zaščita novinarstva

Znana dobitnika Nobelove nagrade za mir

08. 10. 2021 11.03

Nobelova nagrada za mir gre letos v roke novinarjema Marii Ressa s Filipinov in Dmitriju Muratovu iz Rusije "za branjenje svobode izražanja, kar je predpogoj demokracije in trajnega miru". "Svobodno, neodvisno in na dejstvih temelječe novinarstvo je zaščita pred zlorabo oblasti, lažmi in propagando," je objavil Nobelov odbor.

Poročilo platforme za zaščito novinarjev kritično tudi o stanju v Sloveniji

28. 04. 2021 11.22

Platforma Sveta Evrope za zaščito novinarstva in varnost novinarjev je objavila letno poročilo o stanju na področju svobode medijev v Evropi za leto 2020. V njem izpostavlja, da je bila svobodnemu in neodvisnemu novinarstvu lani storjena izredna škoda. Slovenija pri tem ni bila izjema, saj ji poročilo namenja več kritik. Skrb vzbujajoč je tudi porast fizičnega nasilja, nadlegovanja in ustrahovanja novinarjev, v nekaterih državah pa so se okrepili verbalni napadi od predstavnikov oblasti, opozarjajo v poročilu.

'Francija je napadena zaradi svojih vrednot'. Verske objekte bo varovala vojska

29. 10. 2020 09.59

Francija je znova tarča terorističnega napada. Moški, šlo naj bi za 21-letnega Tunizijca, je v Nici ubil tri ljudi, vsaj ena žrtev je bila obglavljena. Francija je napadena zaradi svojih vrednot, vrednot svobode in zato, ker se ne želi vdati terorju, je po "islamističnem terorističnem napadu" dejal Macron. Napovedal je povečanje varnosti v okolici šol in verskih objektov – te bo varovala tudi vojska. O napadih oziroma poskusih napadov poročajo tudi iz Lyona in Avignona.

'Dejstva morajo ljudi voditi pri izbiri svojih predstavnikov, ne laži'

03. 05. 2019 06.26

Novinarski poklic je ključen za nadzor in delovanje vsake uspešne demokracije, a sooča se z vse večjimi pritiski, se glasi glavno sporočilo ob mednarodnem dnevu svobode medijev. V Združenju novinarjev in publicistov pa opozarjajo, da imamo v Sloveniji pluralizem medijev, nimamo pa uravnoteženosti, zato "bralci večinoma prejemajo enostranske informacije".

Zaščita samo za Assangea? Resnica o državi, ki mu ponuja azil

19. 08. 2012 16.23

Medtem ko se Julian Assange, kontroverzni ustanovitelj Wikileaksa, glasno zahvaljuje Ekvadorju za ponujen azil, se celo tamkajšnji analitiki sprašujejo, kaj bi Assange v tej državi kot raziskovalni novinar sploh lahko počel. Predsednik Rafael Correa je namreč močno omejil medije, ki si upajo izreči kakšno kritiko na njegov račun.

'Razmere v medijih so katastrofalne'

14. 07. 2010 12.04

Novinarji opozarjajo, da so razmere v medijih skrajno neurejene. Problematična je slaba zakonska zaščita novinarjev in lastniška struktura medijev.