za matematiko

Satelit za vedno ugasnil: 'Mejnik za galaksijo, a žalosten dan za mnoge astronome'
27. 03. 2025 12.51Po več kot desetletju opazovanja vesolja je satelit Gaia, ena najuspešnejših misij Evropske vesoljske agencije (Esa), za vedno ugasnil. Skupno je zbral podatke za več kot dve milijardi zvezd in drugih nebesnih teles ter omogočil nov vpogled v preteklost vesolja. Po mnenju slovenskih astrofizikov pa najpomembnejša odkritja šele prihajajo.

Več tisoč intelektualcev, tudi Nobelova nagrajenka, podprlo srbske študente
21. 03. 2025 16.26Skoraj 3000 intelektualcev je podpisalo mednarodno peticijo v podporo srbskim študentom, ki protestirajo že štiri mesece. Proteste je sprožilo zrušenje nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu novembra lani, ki so prerasli v obsodbo sistemske korupcije.

Študentska blokada: Beograd brez tramvajev in 16 avtobusnih linij
21. 03. 2025 08.41Beograjski študentje so do nadaljnjega blokirali parkirišče Mestnega prometnega podjetja (GSP) v Novem Beogradu. Zaradi blokade v mestu ne vozijo tramvaji, zaustavljenih je 16 avtobusnih linij, skupno miruje 280 vozil javnega prevoza.

Pia pred sodniki: Kot da greš na koncert svojega najljubšega pevca
18. 03. 2025 17.44Pia Pajnič je verjetno največja oboževalka MasteChefa Slovenija. Ko je uresničila svoje dolgoletne sanje in prvič stala pred sodniki, je bila vsa iz sebe. Sedaj se želi izkazati pred svojimi idoli, v primeru zmage pa iti po stopinjah Karima Merdjadija in Bruna Šulmana.

Magično število, ki zapira oči
17. 03. 2025 06.30Sprva smo se bali, da jih bomo s preglasnim šepetanjem ali odpiranjem vrat zmotili. Zaman nas je skrbelo, saj so bili v svojem svetu. Tekmovalci, stari med osem in osemdeset let, so zbrano recitirali neskončne decimalke števila pi. Običajno z zaprtimi očmi, večina sede, nekateri stoje, ob ritmu rok ali nog. Vsak je imel svojo tehniko pomnjenja, lastno palačo spomina. Nazadnje je zmagal 17-letni Velenjčan, ki je pravilno nanizal kar 5111 decimalk. Pri zbranosti si je pomagal z ritmom rok.

Kako si tekmovalcem uspe zapomniti več tisoč številk?
14. 03. 2025 19.113,14. In potem se najbrž konča, kajne? Redko kdo pozna več decimalk števila pi. Na dan števila pi so se na Fakulteti za matematiko in fiziko v Ljubljani pomerili sami ljubitelji te matematične konstante z neskončnim številom decimalk. Nekateri imajo glede števil in matematike negativne občutke, namen takih dogodkov pa je med drugim prav pokazati, kako lep je lahko svet števil in kako neverjetni so človeški možgani. Kako si tekmovalcem uspe zapomniti več tisoč številk?

Asteroid na poti k nam: kaj, če nas zadane?
13. 03. 2025 18.43Znanstveniki po svetu se ukvarjajo s spremljanjem in obrambo pred asteroidi. Proti Zemlji leti večji asteroid. Kaj bi se zgodilo, če bi nas zadel? Leta 1908 je na ozemlje Slovenije padel prvi znan meteorit. Zadel je vas Avče v dolini Soče.

Astra AI – aplikacija za matematiko, ki je pomagala že več kot 70.000 učencem v Sloveniji
13. 03. 2025 00.15Astra AI z uporabo umetne inteligence učencem nudi prilagojeno in interaktivno podporo pri učenju matematike ter jih usmerja k samostojnemu reševanju nalog.

Nataša Sukič ostaja podpredsednica državnega zbora
04. 03. 2025 15.30Za razrešitev podpredsednice državnega zbora Nataše Sukič bi predlagatelji, poslanci SDS, potrebovali 46 glasov, ki pa jih na glasovanju niso uspeli zbrati. Sukičeva tako ostaja na mestu. Podporo so ji sicer še pred glasovanjem izrazili poslanci koalicijskih strank, medtem ko je poslanska skupina NSi napovedala, da bo razrešitev podprla. Sukičeva je razpravo o predlogu za njeno razrešitev ocenila kot veliki šov, "spektakel v maniri SDS". Meni, da gre za žalostno podobo največje opozicijske stranke, ki se vedno znova vrača k istim preigranim manevrom in trikom.

Vanja: Ljubezen zame ni le občutek, ampak izkušnja, ki me spreminja
23. 01. 2025 08.3724-letna Vanja iz Ljubljane je dekle z jasno začrtanimi cilji, vendar pod površjem skriva pravi vrtinec strasti in čustev. Njena ljubezen do številk in logike se popolnoma prepleta z njenimi drugimi talenti. Vanja namreč piše pesmi, rap besedila in čustvene balade.

Vizije o scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040
21. 01. 2025 17.05Predstavniki energetskih družb, fakultet ter raziskovalnih in drugih organizacij so na posvetu pri premierju Robertu Golobu predstavili vizije o možnih scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040. Stališča so bila različna, so se pa vsi strinjali, da moramo na tem področju doseči širši družbeni konsenz.

Za srce novega Sanjskega moškega Hrvaške se bodo borile tudi tri Slovenke
20. 01. 2025 08.03Romance, peščene plaže, nepozabni zmenki in boj za naklonjenost sanjskega moškega. Vse to bomo lahko spremljali že v januarju. Takrat se namreč začne nova sezona resničnostnega šova Sanjski moški Hrvaške, ki so ga snemali na rajskem Rodosu. Med dekleti, ki se bodo borile za naklonjenost sanjskega Šimeta, so tudi tri Slovenke in dve sta slovenskim gledalcem že dobro znani.

Prelomno odkritje slovenskih fizikov: vpogled v skrivnostni vesoljski prah
06. 01. 2025 13.59Raziskovalci ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko so skupaj z mednarodnimi strokovnjaki na podlagi podatkov vesoljskega teleskopa James Webb prišli do prelomnega odkritja o razvoju lastnosti vesoljskega prahu v galaksijah zgodnjega vesolja. Študija med drugim razkriva ključno vlogo zgodnjih supernov pri njegovem nastanku.

Umrla jugoslovanska virologinja, ki je izolirala virus črnih koz
05. 01. 2025 16.49V 91. letu starosti je umrla Ana Gligić, znana virologinja, ki je s svojim delom veliko prispevala v boju proti nalezljivim boleznim, vključno z epidemijo črnih koz leta 1972 v Jugoslaviji, ko ji je uspelo izolirati virus.

Slovenski znanstveniki sodelovali pri raziskovanju ene prvih galaksij v zgodnjem vesolju
11. 12. 2024 17.12Slovenski raziskovalci so znova dokazali, da spadajo med najboljše na svetu. Profesorica dr. Maruša Bradač, raziskovalec dr. Nicholas Martis in doktorski študent Gregor Rihtaršič s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani so namreč sodelovali pri raziskavi, v kateri so z uporabo vesoljskega teleskopa James Webb zaznali in analizirali eno prvih galaksij v zgodnjem vesolju, imenovano Firefly Sparkle (Roj kresničk), ki jo opazujemo približno 600 milijonov let po Velikem poku. Odkritje predstavlja prelomnico v razumevanju zgodnjih faz nastanka vesolja, njihove ugotovitve pa bodo objavljene tudi v znanstveni reviji Nature.

70. obletnica Cerna: 'To bo kmalu tudi slovenski laboratorij'
26. 11. 2024 13.04Ob 70. obletnici Cerna je minister Papič izrazil veselje, da bo prihodnje leto pred organizacijo zaplapolala tudi slovenska zastava. Polnopravno članstvo Slovenije v Cernu bo okrepilo njen prispevek k mednarodnim raziskavam in odprlo nove priložnosti za znanost in gospodarstvo, so izpostavili na GZS. Slovenija bo s tem imela dostop do vrhunske infrastrukture, Cern pa bo pridobil močnega partnerja z bogatimi raziskovalnimi zmogljivostmi, so poudarili.

Edvard in Frida
25. 11. 2024 05.55Edvard in Frida sta izjemno talentirana in energična brat in sestra, ki s svojo vedoželjnostjo in vztrajnostjo navdušujeta vse okoli sebe. Frida, stara 7 let, je državna prvakinja v šahu in že pri šestih letih je pretekla polmaraton v manj kot dveh urah, medtem ko njen 9-letni brat Edvard izstopa kot matematični genij, tekač in programerski talent. Oba sta že zmagala na mednarodnem tekmovanju v hitrostnem računanju in se posvečata doseganju vedno novih ciljev. S svojo družino, ki ju pri tem močno podpira, in ljubeznijo do športa, učenja ter igre dokazujeta, da je prav vsak dan priložnost za rast in veselje.

V finale gredo Duo Zemljotres in Manuel Perhavec
17. 11. 2024 22.30Spremljali smo fantastičnih pet polfinalnih nastopov: harmonikarja, dve pevski točki, plesno skupino in še eskapista. Tako gledalci kot žiranti so imeli pred seboj vse prej kot preprosto nalogo, a naposled so le odločili: v finale desete sezone šova Slovenija ima talent gredo Duo Zemljotres in Manuel Prehavec.

'Nikoli mi niso rekli: Pusti, to je za fante'
17. 11. 2024 07.00V Sloveniji je v inženirstvu po podatkih državnih statistikov le dobrih 13 odstotkov žensk, tudi v drugih poklicih s področja naravoslovja, tehnologije in matematike so v manjšini. A zgledov, ki dokazujejo, da tehnični poklici še zdaleč niso rezervirani le za moške, je ogromno. V rubriki 24UR Fokus nocoj predstavljamo zgodbe štirih uspešnih inženirk, s štirimi različnimi karierami. Kaj je pretehtalo, da so se odločile za tehnične poklice? S kakšnimi ovirami so se soočale?

To so finalisti razpisa Mladi upi 2024
06. 11. 2024 16.30Letošnjo jesen lahko na malih zaslonih spremljate jubilejno 10. sezono šova Slovenija ima talent, ki že navdušuje z zabavnimi in dih jemajočimi talenti. Sočasno s talenti pa že dvanajsto leto zapored poteka razpis Mladi upi, ki je pobuda zavoda Vse bo v redu za družbeno odgovorne aktivnosti Zavarovalnice Triglav. Letošnje prijave so se zaključile 15. oktobra, strokovna žirija pa je izmed vseh prijavljenih izbrala 20 talentiranih posameznikov s področja športa, parašporta, umetnosti in znanosti, ki so se uvrstili v ožji krog. V nadaljevanju vam razkrivamo imena 20 srečnih finalistov, ki se potegujejo za finančna sredstva iz sklada Mladi upi 2024!

Ko se kriza v šolah tako zaostri, da odpade pouk matematike
25. 10. 2024 06.00Dijaki 3. letnika ljubljanske gimnazije matematike niso imeli mesec in pol. Učitelja matematike do novembra nimajo tudi na jeseniški gimnaziji, nekaj ur zato dijakom odpade. Rakek – septembra nenapovedana bolniška odsotnost učiteljice matematike. Vavta vas in Otočec – matematiko poučuje učiteljica razrednega pouka. In drugod? Na celjski osnovni šoli so po štirih neuspelih razpisih zaposlili učiteljico iz Bosne, a nima diplome iz matematike. Najbolj pereče vprašanje ta hip – kdo bo sploh še poučeval matematiko?

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče
24. 10. 2024 06.00Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?

Jedrski pogovor s strokovnjakoma: varnost, trajnost, razvoj in alternative
10. 10. 2024 09.0024. novembra bomo na referendumu odločali o novem bloku jedrske elektrarne oziroma o energetski prihodnosti Slovenije. Razprava je vroča, čustvena, začinjena s politiko, spomini na pretekle nepravilnosti, ko gre za velike infrastrukturne projekte ... A gre za izjemno pomembno vprašanje, h kateremu bo nujno pristopiti s trezno glavo, saj je na kocki res veliko. Zato – kaj pravijo številke, stroka? V poglobljenem pogovoru smo gostili jedrska strokovnjaka, dr. Iztoka Tislja in dr. Tomaža Žagarja, ki sta odgovorila na nekaj najbolj perečih vprašanj glede jedrske energije in alternativ, ki jih imamo na voljo.

Z mikrofonom 24UR po odgovore na fakultete: pozor, gre za lažno predstavljanje
09. 10. 2024 16.03Na fakultetah, akademijah in nekaterih višješolskih zavodih v Ljubljani potekajo volitve v študentski zbor ŠOU v Ljubljani in upravne odbore študentskih organizacij visokošolskih zavodov. Volilna kampanja se počasi izteka, o kršitvah in spornih praksah smo v preteklosti že poročali. Tokrat pa so v eno od njih vpletli tudi našo medijsko hišo.

Monika Avsenik: Včasih se raje predstavim brez priimka
01. 08. 2024 06.00Monika Avsenik je članica najbolj znane glasbene družine v Sloveniji, a kljub temu ni tisto dekle, ki poje v Ansamblu Saša Avsenika. Dekleti sta si vizualno izjemno podobni, zato številni Moniko zamenjujejo z Lucijo Selak, ki poje v skupini njenega brata. Z glasbo je povezana od malega, vmes se je od nje celo odmaknila. Kako je biti del družine Avsenik, ji je bil priimek v karieri kdaj v breme in koliko jo spremljajo njeni učenci?

Sončna očala – so draga tudi najbolj kakovostna?
29. 06. 2024 10.07Odgovor je: ne nujno! Nudijo nam zaščito pred soncem, hkrati pa so tudi modni dodatek. Cene znanih, prestižnih znamk sončnih očal segajo do nekaj sto, celo tisoč evrov. Spet, v trgovinah z oblačili in drugimi pripomočki, pa jih lahko kupimo za nekaj centov – v eni od trgovin, ki smo jih obiskali, so otroška sončna očala stala 55 centov. Kakšne so razlike med njimi, nas vse ščitijo pred škodljivim UV-sevanjem? Plačamo pri dragih očalih zgolj znamko ali tudi kakovost?

'Jutrišnja tekma je največji izziv za to generacijo'
24. 06. 2024 18.44Jutri je dan D, danes pa sončen in dolg dan pred največjim izzivom te generacije, kot je na novinarski konferenci pred obračunom z Anglijo dejal selektor Slovenije Matjaž Kek. Ni se prvič znašel v položaju, kjer o napredovanju iz skupinskega dela velikega tekmovanja odloča prav obračun z Otočani, kljub velikem spoštovanju do nasprotnikov pa je prepričan, da priprave na to tekmo ne bi mogle biti boljše, njegovi varovanci pa bolj motivirani.

Nekdanja žena Dannyja Mastersona potrdila, da je leto po ločitvi v novi zvezi
14. 06. 2024 13.57Igralka Bijou Phillips, sicer nekdanja žena Dannyja Mastersona, je po devetih mesecih od ločitve v novi zvezi. 44-letnico so nedavno opazili med sprehodom po New Yorku, kjer jo je spremljal Jamie Mazur, sodeč po fotografijah, ki so pozneje zaokrožile po ameriških tabloidih, pa sta se držala za roke.

Digitalne spretnosti slovenskih mladostnikov pod evropskih povprečjem
18. 05. 2024 16.46Svetovni dan telekomunikacij in informacijske družbe je letos potekal v znamenju inovacij za trajnostni razvoj, kamor spada tudi digitalna pismenost in potreba po po pravočasni uvedbi obveznega predmeta digitalni jezik v šolski sistem. Raziskave kažejo, da mladi iz Slovenije po razvitosti digitalnih kompetenc zaostajajo za vrstniki iz drugih držav EU, ki so že uvedle tak obvezen predmet v osnovne in srednje šole.

Finančni komentar: Matematični genij, ki je premagal Wall Street
14. 05. 2024 07.00Matematik Jim Simons je leta 1982 ustanovil finančno družbo Renaissance Technologies in leta 1988 kvantitativni sklad Medallion, ki je v zgodovini delniških trgov dosegal najvišje donose. Kmalu so v medijih pisali, da je človek, ki je premagal Wall Street.