za ceste. ocena

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Iz Ljubljane v Kranj z vlakom v 22 minutah, v Kopru v eni uri?

20. 11. 2024 13.55

Ministrstvo na področju železniške infrastrukture načrtuje številne nadgradnje in gradnje novih prog, da bi bil železniški promet v prihodnje bolj konkurenčen. Večji izziv kot zagotavljanje finančnih sredstev je po besedah ministrice Alenke Bratušek umeščanje v prostor. Najbližje realizaciji je po njenih besedah dvotirnost proge do Kranja.

Oskrba z vodo še vedno 'le pogojna', kar so sanirali, je odnesla nova ujma

29. 07. 2024 11.10

Kaj se 10 dni po prvotnem neurju dogaja na območju Kokre v občini Preddvor, kjer je plaz zasul več hiš, uničil ceste ter prekinil oskrbo z vodo? Župan Preddvora Rok Roblek nam je povedal, da je nedeljska ujma na območju Suhadolnika znova uničila vse, kar so do nedelje uspeli sanirati. "Cesta je bila tam za vikend že solidno urejena, a je neurje znova odneslo vse," je povedal. Medtem so na območju uspeli vsaj delno urediti oskrbo z vodo, ki pa je še vedno le "pogojna". "Treba jo je prekuhavati," pove župan, ki dodaja, da so uspeli najti tudi alternativni vir vode. Dela je še veliko: "Čaka nas torej pester teden, tudi pri iskanju odgovorov na še nerešena vprašanja."

V Gazi okoli 40 milijonov ton ruševin, obnova bi trajala do leta 2040

15. 07. 2024 10.02

Vojna v Gazi je terjala veliko človeških življenj, uničene infrastrukture, posledično pa tudi povečala razseljenost. Ocena ZN je pokazala, da bi več kot sto tovornjakov dnevno potrebovalo kar 15 let, da bi Gazo očistilo skoraj 40 milijonov ton ruševin, ta operacija bi pa tudi drago stala. Od 450 do 550 milijonov evrov.

Kdo je kriv, da stojimo v kolonah?

28. 06. 2024 06.07

Če bi slišali v vsak avto, ki vsak dan stoji v zastojih na avtocestah in obvoznicah, bi se težko pomirili. Toliko jeze, kletvic in toliko razočaranja. Zastoji so stalnica, letni čas ni pomemben. Če smo 10 let nazaj še opozarjali na to, kaj nas čaka, smo danes priča scenariju, ko se ljudje na avtocestah vozijo po polžje, vinjeta je pregovorno poimenovana "parkirnina na avtocesti", pristojni krivdo prelagajo drug na drugega, ukrepov pa ni. Še več, dve koalicijski stranki nista naklonjeni širitvi cestne infrastrukture na območju zastojev.

Proračun: v letu 2024 14 milijard prihodkov in 16 odhodkov

21. 11. 2023 10.06

Potem ko se je DZ seznanil s predlogom državnih proračunov za naslednje dveletno obdobje, se je podrobneje lotil predlaganih sprememb proračuna za leto 2024. V opoziciji s predstavljenim niso zadovoljni in predlagajo več prerazporeditev, prav tako je Miha Kordiš (Levica) pozval k ponovnemu premisleku glede uskladitve socialnih transferjev.

Islandija se pripravlja na izbruh vulkana, razpoke prerešetale mesta in ceste

13. 11. 2023 20.42

Seizmični roj še naprej pesti otoško državo na severu Evrope. Potresna aktivnost se sicer na jugozahodu Islandije nekoliko umirja, a znanstveniki ob tem opozarjajo, da je izbruh vulkana še vedno precej verjeten. Mesta so medtem v nedavnih potresih prepredle globoke razpoke, iz nekaterih se še vedno vije dim.

Najbolj ogroženi prebivalci Koritnice preventivno že zapuščajo svoje domove

30. 10. 2023 13.23

Najbolj ogroženi prebivalci Koritnice so zaradi napovedi, da bi utegnili vodotoki v prihodnjih dneh znova narasti, sledili pozivu občine Tolmin in preventivno že začeli zapuščati domove, so potrdili na občini. Za danes napovedane padavine se v Baški grapi namreč že krepijo. Teren je izredno namočen, pričakujejo tudi možnost proženja plazov.

V Železnikih otroke zadržali v šoli, zaposlene iz podjetja evakuirali

27. 10. 2023 12.56

Na Gorenjskem je močno deževje največ težav povzročilo na območju Bohinja in Železnikov. V Železnikih je bregove prestopila Selška Sora, v Bohinjski Bistrici pa več potokov. Zaradi poplav je bilo zaprtih več cest, zalilo je tudi nekatere objekte. Voda sicer upada, razmere pa se umirjajo. Evakuirani prebivalci vasi Klemenčevo in Bistričica so se lahko vrnili na svoje domove.

Komisija DZ računskemu sodišču predlaga revizijo ocene škode poplav

20. 10. 2023 15.36

Komisija DZ za javne finance je na predlog NSi razpravljala o oceni stroškov odprave posledic poplav. Vlado je pozvala, naj ji v sedmih dneh posreduje gradivo ocene škode poplav 4. avgusta, računskemu sodišču pa predlagala, naj opravi revizijo te ocene. Seja je minila v znamenju pojasnjevanj, da ne gre za oceno dejanske škode.

Golob: Družine z največjo škodo bomo klicali na individualne pogovore

27. 09. 2023 07.27

Premier Robert Golob je ob obisku vlade na Koroškem po uvodnih pogovorih na Prevaljah napovedal, da bodo tehnično pisarno za koroške občine po ujmi odprli v Črni na Koroškem. Kot je dodal, bodo poskušali zagotoviti še več mehanizacije za sanacijo in 30 novih ekip, za nevaren poplavni mulj pa iščejo trajno odlagališče. Obeta se tudi prednostni postopek za tiste, ki potrebujejo nov dom.

Povečane aktivnosti na treh poligonih za preizkušanje jedrskega orožja

24. 09. 2023 07.38

Rusija, ZDA in Kitajska so v zadnjih letih na območjih, kjer se nahajajo poligoni za preizkušanje jedrskega orožja, zgradile nove objekte, kar bi lahko pomenilo, da se pripravljajo na razširitev obsega preizkušanja jedrskega orožja. To naj bi razkrivale satelitske fotografije, ki jih je ekskluzivno pridobil CNN.

Popoplavne škode na občinski infrastrukturi za več kot milijardo evrov

13. 09. 2023 21.02

Vlada se je na seji seznanila z informacijo o izhodiščih za predhodni program odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi ujme 4. avgusta. Pripravljen je na predhodni oceni škode, ki po prijavi 123 občin znaša dobro milijardo evrov.

Črta pod poplavami 2023: zakaj in kako so nastale?

31. 08. 2023 18.12

Vremenska situacija je bila na začetku letošnjega avgusta nenavadna, opisuje Agencija RS za okolje, ki je izdala poročilo o izjemnih poplavah med 4. in 8. avgustom v Sloveniji. Šlo je za daljše deževje jesensko-zimskega značaja, močno podkrepljeno z visoko temperaturo Sredozemskega morja, ki je bilo takrat toplejše od dolgoletnega povprečja. Poplavni dogodek je po samem nastanku močno spominjal na uničujoče poplave v delih Nemčije, Belgije in Nizozemske julija 2021, ko je umrlo več kot 220 ljudi. V Sloveniji je ob izjemnem hidrometeorološkem dogodku, kot ga imenuje Arso, in ob odpravljanju njegovih posledic umrlo sedem ljudi.

Deževje in vetrolom poškodovala za več kot 1500 kilometrov gozdnih cest

23. 08. 2023 16.14

Avgustovsko deževje in julijski vetrolom sta po prvih ocenah Zavoda za gozdove Slovenije poškodovala več kot 1500 kilometrov gozdnih cest v 67 občinah. Večina jih ostaja neprevoznih, kar onemogoča gospodarjenje na približno 15 odstotkih površine gozdov, so sporočili iz zavoda. Po prvi oceni bo za sanacijo potrebnih okoli 50 milijonov evrov.

Ukrep evakuacije prebivalcev Koroške Bele je odpravljen

08. 08. 2023 10.52

Na Gorenjskem se po katastrofalni ujmi še vedno prožijo plazovi. Po trenutnih informacijah, ki še niso dokončne, so zabeležili že več kot 200 plazov, je povedal regijski poveljnik Civilne zaščite za Gorenjsko Klemen Šmid. Nekatere intervencije po Gorenjski še potekajo, se je pa 177 gorenjskih gasilcev odpravilo na pomoč v Mozirje. Pristojni so na sestanku štaba Civilne zaščite Jesenice sklenili, da je ukrep evakuacije prebivalcev Koroške Bele odpravljen.

V Savinjski dolini nadaljujejo sanacijo, na pomoč priskočilo veliko prostovoljcev

08. 08. 2023 11.34

V Savinjski dolini nadaljujejo sanacijo škode po petkovih obsežnih poplavah. Na pomoč je priskočilo veliko prostovoljcev, kot poudarjajo savinjski župani, pa jim še zmeraj manjka težje mehanizacije, čeprav jim pomagajo tudi številna savinjska podjetja. Številni so ostali brez domov, poleg tega je veliko cest še vedno neprevoznih.

Prve grobe ocene po neurjih: prizadetih okoli 10.000 hektarjev kmetijskih površin

26. 07. 2023 13.35

Neurja z vetrom in točo, ki so po državi divjala v zadnjih dveh tednih, so po prvih grobih ocenah Kmetijsko gozdarske zbornice (KGZS) povzročila škodo na okoli 10.000 hektarjih kultur, poljščin, sadovnjakov in vinogradov. Velika škoda je po ponedeljkovem neurju tudi na Severnoprimorskem. V zbornici državo pozivajo k hitri pomoči kmetom in sprejemu interventnega zakona za odpravo posledic škode. Premier Robert Golob in kmetijska ministrica Irena Šinko sta se sešla s predstavniki osrednjih kmetijskih organizacij.

Čez ocean v 32 dneh

16. 07. 2023 12.19

Osem let življenja na jadrnici v različnih morjih sveta. Daleč od vrveža in hitenja. Jasna Tuta – jadralka, popotnica, pisateljica. Jadrnica je njen prvi dom. Preplula je avstralsko vzhodno obalo, zahodno obalo Mehike, nato je v 32 dneh s takratnim partnerjem prečkala Tihi ocean in prišla do francoske Polinezije.

Na položnicah Mariborčanov spet višji zneski: kaj in za koliko se draži?

23. 06. 2023 15.00

Še ena maratonska, skoraj osemurna seja mariborskega mestnega sveta je prinesla nov sveženj podražitev. Mariborčane bodo po novem pričakali višji zneski na položnicah za vodarino in odvoz odpadkov, draži se vožnja z mestnim avtobusom, več bodo odšteli tudi za pogrebne storitve. Še vedno pa občina ni našla denarja za šport, socialo in kulturne dejavnosti. Svetniki so mestno upravo zato pozvali k izdaji končnih odločb za sofinanciranje teh programov – tako kot so potrjeni v proračunu za letošnje leto. Je pa županstvo medtem vendarle 'našlo' dodaten denar za gradnjo atletske ogrevalne dvorane.

Dokument je v predalu ležal več kot pol leta – 'ta uradnik najbrž ni s Koroške'

13. 04. 2023 06.01

Drugi najpomembnejši infrastrukturni projekt v državi. Tako je zapisano na papirju, v praksi pa – gradi se (pre)malo in zelo počasi. Projekt hromijo birokratski zapleti, najbolj kritičen del je pridobivanje dokumentacije za gradbena dovoljenja. Še preden je država zares začela graditi, je v zgolj dveh letih – toliko je namreč minilo od potrjene časovnice v državnem zboru – že pridelala najmanj eno leto zamude. Kako je mogoče, da imamo na projektu, ki je ocenjen na 2,3 milijarde evrov, po 19 letih odprto zgolj eno gradbišče in zgrajenih le nekaj začetnih metrov nove hitre ceste med Avstrijo in Hrvaško?

Varnost traktoristov: Slovenija po številu traktorjev prava velesila

31. 03. 2023 11.51

Ker ima kar polovica kmetij vsaj en traktor, njihovo število pa v Sloveniji še narašča, je v prostorih izpitnega centra v Mariboru potekal dogodek za večjo varnost voznikov traktorjev s predavanji in praktičnimi prikazi na vadbeni površini. V petih letih je bilo v Sloveniji zabeleženih 757 prometnih nesreč s traktorjem, v katerih je umrlo devet voznikov traktorjev.

Damski soul špalir sklenejo bežigrajske raperke

25. 02. 2023 11.00

Hit tedna je tisti Angolke iz Manchestra.

Nemški predlog: po avtocesti le še do 120 km/h, drugod pa največ 80 km/h

26. 01. 2023 12.38

Če bi omejili hitrosti v prometu, bi to imelo na okolje zelo pozitivne učinke, ugotavljajo v Nemčiji. Omejitev hitrosti na avtocesti na 120 km/h bi prihranila 6,7 milijona ton CO2. Z dodatno omejitvijo na 80 km/h na drugih cestah pa bi to znašalo osem milijonov ton.

Po očitkih, da je prometna varnost slabša, bo Dars znova osvetlil ceste

17. 01. 2023 19.16

Dars bo po skoraj treh mesecih v sredo znova osvetlil avtoceste in hitre ceste. Konec oktobra so namreč ugasnili dobrih 60 odstotkov svetilk ob teh cestah. S tem naj bi po nekaterih podatkih privarčevali 700 tisoč evrov. Na AMZS opozarjajo, da je tveganje zaradi takšnega varčevanja preveliko. Lani je bilo na avtocestah več smrti kot minula leta, zato se, kot pravijo, z ugasnjenimi lučmi ne sme eksperimentirati.

Bobnar: Pri projektu avtocestne policije gre za sume kaznivih dejanj

01. 08. 2022 10.24

Policija z današnjim dnem začasno ukinja tri enote avtocestne policije, celjsko, mariborsko in koprsko, medtem ko ljubljanska zaenkrat še ostaja. Razlog je pomanjkanje kadra na postajah prometne policije, ki se je še povečal z ustanovitvijo Uprave avtocestne policije, saj so policiste premeščali v to enoto. Pa tudi sicer se je projekt avtocestne policije znašel pod drobnogledom protikorupcijske komisije in Urada za nadzor proračuna.

Kdaj bomo končno dokončali avtocestni križ?

16. 07. 2022 10.39

53 let je od ideje Staneta Kavčiča, tedanjega predsednika izvršnega sveta, o tem, kakšen bi moral biti slovenski avtocestni križ, 50 let se že vozimo po prvem, 32 kilometrov dolgem odseku med Vrhniko in Postojno. Danes imamo v Sloveniji 625 kilometrov avtocest in hitrih cest. Toda, zakaj avtocestni križ – kot si ga je zamislil Kavčič – še vedno ni povsem končan? Si kdo upa napovedati, kdaj bo? Kako so gradnjo slovenskih avtocest zaznamovale milijarde motivov, številne afere, interesna umeščanja, dolgotrajne spremembe tras in protesti?

10 idej za skok na vršace po zahtevnih in zelo zahtevnih poteh

02. 07. 2022 07.00

V preteklih dveh tednih smo vam namignili, kam se lahko odpravite v hribe po lahkih in nato po srednje zahtevnih poteh. Kot zadnji so na vrsti zahtevni in zelo zahtevni vzponi, pri katerih je potrebna zelo dobra fizična pripravljenost, pri večini vzponov tudi tehnično znanje. Ture so primerne za izkušene posameznike, ki so vešči gibanja po zahtevnem in skalnatem terenu. Kaj morate imeti v mislih, česa ne smete pozabiti, ko se odpravite na proti ciljem te težavnosti, je svetoval strokovni sodelavec pri PZS Matjaž Šerkezi.

Od Karavank do Primorske: 10 idej za nepozabne izlete in vzpone

18. 06. 2022 07.37

Se tudi vam zgodi, da vam zmanjka idej ali pa preprosto nimate volje, da bi raziskali, kam se odpraviti v hribe glede na telesno pripravljenost in planinsko znanje, ki ga imate? Da bi olajšali miselno delo tistim, ki razmišljanje v poletnem času z veseljem odložijo, smo zbrali spisek planinskih izletov in vzponov ter jih razvrstili v tri težavnosti. Vsako soboto – torej tri zapored – bomo predstavili eno. Članki ne bodo zgolj ideje, ampak tudi napotki, kako se za določeno težavnost pripraviti, kaj vzeti s sabo, na kaj paziti. Ker v hribih velja načelo postopnosti – od manj k bolj težavnemu, tudi mi začenjamo z nezahtevnimi izleti in vzponi.

Nas čakajo strožje sankcioniranje alkohola, nadzor hitrosti in sanacija črnih odsekov?

01. 04. 2022 06.00

Kako varne so slovenske ceste? Najnovejša ocena varnosti cest v državah Evropske unije za zadnje triletno obdobje, ki jo je pravkar objavila Evropska komisija, je za Slovenijo porazna. Zakaj je bilo lani pri nas kar 114 mrtvih v prometu, 34 več kot leto pred tem, zakaj narašča tudi število huje poškodovanih (lani jih je bilo 765)? Kaj delamo narobe? In kaj bi morali narediti, da bi naše ceste postale varnejše?