vzletanje

Krstni polet Nuuve V300: vertikalno vzletanje in pristajanje

31. 01. 2025 14.04

Brezpilotni hibridni-električni letalnik Nuuva V300 je opravil svoj krstni polet. Sposoben je vertikalnega vzletanja in pristajanja ter prevoza tovora na dolge razdalje. V podjetju Pipistrel so dogodek označili za "mejnik v napredku razvoja naprednih, trajnostnih in večnamenskih brezpilotnih letalnih sistemov".

NSi dvomi v razpis za nakup helikopterjev, MNZ očitke zavrača

07. 01. 2025 16.56

Razpis za nakup dveh helikopterjev za helikoptersko nujno medicinsko pomoč (HNMP) je po prepričanju NSi namenjen zgolj dopolnitvi policijske flote. Sumijo tudi, da so bili nekateri kriteriji v razpisu prirejeni za točno določenega ponudnika. Zaradi sumov negospodarnega nakupa zahtevajo sklic nujne seje komisije DZ za nadzor javnih financ. A na notranjem ministrstvu vse očitke ostro zavračajo in poudarjajo, da je pavšalno ocenjevanje, da pomoči potrebni in reševalci ne bodo nič na boljšem, zlonamerno in škodljivo.

Letališče v Sankt Peterburgu začasno zaustavilo lete

04. 01. 2025 12.02

Na letališču v ruskem mestu Sankt Peterburg so zaradi zagotovitve varnosti civilnega letalstva začasno ustavili pristajanje in vzletanje vseh letal, je sporočila ruska agencija za civilno letalstvo Rosaviacija.

Pilot pred nesrečo poročal o trku s pticami in poslal klic v sili

30. 12. 2024 07.49

Dan po tragični letalski nesreči v Južni Koreji, v kateri je umrlo 179 ljudi, so uradniki naročili izredni varnostni pregled vseh letalskih prevoznikov v državi. Vršilec dolžnosti predsednika Choi Sang-mok je prosil preiskovalce nesreče, naj svoje ugotovitve nemudoma razkrijejo družinam žrtev. Južnokorejski minister za promet je potrdil, da je pilot javil, da so zadeli jato ptic in pred nesrečo poslal klic v sili.

'Ko letiš v megli, lahko letalo hitro pripelješ do položaja, kjer ni izhoda'

18. 11. 2024 20.11

Megla oziroma slaba vidljivost je zelo pogost vzrok letalskih nesreč v splošnem letalstvu. Po mednarodni statistiki je megla vzrok za kar četrtino vseh letalskih nesreč športnih letal s smrtnim izidom. Zaradi megle lahko postane pilot dezorientiran, kar vodi v napake pri navigaciji. Piloti pa pogosto precenijo svoje sposobnosti in v razmerah, ki zahtevajo odlično poznavanje instrumentalnega letenja, letijo po pravilih vizualnega letenja.

Rusija z novimi zračnimi napadi: v obstreljevanju ubiti trije ljudje

27. 08. 2024 06.33

Rusija dan po enem najhujših zračnih napadov nad Ukrajino doslej izvaja novo obstreljevanje ukrajinskih mest. V napadu na Krivi Rog sta bila ubita dva človeka, v napadu brezpilotnega letalnika v Zaporožju pa še eden. Že v ponedeljek so napadi terjali najmanj štiri smrtne žrtve.

Na hrvaškem nebu je grmelo, prvič so ga preleteli Rafali

01. 05. 2024 13.29

Le nekaj dni po uradnem prihodu novih večnamenskih lovcev hrvaškega zrakoplovstva so ti izvedli prvi prelet čez večino ozemlja sosednje države. S preletom vojnih letal so obeležili 29. obletnico operacije 'bljesak', s katero je Hrvaška leta 1995 ponovno prevzela popoln nadzor nad zahodno Slavonijo.

Kitajski mornarici se je pridružila nova letalonosilka

01. 05. 2024 09.14

Kitajska krepi svoje vojaške zmogljivosti. Po nekaterih obveščevalnih podatkih naj bi država prikrivala dejanski obseg svojega vojaškega proračuna, ki naj bi bil precej večji. Poleg krepitve vojaškega letalstva se je mornariški floti pridružila najnovejša in "najnaprednejša" kitajska letalonosilka Fujian. Gre za tretjo kitajsko letalonosilko. Več jih imajo le ZDA, in sicer 11.

'Kaj počne zračna obramba?' Dron pristal na ruskem A-50 in mirno odletel

02. 03. 2023 17.56

Zjutraj je rusko radarsko letalo za zgodnje opozarjanje A-50U poletelo z letališča Mačulišči pri Minsku. Vendar bi se lahko zgodilo, da tudi ne bi, če bi dron beloruske opozicije na vrhu njegove antene detoniral eksploziv. Kljub temu da letalo ni bilo uničeno, pa gre za še en udarec ruski protiletalski obrambi, ki si je privoščila novega v seriji spodrsljajev od začetka vojne. Tudi v Rusiji se sprašujejo, kaj počne zračna obramba.

Po spodletelem pristanku se je pilot uspešno izstrelil

16. 12. 2022 08.20

Med pristajanjem na vzletno-pristajalni stezi v rezervni bazi ameriške mornarice v Fort Worthu v zvezni državi Teksas je lovsko letalo F-35B trčilo z nosom ob tla, pilot pa se je uspešno izstrelil.

Obrambno ministrstvo v nakup letal in helikopterja za gašenje iz zraka

27. 10. 2022 18.52

Ministrstvo za obrambo je zaradi trenda podnebnih sprememb, ki obeta, da bo Slovenija vse bolj ogrožena zaradi požarov v naravi, pripravilo program vzpostavitve namenske zmogljivosti za podporo gašenju iz zraka. Predvidevajo nakup srednje težkega helikopterja in največ šestih manjših letal z zmogljivostjo odmeta 3000 litrov vode, so sporočili.

Kitajska, pomorska velesila: v Šanghaju splavili tretjo letalonosilko

17. 06. 2022 07.52

Šampanjec, pisani trakovi, vodni topovi in dim. Kitajska je iz šanghajskega pristanišča splavila svojo tretjo letalonosilko Fujian. To jo postavlja med največje vojaške velesile, po svetovnih oceanih več letalonosilk od Kitajske pluje le še od ZDA.

V EU razburjajo leti s 'praznimi' letali

06. 01. 2022 18.17

V EU te dni prah dviguje novica, da letalske družbe, med njimi Lufthansa in Brussels Airlines, opravljajo polete s praznimi ali na pol praznimi letali, da bi obdržale pravico do "slotov" za pristajanje in vzletanje, ki bi jih sicer izgubile. Prevozniki pojasnjujejo, da jih k temu silijo pravila, zaradi česar kritike letijo na Evropsko komisijo.

Kako je leteti z največjo zračno ladjo na svetu?

24. 07. 2021 08.14

75-metrska zračna ladja Goodyear Blimp, ki doseže maksimalno hitrost 125 kilometrov na uro, je v sklopu svoje evropske turneje obiskala tudi Slovenijo. Na nebu smo jo lahko uzrli že prejšnji teden, ko je 300 metrov nad tlemi preletela Slovenijo, ta teden pa se je vrnila iz Milana in med drugim izvajala panoramske polete nad Bledom. Kako je leteti s cepelinom, edinim poltogim zračnim plovilom, ki se lahko zavrti okoli svoje osi, sta nam predstavila pilot in pilotka goodyear blimpa, ki je sicer prva ženska voznica tega zračnega plovila na svetu. Za njo se je pilotiranja cepelina lotila zgolj še ena ženska.

Na letališču Cerklje ob Krki končali prvi del posodobitve

19. 05. 2021 16.02

Na vojaškem letališču Cerklje ob Krki je potekala slovesnost ob končanju prve faze njegove posodobitve, začete leta 2008. Uradnega odprtja novih pridobitev se je udeležil minister za obrambo Matej Tonin, ki je povedal, da je posodobitev stala 72,5 milijona evrov, 41 milijonov evrov je zanjo prispevalo zavezništvo Nato.

Brez treninga na Nürburgringu, Schumacher bo moral še počakati

09. 10. 2020 14.12

Zaradi slabega vremena so morali prireditelji dirke formule 1 za VN Eifla, ki bo konec tedna na nemškem dirkališču Nürburgring, odpovedati današnji prvi prosti trening. Drugi je načrtovan za 15. uro, če bo vreme to omogočalo.

Japonci prvič preizkusili leteči avtomobil s pilotom na krovu

31. 08. 2020 16.59

Japonsko podjetje je objavilo uspešno testno vožnjo letečega avtomobila. Gre za prvo javno demonstracijo letečega avtomobila v japonski zgodovini. Uspeh tokratnega leta pomeni, da bodo vozilo verjetno do konca leta testirali tudi zunaj testnega polja. Prizadevajo si, da bo avto, imenovan SD-03, v komercialni rabi do leta 2023.

Dojenčki in starejši najdlje in najbolj sladko sanjajo

11. 07. 2020 16.16

Ljudje sanjamo podobne sanje, ne glede na to, kje živimo, je pokazala raziskava. Vsake sanje pa so stvaritev človeka, ki jih sanja. A ne glede na to, kako neprijetne ali strašljive so sanje včasih, imajo vedno pozitivno sporočilo za naše življenje. Naše nezavedno skrbi za nas, tudi kadar zavestno zanemarjamo sebe, pravi psihoterapevtka. Sicer pa vsebine sanj ni treba jemati dobesedno, ampak simbolično.

Nevarnost ponovitve: inšpektorji predlagajo prepoved poletov padalcem in zmajarjem

21. 05. 2020 17.55

Služba za preiskovanje letalskih, pomorskih in železniških nesreč in incidentov je objavila uvodno poročilo o letalski nesreči pri Budanjah na Vipavskem, kjer je konec aprila v trku z ultralahkim letalom umrl jadralni padalec. V delnem poročilu je služba Javni agenciji za civilno letalstvo priporočila, naj začasno prepove letenje v coni Budanj in vzletanje s Kovka, saj je komisija ocenila, da obstaja tveganje za ponovitev dogodka.

Zasavci oblikovali električno letalo, ki leti več kot 500 km/h

08. 12. 2019 10.51

Električno letalo je plod znanja ekipe, ki se je z njim predstavila na tekmovanju. Tega je spisal Royal Aeronautical Society v kombinaciji z Air Race E, in gre za elektrifikacijo hitrostnega tekmovanja v zraku. Udeleženci v tekmovanju, teh je bilo 15, so se morali držati jasnih pogojev in minimalnih ter maksimalnih standardov. Eden od zmagovalcev je bilo majhno podjetje AFormX iz Trbovelj, ki mu je z malo ekipo uspelo narediti velik korak.  

Stekel stečaj Adrie Airways

02. 10. 2019 11.53

Kranjsko okrožno sodišče je začelo stečajni postopek Adrie Airways. Stečaj bo vodil upravitelj Janez Pustatičnik, upniki letalskega prevoznika pa imajo tri mesece časa, da prijavijo svoje terjatve in izločitvene pravice v stečajnem postopku. Adria Airways še vedno ni javno objavila poslovnega poročila za lansko leto, dolgoročne obveznosti družbe naj bi konec lanskega leta dosegle 21,5 milijona evrov, kratkoročne pa 54,6 milijona evrov.

Roj besnih čebel zaustavil vzletanje indijskega letala

16. 09. 2019 14.15

Na steklu pilotske kabine letala indijske družbe Air India je pristal roj čebel in napadel osebje, ki je poskušalo žuželke odstraniti. Letalo, na katerem je na vzlet čakalo 136 oseb, je zato imelo večurno zamudo.

Na vojaški vaji v Bolgariji umrl kanadski vojak, trije so ranjeni

18. 06. 2019 16.57

Kanadski vojak je umrl, še trije drugi pa so bili ranjeni med skoki s padali v času madnarodne vojaške vaje Swift Response 19 v Bolgariji (Hiter odgovor). Vaja poteka na območju Bolgarije, Hrvaške, Romunije in zračnega prostora Slovenije.

Boeingom 737 MAX prepovedano leteti v celoten evropski zračni prostor

12. 03. 2019 10.05

Seznam držav, ki Boeingovim modelom 737 MAX ne dovolijo leteti, se daljša. Med drugim so jim vstop v svoj zračni prostor prepovedale Velika Britanija, Avstralija in Singapur, sicer največje letalsko vozlišče v tistem delu sveta. Da bo iz varnostnih razlogov zaprla evropski zračni prostor za oba tipa letala vrste boeing 737, torej za MAX-8 in 737 MAX-9, pa je pozno popoldne sporočila tudi Evropska agencija za varnost v letalstvu.

Boeing uspešno preizkusil brezpilotni zračni taksi

25. 01. 2019 08.53

Hčerinska družba ameriškega proizvajalca letal Boeing Aurora Flight Sciences je ta teden v Virginiji preizkusila električno letalo, ki lahko vzleta in pristaja vertikalno. To naj bi bil eden prvih korakov k selitvi množičnega prometa z avtocest na zemlji na avtoceste v zraku, ki pa jih bo treba še razviti.

Kaos na Gatwicku: po krajšem alarmu znova odprli vzletno stezo

21. 12. 2018 07.43

Vzletna steza na letališču Gatwick, ki so jo zjutraj po 32 urah odprli, je bila zaradi novega pojava letečih dronov za kratek čas ponovno zaprta. Policija medtem še vedno išče lastnika dveh večjih dronov, ki že od srede preletavata Gatwick.

Japonska s prvo letalonosilko po drugi svetovni vojni

18. 12. 2018 11.37

Japonska vlada se je odločila, da bo dve ladji, ki sta bili prvotno mišljeni kot nosilki helikopterjev, preuredila, da bosta lahko izvajali pristajanje in vzletanje bojnih letal. Tako bodo pod japonsko zastavo prvič po drugi svetovni vojni zopet plule letalonosilke.

FOTO: Vlaki, avtobusi, taksiji ... prihaja konkurenca – Pipistrelov letalnik

09. 05. 2018 18.03

Očitno bodo mestni avtobusi, taksiji, vlaki, v tujini pa tudi tramvaji, kmalu dobili konkurenco. Pipistrel je namreč razkril koncept električnega letalnika eVTOL za Uber, ki bo namenjen mestnemu prometu in bo lahko navpično vzletal in pristajal. Poleg tega je zadovoljen, ker mu bo pri proizvodnji pomagal tudi Elan.

Z mariborskega letališča v München le še dvakrat tedensko

31. 03. 2018 13.44

Letalska družba VLM Airlines se je po le dveh mesecih od vzpostavitve letalske povezave med Mariborom in Münchnom, s 16. aprilom odločila število letov zmanjšati na dvakrat tedensko. V letalski družbi podatkov o številu potnikov ne izdajajo, a so letala večinoma bila slabo zasedena.

Končno redna potniška linija do 'najbolj neuporabnega letališča na svetu'

14. 10. 2017 11.46

Otok Sveta Helena, okoli 2800 kilometrov od zahodne obale Afrike, je znan, da je bil zaradi svoje nedostopnosti zadnji dom Napoleona. Otok je bil vse do zdaj še vedno težko nedostopen, a zdaj so končno vzpostavili redno linijo iz Južne Afrike.