vzorčenje

Konec ukrepov zaradi kuge drobnice na Madžarskem

06. 03. 2025 16.35

Slovenija ni več ogroženo območje zaradi izbruha kuge drobnice na Madžarskem. V času trajanja ukrepov na Madžarskem niso potrdili novih primerov bolezni. Rejce se kljub temu poziva k izvajanju ukrepov za preprečevanje vnosa bolezni v reje.

Sum pojava bolezni modrikastega jezika: vzorce poslali v evropski laboratorij

06. 02. 2025 15.21

Slovenija ima še vedno status države, proste bolezni modrikastega jezika, serološko pozitivne živali pa še ne pomenijo uradno potrjene bolezni, je dejala direktorica uprave za varno hrano Vida Znoj. Zatrdila je tudi, da ni mogoče govoriti o izbruhu bolezni, ampak zgolj o pojavu. O sumu na bolezen je uprava obvestila tudi Evropsko komisijo. Medtem so v NSi kritični, da je upava pozno obveščala o prisotnosti bolezni. "Taka uprava ne ščiti niti slovenskega potrošnika niti slovenskega kmeta," trdi njihova poslanka Vida Čadonič Špelič.

Voda na Savskem otoku ni primerna za kopanje

20. 08. 2024 15.11

Drugo letošnje vzorčenje vode v naravnih kopališčih na območju kranjske mestne občine kaže, da je voda na območju Kosorepa in Čukovega bajerja mikrobiološko ustrezna za kopanje, na območju Savskega otoka pa presega dovoljeno vrednost bakterije E.coli in za kopanje ni primerna, so sporočili z Mestne občine Kranj.

V potok pri Rušah odvrgel beton in s cementom onesnaženo vodo ter pomoril ribe

01. 08. 2024 09.23

Konec minulega tedna je prišlo do pomora rib in ostalih vodnih živali v potoku Lobnica v kraju Smolnik, so sporočili iz Ribiške družine Ruše. O tem so obvestili pristojne službe in kriminalistično policijo, ribiče pa so zaprosili, da do preklica ne izvajajo ribolova na spodnjem delu Lobnice od izliva v reko Dravo do male hidroelektrarne Jeklo.

NIJZ priporoča: Kopajte se le tam, kjer pristojni spremljajo kakovost vode

02. 07. 2024 11.58

Ob toplejšem vremenu marsikdo obišče morje, jezera ali reke. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) kopanje priporočajo le tam, kjer pristojni spremljajo kakovost kopalne vode. Na seznamu kopalnih voda v Sloveniji je 48 odsekov morja, rek in jezer. Kopalce prav tako pozivajo, naj ne uživajo alkohola in prepovedanih drog.

Rezultati nadzora: na trgu tudi stara semena, iz katerih ne bo vzklilo nič

21. 06. 2024 07.00

Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (IVHVVR) tudi v letošnjem letu spremlja označevanje in kakovost semena zelenjadnic na trgu. V okviru kontrole je bila neskladna četrtina vzorcev, razlog za neskladje pa je bila preslaba kalivost, povezana s starostjo semena. Pri semenih solate ljubljanske ledenke so ugotovili celo ničodstotno kalivost, kar pomeni, da iz takega semena ne bo vzklilo prav nič.

Žalosten prizor, ki skrbi ekologe: jezero v BiH umazano rjave barve

09. 04. 2024 11.52

Voda v Jablaniškem jezeru, ki se razteza od Konjica do Jablanice, je postala umazano rjave barve, zaradi česar so zaskrbljeni tako domačini kot ekologi. Razlog je prekomerno cvetenje alg, pojav, ki se zadnja leta pogosto pojavlja v spomladanskem obdobju. Povzroča pa ga – kdo drug kot človek.

V več domovih za starejše potrdili okužbe oskrbovancev z legionelozo

12. 03. 2024 17.38

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so v zadnjem obdobju potrdili devet primerov okužb z bakterijo legionelo. Legionelozo, ki jo povzroča omenjena bakterija, so potrdili pri oskrbovancih več socialnovarstvenih zavodov na območju Ljubljane.

Na Studencu pri Postojni v okolje iztekla večja količina gnojnice

19. 02. 2024 11.45

Na Studencu pri Postojni je v okolje iztekla večja količina gnojnice. Kljub takojšnjemu ukrepanju se je precejšen del prelil na nižje ležeče območje in se premika proti Nanoščici. Vode iz vrtin na območju nesreče iz preventivnih razlogov začasno ne bodo uporabljali, a vodooskrba prebivalstva ni prizadeta.

V okolici vodnega zajetja Hrastje zaznali presežne vrednosti tetrakloroetena

26. 01. 2024 19.46

Voka Snaga Ljubljana je v prvi polovici meseca Agencijo za okolje obvestila o nenadnem onesnaženju s tetrakloroetenom na vodnjakih črpališča Hrastje. Arso je v nadaljevanju opravil analize podzemne vode, ki so pokazale presežne vrednosti kemikalije na ožjem območju severovzhodnega dela Ljubljane. Pristojni sicer poudarjajo, da je pitna voda zdravstveno ustrezna in da nevarnosti ni.

Poplave niso povzročile višje vrednosti svinca v krvi otrok

12. 01. 2024 13.37

Po analizi novembra lani odvzetih vzorcev krvi otrok z območja vzdolž toka reke Meže NIJZ ni ugotovil, da bi zaradi poplav prišlo do višjih vrednosti svinca v krvi otrok. Je pa zaznal, da so v povprečju v poletnem času v krvi otrok nekoliko višje vrednosti svinca kot v jesenskem, so pojasnili pri NIJZ.

Neskladnih živil je iz leta v leto več. Koliko pa je tudi nevarnih?

09. 12. 2023 07.06

Odpoklic za odpoklicem: zamrznjene jagode, mandarine, soja, fižol, paradižnik, rdeča pesa, kurkuma. To so neskladna živila, ki so jih morali samo v novembru umakniti s prodajnih polic. Lani je bilo takšnih živil 127, leto pred tem 131. Največ so jih morali umakniti zaradi prisotnosti različnih onesnaževal, težkih kovin, mikotoksinov, pesticidov. Je torej hrana vse bolj nevarna, škodljiva za naše zdravje? Nas mora zaradi tega skrbeti? Res vemo, kaj jemo? Kakšen je sploh nadzor hrane? Kako potekajo analize? Kako za zdravo in varno hrano skrbijo kmetje, kako dobavitelji in trgovci? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Na območjih s presežnimi vrednostmi večinoma živinoreja, gojile so se tudi poljščine

04. 12. 2023 16.23

V kolikšni meri so lahko ugotovitve inšpekcije za kmetijstvo, ki je odkrila presežne vrednosti težkih kovin na vodovarstvenih območjih, zaskrbljujoče za zdravje ljudi in okolja? Aktivne snovi oziroma onesnaževala v tleh, ki so jih ugotovili pri vzorčenju, se lahko spirajo v podtalnico in od tam do uporabnikov pitne vode, hkrati pa onesnaževala iz tal lahko vstopajo v rastline in od tam v prehransko verigo.

Presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih z vodovarstvenih območij

01. 12. 2023 17.46

Inšpekcija za kmetijstvo na Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo je izvedla vzorčenje tal na najožjih vodovarstvenih območjih glede prepovedane rabe fitofarmacevtskih sredstev, prisotnosti težkih kovin in nitratov ter uporabe digestata pri gnojenju kmetijskih zemljišč. In kakšni so rezultati? Vzorčenje tal je pokazalo presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih. Med slednjimi sta bila dva vzorca vzeta z lokacij, ki so jih avgusta prizadele poplave. V dveh vzorcih tal pa so odkrili prisotnost prepovedanih pesticidov.

V Postojni in Pivki ni treba več prekuhavati vode

29. 11. 2023 14.04

Prebivalcem naselij občin Postojna in Pivka ni več treba prekuhavati vode za prehrambene namene, vendar pa zanje velja nekaj priporočil. Pri najdbi parazitov v zajetju pitne vode Sovič pri Postojni ob vzorčenju 22. novembra je šlo po dosedanjih ugotovitvah za enkratni dogodek, voda pa je zdaj neoporečna, so sporočili iz postojnske družbe Kovod.

Naravni ali umetni pojav? V Rakovem Škocjanu pena prekrila gladino

25. 11. 2023 15.04

Na področju Rakovega Škocjana se je pojavila bela gosta pena. Zaskrbljen občan, ki se je takrat s sinom nahajal na reki, je pojav opazil in ga posnel ter o tem obvestil odgovorne. Kot nam je pojasnil poveljnik regijskega štaba civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk, gre za biološki proces, pena pa ni zdravju škodljiva.

Nov odpoklic mandarin iz doline Neretve, uprava izvaja poostren nadzor

06. 11. 2023 16.24

Uprava za varno hrano je na podlagi informacije hrvaških oblasti o distribuciji s klorpirifosom onesnaženih mandarin hrvaškega porekla v Srbijo minuli teden poostrila nadzor, ta pa bo poostren tudi ta teden, in sicer tako pri dobaviteljih kot v maloprodaji. Zaradi presežene vrednosti klorpirifosa pa je mandarine iz prodaje sedaj odpoklical tudi Hofer.

Na Prevaljah morajo vodo za uživanje še prekuhavati

19. 10. 2023 15.05

Potem ko so pred tednom dni na Prevaljah slovesno pospremili zaključek gradnje novega vodovoda, morajo občani Prevalj vodo za uživanje še vedno prekuhavati. Ob zadnjem vzorčenju so namreč še odkrili prisotnost bakterij fekalnega izvora. Rezultati novega vzorčenja bodo znani v petek, je povedala direktorica JKP Log Marjetica Tasič Bukovec.

Nuklearna elektrarna Krško zaustavljena

06. 10. 2023 10.14

Nuklearno elektrarno Krško (Nek) so zaustavili ob 5.30, potem ko se je v četrtek okoli 23.00 začelo postopno zmanjševanje moči reaktorja, so pojasnili v Neku. Po zaustavitvi so se lotili iskanja vzroka puščanja, ki ga bodo nato po napovedih odpravili.

Nuklearna elektrarna Krško bo preventivno zaustavljena: 'Redek, a nenevaren dogodek'

05. 10. 2023 17.39

Nuklearna elektrarna Krško (Nek) bo preventivno zaustavljena, potem ko je operativna posadka zaznala povečano puščanje primarnega sistema znotraj zadrževalnega hrama, so sporočili iz elektrarne. Ob tem so zagotovili, da puščanje nima vpliva na zaposlene, prebivalstvo in okolje ter je pod mejno vrednostjo. Taki dogodki niso pogosti, obenem pa niso nevarni, je pojasnil Leon Cizelj z Instituta Jožef Stefan. Da razloga za skrb ni, je ocenil tudi generalni direktor Gen energije Dejan Paravan.

Zakaj so pesticide v črnem grozdju odkrili šele, ko je že bilo med potrošniki?

02. 10. 2023 16.23

Kot smo že poročali, je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin v vzorcih črnega grozdja, ki ga je v preteklih tednih dobavljajo podjetje Geaprodukt, ugotovila prisotnost dveh pesticidov nad dovoljeno mejno vrednostjo. Inšpekcijski postopek, v okviru katerega preverjajo, komu je bilo grozdje dobavljeno, v kakšni količini je bilo prodano ter koliko ga je še na zalogi, še poteka. So pa potrdili, da so bili med naročniki tudi javni zavodi, šole in vrtci.

Kako je nastala Zemlja? Se nam odgovor obeta v kapsuli, ki nosi delce asteroida?

22. 09. 2023 10.47

V nedeljo se svetu obeta pravi vesoljski spektakel. Na naš planet se namreč vrača Nasina kapsula Osiris-Rex, s seboj pa prinaša res dragocen tovor. Kapsula je namreč oktobra pridobila vzorce z asteroida Bennu, vesoljske skale v velikosti gore, ki obeta odgovor na najgloblje vprašanje: Od kod prihajamo?

Kritike ravnanja uprave: varna hrana, ne pa skrb za prehranjevalne navade

19. 09. 2023 07.00

"Če je EU nekaj prepovedala, tega ni prepovedala na pamet, ampak na osnovi dolgih analiz. Če tega ne sme biti v hrani, pač ne sme biti, tudi ene molekule ne," je glede pesticidov v spornem sadju jasna Vida Čadonič Špelič. Opozarja, da je naloga Uprave za varno hrano (UVHVVR) varstvo potrošnikov, del tega pa je tudi obveščanje javnosti o vseh morebitnih odstopih od normalnosti. Da so čakali tako dolgo, je po njenem prepričanju narobe. "Da bo uprava skrbela, kaj bodo ljudje jedli, kakšne navade imajo, ni njihova skrb. Oni morajo zagotoviti varno hrano potrošnikom," pa odgovarja na pojasnila uprave, da bi lahko takšne informacije vplivale na to, da bi potrošniki vključili manj sadja in zelenjave na dnevni meni.

Glede onesnaženosti najbolj problematični porečji Meže in Drave

14. 09. 2023 14.19

Po avgustovskih poplavah je z vidika onesnaženosti najbolj problematično porečje Meže, kjer so ponekod tako v mulju kot v prvotnih tleh dosežene ali bistveno presežene kritične vrednosti svinca, kadmija in cinka, je pokazala analiza, ki jo je izvedel Arso. Pristojni že pripravljajo ukrepe za prizadete občine, zajeti bodo v zakonu o obnovi.

Obveščanje o spornem sadju: je uprava za varno hrano zatajila?

14. 09. 2023 13.21

Ko so se na slovenskih policah poleti znašle srbske breskve, ki so vsebovale v EU prepovedani pesticid klorpirifos, je bila o tem javnost obveščena šele iz medijev, medtem ko potrošnikov Uprava za varno hrano o spornih breskvah ni obvestila. Podobno se je zgodilo tudi v primeru spornih poljskih sliv. Zaradi tega v NSi zahtevajo sklic nujne seje pristojnega odbora, saj so prepričani, da uprava ne opravlja svojega dela.

Po umiku spornih breskev in sliv napovedan dodaten nadzor sadja in zelenjave

06. 09. 2023 19.02

Potem ko so slovenski potrošniki poleti jedli srbske breskve in poljske slive z vsebnostjo pesticida klorpirifos, kupljene v trgovinah Spar Slovenija, so v tem podjetju zdaj potrdili umik omenjenega spornega sadja. Z dobaviteljem so sodelovanje prekinili. Sporočili so tudi, da so sprejeli dodatne interne ukrepe pri neposrednem uvozu sadja in zelenjave iz držav zunaj EU. Izvajali bodo dodatne redne fizične preglede delovanja dobaviteljev sadja in zelenjave ter zahtevali certifikat, ki je mednarodni standard kakovosti.

Za onesnaženje na Ljubljanskem barju je kriva namočenost tal v povezavi z gnojenjem

31. 08. 2023 21.14

Vzorci vode iz onesnaženega Bevškega grabna, ki jih je analizirala Agencija RS za okolje (Arso), so pokazali, da je obremenitev nastala zaradi izredne namočenosti tal v povezavi z gnojenjem. S tem so zavrnili sume, da je za onesnaženje krivo morebitno nezakonito odloženo komunalno blato.

V mulju in naplavinah ugotovili visoke vrednosti svinca, kadmija, cinka

30. 08. 2023 12.19

Čeprav Agencija RS za okolje še ni prejela rezultatov analiz vzorcev, ki so jih vzeli na poplavljenih območjih po državi, pa so predstavili rezultate iz Mežiške doline, kjer so bile vrednosti nekaterih potencialno nevarnih elementov zaradi rudarske zgodovine območja že pred poplavami povišane. Rezultati analize so tako "pričakovano" pokazali, da so na območju presežene vse vrednosti najbolj kritičnih elementov: svinca, kadmija in cinka. Ugotavljajo pa, da je prišlo med poplavami do premeščanja teh nevarnih snovi tudi na drugih območjih. Predvidevajo sicer, da do večjih zdravstvenih težav ob upoštevanju ukrepov ne bo prišlo, opozarjajo pa sicer, da so otroci tu posebej ogrožena skupina.

Prostovoljcev na prizadetih območjih dovolj, na vrsti ureditev vodotokov

19. 08. 2023 07.05

Solidarnostne delovne sobote, izdaja državnih obveznic in subvencioniranje obresti posojil pri nakupu novih strojev in opreme so najnovejši ukrepi napovedanega interventnega zakona, ki ga je koalicija pretresala skupaj z opozicijo. Enotni glede večine ukrepov, dobro usklajeni in konstruktivni – redko videna složnost, s ciljem, da se prizadeta območja in ljudje čim prej postavijo nazaj na noge. Katere sile so zdaj na terenu, koga še potrebujejo, kako naj ravnajo tisti, ki gredo pomagat čez vikend, in kaj je poleg odstranjevanja smeti trenutno največji problem na terenu?

Po državi se kopičijo kupi odpadkov

16. 08. 2023 18.43

Medtem ko prebivalci poplavljenih območij še naprej sanirajo svoje domove in podjetja, se na deponijah po državi kopiči vse več kupov najrazličnejših odpadkov. Samo v ljubljanski Voki Snagi so v teh dneh zbrali več kot 1100 ton kosovnih odpadkov in gradbenega materiala. Ker so bile med odpadki lahko tudi nevarne snovi, na Arsu pripravljajo načrt vzorčenja tal, brezplačno analizo prisotnosti težkih kovin je ponudilo tudi ljubljansko podjetje, okoljsko ministrstvo pa vsem prizadetim svetuje, da odpadkov nikar ne razkužujejo.