vzorci

Voda v Maximarketu še vedno onesnažena, vzrok neznan

22. 04. 2025 17.05

Po dezinfekciji sistema interne vodovodne napeljave v objektu Maximarketa odvzeti vzorci še vedno kažejo na fekalno onesnaženje, a v bistveno manjših koncentracijah. Vzrok onesnaženja še ni znan. NIJZ je doslej zabeležil več kot 400 okuženih oseb, dve sta bili krajši čas hospitalizirani, sicer pa hujšega poteka bolezni ni zaznal.

Namini dnevi: Navdih modne strokovnjakinje Petre Windschnurer za pomladno in poletno eleganco

17. 04. 2025 00.15

Pomlad nas vedno znova razveseljuje tudi s povabili na posebne priložnosti, od porok in vrtnih zabav do večernih koktajlov in poslovnih dogodkov na prostem. Čeprav so to trenutki za druženje, veselje in ustvarjanje spominov, pogosto s seboj prinesejo tudi vprašanje: kaj obleči?

UKC Ljubljana vzorcev ne pošilja več v zunanje laboratorije

17. 04. 2025 17.34

V UKC Ljubljana, kjer se je v soboto zjutraj v centralnem laboratoriju povesila konstrukcija spuščenega stropa nad eno od laboratorijskih linij, so delo uspeli organizirati tako, da pri izvajanju laboratorijskih preiskav ne potrebujejo več pomoči zunanjih laboratorijev. Sanacijo poškodovanega stropa pa bodo predvidoma končali v začetku maja.

Kaj bo z vzorci Biobanke? Podjetje Celica zanje noče skrbeti

17. 04. 2025 11.58

Ministrstvo za zdravje vnovič odloča o vzorcih tkiv in celic propadle Biobanke. Podjetje Celica se je namreč spet pritožilo na odločitev Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP), da mora Celica poskrbeti za vzorce. Poleg Gaiacell, ki jih hrani trenutno, so jih pripravljeni prevzeti v podjetju FH-S in skupini Famicord.

Po udoru stropa zaposleni v skrbeh, nositi morajo čelade

15. 04. 2025 17.23

V UKC Ljubljana zatrjujejo, da v večjem delu centralnega laboratorija, kjer se je v soboto nad eno od laboratorijskih linij povesila konstrukcija spuščenega stropa, delo poteka nemoteno naprej. A po naših informacijah so zaposleni zaradi trenutnih razmer na delovnem mestu zaskrbljeni, nositi morajo čelade. Skrbi jih, da bi se med sanacijo porušil še drugi del stropa.

V UKC Ljubljana normalno izvajajo posege in ambulantne preglede

14. 04. 2025 11.07

V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, kjer se je v soboto zjutraj v centralnem laboratoriju povesila konstrukcija spuščenega stropa nad eno od laboratorijskih linij, normalno izvajajo načrtovane programe posegov in ambulantne preglede, so pojasnili. Potrebne laboratorijske preiskave izvajajo na štirih drugih lokacijah.

V le štiri leta starem laboratoriju UKC Ljubljana se je udrl strop

12. 04. 2025 11.19

V centralnem laboratoriju UKC Ljubljana se je v soboto zjutraj povesila konstrukcija spuščenega stropa nad eno od laboratorijskih linij. Na tla je padlo nekaj stropnih plošč, a linija ni bila poškodovana, prav tako ne vzorci in tudi noben od zaposlenih. Zaradi varnosti so laboratorij zaprli. Zagotovljene so nadomestne laboratorijske zmogljivosti.

Podjetje IKEA predstavlja novo izdajo ikonične STOCKHOLM kolekcije

08. 04. 2025 00.15

Ob praznovanju 40. obletnice svoje ikonične kolekcije podjetje IKEA predstavlja novo izdajo – STOCKHOLM 2025. Ta najnovejša in hkrati največja izdaja doslej prinaša 96 skrbno oblikovanih kosov, ki poudarjajo vrhunske materiale in izjemno skandinavsko obrtniško dovršenost. Med izstopajočimi kosi so prostorne zofe, elegantno leseno pohištvo, ročno tkane volnene preproge, čudoviti lestenci in ročno pihane steklene vaze – vse z jasno izraženo oblikovalsko filozofijo znamke.

Najobsežnejši požari v zgodovini države: najmanj 26 mrtvih

27. 03. 2025 09.35

Obseg požganih površin v Južni Koreji, kjer divjajo gozdni požari, je presegel rekordni požar iz leta 2000. Število smrtnih žrtev narašča, domove je moralo zapustiti okoli 27 tisoč ljudi. Ogrožena je tudi vas Hahoe, ki jo je agencija Združenih narodov Unesco leta 2010 uvrstila na sezam svetovne dediščine.

Uvedba jemanja brisov za 'odločno zaščito ženske kategorije'

25. 03. 2025 13.40

Krovna atletska zveza Svetovna atletika je potrdila vpeljavo jemanja vzorcev z brisom po notranji strani lica za določanje, ali je športnica biološko res ženskega spola.

Zavzetje Grenlandije: Predlog, ki bi lahko ustavil Trumpa

09. 03. 2025 15.39

Trump že lep čas razburja z odkritimi grožnjami po zasedanju ozemelj Grenlandije, Kanade in Paname. Član predstavniškega doma ZDA Seth Magaziner je zato zdaj predstavil zakon o prepovedi vdora k zaveznikom. Kot pravi, je to zakonodaja, ki bi predsedniku Trumpu prepovedala napad na Grenlandijo, Kanado ali Panamo brez glasovanja kongresa.

Sodeluj v natečaju Moja pr(a)va šolska torba

24. 02. 2025 00.15

Nakup prve šolske torbe je za starše in otroke poseben mejnik, a hitro se lahko zgodi, da zaradi napačne izbire trpi otrokova drža in celo motivacija za šolo. Napačna izbira torbe lahko povzroči bolečine v hrbtu, nepravilno držo in zmanjša udobje pri nošenju. Da ne bi padli v te pasti, preverite 4 najpogostejše napake, ki jih starši delajo pri nakupu šolske torbe – in kako jih preprečiti.

Mattarella rusko invazijo primerjal s tretjim rajhom, sledil hekerski napad

18. 02. 2025 16.25

Italijanski predsednik Sergio Mattarella je v začetku februarja dejal, da se vzorci, ki so pripeljali do druge svetovne vojne, ponavljajo. Rusko invazijo na Ukrajino je ob tem primerjal z nacistično "osvajalsko vojno". Kot odgovor na njegovo primerjavo pa je v ponedeljek sledil kibernetski napad proruske hekerske skupine, ki je napadla spletne strani italijanske vlade.

Kako najti pravega partnerja? 'Dejstvo je, da domov nihče ne potrka'

14. 02. 2025 06.11

Zahodni svet valentinovo časti kot dan zaljubljencev, samski pa ga pogosto sarkastično imenujejo "dan zavedanja samskosti". Pa vendar se marsikdo, ki si želi partnerskega odnosa, pa še ni naletel na pravo osebo, sprašuje, ali se bo to sploh kdaj zgodilo. Milena Plesko iz matchmaking agencije Aglaia verjame v moč ljubezni in pravo, iskreno, dolgoročno partnerstvo. Vprašali smo jo, kaj so najpogostejše napake pri spoznavanju potencialnih partnerjev, kaj ljudje najpogosteje iščejo in zakaj tudi po nekaj "slabih" zmenkih ne bi smeli obupati. "Dejstvo je, da domov nihče ne potrka – pomembno je biti proaktiven," je povedala med drugim.

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina

08. 02. 2025 17.39

Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

Sum pojava bolezni modrikastega jezika: vzorce poslali v evropski laboratorij

06. 02. 2025 15.21

Slovenija ima še vedno status države, proste bolezni modrikastega jezika, serološko pozitivne živali pa še ne pomenijo uradno potrjene bolezni, je dejala direktorica uprave za varno hrano Vida Znoj. Zatrdila je tudi, da ni mogoče govoriti o izbruhu bolezni, ampak zgolj o pojavu. O sumu na bolezen je uprava obvestila tudi Evropsko komisijo. Medtem so v NSi kritični, da je upava pozno obveščala o prisotnosti bolezni. "Taka uprava ne ščiti niti slovenskega potrošnika niti slovenskega kmeta," trdi njihova poslanka Vida Čadonič Špelič.

Sum na bolezen modrikastega jezika v Sloveniji

04. 02. 2025 14.11

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) je na podlagi pozitivnih rezultatov laboratorijskih preiskav kontrolnih živali na območju Celja in Slovenj Gradca ugotovila sum na prisotnost bolezni modrikastega jezika.

Strm porast mikroplastike v človeških tkivih: še posebej v možganih

04. 02. 2025 09.50

V človeških tkivih, še posebej v možganih in jetrih, se je v zadnjih osmih letih bistveno povečala koncentracija mikro- in nanoplastike, kažejo izsledki študije, objavljene v reviji Nature Medicine. S pomočjo napredne infrardeče in elektronske mikroskopije so odkrili zaskrbljujoče ravni mikroplastike v možganih ljudi z demenco.

Zmaji v tekmi spornih odločitev razbili Primorje

02. 02. 2025 13.45

Nogometaši Olimpije so prednost na vrhu prvoligaške razpredelnice znova povečali na šest točk, potem ko so v prvi nedeljski tekmi zanesljivo (5:0) ugnali Primorje. Ajdovci so od 60. minute igrali s kar dvema igralcema manj, že v prvem polčasu je bil izključen Ishaq Rafiu, nato pa še Edin Suljanović. Na derbiju med Muro in Nafto nismo videli zadetkov, Koper pa je z 2:1 ugnal Radomlje.

Preobsežna odstranitev prostate: vzorca zamenjali med prestavljanjem

28. 01. 2025 16.50

Zdravniška zbornica Slovenija je v primeru preobsežne odstranitve prostate zaradi zamenjave vzorcev na inštitutu za patologijo v izrednem strokovnem nadzoru ugotovila, da je do zamenjave vzorcev prišlo v postopku prestavljanja vzorcev tkiva iz prejetih kaset v kasete z internimi identifikacijskimi številkami v laboratoriju inštituta.

Rezultati analize DNK so potrdili, da so v motorjih letala našli kri in perje rac

27. 01. 2025 17.28

Manj kot mesec dni po letalski nesreči južnokorejskega letala, v kateri je umrlo 179 ljudi, je preiskava v polnem teku. Potem ko so v motorjih letala našli ptičje perje in kri, so vzorce DNK poslali v laboratorij in sedaj še uradno potrdili, da vzorci pripadajo vrsti race, ki ravno v tistem obdobju iz svojih gnezdišč v Sibiriji poleti južneje, tudi preko Korejskega polotoka.

V Pompejih odkrili zasebno kopališče za bogate

26. 01. 2025 18.04

Med ruševinami starodavnih Pompejev so arheologi nedavno odkrili kompleks termalnega kopališča, za katerega domnevajo, da je bil namenjen za zasebne potrebe bogatih Pompejcev. Gre za enega največjih in najbolj prefinjenih kopališč v Pompejih, zato so ga arheologi označili za odkritje stoletja.

'Nočemo biti Američani. Želimo biti Grenlandci'

11. 01. 2025 09.30

Nočemo biti Danci. Nočemo biti Američani. Želimo biti Grenlandci, je jasen grenlandski premier Mute B. Egede. Pred mediji je zavrnil špekulacije, da bi otok lahko zaplenili, potem ko je novoizvoljeni predsednik Združenih držav Amerike Donald Trump ta teden sprožil pravi politični vihar z napovedjo, da bi lahko nanj krenil tudi z vojaško silo.

Modo na zlatih globusih zaznamovali razgaljeni hrbti in bleščice

06. 01. 2025 09.43

V Los Angelesu se je odvila 82. podelitev zlatih globusov, na kateri ni manjkalo zvezdniške smetane. Kot se za slavnostno prireditev spodobi, so povabljenci nase nadeli svoje najboljše oprave. Izstopale so zvezdnice, ki so se odločile za toalete, v katerih so pokazale razgaljene hrbte, manjkalo pa ni niti bleščic.

'Ko se ustaviš, vdihneš in izdihneš, si vedno v stiku z modrostjo'

29. 12. 2024 13.50

Leto 2024 je bilo zelo plodno tudi za raperja Mirka Groznyja, saj je izdal sedmi album Atila 1.0: 2008, čemur je dodal EP Atila 2.0: Dobrodošli na Vzhodu, izšla pa je tudi biografija Atila, prva slovenska rap zgodba v knjigi. Razložil nam je več o svojem ustvarjanju, koreninah, navdihu in načrtih.

Psihopatske poteze od malih nog: mali odstotek otrok, ki je izjemno nevaren

26. 12. 2024 15.25

V populaciji jih je od enega do treh odstotkov. Že od malih nog so lahko izjemno kruti, brezčutni, manipulativni, pogosto je eden izmed znakov mučenje živali. Otroci s psihopatskimi lastnostmi so že od nekdaj med nami, tudi če si pred tem zatiskamo oči. V kakšne osebe bodo odrasli, pa je odvisno od tega, ali jih pravočasno prepoznamo in jim pomagamo na prosocialno pot. Takšni otroci niso nepopravljivi, a brez pomoči je lahko ta mali odstotek izredno nevaren za celotno družbo, saj lahko en takšen otrok zruši celoten sistem, opozarja dr. Leonida Zalokar, ena izmed redkih, ki pri nas upa takšnim otrokom in mladostnikom zreti v oči.

Ogorčeni srbski mediji: 'Noro, Hrvati nam želijo odvzeti olimpijsko medaljo'

18. 12. 2024 09.25

Na Balkanu nič novega, bi lahko zapisali. Ko človek pomisli, da bi se stare zamere oziroma bojne sekire prej ali slej morale zakopati za skupno dobro, nastopi(jo) nove težave. Za zadnji dvig medijskega prahu v regiji, predvsem v Srbiji, je poskrbel hrvaški predsednik Zoran Milanović, ki je naturaliziranega srbskega rokoborca Zuraba Datunašvilija označil za klasičnega prevaranta, potem ko naj bi slednji z manipulacijo vzorca urina prikrajšal hrvaškega rokoborca Ivana Hukleka za osvojitev bronaste olimpijske medalje pred tremi leti v Tokiu.

Je bil propad Biobanke načrtovan?

07. 12. 2024 07.07

Razkrivamo: vodstvo Educella in Biobanke je vsaj sedem mesecev pred propadom Biobanke vedelo, da bo podjetje, ki je hranilo matične celice več kot sedem tisoč staršev, opustilo svojo dejavnost in zaključilo svojo pot. V začetku leta so namreč aktivno iskali kupca za vzorce celic in tkiv, medtem ko staršev o načrtovanem propadu niso obvestili. Še več, čeprav so vedeli, da svojih obveznosti ne bodo mogli izpolniti, so še naprej sklepali pogodbe za 20-letno hrambo popkovnične krvi. Razkrivamo tudi, da je bil namestnik odgovorne osebe za te celice v Biobanki vse do začetka avgusta Miomir Kneževič – prav tisti biotehnolog, ki se je aprila zaposlil v podjetju Gordane Živčec Kalan, pri kateri so zdaj vsi ti vzorci. Spomnimo, slednja že več tednov trdi, da ne ve, kdo je zapustil omenjene vzorce.

Oškodovanci v zadevi Biobanka upajo na podporo ministrstva

12. 12. 2024 16.31

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) vztraja, da je družba Celica dolžna prevzeti vse vzorce tkiv in celic družbe Biobanka, ki je prenehala poslovati. V Celici so sicer opozorili, da za prevzem vzorcev nimajo zmogljivosti. Medtem na ministrstvu za zdravje odločitve v zvezi s pritožbo družbe Celica še niso sprejeli. Oškodovanci pa upajo na podporo ministrstva za začasno hrambo celic in tkiv v javni instituciji.

Zapečateni dokumenti: 'Če starši potrebujejo vzorec, nimamo podlage, da ga izročimo'

28. 11. 2024 12.44

Saga z zapuščenimi vzorci propadle Biobanke se nadaljuje. Starši še vedno ostajajo brez odgovorov. Gordana Živčec Kalan vztraja, da sploh ni v njenem interesu, da podjetje GaiaCell, ki je prevzelo prostore, s tem pa tudi vzorce, nadaljuje z njihovo hrambo. Kot trdi, so ti na varnem. A pravne podlage za razpolaganje z njimi nimajo, zato vzorcev ne morejo izročiti staršem, če bi jih ti v tem trenutku potrebovali. Državo zato poziva, da se čim hitreje odloči, ali imajo v podjetju podlago za dostop do informacij o vzorcih, da lahko kontaktirajo starše, ki so lastniki vzorcev.