vzorci tal

Čofotanja v Ljubljanici še nekaj časa ne bo

26. 07. 2024 09.27

Čeprav je kemijsko stanje Ljubljanice dobro, pa rezultati mikrobioloških parametrov, ki jih izvajajo na ljubljanski mestni občini, kažejo, da kakovost vode v reki še vedno ne zadostuje kriterijem za pridobitev statusa kopalne vode. Kljub temu na občini vztrajajo pri načrtih za kopališče na ljubljanski Špici, kjer so se prebivalci pred desetletji že lahko kopali. Ljubljanica je sicer tudi poleti precej sveža, najvišja izmerjena temperatura nikoli ni presegla 20 stopinj.

Presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih z vodovarstvenih območij

01. 12. 2023 17.46

Inšpekcija za kmetijstvo na Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo je izvedla vzorčenje tal na najožjih vodovarstvenih območjih glede prepovedane rabe fitofarmacevtskih sredstev, prisotnosti težkih kovin in nitratov ter uporabe digestata pri gnojenju kmetijskih zemljišč. In kakšni so rezultati? Vzorčenje tal je pokazalo presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih. Med slednjimi sta bila dva vzorca vzeta z lokacij, ki so jih avgusta prizadele poplave. V dveh vzorcih tal pa so odkrili prisotnost prepovedanih pesticidov.

Za onesnaženje na Ljubljanskem barju je kriva namočenost tal v povezavi z gnojenjem

31. 08. 2023 21.14

Vzorci vode iz onesnaženega Bevškega grabna, ki jih je analizirala Agencija RS za okolje (Arso), so pokazali, da je obremenitev nastala zaradi izredne namočenosti tal v povezavi z gnojenjem. S tem so zavrnili sume, da je za onesnaženje krivo morebitno nezakonito odloženo komunalno blato.

V mulju in naplavinah ugotovili visoke vrednosti svinca, kadmija, cinka

30. 08. 2023 12.19

Čeprav Agencija RS za okolje še ni prejela rezultatov analiz vzorcev, ki so jih vzeli na poplavljenih območjih po državi, pa so predstavili rezultate iz Mežiške doline, kjer so bile vrednosti nekaterih potencialno nevarnih elementov zaradi rudarske zgodovine območja že pred poplavami povišane. Rezultati analize so tako "pričakovano" pokazali, da so na območju presežene vse vrednosti najbolj kritičnih elementov: svinca, kadmija in cinka. Ugotavljajo pa, da je prišlo med poplavami do premeščanja teh nevarnih snovi tudi na drugih območjih. Predvidevajo sicer, da do večjih zdravstvenih težav ob upoštevanju ukrepov ne bo prišlo, opozarjajo pa sicer, da so otroci tu posebej ogrožena skupina.

Znanstveniki oživili virus, ki je 48.500 let preživel zamrznjen v permafrostu

09. 03. 2023 10.26

Višje temperature na Arktiki talijo trajno zamrznjena tla v regiji in potencialno spodbujajo viruse, ki bi po več deset tisoč letih mirovanja lahko ogrozili zdravje živali in ljudi. Čeprav se pandemija, ki jo sproži bolezen iz daljne preteklosti, sliši kot zaplet znanstvenofantastičnega filma, znanstveniki opozarjajo, da so tveganja, čeprav nizka, podcenjena.

Pestra izbira za čist in urejen dom

03. 02. 2023 00.15

Keramoteka nudi materiale za kopalnico, Hotenjka za vaša tla v domu PietraProject pa materiale za popestritev v domu.

Nesreča v Melaminu ni onesnažila tal v Kočevju

24. 06. 2022 14.17

Analiza vzorcev tal, vzetih v okolici Melamina, kjer je 12. maja prišlo do eksplozije in požara, je pokazala, da nesreča ni onesnažila tal. V nobenem od odvzetih vzorcev namreč ni bila zaznana prisotnost spojin, ki so povezane z delovanjem Melamina, so sporočili z Agencije RS za okolje.

Zakaj letos neurja nastajajo predvsem na severu in vzhodu Slovenije?

03. 06. 2022 09.14

Za nami je po obsegu in škodi najsilovitejše neurje v letošnjem letu. Neurja letos nastajajo predvsem na severu in vzhodu Slovenije. V zadnjih tednih je namreč k nam od juga pogosto dotekal zelo topel zrak, občasno pa se je čez nižje predele vzhodnih Alp spustil tudi nekoliko hladnejši zrak, ki je ob kombinaciji z močnim soncem povzročil nastanek nevihtnih oblakov.

Kitajska po vzorce kamnin na Luno uspešno izstrelila raketo

24. 11. 2020 07.03

Kitajska je v torek začela ambiciozno misijo, da bi prvič po več kot 40 letih z Lune prinesla kamnine in vzorce tal. Vesoljsko plovilo je brez človeške posadke, analize vzorcev pa bi lahko pripomogle k človekovemu razumevanju Lune in sončnega sistema. Če bo program uspešen, bi pot lahko utrl tudi misijam na Mars.

Kitajska pred novim podvigom: na Luno po kamnine in vzorce tal

23. 11. 2020 11.17

Kitajska se pripravlja na izstrelitev vesoljskega plovila brez človeške posadke, ki bo z Lune na Zemljo dostavilo kamnine in vzorce s tal z našega edinega naravnega satelita. Gre za prvi zemeljski poskus pridobivanja vzorcev z Luninega površja v zadnjih štirih desetletjih.

Preskočili živali, začenjajo s testi na ljudeh: v boju več kot 10 laboratorijev, do cepiva vsaj leto

16. 03. 2020 10.30

Medtem ko po svetu zaradi novega koronavirusa umira vse več ljudi, bolnišnice pa v državah, kjer je najhuje, pokajo po šivih, znanstveniki bijejo bitko s časom, ko gre za razvoj cepiva. In celo ta ne mineva brez političnega boja.

Ministrstvo potrdilo: Termit ne sme predelovati odpadkov

04. 10. 2019 16.14

Ministrstvo za okolje in prostor je zavrnilo pritožbo družbe Termit na odločitev okoljske inšpekcije, ki podjetju prepoveduje sprejem in predelavo odpadkov. V Termitu so presenečeni, da se ministrstvo ni opredelilo do poročila Agencije RS za okolje (Arso), ki je bilo podlaga za inšpekcijsko odločbo. O nadaljnjih korakih bodo še razmislili.

'Temu je treba reči stop. Ne gremo niti koraka nazaj'

03. 09. 2019 14.06

Mesec dni po objavi študije o sežiganju odpadkov v cementarnah, v kateri so izpostavili primer anhovskega Salonita, je zasavska nevladna organizacija Eko krog od pravnih zastopnikov anhovske cementarne prejela zahtevek po umiku študije. Da bi zaščitili gostitelja spletne strani, so študijo umaknili, zdaj pa jo bodo spet objavili, saj se s trditvami Salonita Anhovo ne strinjajo.

Termit: opravljena analiza Arsa je nestrokovna, Balažic: Ne verjamem jim niti besede

25. 07. 2019 14.35

Opravljena analiza tal in vode na območju Drtije, ki jo je opravil Arso, je po oceni Termita nestrokovna. Sicer se večinoma strinjajo z načinom vzročenja in kemičnimi analizami, a interpretacija Arsa po njihovem mnenju ne upošteva pravnih uredb. Na odziv Arsa še čakajo. Moravški župan pa medtem odgovarja, da njihovim navedbam ne verjame.

Obrambno ministrstvo in Postojna na različnih bregovih glede Počka

16. 05. 2019 19.27

Predstavniki obrambnega ministrstva in postojnske občine ter civilnih iniciativ na seji odbora za obrambo niso zbližali stališč glede delovanja in obsega osrednjega vadišča Slovenske vojske na Počku. Slišati je bilo pozive, da bi delovanje vadišča oziroma število vaj vsaj omejili, če že ne prekinili, pa tudi dvome o ustreznosti rezultatov monitoringa.

V Moravčah bodo do rezultatov analize tal ustavili protestne aktivnosti

15. 05. 2019 15.38

Okoljski minister Zajc je sprejel predstavnike občine Moravče, ki so mu predstavili problematiko spornega odlaganja odpadkov v občini. Dogovorili so se, da bodo počakali na rezultate analize tal, ki naj bi bili znani junija, do takrat pa bodo ustavili vse dejavnosti protestnega značaja.

Analiza v okolici Kemisa pokazala onesnaženost tal

14. 05. 2019 16.08

Po požaru v podjetju Kemis analize kažejo na onesnaženje tal na območju prelitja požarnih voda; med drugim so presežene mejne oz. opozorilne vrednosti kadmija, niklja, arzena, bakra in cinka. Kemijsko sanje potoka Tojnica je dobro, je pa problematično biološko stanje.

Župan Moravč: Obkoljeni smo z odpadki, vse analize kažejo, da je stanje porazno

13. 05. 2019 14.06

Tovornjaki smrti podjetja Termit skozi Moravško dolino še vedno nemoteno vozijo svoj tovor, je dejal župan Moravč Milan Balažic. V Moravčah je po njegovih besedah vse več obolelih za rakom, silikozo in astmo, z novo raziskavo pa so potrdili prisotnost kancerogenih snovi v vodi. V Termitu vse obtožbe zavračajo.

Bodo orientalsko vilo Rafut končno obnovili in čemu bo v prihodnje služila?

05. 05. 2019 07.00

S kakšnimi zgodbami bi zbudili spečo eksotično lepotico? To je vprašanje, ki so ga novogoriške mestne oblasti postavile krajanom glede vile Rafut. Potem ko je občina od države končno dobila stavbne pravice, se bo morda zdaj vendarle začela prepotrebna obnova te unikatne stavbe pri nas. Če se v naslednjih petih letih ne bo nič zgodilo, pa lahko ta arhitekturni avtoportret Antona Laščaka, ki je soustvaril podobo Kaira in Aleksandrije, za vedno izgine, opozarjajo na Goriškem.

'Naključno izbrani materiali so pokazali na celo vrsto nepravilnosti'

01. 02. 2019 16.05

Prebivalci Moravč vztrajajo, da v postopkih ravnanja z odpadki na deponiji podjetja Termit prihaja do kršitev. Potem ko so pred dnevi z okoljskega ministrstva sporočili, da izredni inšpekcijski nadzor ni pokazal nepravilnosti, je občina na ministrstvo naslovila pismo, v katerem ugotovitve inšpektorjev zavrača kot zavajajoče.

Inšpekcijski nadzor pri Termitu ni pokazal nepravilnosti

29. 01. 2019 15.33

Inšekcijski nadzor pri družbi Termit, ki jo je Občina Moravče obtožila odlaganja nevarnih odpadkov, ni pokazal nepravilnosti. Na ministrstvu za okolje medtem pripravljajo javno naročilo za odvzem in analizo vzorcev tal, s katerimi želijo neodvisno preveriti očitke moravškega župana, da so tam odlagali tudi material, ki ga ne bi smeli.

Moravški župan zanika obtožbe in Miloša Bavca poziva na soočenje

14. 01. 2019 08.26

Župan občine Moravče Milan Balažic in Ljudska iniciativa Moravče zanikata navedbe direktorja Geološkega zavoda Slovenije Miloša Bavca glede domnevno zavajajočih trditev glede mest vzorčenja. "Stroka ni nedotakljiva svetinja in je podvržena kritiki, še posebej, ko je njena kakovost vprašljiva," je zapisal Balažic in Bavca pozval na "soočenje argumentov". 

Onesnažena zemlja: se otroci na njej lahko varno igrajo?

30. 09. 2017 20.34

Ekipa 24UR Inšpektor je s pomočjo strokovnjakov analizirala zemljo, na kateri se igrajo otroci v Trbovljah, na Jesenicah, v ljubljanskem Tivoliju, Celju in Velenju. Torej v mestih, obremenjenih s prometom ali z industrijo. Večina odvzete zemlje je neonesnažene oz. je onesnažena pod mejnimi vrednostmi. Je pa analiza odkrila tudi štiri koncentracije, ki presegajo opozorilne vrednosti.

Znani vzorci dodatnih raziskav ob Kemisu, ribiči bodo najverjetneje spisali odškodninske zahtevke

14. 06. 2017 06.50

Znani so nekateri rezultati analiz vzorcev, ki so bili v zadnjih dneh vzeti na območju Vrhnike. Ribiči ob tem opozarjajo, da se pristojni premalo zavedajo dolgoročne škode, ki so jo kemikalije povzročile rečnemu življu, a bodo s končnimi zahtevki počakali, dokler ne bodo znani rezultati analiz rib.

Kakšna bo prihodnost? Potreba po mesu se bo do leta 2050 povečala za 70 odstotkov, potreba po vodi za 50 odstotkov

05. 06. 2017 14.49

Ob Evropskem tednu trajnostnega razvoja ter dnevu okolja so predstavili globalne megatrende. Ti nakazujejo tekmo za naravne vire, še več ljudi v mestih ter rast globalnega BDP za 300 odstotkov do leta 2050. Megatrendi, ki bodo močno vplivali na našo prihodnost, nakazujejo tudi velike spremembe v zdravstvu ter tehnologiji.

Ukrep v okolici Kemisa še vedno velja: Ne dotikajte se predmetov, zemlje, peska ali trave

30. 05. 2017 06.39

Prišle so nove analize travinja za krmo v okolici Kemisa. Izmerjene vsebnosti potencialno nevarnih snovi so bile tokrat skladne s predpisanimi vrednostmi, a opozorila prebivalcem ostajajo, saj je potrebnih več analiz. Pristojni so že vzeli nove vzorce. Nadzor je opravila tudi požarna inšpekcija.

Intervju z Lučko Kajfež Bogataj: Zelo kompleksen je zdravstveni vidik podnebnih sprememb. Če je bolj toplo, je več žuželk in več bolezni

06. 03. 2017 06.30

Podnebne spremembe s seboj nosijo veliko izzivov, a tudi priložnost, da spremenimo sebe in ekonomski model, meni klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Dodaja, da še nismo prepozni z ukrepi, a čas se nam izteka. Opozorila je na zdravstvene posledice podnebnih sprememb in na podnebne begunce.

Černobilska katastrofa še ni končana, a vlade in javnost že pozabljajo na prizadete

19. 04. 2016 14.20

Mineva 30 let od jedrske katastrofe v Černobilu in pet let od Fukušime. Opozorili so, da sta les in hrana še po 30 letih v okolici Černobila močno kontaminirana. A pet milijonov ljudi živi na teh območjih. ''Predstavljajte si, da ste mama ali oče in vaš otrok zboli. Vprašate se, ali je to zaradi Černobila,'' je dejal Jan Haverkamp iz Greenpeacea.

Iščemo krivce za poplave, v bistvu pa pozabljamo, da smo poselili tudi poplavna območja

11. 11. 2014 13.10

Bistveno bolj od nevarnosti poplav se je v Sloveniji povečala ogroženost od poplav, saj se ne znamo ali nočemo več prilagajati naravnim razmeram. Poselili smo območja ob rekah, ki so poplavne ravnice, ter gradili mostove in objekte, ki celo zadržujejo vodo poplavnega vala, opozarjajo geografi.

FOTO: Dobiček kujejo na račun zdravja krajanov?

07. 03. 2012 11.27

Cinkarna Celje je v lanskem letu čiste prihodke povečala za petino, kljub temu pa ji ekološka gibanja očitajo premalo skrbi in vlaganja v zdravje ljudi. V cinkarni zavračajo krivdo za slabo stanje v celjski kotlini, v civilni iniciativi pa svoje trditve podkrepljujejo z novimi dokazi.