začetek proizvodnje

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam, ministrica presenečena

26. 03. 2025 14.20

Kmetijske organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne odgovore na svoje zahteve, kar pa je presenetilo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. V odzivu je poudarila, da osnutkov zakonov niso pripravljali v tajnosti ter da namere organizacij po izstopu ne more razumeti drugače kot izsiljevanje.

Kanadska pivovarna ponuja 'preživetveni' zaboj: 'Da pridemo skozi naslednja štiri leta'

09. 03. 2025 11.29

Kanadčani bodo naslednja štiri leta potrebovali mirne živce. Južni sosedi jim namreč grozijo z visokimi carinami in celo priključitvijo. Lokalna pivovarna se je zato odločila, da izkoristi trenutek in Kanadčanom ponudi "preživetveni zaboj", ki vsebuje po eno pločevinko piva za vsak dan Trumpovega štiriletnega mandata. "Ravno dovolj, da pridemo skozi," pravijo. Celotno zalogo 'predsedniških paketov' so že takoj razprodali.

Bi ZDA res tvegale 'nuklearni armagedon' zaradi ene od baltskih držav?

09. 03. 2025 08.49

Združene države Amerike so so iz regionalne sile v 19. stoletju povzpele do statusa svetovne supersile, in to po zaslugi vključitve v dva velika konflikta na evropskem kontinentu. Po drugi svetovni vojni so oblikovale splet formalnih in neformalnih zavezništev z državami na različnih celinah, najpomembnejša pa je zveza Nato, ustanovljena 4. aprila 1949, zaradi nevarnosti velike vojne s takratno ideološko nasprotnico Sovjetsko zvezo. Toda zavezništvo se je pogosto znašlo v vlogi orodja za udejanjanje interesov najmočnejše članice. Famozni 5. člen pa je bil aktiviran zgolj enkrat – ob terorističnem napadu 11. septembra 2001. Bi ZDA torej res priskočile na pomoč napadeni članici, denimo Litvi ali Estoniji?

Zelenski: Dogovor z ZDA le začetni okvir

26. 02. 2025 06.35

Ameriški predsednik Donald Trump je med pogovorom z novinarji v Beli hiši dejal, da predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski še ta teden, predvidoma v petek, prihaja v Washington, kjer naj bi podpisal dogovor o uporabi ukrajinskih naravnih virov v zameno za pomoč ZDA. Zelenski je uvodni dogovor z ZDA označil za "neke vrste začetni okvir", ki bi lahko vodil v nadaljnje dogovore.

Evropski politični vrh v Kijevu: komisarje poslali v protiletalsko zaklonišče

24. 02. 2025 06.32

Minevajo tri leta od ruske invazije na Ukrajino in vojna se preveša v četrto leto. V znak podpore je v Kijev zjutraj z vlakom prispel tudi evropski politični vrh. Po prihodu predstavnikov Bruslja so se v ukrajinski prestolnici oglasile sirene za zračni napad. Predsednica Evropske komisije je sicer že zjutraj napovedala novo pomoč Ukrajini v višini več kot treh milijard evrov in pospešeno dostavo orožja in streliva.

V avstrijskem KTM odpoved prejelo že preko 500 zaposlenih

23. 01. 2025 12.44

Največji proizvajalec motociklov v Evropi, avstrijski KTM, s katerim že vrsto let sodeluje tudi slovenski proizvajalec izpušnih sistemov Akrapovič, vnovič odpušča. Potem ko je konec lanskega leta delo tam izgubilo 250 ljudi, zdaj enaka usoda čaka še 288 zaposlenih. Težave KTM se odražajo tudi v z njim povezanih podjetjih v Avstriji.

Matevž Fazarinc ni več direktor Steklarne Hrastnik, vrača se Peter Čas

06. 01. 2025 12.28

Skupščina Steklarne Hrastnik je potrdila sporazumno prekinitev pogodbe z Matevžem Fazarincem, dosedanjim generalnim direktorjem družbe. Začasno vodenje prevzema Peter Čas, ki ga je, spomnimo, prav Fazarinc poleti nasledil na tem položaju.

Konec ene dobe, začetek nove: rojeva se nova mestna pivovarna Union

06. 12. 2024 16.29

V četrtek zvečer je Celovška cesta za trenutek postala prizorišče zgodovinskega premika – dobesedno. Policija je zaustavila promet, mimo presenečenih mimoidočih pa sta zapeljala tovornjaka z ogromnima fermentacijskima posodama, ki sta simbolično zaznamovali konec ene dobe in začetek nove. Pivovarna Union, ki že 160 let piše svojo zgodbo skozi zgodovinske prelomnice in spreminjajoče se pivske navade, s tem odpira novo poglavje. Po selitvi proizvodnje v Laško se mnogi sprašujejo, kaj bo nastalo na znamenitem zemljišču v središču Ljubljane. Odgovor bo razveselil vse ljubitelje tekočega zlata. To namreč ni konec zgodbe, temveč njen preobrat - in mi smo bili priča trenutku, ko se je začela pisati prihodnost!

Če bi streslo ljudi v tleh

28. 10. 2024 05.58

Scenariji ukrepanja, če bi se v Sloveniji silovito zatresla tla, so bili že neštetokrat preigrani. Poškodbe pa ne bi nastale samo na površju, ampak tudi pod njim, kjer si številni služijo kruh. Reševalne ekipe so zdaj vadile, kako bi se odzvale, če bi posledice potresa po osmi stopnji po evropski potresni lestvici ukleščile rudarje, zasule vhod v rov in povzročile požar.

Finančni komentar: Dežela z najnižjo inflacijo v Evropi

08. 10. 2024 07.00

Inflacija v Sloveniji je bila septembra 0,6-odstotna, kar je najmanj v zadnjih treh letih. Tudi evropsko povprečje je padlo pod dva odstotka, kar je glavni cilj Evropske centralne banke, zato lahko čez dober teden pričakujemo že tretje nižanje obrestne mere, ki bo tokrat potekalo v Sloveniji.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'

06. 10. 2024 08.00

"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

Magna napoveduje zaprtje 200 delovnih mest v obratu na Štajerskem

25. 09. 2024 11.16

Avstrijski dobavitelj avtomobilski industriji Magna Steyr je zaradi težav v panogi napovedal, da bo odpustil 200 zaposlenih v svojem obratu na avstrijskem Štajerskem, kjer izdelujejo pogone za električna vozila. Če se položaj ne bo izboljšal, utegne biti ogroženih do 2500 delovnih mest.

Volkswagen iskreno: 'S Kitajske čeki ne prihajajo več'

07. 09. 2024 13.32

V ponedeljek je odjeknila novica, da nemški avtomobilski velikan Volkswagen razmišlja o zaprtju tovarn v Nemčiji zaradi hude konkurence s Kitajske, kjer so bili pionirji avtomobilske industrije prav Nemci, ki se jim očitno vrača bumerang. Novica je v poslovnem svetu povzročila pravi šok, sploh zato, ker bi to pomenilo prvo zaprtje na nemških tleh v 87-letni zgodovini podjetja. Za nemški Volkswagen se končuje peklenski teden, a zdi se, da se boj s sindikati šele začenja.

Ni zanimanja za električna vozila, Trinity namesto 2026 šele 2032

17. 08. 2024 08.08

Nemški avtomobilski velikan Volkswagen je preložil začetek proizvodnje novega električnega avtomobila Trinity. Prvotno bi ta moral zapeljati na trg leta 2026, po poročanju časnika Handelsblatt pa naj bi Volkswagen ta datum zdaj prestavil na 2032. Razlog naj bi bil padec zanimanja za električna vozila.

Proizvodnja električnega twinga bo stekla leta 2026

24. 07. 2024 07.44

V Novem mestu so začeli pisati novo poglavje avtomobilske tovarne Revoz, ki je del skupine francoskega velikana Renault. Predstavniki Revoza, vlade in Renaulta so namreč podpisali memorandum o soglasju, ki bo podlaga za izdelavo prenovljene različice Renaultovega električnega twinga. Proizvodnja bo po napovedih stekla leta 2026, sprva bodo izdelali po 150.000 vozil letno. Višine investicije niso razkrili. Cena novega električnega twinga naj bi bila pod 20 tisoč evri, poraba pa 10 kilovatov na 100 kilometrov.

Putin s krepitvijo BRICS odločno nad svetovni red Zahoda

16. 07. 2024 19.27

Ruski predsednik Vladimir Putin želi izdatno okrepiti svojo vlogo v družini držav v vzponu, saj si prizadeva zrušiti svetovni red, ki ga vodi Zahod.

Sij Acroni z naložbo v izdelavo elektropločevine za e-mobilnost

06. 06. 2024 15.38

V jeseniškem podjetju Sij Acroni so namenu simbolično predali prenovljeno linijo za toplotno obdelavo neorientiranih elektropločevin. Z 18 milijonov evrov vredno investicijo so v podjetju vzpostavili pogoje za izdelavo najzahtevnejših elektropločevin za izdelavo pogonskih motorjev električnih vozil.

Pri DEM v Mariboru bo zgrajen podatkovni center z novim superračunalnikom

04. 06. 2024 17.53

Dravske elektrarne Maribor (DEM) so prodale del zemljišč na svojem sedežu v Mariboru državi za postavitev sodobnega podatkovnega centra s superračunalnikom. Po besedah premiera Roberta Goloba gre za odlično lokacijo, ki omogoča številne sinergije in s tem dobre možnosti za nadaljnji razvoj računalniških in podatkovnih zmogljivosti v državi.

Iran: Če Izrael sproži povračilni napad, bomo odgovorili v nekaj sekundah

16. 04. 2024 08.10

Izraelski vojni kabinet je sprejel odločitev glede odgovora na iranski napad. "Sprejeli smo jasne in odločne ukrepe," so sporočili po večurnem zasedanju, na katerem so poleg članov vlade sodelovali tudi opozicijski predstavniki. Izraelski mediji poročajo, da bo obseg izraelskega odgovora odvisen od volje ZDA. Iran medtem Izraelu sporoča, da bo njihov odziv tokrat mogočnejši in bo sledil v nekaj sekundah po izraelskem povračilnem napadu. Slovensko zunanje ministrstvo odsvetuje vsa potovanja v Izrael.

Leta 2026 v Novem mestu začetek proizvodnje novega električnega twinga

03. 04. 2024 11.56

Francoski avtomobilski proizvajalec Renault bo v okviru svoje enote električnih vozil Ampere ta mesec zagnal inženirska dela na cenovno bolj dostopnem modelu novega električnega twinga. Množična proizvodnja bo stekla leta 2026 v Renaultovi tovarni Revoz v Novem mestu, informacije neimenovanih virov povzema tiskovna agencija Reuters.

Golob na sedežu Nata: Slovenija bo do leta 2030 zvišala izdatke za obrambo

21. 03. 2024 09.12

Premier Golob se mudi na prvem dvostranskem obisku na sedežu zveze Nato v Bruslju, kjer se je srečal z generalnim sekretarjem zavezništva Stoltenbergom. Slednji je povedal, da je Slovenija v svojih 20 letih članstva v Natu pomembno vlogo odigrala predvsem pri stabilizaciji Zahodnega Balkana. Pozdravil pa je tudi Golobovo napoved, da je Slovenija pripravljena okrepiti prisotnost na Kosovu, in povečevanje slovenskih izdatkov za obrambo. Predstavniki več kot 30 držav pa so na prvem vrhu o jedrski energiji sprejeli deklaracijo, v kateri so poudarili zavezo jedrski energiji kot ključnemu sestavnemu delu globalne strategije za reševanje podnebne krize.

Nova evropska realnost: mučilnice in otroci z AK-47 v rokah

08. 03. 2024 17.35

V Evropi je stopnja nasilja, povezanega z drogami, postala podobna tisti v Srednji Ameriki, opozarjajo strokovnjaki. Otroci, ki na svoje vrstnike streljajo s kalašnikovimi. Najstniki, ki v pristaniščih raztovarjajo kokain iz kontejnerjev in s tem preživljajo cele družine. In mučilne sobe, skrite med ladijskimi zabojniki. Takšna je nova realnost v evropskih državah, ki se soočajo s perečim problemom proizvodnje in preprodaje prepovedanih drog. Zaslužki na trgu, ki dosegajo več 10 milijard evrov, kriminalne združbe spodbujajo k vse bolj brutalnemu nasilju.

Znamenita 'stoenka' svoj zadnji dom našla v Tehniškem muzeju

02. 03. 2024 20.07

Gotovo se vsi spomnimo znamenitega avtomobila "stoenka"? V Tehniškem muzeju Slovenije, ki obeležuje sedemdesetletnico odprtja prve muzejske zbirke za javnost, je bilo moč videti Zastavo 101 GTL 55 iz leta 1986. Ta je trenutno registrirana kot starodobnik in je občasno še v uporabi, a je zdaj svoj zadnji dom našla prav v muzeju.

Estonska premierka o ruski tiralici: 'Dodaten dokaz, da je prav to, kar počnem'

13. 02. 2024 10.01

Estonska premierka Kaja Kallas je v Rusiji pristala na seznamu iskanih oseb. Rusija premierko in še dva druga baltska politika obtožuje sovražnih dejanj, domnevno zaradi uničenja spomenikov, posvečenih sovjetskim vojakom. Kallasova pravi, da ruska poteza ni nič presenetljivega, da gre za poskus ustrahovanja in ga dojema kot dodaten dokaz, da dela prav.

Baterije s trdnim elektrolitom: energetska revolucija, ki se vztrajno izmika

04. 02. 2024 14.39

Tekma za naslednjo generacijo baterijske tehnologije je močnejša kot kadar koli doslej. Baterije s trdnim elektrolitom obljubljajo revolucijo na področju električnih vozil. Daljši doseg, hitrejše polnjenje, večja gostota in večja varnost so le nekatere izmed tistih lastnosti, ki govorijo v prid zamenjave litij-ionskih baterij. A doslej še nobenemu podjetju ni uspelo postaviti učinkovite proizvodnje. Tistemu, ki bo, bo zagospodaril na polju elektromobilnosti kljub temu, da so cene litij-ionskih baterij v zadnjih 20 letih padle za 90 odstotkov.

'Narejeno bo vse, kar je možno, za podporo slovenskim kmetom'

24. 11. 2023 06.16

Evropski komisar za kmetijstvo Janusz Wojciechowski je obiskal Slovenijo in si ogledal škodo, ki je v avgustovski ujmi nastala na področju kmetijstva. Ob tem je zagotovil, da bo storjeno vse, kar je mogoče, za podporo slovenskim kmetom. Izpostavil je možnosti evropske pomoči in ocenil, da bo v prihodnje treba okrepiti sredstva za krize. Kot je poudaril, je bil zanj današnji obisk tudi navdihujoč, saj je sam zelo naklonjen malim družinskim kmetijam.

56.267 podpisov za vpis gotovine v ustavo

23. 11. 2023 11.36

Pobudniki predloga za vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo so v državni zbor oddali 56.267 overjenih podpisov.

Delavcem na čakanju 80 odstotkov plače, večino bo krila država

07. 08. 2023 06.16

Država bo s subvencijami pomagala delavcem na čakanju, ki ne morejo na delo zaradi poplav, in podjetjem, ki ne morejo obratovati. Delavcem pripada 80 odstotkov plače, država pa bo krila 80 odstotkov tega zneska, je sporočil minister za delo Luka Mesec. Do njega bodo upravičeni že od 4. avgusta.

Sodišče glede HE Mokrice: korist ohranjanja narave nad proizvodnjo elektrike

11. 05. 2023 12.46

Upravno sodišče je v tožbi Društva za preučevanje rib Slovenije zaradi vladne odločbe o prevladi javne koristi proizvodnje elektrike nad javno koristjo ohranjanja narave pri izdaji gradbenega dovoljenja za HE Mokrice odločilo v prid pritožnikom, je razkril pristojni minister Uroš Brežan. Na potezi bo tako spet vlada, je dodal.

'To je bil zame resnični odvzem svobode. Nisem bil več človek'

07. 05. 2023 07.28

V nekdanjem koncentracijskem taborišču Mauthausen se spominjajo osvoboditve. "Ta dan je prinesel neskončno olajšanje vsem, ki so to svobodo čakali," pravi Dušan Stefančič, ki je preživel šest nacističnih taborišč, svobodo pa dočakal v taborišču Gusen II., ki je od Mauthausna oddaljeno le nekaj kilometrov. Ob obletnici sicer letos razmišljajo tudi o državljanskem pogumu. Pogumu tistih, ki so se uprli v brezupnem položaju, ko se je večina raje "prilagodila".