vzhodna nemčija

Pariz 2024: MOŠKA ROKOMETNA REPREZENTANCA
26. 07. 2024 02.00Pred slovensko moško rokometno reprezentanco je že četrti nastop na poletnih olimpijskih igrah. Po Sydneyju 2000, Atenah 2004 in Riu de Janeiru 2016 bo na največjem športnem dogodku nastopila tudi na bližnjih igrah v Parizu, kjer bo skušala izboljšati šesto mesto iz Brazilije.

Tiste, ki bi želeli videti samo belo, vse bolj vleče na rjavo
28. 01. 2024 07.00Bilo je v lanskem novembru, ko so se v podeželskem hotelu v bližini Berlina na pol skrivno sestali ljudje iz neonacističnih strank in gibanj, iz skrajno desne stranke Afd in drugi podobno misleči, med njimi tudi premožni poslovneži. Kovali so veliki načrt za remigracijo.

Skupina Krka lani z rekordno prodajo
25. 01. 2024 12.38Skupina Krka je lani po prvi oceni prihodke od prodaje povečala za pet odstotkov na 1,81 milijarde evrov. "V letu 2023 smo zabeležili največjo prodajo v zgodovini," je povedal predsednik uprave in generalni direktor družbe Jože Colarič. Čisti dobiček se je zaradi negativnih tečajnih razlik znižal za 14 odstotkov in dosegel 311,2 milijona evrov.

Napovedi ekonomistov: globalno znižanje inflacije
06. 01. 2024 08.52Ekonomisti v prihodnjih treh letih pričakujejo znižanje inflacije na globalni ravni, je pokazala raziskava münchenskega inštituta za gospodarske raziskave Ifo in Švicarskega inštituta za ekonomsko politiko. Letos naj bi bila petodstotna, prihodnje leto 4,4-odstotna, leta 2027 pa 3,6-odstotna, so ta teden sporočili iz Ifa.

Umrl je zadnji komunistični voditelj Vzhodne Nemčije
11. 02. 2023 16.03Umrl je Hans Modrow, zadnji komunistični voditelj Nemške demokratične republike (NDR). Star je bil 95 let. Modrow, reformno usmerjeni komunist, je Vzhodno Nemčijo prevzel kmalu po padcu berlinskega zidu in jo vodil od novembra 1989 do aprila 1990. "Celoten miren potek vzpostavljanja nemške enotnosti je bil prav njegov poseben dosežek," sta dejala vodja poslanskega skupine nemške Levice Dietmar Bartsch in nekdanji vodja poslanske skupine Gregor Gysi. "To bo ostala njegova politična zapuščina."

Berlin zavrnil zahtevo Varšave po odškodnini za drugo svetovno vojno
03. 01. 2023 19.02Nemška vlada je uradno zavrnila zahtevo Varšave za pogajanja o odškodnini za škodo, ki jo je Poljska utrpela med drugo svetovno vojno.

Nemčija zanesljivo preko Kameruna, do zmage tudi Brazilija in Kuba
28. 08. 2022 19.15Tretji tekmovalni dan na SP v odbojki ponuja nove štiri zanimive tekme. Nedeljska matineja je bila rezervirana za dvoboj Kube in Katarja in Kubanci so slavili s 3:1 v nizih. Na drugi tekmi nedeljskega sporeda sta se pomerili neporaženi reprezentanci Brazilije in Japonske. Južnoameričani ostajajo brez poraza, zmagali so s 3:0 v nizih. Na tretji tekmi, tekmi naše skupine D, sta se pomerili reprezentanci Nemčije in Kameruna. Kljub precej izenačenem prvem nizu, so Nemci v nadaljevanju stopili na plin in zmagali 3:0.

Brazilija za uvod boljša od Kube, Japonska gladko ugnala Katar
26. 08. 2022 13.26V Ljubljani je (bo) na sporedu 30 od 52 obračunov na odbojkarskem SP. Pred nocojšnjim spektaklom, ko bo Slovenija proti Kamerunu v Stožicah odigrala prvo tekmo prvenstva, prenos pa na POP TV in VOYO od 20. ure naprej, sta se za ogrevanje v skupini B udarila favorizirana Brazilija in nepredvidljiva Kuba. Slednji so presenetljivo osvojili uvodna dva niza, a je sledil popoln rezultatski zasuk za končno brazilsko zmago (3:2). Na drugi tekmi te skupine je Japonska zanesljivo ugnala Katar (3:0).

Dosedanji zmagovalci svetovnih prvenstev v odbojki
25. 08. 2022 14.35
Kako je Slovenija pripravljena na širitev Nata in krepitev odzivnih sil?
30. 06. 2022 06.00Kaj širitev Nata in povečanje števila sil za hitro odzivanje pomeni za mir, za Evropo in nenazadnje za Slovenijo? Bomo zato bolj varni? Kako velika grožnja Rusiji je širitev Nata na njene meje? Bo Slovenija zmogla Natova pričakovanja, da države za obrambo prispevajo več, in ali bomo lahko zagotovili dovolj vojakov za dodatne Natove sile v Evropi?

Poročilo Sipri: Evropa novo žarišče trgovine z orožjem
14. 03. 2022 10.56Evropa je v minulih petih letih beležila največjo rast uvoza orožja in ta trend se bo – glede na napovedi o krepitvi oboroževanja spričo ruske grožnje – še hitreje stopnjeval. Globalno se sicer trgovina z orožjem zmanjšuje.

Na zemljevidu ECDC temno rdeča večina srednje in vzhodne Evrope
25. 11. 2021 16.59Na posodobljenem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni ostajata temno rdeči skorajda celotni srednja in vzhodna Evropa, vključno s Slovenijo. Evropska unija je trenutno pretežno rdeča, a je ob tem – z redkimi izjemami – vidna ločnica med svetlejšim zahodom in temnejšim vzhodom.

Steinmeier gradnjo Berlinskega zidu označil za simbol nepravične države
13. 08. 2021 16.33Nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier meni, da je bil začetek gradnje Berlinskega zidu pred 60 leti očiten simbol nepravične države, ki v očeh svojih državljank in državljanov ni bila niti suverena niti legitimna. Na osrednji slovesnosti se je poklonil tudi številnim žrtvam razdeljene Nemčije.

Močne nevihte z nalivi posledica stika dveh temperaturno različnih zračnih mas
16. 07. 2021 06.00Katastrofalne poplave na zahodu Nemčije in v Belgiji so zahtevale več deset žrtev, mnoge prebivalce še vedno pogrešajo. Vreme se še ne bo povsem umirilo, meteorologi pa za petek ponovno napovedujejo obilnejše padavine. Za tako močne nevihte z nalivi, ki so jim v zadnjih dneh in tednih priča nad srednjo Evropo, je sicer značilno, da nastajajo v močno nestabilnem ozračju, ki ga povzroči stik dveh temperaturno zelo različnih zračnih mas, zelo pomemben dejavnik pa je tudi veter, ki z višino spreminja smer in hitrost.

Od polnoči ni več mogoče potovati v države na rdečem seznamu
28. 03. 2021 17.56Vlada je sprejela odlok o omejitvi prehajanja državne meje. Kot pravijo, želijo s tem preprečiti, "kar se pričakuje za praznike", še posebej v luči dejstva, da se epidemiološka slika na Balkanu izjemno zaostruje. Po novem tako ne bo več možno zapustiti Slovenije za potovanje v državo, ki je na rdečem seznamu, za vstop v Slovenijo pa bo potreben PCR-test, ki mora biti opravljen v državi članici Evropske unije ali schengenskega območja.

Kako bodo evropske države za praznike sproščale oz. zaostrovale ukrepe?
06. 12. 2020 13.08Evropske države se še naprej spopadajo s pandemijo covida-19, pri čemer nekatere že sproščajo ukrepe za njeno zajezitev, druge pa jih še zaostrujejo. Številne so pripravile tudi že ukrepe, ki bodo veljali v prazničnem času ob koncu leta. Italija in Avstrija jih bosta takrat nekoliko zaostrili, več pa jih bo omejitve omililo.

Okrnjen zeleni seznam, na rumenem po novem Grčija
20. 08. 2020 19.16Vlada je na seji Grčijo z zelenega prestavila na rumeni seznam, notranji minister Aleš Hojs pa je opozoril, da bi se ob nadaljevanju slabšanja trenda lahko v tednu ali dveh zgodilo, da bi pristala celo na rdečem. Ker se za dopustovanje v Grčiji odloča veliko Slovencev, jih Hojs poziva, naj o tem dobro premislijo. Z zelenega seznama so zdrsnile še Danska, Francija, Irska, Islandija, Monako, Nizozemska, Poljska in Španija v celoti.

Indeks človekove svobode znaša v Sloveniji 7,97 na lestvici do 10
18. 12. 2019 11.00Slovenija je v letošnjem poročilu glede indeksa človekove svobode ohranila 35. mesto, ki ga je zasedala že lani. Med 162 državami je sam vrh drugo leto zapored osvojila Nova Zelandija, medtem ko na zadnjih treh mestih vztrajajo Jemen, Venezuela in Sirija.

Brezskrbna mladost, a z veliko propagande, omejitvami in razklanostjo
12. 11. 2019 06.00Ob 30-letnici padca Berlinskega zidu so z nami svoje zgodbe delili štirje Nemci: trije z vzhodnega ter eden z zahodnega dela. Njihovi pogledi in izkušnje se bolj ali manj razlikujejo, prav tako razmišljanje. Več v trojnem intervjuju z Arnejem, Fredom in Thomasom. Na koncu pa še pogled z druge, mnogo bolj brezskrbne strani ...

Stasi: branik socializma, ki je poteptal svobodo in ljudi
10. 11. 2019 07.00Poskusi socializma v Vzhodni Evropi so pogosto nastajali v senci sovjetskega škornja, ki ni dopuščal kritike, mnenj in svobodomiselnosti ljudi. Vzhodna Nemčija je nastala kot protiutež Zahodni Nemčiji, bila je izložbena država, ki je zgolj prikazovala uspeh, tega pa branila z najdaljšim zidom na svetu. Njeno kolesje je v ozadju premikal Stasi, najbolj zloglasna, učinkovita in nepopustljiva policijsko-obveščevalna organizacija na svetu, močnejša in slabša je bila od nacističnega Gestapa.

Padec Berlinskega zidu: 'Nismo pričakovali, da se bo zgodovina odvila tako hitro'
09. 11. 2019 07.08"Več tisoč ljudi je stalo na zidu, peli in plesali so ob pesmih Beatlov," se Sascha Moellering spominja tiste prelomne noči 9. novembra 1989, ko je padel Berlinski zid – pregrada, ki je delila kapitalistični zahod in komunistični vzhod, delila ulice, ceste, družine… in katere padec je vodil k zlomu železne zavese.

'Strah pred jedrsko energijo je naredil veliko škode'
17. 07. 2019 08.07Drugi del obiska osrčja Nuklearne elektrarne Krško (NEK) je minil v znamenju ekskurzije po vitalnih točkah kompleksa, ki leži na levem bregu reke Save. Obiskali smo obe kontrolni sobi, simulacijsko in resnično, se pogovarjali ob oglušujočih zvokih turbin, spoznavali delovna mesta ključnih akterjev in izvedeli, zakaj elektrarno, načrtovano in zgrajeno v času SFRJ, poganja ameriški reaktor.

Nova Zelandija najsvobodnejša država na svetu, Slovenija na 35. mestu
10. 12. 2018 13.13Letno poročilo Indeksa človekove svobode kaže, da se je na prvo mesto povzpela Nova Zelandija, sledijo pa ji Švica, Hongkong, Avstralija in Kanada. Slovenija je zdrsnila za dve mesti in se med 162 državami uvrstila na 35. mesto.

Pot Angele Merkel: od 'Kohlove deklice' do nemške 'Mutti'
07. 12. 2018 08.23Angela Merkel je prva ženska na čelu nemških krščanskih demokratov in že osmo leto zapored najvplivnejša ženska na svetu. Vodenje največje nemške stranke bo zapustila svojemu nasledniku. Kako si je utrla pot od "moje deklice", kot jo je poimenoval Kohl, do "naše Mutti", kot jo ljubkovalno kličejo Nemci? Kakšna je njena zapuščina in kaj ji očitajo kritiki?

Angeli Merkel podpora za še en mandat na čelu države
14. 03. 2018 10.10Po mesecih mučnih koalicijskih pogajanj se v Nemčijo vrača vsaj navidezna politična stabilnost. Angela Merkel je dobila še en mandat na čelu države, vlada je sestavljena. Vseeno pa bo vladavina Merklove precej manj trdna, saj se je morala v zameno za to, da je vlada sploh sestavljena, marsičemu odpovedati.

Kaj določa čustva do beguncev? 'Grški duh', strah, predsodki, zgodovina, podobe mladih moških ali premalo informacij?
23. 10. 2015 07.00Skozi Evropo se vije begunski val, odzivi nanje pa ne bi mogli biti bolj različni. Od ograj do napisov dobrodošlice. Sovražnost rojevajo strah, stereotipi, pomanjkanje lastne identitete in šibko gospodarstvo, pravijo strokovnjaki. Posledice so lahko hude, tudi rojevanje ekstremizma. Vzhodna Evropa pa: nismo sovražni, smo pa rekli ne liberalizmu.

FOTO in VIDEO: Berlin je po 25 letih od padca zidu iz vesolja še vedno videti razdeljen. Pa je res tako?
09. 11. 2014 07.00Čeprav obeležujemo 25 let od padca slovitega Berlinskega zidu, z Mednarodne vesoljske postaje nemška prestolnica še vedno izgleda razdeljena na dva dela. Še vedno so opazne tudi nekatere druge razlike. Je združitev uspela, ali gre za proces, ki bo trajal še leta?

Gorbačov svari pred novo hladno vojno
08. 11. 2014 18.55Zaradi prekinjenega dialoga med ZDA in Rusijo ter zaradi sankcij, ki jih je Zahod sprejel proti predstavnikom ruskih oblasti, nekdanji sovjetski predsednik svari pred novim obdobjem napetosti in negotovosti. Pravi, da je Zahod podlegel triumfializmu.

FOTO: Vojna, ki je zahtevala na milijone žrtev in stala na milijarde dolarjev
28. 07. 2014 08.02Prva svetovna vojna je bila zelo kruta in krvava, zahtevala pa je skoraj 20 milijonov življenj. Na koncu je zmagala antanta, ki je centralne sile prisilila v podpis premirja. Ponekod so bile v vojni uničene celotene pokrajine, mesta in vasi.

Janša: Vse, kar se obeta, so kvečjemu nadaljnji rezi
22. 11. 2012 17.20Pogajanja o večletnem evropskem proračunu bodo težka, saj so možnosti za dogovor 50:50, je ocenil premier Janez Janša. Trenutni predlog za Slovenijo ni dober, vse, kar se obeta, so kvečjemu nadaljnji rezi, je poudaril.