vzorec tal

Meteorološka pomlad 2025 je tu, temperature za 10-15 stopinj višje
04. 03. 2025 15.22Pomlad 2025 prinaša temperaturne anomalije v srednji, vzhodni in severni Evropi, vključno z Balkanskim polotokom. Temperature bodo 10-15 stopinj Celzija nad običajnimi, vrhunec pa pričakujemo v petek.

V ZOO Ljubljana prispela sibirski tiger Ussuri in tigrica Arisa
26. 08. 2024 17.45V Živalski vrt Ljubljana sta prispela samica in samec sibirskega tigra, s čimer so zaokrožili letošnje pridobitve novih živali. Letos so tako pozdravili nov par sibirskih tigrov, azijsko levinjo, filipinske kljunorožce, svinjske jelene, indokitajske sika jelene, vzhodne kune vrečarice, ovratničarske čaje in jastrebje pegatke, so sporočili.

Triki za zdrave rastline
03. 06. 2024 00.15V vročih dneh naj bodo vse rastline deležne dovolj vode, da trata ostane zelena in cvetje ne usahne. Zlasti v daljših sušnih obdobjih se večina rastlin na pomanjkanje vode odzove z zmanjšano rastjo, listi pa ovenijo. Trata vas na pomanjkanje vode opozori takrat, ko so na vrtu dlje časa vidni odtisi stopal.

Hladna fronta prešla državo, v Zgornji Savinjski dolini veter podiral drevesa
01. 04. 2024 08.28Že popoldne so večji del Slovenije zajele padavine, do večera pa so dosegle tudi vzhod države. Po prehodu hladne fronte je bilo zaradi močnega vetra za severovzhod Slovenije izdano oranžno opozorilo. V občini Solčava je veter podrl več dreves, več ur je bila zaprta cesta med Ljubnim ob Savinji in Lučami.

Presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih z vodovarstvenih območij
01. 12. 2023 17.46Inšpekcija za kmetijstvo na Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo je izvedla vzorčenje tal na najožjih vodovarstvenih območjih glede prepovedane rabe fitofarmacevtskih sredstev, prisotnosti težkih kovin in nitratov ter uporabe digestata pri gnojenju kmetijskih zemljišč. In kakšni so rezultati? Vzorčenje tal je pokazalo presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih. Med slednjimi sta bila dva vzorca vzeta z lokacij, ki so jih avgusta prizadele poplave. V dveh vzorcih tal pa so odkrili prisotnost prepovedanih pesticidov.

Otroci iz vrtca Radovljica uživali korenje s presežno vrednostjo kadmija
02. 11. 2023 21.36Sporno korenje s preseženo vrednostjo težke kovine kadmij, pridelano v zelenjadarstvu v Voklem, ki ga je uprava za varno hrano odkrila med oktobrskim nadzorom, so otroci iz osmih enot vrtca Radovljica uživali več kot en mesec in zaužili okoli 40 kilogramov korenja.

Severozahod in jugovzhod obarvana oranžno, v Piranu so se oglasile sirene
30. 10. 2023 07.45Čez dan so ponekod na jugu in severozahodu države že nastajali krajevno močnejši nalivi. V Posočju je padlo blizu sto litrov dežja na kvadratni meter. Že ponoči pa sledi nova krepitev padavin. Koprski regijski center za obveščanje pa je zaradi visokega plimovanja morja v Piranu malo pred 21. uro sprožil sireno javnega alarmiranja z opozorilom na nevarnost, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje.

Koncept Škoda Afriq: dirkalni brat modela Škoda Kamiq
27. 03. 2023 00.15Učenci Akademije Škoda so predstavili svoj osmi študentski projekt – Škoda Afriq.

Čarobna črka E. Novi EQE.
19. 12. 2022 00.15Mercedes-Benz električno ofenzivo nadaljuje z modelom EQE, ki temelji na električni arhitekturi, razviti posebej za električna vozila. Športno-poslovna limuzina ponuja vse bistvene funkcije večjega EQS, le v nekoliko bolj kompaktni obliki.

Rezultati analize: vrednosti kroma pod mejno vrednostjo
25. 11. 2022 13.10Po izpustu kromovih spojin iz podjetja zreškega Uniorja v okoliški zrak je Arso v sodelovanju z Biotehniško fakulteto 18. novembra izvedel vzorčenje tal. Rezultati analiz kažejo, da so vse izmerjene vrednosti celokupnih spojin v odvzetih vzorcih tal pod predpisano mejno vrednostjo, vsebnost šestvalentnega kroma pa pod mejo kvantitativne določitve. Izmerjene vrednosti celokupnega kroma so v mejah naravnega ozadja. V Uniorju so medtem napovedali neodvisni revizijski pregled izrednega dogodka.

Snežinke bodo pobelile tudi nekatere nižine
19. 11. 2022 08.54Po neobičajno toplem vremenu, ki smo ga imeli v preteklih tednih, bo v prihajajoči noči nekatere dele Slovenije že obiskala zima. Meja sneženja se bo v krajih z intenzivnejšimi padavinami spustila vse do nižin. In če bo zaradi še vedno razmeroma toplih tal in pozitivnih temperatur snega povsem po nižinah le za vzorec, bo povsem drugače v krajih nad okoli 500 metrov nadmorske višine, kjer bodo morali ponekod že poprijeti za lopate.

Pred nami toplejši, a tudi soparni in nevihtno pestri dnevi
25. 08. 2022 07.48Kljub nekoliko nižjim temperaturam, ki jih beležimo v zadnjih dveh tednih, poletje še ni reklo zadnje besede. V prihodnjih dneh se bo namreč k nam širil toplejši zrak, ki nam bo spet prinesel temperature blizu 30 stopinj Celzija. Ker pa bo ozračje precej soparno, nas ne smejo presenetiti plohe in nevihte, ki se bodo lahko pojavljale tudi v nočnih urah. Nevihte bodo spremljali lokalno močnejši nalivi, predvsem v petek popoldne pa se bo lahko razvilo tudi kakšno krajevno neurje s točo.

Slovenijo dosegla hladna fronta: sneg tudi do nižin, sodra pobelila pokrajino
09. 04. 2022 09.12Slovenijo je dosegla izrazita hladna fronta. Tako kot je bilo pričakovano, se je meja sneženja ob močnejših padavinah marsikje v zahodni, južni in tudi v osrednji Sloveniji za krajši čas spustila do nižin. Nekaj snežink je burja prinesla celo v nižje dele Primorske, kjer je bilo še pred nekaj urami okoli 20 stopinj Celzija. Zaradi nevarnosti močnega vetra je ARSO za nekatere dele Slovenije izdal oranžno opozorilo.

Iskanje pogrešanih živali: 'Najpomembnejše je vedeti, zakaj je ušla'
03. 04. 2022 18.18"Če vam pes pobegne, ne tecite za njim. To je največja napaka, ki jo naredijo lastniki. Samo pregnali ga boste še dlje. Namesto tega se ustavite in pojdite v nasprotno smer, največkrat to deluje," svetuje Sabina Piber, vodja Združenja K9 za iskanje pogrešanih živali in ljudi. Vsak dan sprejemajo klice s prošnjami za pomoč in se udeležujejo iskalnih akcij. Zaupala nam je, koliko časa je trajala najdaljša, s kakšnimi primeri vse so se že srečali in kateri vremenski faktor je tisti, ki zabriše vse sledi. Če mislite, da jih spere dež, se motite.

ANIMACIJA: Konec tedna v znamenju neviht, za vzhod Slovenije oranžno opozorilo
16. 07. 2021 08.00V noči na soboto bodo predvsem vzhodno polovico Slovenije zajele obilne padavine, ki se bodo s krajšimi prekinitvami nadaljevale do ponedeljkovega jutra. Ob nevihtah z močnejšimi nalivi bo lahko lokalno v le 48 urah padlo tudi več kot 100 litrov dežja na kvadratni meter, kar je toliko, kot ga običajno pade v celem mesecu. Arso je za vzhodno in jugovzhodno Slovenijo razglasil oranžno opozorilo, opozarjajo tudi na morebitna razlivanja hudourniških vodotokov.

Rekordno sončnemu in suhemu juniju bo sledila osvežitev s plohami in nevihtami
30. 06. 2021 07.30Zadnji dan junija je hkrati tudi zadnji dan prvega letošnjega vročinskega vala, ki je v osrednji Sloveniji trajal rekordnih 14 dni. Najbolj vroč zrak se zdaj počasi umika iznad Slovenije, postopno ga bo nadomestil precej hladnejši zrak, ki se nad Evropo širi iznad severnega Atlantika. To pomeni, da bo zvečer, ponoči in tudi v prihodnjih dneh ozračje pri nas zelo nestabilno. Nastajale bodo krajevne plohe in nevihte, predvsem na severu in zahodu Slovenije se bo lahko razvilo tudi kakšno neurje.

Mura bo dobila 4,6-milijonski 'zdravilni tretma', a grožnje še vedno ostajajo
04. 10. 2020 07.00Evropska Amazonka bo končno dočakala težko pričakovano revitalizacijo, največjo na in ob reki Muri do sedaj. V zadnjih sto letih je namreč zaradi človeških posegov in vremenskih sprememb naš biser postal slabše domovanje za številne rastlinske in živalske vrste. Zavedanje, da se na reki dogajajo nekateri nezaželeni procesi ter da se posledično ekološko stanje reke slabša, ni novo: "Po eni strani že desetletja poteka diskusija, ali bi nemara reko zajezili in jo izkoriščali v energetske namene, po drugi pa, da bi reko renaturirali." V Zvezi društev Moja Mura pa opozarjajo, da ne bodo mirno spali, dokler obstaja možnost, da bi na tem dragocenem območju postavili verigo osmih hidroelektrarn.

Ribiči po dobrem mesecu izlovili 10.000 rib iz Dvojnega triglavskega jezera
01. 08. 2020 18.16Obiskali smo strokovnjake Zavoda za ribištvo Slovenije, ki so se od sredine junija pa vse do konca septembra preselili v Kočo pri Triglavskih jezerih. Država je namreč po skoraj 30 letih le pristopila k problemu reševanja Dvojnega triglavskega jezera, ki je začelo propadati zaradi posledic naselitve invazivnih rib. Ribiči jih zdaj z različnimi metodami izlavljajo in načrtujejo, da jih bodo iztrebili po treh letih. Kako uspešni so po dobrem mesecu in kaj vse so že dognali?

Znanstveniki odkrili najčistejši zrak na svetu
03. 06. 2020 09.36Znanstveniki verjamejo, da so na Južnem oceanu, ki obdaja Antarktiko, odkrili najčistejši zrak na svetu, brez delcev, ki jih povzroča človeška aktivnost. V prvi tovrstni študiji bioaerosolne sestave Južnega oceana so raziskovalci z univerze v Koloradu ugotovili atmosfersko območje, ki ga človeška aktivnost ni spremenila.

Dele Slovenije je zajelo močnejše sneženje, zaradi vetra nastajajo zameti
25. 03. 2020 07.07V večjem delu Slovenije smo se zbudili v belo jutro. Snega je sicer marsikje le za vzorec, precej bolj zimske pa so razmere v višje ležečih krajih Dolenjske, Kočevske, Bele krajine in Koroške, kjer tla že prekriva od 10- do 25-centimetrska snežna odeja. Zaradi nizkih temperatur je sneg suh, kar pomeni, da ga okrepljen severni veter zlahka prenaša v zamete. Vozne razmere so zato na teh območjih zelo otežene.

Pitna voda v Moravčah je neoporečna, župan napoveduje ovadbe
17. 07. 2019 16.52Analiza pitne vode, ki jo je po neodvisni kemijski analizi vode in sanacijskega materiala na območju nekdanjega odkopa Drtija v Moravčah odredil minister za okolje in prostor Simon Zajc, je pokazala, da je pitna voda v Moravčah neoporečna, so sporočili z okoljskega ministrstva. Medtem pa župan Milan Balažic napoveduje ovadbe.

Kako se bodo po Sloveniji širile snežne padavine?
18. 11. 2018 07.25Smo v pričakovanju prvega sneženja v letošnji jeseni, zaradi katerega bo večji del države dobil snežno odejo deset dni pred dolgoletnim povprečjem. Ponekod po državi že poplesavajo prve snežinke, najobilneje pa bo snežilo v torek dopoldne, ko bo tudi po nekaterih nižinah lahko padlo okoli deset centimetrov snega. Na Primorskem bo vse dni pihala zmerna do močna burja, v notranjosti države pa hladen vzhodni veter.

Kje v Sloveniji naj bi v nedeljo že poplesavale snežinke?
17. 11. 2018 09.50Za zdaj je najverjetnejši scenarij, da bodo prve snežinke predvsem na Kočevsko-Ribniškem in Dolenjskem poplesavale že v nedeljo. V ponedeljek kaže nekaj več rahlega sneženja tudi drugod v osrednji in vzhodni Sloveniji.

Letos nas čakajo lunin mrk, SpaceXov Falcon Heavy, pristanek na Marsu …
01. 01. 2018 06.30Leto, ki je za nami, je prineslo tudi nekatere navdihujoče zgodbe o raziskovanju vesolja, prebojih v medicini, za nekaj spektakularnih predstav je poskrbela tudi sama narava. Kaj pa s področja astronomskih dogodkov in tehnološkega napredka lahko pričakujemo letos?

Župan Vrhnike: Nismo proti Kemisu, smo pa proti trenutni lokaciji
10. 07. 2017 06.42Na Arsu so povedali, da majski požar v Kemisu ni imel dolgoročnega vpliva na kakovost vrhniškega zraka in tal, potok Tojnice pa je potreben sanacije. Direktor Kemisa pravi, da je sanacijski načrt za Tojnico pripravljen, vrhniški župan pa poudarja, da je potrebno Kemis prestaviti na drugo lokacijo.

Znani vzorci dodatnih raziskav ob Kemisu, ribiči bodo najverjetneje spisali odškodninske zahtevke
14. 06. 2017 06.50Znani so nekateri rezultati analiz vzorcev, ki so bili v zadnjih dneh vzeti na območju Vrhnike. Ribiči ob tem opozarjajo, da se pristojni premalo zavedajo dolgoročne škode, ki so jo kemikalije povzročile rečnemu življu, a bodo s končnimi zahtevki počakali, dokler ne bodo znani rezultati analiz rib.

Ukrep v okolici Kemisa še vedno velja: Ne dotikajte se predmetov, zemlje, peska ali trave
30. 05. 2017 06.39Prišle so nove analize travinja za krmo v okolici Kemisa. Izmerjene vsebnosti potencialno nevarnih snovi so bile tokrat skladne s predpisanimi vrednostmi, a opozorila prebivalcem ostajajo, saj je potrebnih več analiz. Pristojni so že vzeli nove vzorce. Nadzor je opravila tudi požarna inšpekcija.

Po požaru v Kemisu: Tla so primerna za pridelavo hrane, otroci pa naj ne rijejo po zemlji
24. 05. 2017 07.12Analiza zemlje po požaru v Kemisu je pokazala, da je onesnaženje tal, ki so ga zaznali, posledica pretekle dejavnosti in da ni opaznih vplivov požara. Tla so primerna za pridelavo hrane, pravijo na NIJZ, zagotovila, da je varno, da se otroci igrajo zunaj, pa ne morejo podati. "Lahko tekajo naokoli, naj pa ne rijejo po zemlji in teh prstov dajejo v usta," svetujejo.

Podnebne spremembe vidne tudi pri nas: več je vročinskih valov, več suš, poplav ...
16. 03. 2017 06.30Menite, da se v Sloveniji podnebne spremembe še ne kažejo? Pomislite še enkrat. V zadnjih letih se nakazuje trend, da poleti vsaj na določenem območju opažamo suše, pozimi poplave. Več je t. i. tropskih noči, podaljšala se je rastna doba, kar je sicer dobra novica, a hkrati tudi slaba.

Černobilska katastrofa še ni končana, a vlade in javnost že pozabljajo na prizadete
19. 04. 2016 14.20Mineva 30 let od jedrske katastrofe v Černobilu in pet let od Fukušime. Opozorili so, da sta les in hrana še po 30 letih v okolici Černobila močno kontaminirana. A pet milijonov ljudi živi na teh območjih. ''Predstavljajte si, da ste mama ali oče in vaš otrok zboli. Vprašate se, ali je to zaradi Černobila,'' je dejal Jan Haverkamp iz Greenpeacea.