vrtičkarji

Ljubiteljski vremenar: 'Plaščev še nikar ne pospravite'
27. 03. 2024 07.48Pred prazničnim koncem tedna se vsi sprašujemo, ali bo zima še zamahnila z repom. Sodra in toča sta konec tedna ponekod povzročili veliko škodo. Kaj sledi? Kakšna bo pomlad?

Take toče na Gorenjskem ne pomnijo. Škoda na solati, krompirju, žitih ...
28. 06. 2023 14.10Na Gorenjskem tako velikega obsega in takšne toče, kot je v torek padala v več pasovih, ne pomnijo. Med poljščinami so najbolj prizadeti nasadi solate, koruze, krompirja in žit, zelo velika je škoda v vrtovih, je povedal vodja oddelka za kmetijsko svetovanje na Kmetijsko-gozdarskem zavodu Kranj Robert Golc. Toča je padala tudi na Dolenjskem.

Bodo ledeni možje upravičili svoje ime? Kaj pa poscana Zofka?
09. 05. 2023 09.13Med 12. in 14. majem godujejo ledeni možje, ki jim bo dan kasneje sledila še poscana Zofka. Letos bodo ti štirje svetniki za razliko od lani, ko smo v tem delu leta že beležili temperature nad 30 stopinj Celzija, veliko bolje opravili svoje delo. Pred nami so namreč spet bolj oblačni, mokri in hladni dnevi. Gore bodo dobile novo snežno pošiljko. Meja sneženja se bo v četrtek v Julijskih Alpah spustila do nadmorske višine okoli 1600 metrov, ob močnejših padavinah pa morda nekaj snežink pripleše še nekoliko nižje. In kaj takšno vreme pomeni za prihajajoče poletje?

Spoznajte mini visoke grede – hit letošnjega leta!
07. 03. 2023 10.33Samooskrba z zelenjavo postaja vedno bolj pomembna in če se spopadate s pomanjkanjem prostora, potem so mini visoke grede idealna rešitev za vas.

Povečano povpraševanje po obdelovanju vrtičkov
09. 08. 2022 18.52V času, ko vsak dan govorimo o tem, da je dobro biti prehransko samooskrben, ker se hrana draži, se je v naših mestih povečalo povpraševanje po obdelovanju vrtičkov. Čeprav nas verjetno skupaj z vsemi stroški in vloženim časom lastna zelenjava stane več, kot bi nas ta v trgovini, je užitek ob hrani, ki jo pridelamo sami, občutek zadovoljstva še toliko večji, pravijo vrtičkarji. Zakaj v naših največjih mestih za najbolj zagrete vrtnarje primanjkuje vrtičkov?

Podjetje od občine 150.000 kvadratnih metrov najema za 500 evrov
16. 07. 2022 09.43V ljubljanski betonski džungli marsikdo pogreša možnost vrtnarjenja, a na srečo je občina v ta namen priskrbela zemljišča, ki jih posameznikom oddaja kot vrtičke. Cena najema je ugodna, manj kot en evro na kvadratni meter za celotno leto. A še bolj ugodna je za podjetje Grizlo, ki na leto za 15 hektarjev zemljišča v Črnučah ob Savi plača le 500 evrov. Podjetje nato vrtičke oddaja naprej, in sicer po ceni en evro na kvadratni meter, na leto pa tako od najemnikov dobi več 10 tisoč evrov. "Vem, da se dobro sliši, vendar ni tako. Ta posel terja ogromno stroškov," pravi direktor podjetja in pojasnjuje, da je treba območje še urediti. "Jaz si s tem poslom ne bom kupil ferrarija, gre pa veliko živcev," trdi in pojasnjuje, da od oddaje vrtičkov prejmejo približno 30.000 evrov na leto.

Prekopavati ali ne prekopavati? Glavno je vrtnariti
07. 05. 2022 09.18Urbano vrtičkarstvo je znova v vzponu, nič čudnega, tako je ob vsaki krizi. Hkrati se zdaj tudi zaradi hitrega ritma življenja, odmaknjenosti od narave in stresa za vrtičke v mestih odloča vse več mladih in ljudi srednjih let, vseh spolov in poklicev. Eni prisegajo na klasične pristope, druge zanima permakultura. V Ljubljani se na vrsto za enega od več kot 1000 vrtičkov mestne občine čaka tudi po tri leta, čakalne vrste so tudi pri zasebnikih, cene pa do enega evra na kvadratni meter na leto. Hkrati se okoli vrtičkov ustvarjajo cele skupnosti, učni in javni vrtovi žanjejo v mestih vse več zanimanja. Je vrtičkarstvo v mestih ob visokih cenah hrane in veliki gospodarski negotovosti celo nuja?

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?
28. 03. 2022 06.00Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

V okuženem rastlinjaku je treba uničiti vse paradižnike, paprike in feferone
20. 08. 2021 11.20Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je zaradi prve potrjene najdbe virusa rjave grbančavosti plodov paradižnika v slovenski pridelavi določila ukrepe za njegovo izkoreninjenje. Pridelovalec mora uničiti vse rastline paradižnika, paprike in feferonov v okuženem rastlinjaku, z razkuževanjem pa poskrbeti, da se virus ne širi.

Onesnaženje v Zalogu: 'Nedopustno je, da se čaka in razglablja, če je to škodljivo ali ne'
29. 06. 2021 18.46Ljubljansko podjetje ML Surovine, ki komunalno blato skladišči kar na prostem in na tleh, pokrito s plastično folijo, je imelo rok za odstranitev blata in sanacijo tal 25. junija. A do zdaj v podjetju niso naredili nič. Geologi pa opozarjajo, da bi takšna deponija morala biti nemudoma odstranjena. Vsa onesnažila namreč skozi porozna tla ljubljanskega polja pronicajo v podzemne vode, ki se zlivajo v Ljubljanico in Savo. Na tem območju je kar nekaj izdanih vodnih dovoljenj, kar pomeni, da lahko z onesnaženo vodo lokalni kmetje in vrtičkarji zalivajo zelenjavo, ribiči pa lovijo ribe, polne težkih kovin.

'Še včeraj so bili cvetovi češenj snežno beli, danes so že oksidirali'
07. 04. 2021 12.51Spomladanske pozebe so v zadnjih desetletjih postale stalnica in povzročajo vse več resne škode sadjarjem, vinogradnikom, kmetovalcem. Letošnje leto ni nič drugačno. Nizke nočne in jutranje temperature v teh dneh so oklestile letošnjo letino sadnega drevja, slabo se piše tudi zgodnji sorti grozdja. Prve okvirne rezultate o škodi po pozebi v Sloveniji bo Kmetijsko gospodarska zbornica Slovenije podala jutri. Premier Janez Janša pa je že napovedal ukrepe za pomoč kmetovalcem.

Črnuškim vrtičkom bije plat zvona
13. 10. 2020 11.11V začetku septembra so na območju Črnuč, tako levega kot tudi desnega brega Save, na vrata nelegalno postavljenih ograd in vrtnih lop začeli trkati prsti mestnih inšpektorjev. Po vrtičkarskem naselju so začeli obešati obvestila in pozive, naj lastniki nelegalnih objektov te podrejo, v nasprotnem primeru dobijo kazen, ki lahko doseže celo vrtoglavih 4000 evrov.

KOMENTAR: Naši politiki kot biciklisti, ampak nesimpatični
10. 10. 2020 08.21'Prekleti Jankovič', tako so pred več kot desetletjem vzklikali obupani vrtičkarji in vrtičkarice, ko se je župan odločil, da bo počistil vrtičke, ki so se razrasli ob ljubljanskih Žalah. Takrat je bilo joka, žalosti in gneva, ampak vrtički so šli. Akcija, ki je Ljubljani prinesla celo nekakšno trenutno spravo, saj so jo podprli tudi tako iskreni Jankovićevi nasprotniki, kot je bil etnolog Damjan Ovsec. Pristni ljubljanski meščani, ki jim, vsaj po mojem, niso šle toliko v nos Jankovićeve morebitne denarne mahinacije, pa tudi njegovih sinov, ampak bolj dejstvo, da beli Ljubljani načeluje nekdo, ki je doma iz vasi Saraorci v Srbiji.

Vrtičkarji morajo do novembra odstraniti nelegalne vrtičke v Črnučah
10. 09. 2020 13.20Ljubljanska občina vrtičkarje na območju Črnuč poziva, naj do novembra odstranijo nelegalne vrtičke in pripadajoče objekte. S tem se bodo izognili dodatnim stroškom inšpekcijskega postopka, hkrati pa bodo obdržali lastnino, ki bo sicer odpeljana na deponijo. Vrtički sodijo na urejena vrtičkarska območja, ki jih je v občini osem, sporočajo iz Mola.

Vrtičkarji jezni zaradi invazije lazarjev
03. 08. 2020 19.14Toliko polžev, kot jih je letos, že dolgo ni bilo, pravijo jezni vrtičkarji. Gre namreč za enega največjih škodljivcev, ki uničuje pridelek, v katerega je vloženega precej truda. Čeprav niso izbirčni pa imajo menda najraje mlado zelenjavo. Gre seveda za polže brez hišic - najpogostejši vrsti pri nas sta veliki rdeči lazar in portugalski lazar. Metod, da se te škodljivce odstrani, je precej. Katere pa so najbolj uspešne in najpogostejše?

Novost za vrtičkarje: prek spleta do opozoril o boleznih in škodljivcih
27. 04. 2020 17.42Ob lastni pridelavi, h kateri prebivalce poziva kmetijsko ministrstvo, je treba biti pozoren tudi na rastlinske bolezni in škodljivce. Sistem spremljanja nadzora teh pojavov je v Sloveniji dobro razvit, informacije so na voljo na spletu, vrtičkarji pa se lahko naročijo tudi na obvestila po elektronski pošti ali na mobilni telefon.

V Sloveniji meteorološka suša že povzroča težave v kmetijstvu
22. 04. 2020 12.57Po celotni državi so bile letos doslej količine padavin podpovprečne. Površinski sloj tal je presušen večinoma povsod po Sloveniji. "Meteorološko gledano že lahko govorimo o suši," je dejala agrometeorologinja Andreja Sušnik. Trenutno so najbolj na udaru travinje, posledice suše pa bodo vidne tudi na ostalih kulturah, ki niso namakane.

Vrtičkarji po sprostitvi ukrepov hitijo, da bi rešili sezono
19. 04. 2020 15.39Sprostitev omejitev za vrtičkarje in manjše obdelovalce kmetijskih zemljišč je več kot dobrodošla, saj bodo tako, če bodo pohiteli z deli, še lahko rešili letošnjo sezono. Zlorabe kakršnihkoli sprostitev bodo vedno, vendar ne smejo biti razlog, da bi zaradi tega preprečevali nekaj, kar je dobro in pozitivno, pa meni novogoriški župan Klemen Miklavič.

Tla so močno izsušena, posajene rastline je treba zalivati
11. 04. 2020 08.42Po vsej Sloveniji so bile količine padavin v zadnjem mesecu dni podpovprečne, ponekod jih sploh ni bilo. Najbolj sušno je bilo na vzhodu države, kjer je že od januarja padavin bistveno manj od povprečja.

Preprečimo zastrupitev čebel, ki nam dajejo hrano: 'Vrtičkarji, ne škropite v cvet'
08. 04. 2020 10.31Čebelarje skrbi, da bi v tem času predvsem zaradi škropljenja v cvet na posevkih oljne ogrščice prišlo do zastrupitev čebel. Kmetovalce in vrtičkarje pozivajo, naj ne škropijo v cvet in naj varujejo čebele in divje opraševalce. Če se temu ne morete izogniti, pa je ob škropljenju v cvet kulture ali bogato cvetoče podrasti nujno obvestiti čebelarje, da lahko še pravočasno zaprejo panje, da se prepreči kronična takojšnja zastrupitev.

Nakupovalne navade se spreminjajo, mnogi se odločajo za lastno pridelavo
02. 04. 2020 19.37Sproščeno nakupovanje v trgovinah, kot smo ga bili vajeni, in dostop do praktično vseh dobrin je zdaj postal precejšen zalogaj - tako logistični kot varnostni. Zato se mnogi odločajo za lastni pridelavo. Vrtičkarji bodo letos vrtove zasadili še bolj premišljeno. A tudi na skupinskih vrtovih pristojni opozarjajo, da se ne zadržujte po opravljenem delu, začasno odsvetujejo tudi uporabo skupnega orodja.

'Vrhunec gripe pričakujemo v roku 14 dni'
29. 01. 2020 10.10V letošnji sezoni je zaradi gripe oziroma pridruženih bolezni umrlo šest oseb. Prenašalci virusa gripe so največkrat otroci, mlajši od treh let. Več bolnišnic po Sloveniji je zaradi povečanega števila primerov gripe in virusnih okužb že prepovedalo ali omejilo obiske. Ti so deloma omejeni tudi v naši največji bolnišnici.

Voda v mariborskem Stražunskem potoku neprimerna za uporabo
29. 11. 2019 08.38Analize so potrdile onesnaženje vode v Stražunskem gozdu v Mariboru, zato občinske službe opozarjajo krajane, da ta voda ni primerna za uporabo. Ker so v tem delu gozda tudi vrtovi, je verjetno, da ljudje vodo iz tamkajšnjih izvirov in mlak uporabljajo za zalivanje vrtnin.

Ledeni možje ne bodo razočarali, prinašajo deževje in hladne dni
12. 05. 2019 08.10Ledeni možje, ki po ljudskem izročilu prinašajo hladne dni in deževje sredi maja, ne bodo razočarali. Danes se bo tako zgodila nova izrazita sprememba vremena. Nekaj dežja bo tudi v sredo, 15. maja, ko goduje sv. Zofija, v ljudskem jeziku znana kot polulana ali uscana Zofka.

Gledajo, kako sadovi trdega dela izginjajo pred njihovimi očmi: vreme opustošilo vrtove
02. 08. 2018 06.17Vrtičkarji obupujejo. Ves trud, ki so ga vložili v gojenje paradižnika, je zaman. Deževno poletje namreč terja svoj davek. Slabo je tudi s krompirjem, kumarami, zeljem. A ni še vse izgubljeno. O tem, kako se še da rešiti pridelek, s strokovnjakinjo.

Vrtičkarici Tina in Metka že kujeta načrte za novo sezono vrtnarskih skrivnosti
02. 03. 2018 19.11Čeprav ljubitelji vrtičkanja najbrž že komaj čakajo lepo vreme, bo narava pod snegom še kar nekaj časa počivala. Tudi znani vrtičkarici Tina in Metka med srkanjem čaja kujeta načrte za novo sezono, v kateri nas bosta popeljali svet vrtnarskih skrivnosti.

Umrl je slovenski igralec Jernej Šugman
10. 12. 2017 19.27V 49. letu je zaradi srčne kapi umrl slovenski igralec Jernej Šugman. Bil je član ansambla ljubljanske Drame, uveljavil pa se je tudi kot igralec v televizijskih serijah in filmih. "Vsaka njegova vloga je bila radost za publiko," je na družbenem omrežju Twitter zapisal bosanski filmski režiser Dino Mustafić.

Slovenske avtohtone sorte sadja in zelenjave izginjajo. Njihova rešilna bilka so vrtičkarji
07. 06. 2017 19.07Paradižnik, solata, fižol ... nekoč smo lahko izbirali med številnim domačimii vrstami, kakovost je bila višja, zdaj pa vse to izginja. Razlog pa: odprt trg EU, tudi za zaslužek gre na koncu. In tako je v Sloveniji izginilo že tri četrtine vseh starih sort semen, toda trend se, kot ugotavljajo na Kmetijskem inštitutu Slovenije, predvsem zavoljo vrtičkarjev obrača.

Popolna trata – kot začarana
23. 05. 2017 07.34Trata ne postane bujna in zelena po naključju, ampak je za takšen videz potrebno vložiti veliko časa in energije, vse od izbire pravega tipa trave pa do končnega videza, vključno z redno nego in vzdrževanjem.

Posadimo avtohtone sorte za okusno domačo zelenjavo
27. 04. 2017 07.17Aprila postane v zelenjavnem vrtu živahno. V dovolj ogreto zemljo že lahko sadimo zgodnji krompir, s paradižnikom in paprikami pa počakamo do konca meseca ali prve polovice maja.