vrh evropske politične skupnosti

Vsak dan 140 žensk in deklic umre pod roko sorodnika

25. 11. 2024 06.48

Ob mednarodnem dnevu proti nasilju nad ženskami in deklicami, 25. novembru, Združeni narodi (ZN), nevladne in druge organizacije opozarjajo na zavržnost tovrstnega nasilja. Tako kot vsako leto se bodo s tem dnem začeli akcijski dnevi proti nasilju nad ženskami, ki bodo potekali vse do svetovnega dne človekovih pravic, 10. decembra.

Zelenski: Rusija bi se morala udeležiti drugega mirovnega vrha o Ukrajini

15. 07. 2024 16.51

Rusija bi se morala udeležiti drugega mirovnega vrha o Ukrajini, je izjavil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in v okviru priprav na izvedbo vrha napovedal srečanja na temi energetske in prehranske varnosti v Katarju in Turčiji. Rusija je sicer že prejšnji teden sporočila, da se drugega mirovnega vrha o Ukrajini ne namerava udeležiti. Je pa Zelenski na tiskovni konferenci naznanil, da se Ukrajina pripravlja na podpis varnostnih sporazumov s Slovenijo, Irsko in Češko. Sporazum naj bi s premierjem Robertom Golobom podpisala v četrtek na zasedanju Evropske politične skupnosti v Londonu.

'Vojna se bo končala tako, da bo Ukrajina ostala svobodna in neodvisna država'

10. 07. 2024 06.23

Voditelji članic Nata se zbirajo na osrednjem delu zasedanja zavezništva v Washingtonu, ki ga je generalni sekretar Jens Stoltenberg označil za zgodovinskega. Obeležujejo 75. obletnico ustanovitve Nata, hkrati pa bodo sprejemali tudi pomembne odločitve za prihodnost, predvsem glede podpore Ukrajini, pa tudi na področju odvračanja in obrambe. Članice naj bi se medtem že dogovorile o besedilu sklepne izjave o članstvu Ukrajine. Po njihovem mnenju pa je sicer Kitajska ključna pri omogočanju ruske agresije na Ukrajino.

Biden: Članice G7 bodo Ukrajini zagotavljale varnost pred kakršnokoli agresijo

12. 07. 2023 13.37

Ameriški predsednik Joe Biden je poudaril, da s pripravo dolgoročnih varnostnih jamstev članice G7 ne bodo čakale na to, da bi Ukrajina postala članica Nata in da Moskva še vedno dvomi v moč in enotnost zavezništva. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se je voditeljem G7 zahvalil za podporo in dodal, da se Ukrajina zaveda, da je vojaška pomoč Zahoda odvisna od razmer na bojišču. Na dogajanje so se že odzvali iz Kramlja, kjer so potezo G7 označili za potencialno zelo nevarno napako in izrazili upanje, da bo glede tega Zahod "pokazal modrost".

Pirc Musarjeva povišala Glavaša v čin generalpodpolkovnika

24. 06. 2023 16.00

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je pred dnevom državnosti načelnika Generalštaba Slovenske vojske Roberta Glavaša povišala iz čina generalmajorja v čin generalpodpolkovnika. Glavaš nov čin prevzema v obdobju zahtevnih mednarodnih okoliščin, ki zahtevajo različne in modre prilagoditve, je dejala.

Pirc Musarjeva: Želim si, da bi nove generacije Makedoncev živele v EU

13. 06. 2023 15.52

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na uradnem obisku v Skopju izpostavila, da mora Severna Makedonija enotno, hitro in odločno nadaljevati pot približevanja Evropski uniji, na kateri ji Slovenija ostaja trdna zaveznica in podpornica. Izrazila je upanje, da bodo v Skopju premogli politično modrost in uspeli spremeniti ustavo.

Zelenski želi hitrejši vstop v Nato in EU, pozval k dobavi sistemov Patriot

01. 06. 2023 18.58

Vsakršni dvomi glede vstopa Kijeva v zvezo Nato bodo ogrozili varnost v Evropi in opogumili Rusijo k napadu drugih držav, je na vrhu Evropske politične skupnosti v Moldaviji opozoril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Ob tem je prisotne na vrhu pozval k oblikovanju koalicije za dobavo sistemov Patriot in sodobnih bojnih letal. Moldavska predsednica Maia Sandu pa je poudarila, da je Moldavija po vrhu Evropske politične skupnosti, ki ga je gostila danes, še bolj prepričana v svojo prihodnost kot demokratična in svobodna država.

Srbi na Kosovu nadaljujejo proteste, razmere so mirne

01. 06. 2023 15.32

Srbi na severu Kosova nadaljujejo proteste proti začetku dela novoizvoljenih županov, etničnih Albancev, v občinah z večinsko srbskim prebivalstvom. Razmere pred občinskimi poslopji v Zvečanu, Leposaviću in Zubinem Potoku so zaenkrat mirne. Medtem se na družbenih omrežjih širi sporočilo Albancem na Kosovu, naj se udeležijo "marša na sever". ZDA so srbske in kosovske voditelje danes pozvale k takojšnji umiritvi napetosti.

Golob in Plenković skupaj s falconom v Moldavijo

01. 06. 2023 11.39

Predsednik vlade Robert Golob in hrvaški kolega Andrej Plenković sta z vladnim letalom falcon skupaj odpotovala v Moldavijo, kjer se udeležujeta drugega vrha Evropske politične skupnosti. Dogovor glede napetosti na Kosovu je mogoče doseči samo ob pritisku mednarodne skupnosti, je po koncu vrha povedal Golob. Ob robu se je sicer sestal z vsemi voditelji držav Zahodnega Balkana, tudi kosovsko predsednico Vjoso Osmani in srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem.

'Glasno, odločno in ponosno sporočamo: Moldavci smo Evropejci'

22. 05. 2023 08.41

V moldavski prestolnici Kišinjev je v nedeljo potekal shod v podporo članstvu v EU, ki se ga je po ocenah policije udeležilo več kot 75.000 ljudi. Zborovanje je potekalo na pobudo predsednice Maie Sandu, zbrane pa je nagovorila tudi predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. "Ne želimo več biti na obrobju Evrope," je dejala in ob tem napovedala, da se želi Moldavija EU pridružiti do leta 2030.

Obrambni izzivi Evropske unije

22. 01. 2023 14.45

Ruski napad na Ukrajino je zopet postavil na dnevni red tisto, na kar so opozarjali mnogi svetovni strokovnjaki za obrambo in mednarodne odnose – vojna med nacionalnimi državami v 21. stoletju ni le možna, temveč zelo verjetna. Čeprav se vojna še vedno ne splača v objektivnem gospodarskem ali političnemu smislu, si moramo naliti čistega vina: t. i. objektivni interesi, kot so recimo povečanje BDP-ja, ljudske blaginje in mehke politične moči v drugih državah, za preveč svetovnih državnikov pač niso njihovi lastni.

Pri omejevanju cen energentov za 'skupni evropski pristop'

07. 10. 2022 11.18

Voditelji Evropske unije so ob prihodu na neformalni vrh EU v Pragi poudarjali pomen enotnosti Unije pri odzivu na rusko invazijo v Ukrajini in na visoke cene energentov. Strinjali so se, da je pri nadaljnjih ukrepih za soočanje z energetsko draginjo, vključno z omejevanjem cen plina, potreben evropski pristop. Komisija bo konkretne predloge predstavila do rednega vrha čez dva tedna.

Golob ob neformalnem vrhu EU: Treba je poseči na trg in vzpostaviti regulacijo cen

07. 10. 2022 06.31

Voditelji držav članic EU, med njimi premier Robert Golob, se bodo sestali na neformalnem vrhu v Pragi. Osrednji temi bosta soočanje z energetsko draginjo in ruska agresija na Ukrajino. Sestali se bodo po tistem, ko je več kot 40 evropskih voditeljev na prvem vrhu Evropske politične skupnosti v četrtek enotno obsodilo to agresijo. Slovenija na neformalnem vrhu pričakuje odločen korak naprej na področju energetike, je ob prihodu na zasedanje povedal slovenski premier Robert Golob. Po njegovih besedah je med članicami enotno mnenje, da je treba poseči na trg.

Med junaštvom in korupcijo: služabnik ljudstva?

09. 08. 2022 09.27

Ob začetku ruske invazije na Ukrajino je Volodimir Zelenski okrog sebe združil celoten narod in postal eden najbolj prepoznavnih in karizmatičnih obrazov Evrope. K njemu so poleg svetovnih politikov romali tudi številni zvezdniki, skupaj z ženo sta pozirala za Vogue in naletela na nezadovoljstvo dela javnosti. Ta je bila aktualnemu predsedniku pred začetkom vojne izrazito nenaklonjena. Razlog pa so sumi o vpletenosti v neskončni krog korupcije, ki Ukrajino pesti še iz časov razkroja sovjetske države in burne tranzicije, ki je rodila nedotakljive oligarhe. Eden od teh je tesno povezan z aktualnim predsednikom.

Ministri za evropske zadeve podprli podelitev statusa kandidatke Ukrajini

21. 06. 2022 15.50

Ministri držav članic Evropske unije za evropske zadeve so se sestali na zasedanju v Luxembourgu, kjer so bile v ospredju predvsem priprave na vrh Evropske unije konec tedna, na katerem bodo voditelji odločali o podelitvi statusa kandidatke za članstvo Ukrajini. Na zasedanju so se opredelili tudi glede podelitve statusa kandidatke Ukrajini. Tej so podali "popolno soglasje" za nadaljevanje njene kandidature. Slovenski premier Robert Golob je medtem izpostavil, da so tudi na področju Zahodnega Balkana možnosti za napredek, zlasti glede evropske poti Bosne in Hercegovine. "Ocenjujemo, da je ravno BiH tista, ki si najbolj zasluži politično sporočilo o podpori," je dejal.

Ukrajina v EU šele čez 15 ali 20 let?

22. 05. 2022 19.09

Ukrajinska prošnja za vstop v EU ne bo finalizirana še 15 ali 20 let, je danes dejal francoski minister za evropske zadeve Clément Beaune. "Ukrajincev nočem zavajati ali jim lagati," je dejal za francoski Radio J.

Evropski parlament najostreje obsodil madžarski zakon glede LGBTQ

08. 07. 2021 06.40

Na Madžarskem stopa v veljavo sporni zakon, ki po oceni Evropske komisije diskriminira ljudi na podlagi njihove spolne usmerjenosti in zaradi katerega se v Evropski uniji vrstijo pozivi k ukrepanju proti Budimpešti. Evropski parlament je tako zakon najostreje obsodil. Novi predpisi očitno kršijo vrednote, načela in pravo EU, piše v sprejeti resoluciji. Madžarski predsednik Orban je medtem dejal, da si Madžarska ne bo premislila.

Najdaljše nočne more bo kmalu konec

08. 05. 2021 07.00

Ameriški predsednik Joe Biden je napovedal umik zavezniških vojakov iz najdaljše vojne v več kot 100 letih, v katero so bile vključene zahodne države. Tudi Slovenija je pomagala umiriti Afganistan, naši vojaki so svoje delo kljub politikom in vladi, ki niso dobro vedeli, kaj bi radi, opravili z odliko. To, česar jim država ni zagotovila, so pridobili sami, znanje pa ostaja. Zdaj se ta nočna mora zveze Nato končuje, Afganistan pa je bil najboljši pokazatelj odnosa do vojakinj in vojakov – ponosni smo na vas, a ne počnite česa takšnega, kar bi nas spravilo v težave.

Kaj se lahko naučimo od zmage Andreja Plenkovića?

11. 07. 2020 07.00

V času, ko je koronakriza ohromila javno življenje v praktično vsej Evropi, so bile oči političnih analitikov uprte v tistih nekaj držav, ki so se navkljub težki situaciji odločile za razpis rednih volitev in organizacijo volilnih kampanj. Poleg Španije, Italije in Grčije je namreč tudi Hrvaška ena tistih držav članic Evropske unije (EU), ki so jo posledice krize v gospodarskem smislu najbolj pretresle. Na volitvah je (pre)močno slavil Andrej Plenković, sicer predsednik Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ), ki je pravzaprav ”pometel” s konkurenco. Takšnega volilnega rezultata ni pričakoval praktično nihče, sploh zaradi izrazito negativne kampanje, ki sta jo zoper HDZ vodila predsednika Socialdemokratske stranke (SDP) Davor Bernardić in Domovinskega gibanja Miroslav Škoro.

Prvič v hrvaški sabor izvoljena tudi predstavnica slovenske manjšine

06. 07. 2020 05.55

Hrvaške parlamentarne volitve je s prepričljivo zmago dobila stranka HDZ, ki je dobila 68 poslanskih mandatov. Levosredinski koaliciji Restart na čelu s SDP so predvolilne raziskave napovedovale relativno zmago, na koncu pa so dobili le 43 poslancev. Predsednik stranke Davor Bernardić je zato odstopil s svojega položaja. Pripadnica slovenske skupnosti na Hrvaškem Barbara Antolić Vupora pa je kot članica SDP na nedeljskih parlamentarnih volitvah postala prva poslanka iz vrst slovenske manjšine na Hrvaškem v 30-letni zgodovini sabora.

Od vizije do egoizma, hedonizma: 'Varujte tisto, za kar je moja generacija umrla'

17. 09. 2019 06.00

Očetje EU so se zavedali, da je nevarnost levega ali desnega populizma v privlačni ideologiji, ki je mnogo manj sterilna od osnovnega koncepta demokracije. Zato mora imeti demokracija vedno dodano komponento svetovnega nazora, ki je vezan na vrednostni sistem, da lahko uspešno tekmuje s populistično konkurenco, ko razlaga človekove, družbene in globalne izzive. Menili so tudi, da brez jasnega svetovnega nazora, sistem razpade v egoistični – hedonistični materializem in ksenofobni nacionalizem. A po več kot 60 letih od podpisa Rimske pogodbe je zmerna evropska politika spet pred vprašanji, s katerimi so se srečali že očetje povezave.

Juncker: Prav je, da se je Tajani opravičil

20. 02. 2019 13.19

Predsednik republike Borut Pahor se mudi v Bruslju, kjer se sestaja z najvišjimi predstavniki EU in zveze Nato. Pomemben cilj obiska je promocija konference v okviru pobude Tri morja, sicer pa naj bi bili v ospredju pogovorov evropske volitve, Zahodni Balkan, brexit in slovensko predsedovanje EU v drugi polovici leta 2021.

Moskva: vmešavanje ZDA vodi v prelivanje krvi

24. 01. 2019 18.01

Potem ko so številne države že podprle samooklicanega začasnega venezuelskega predsednika Juana Guaidója, Maduro pa je nato izgubil živce in ameriškim diplomatom ukazal odhod iz države, je vrh venezuelske vojske potrdil lojalnost sedanjemu predsedniku. Mednarodna skupnost je medtem razdeljena. Podporo Guaidóju je izrazila še Velika Britanija, Rusija pa je obsodila opozicijo in poudarila, da je edini legitimni voditelj Maduro.

Juncker ima za prihodnost EU pet scenarijev. Kaj je zapisal v tako imenovano belo knjigo prihodnosti?

01. 03. 2017 15.41

Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je predstavil belo knjigo o prihodnosti EU. V njej obravnava spremembe, ki bodo Evropo oblikovale v naslednjem desetletju, od vpliva novih tehnologij na družbo in delovna mesta do dvomov, ki se porajajo v zvezi z globalizacijo, varnostnih vprašanj in vzpona populizma.

Zver: Turška politika je začutila stisko EU in jo izsiljevala

08. 03. 2016 14.11

Odzivi na dogovor med EU in Turčijo za zajezitev migrantskih tokov so mešani. Analitik Primož Šterbenc ga vidi kot nevarnega, saj zaprtje poti v migrantih lahko povzroči razočaranje, obup in jezo. Analitik Klemen Grošelj pa meni, da je Evropa prepustila reševanje begunske krize Turčiji, ki ima zdaj vzvod za pritisk na EU.

Turčija izsiljuje EU: zahtevajo dodatne tri milijarde, za vsakega sprejetega migranta pa preselitev enega begunca v unijo

07. 03. 2016 07.03

Voditelji držav Evropske unije se spopadajo z zahtevami Turčije. Ta zahteva dodatne tri milijone evrov, največ prahu pa dviga zahteva v povezavi z izmenjavo prebežnikov. Voditelji zdaj pripravljajo novo besedilo na podlagi turških zahtev. Razmere pred makedosnko mejo medtem postajajo nevzdržne.

Slovenija se ograjuje: prve aktivnosti v Zavrču, ograje bodo varovali vojaki in policisti

10. 11. 2015 06.37

Ker begunski val ne pojenja, severne države pa omejujejo število beguncev, ki jih sprejmejo v enem dnevu, se je vlada odločila, da bo na mejo s Hrvaško postavila ograje. "Bile naj bi začasne, usmerjevalne, merile naj bi 1,80 metra v višino in prav toliko v širino, ojačane pa bodo s trimetrskimi stebri. Varovali jih bosta vojska in policija," je pojasnil župan Zavrča, kjer jih bodo najprej postavili.

KPK marca zabeležil rekordno število lobističnih stikov

15. 04. 2015 10.24

Slovenija je med državami z najboljšo zakonodajo o lobiranju, a zatakne se pri izvajanju, ugotavlja Transparency international. Marca je sicer KPK zabeležil rekordno število lobističnih stikov, najbolj oblegana področja pa so finančni sektor, gospodarstvo, okolje, energetika in zdravstvo.

Prelomno leto 2015: Grčija le začetek? Poglejte, kako se po EU širijo evroskeptične ideje in kaj jih poganja

28. 01. 2015 06.24

Nekateri analitiki menijo, da bi lahko bilo leto 2015 prelomno za Evropsko unijo, Sirizi podobne stranke pa že razmišljajo, kako bi unovčile grško izkušnjo.

Mišič: Na Luko je prisesanih več takšnih, ki pridno skrbijo za denarni odtok. To bom ustavil ...

27. 08. 2013 11.23

Gašpar Gašpar Mišič se je prebil na vrh Luke Koper. Izključno po zaslugi programa, zagotavlja. Težišče načrta je v boljšem sodelovanju z lokalno skupnostjo, kar bi Luki olajšalo pot do potrebnih dovoljenj in širitev kapacitet pristanišča. Če bo moral družbo zapustiti, pa odpravnine ne bo zahteval, še zagotavlja Mišič.