpovprečno mokrega maja spet bistveno več komarjev. Kot pravijo strokovnjaki, njihovi piki pri nas načeloma niso nevarni. Leta 2018 smo imeli nazadnje nekaj primerov virusa Zahodnega Nila, drugih bolezni pa ne prenašajo. So pa zaradi pikov bolj prizadeti otroci, ki imajo lahko tudi več alergijskih reakcij.

Proti komarjem z repelenti in komarniki, učinkovitost naravnih pripravkov pa nižja

25. 07. 2020 15.48

Poletni čas poleg dopustovanja označuje tudi višek sezone komarjev. Njihovi piki so neprijetni, na mestu vboda nastane srbeča oteklina. Hkrati so lahko komarji prenašalci nekaterih virusov, zato je pomembno, da se pred piki primerno zaščitimo.

Repelenti na testu: večina nudi slabšo zaščito od obljubljene

17. 07. 2019 11.46

Komarji, nadležne majhne žuželke, nam v poletnem času lahko precej zagrenijo življenje. Njihovi piki so namreč lahko zelo neprijetni, včasih tudi nevarni, sploh če potujemo po območjih, kjer razsajajo bolezni, ki jih ti prenašajo. V upanju, da bomo nadležne insekte odgnali, uporabljamo različne izdelke oziroma sredstva za zaščito pred piki komarjev. Kako učinkoviti pa so v resnici repelenti?

Kako se znebimo nadležnih komarjev?

14. 09. 2018 06.00

V Evropi je potrjenih že več kot 1.100 primerov okužb z virusom Zahodnega Nila, ki se na človeka prenaša večinoma s pikom komarja. V Sloveniji smo do zdaj zabeležili tri bolnike, okužene s tem virusom. Najbolj učinkovit ukrep za zmanjšanje tveganja okužbe je preprečevanje pikov komarjev. Z nekaj preprostimi triki se jih lahko znebimo.

Kako nevaren je virus Zahodnega Nila?

04. 09. 2018 12.14

Virus Zahodnega Nila se na človeka prenaša večinoma s pikom okuženega komarja, ki pa se okuži ob sesanju krvi okuženih ptic. Bolezen največje tveganje predstavlja za osebe nad 50. letom starosti in tiste z okrnjeno imunostjo, cepiva, ki bi preprečilo okužbo, pa ni.

Po piku komarja mesto vboda hladimo

30. 07. 2016 15.00

Najprej navadni, nato so nam začeli poletne dni greniti še tigrasti komarji, zdaj številni trepetajo, da bodo pot v naše kraje našli tudi nadležni gostje, ki prenašajo virus Zika. Kako naj se ubranimo?

Komarji – nadležni in nevarni

15. 06. 2015 07.47

Poleg tega, da so izjemno nadležni, so komarji tudi nevarni, saj lahko prenašajo nalezljive bolezni. Za zaščito pred njihovimi piki se danes vse bolj uveljavljajo zaščitna sredstva z učinkovinami rastlinskega izvora. Zelo učinkoviti so repelenti iz evkaliptusovega olja.

Širjenje virusa Zahodnega Nila: če bi prišel v Slovenijo, je edina preventiva zaščita pred piki

07. 09. 2012 10.25

V Sloveniji še niso zaznali virusa Zahodnega Nila, posebnih ukrepov, ki bi preprečili vstop virusa v državo, pa ne izvajajo. Na IVZ pravijo, da okužbo lahko preprečimo le tako, da se zavarujemo pred komarji. So pa preventivne ukrepe sprejeli na zavodu za transfuzijo.

Bzzzz, nadležni komarji. Zakaj nas pikajo in kako se jih znebimo?

13. 07. 2011 12.49

Ali ste vedeli, da jih odženemo že, če si na okensko polico postavimo lonček z rožmarinom, meto ali ognjičem? Predstavljamo še nekaj naravnih načinov in metod zaščite pred malimi krvosesi.

Zaščitite se pred insekti!

20. 06. 2007 15.43

Najhitrejša in najbolj učinkovita zaščita pred letečimi insekti - Raid Night&Day.