vremenske spremembe

Menjava pnevmatik: raje kot po koledarju se ravnajmo po vremenu

15. 03. 2025 07.48

S 15. marcem je zimske pnevmatike dovoljeno zamenjati z letnimi, če vremenske razmere to dopuščajo, a AMZS strokovnjaki svetujejo, da s tem ni treba hiteti. Ali že menjati zimske pnevmatike ali še ne, je odvisno od okolja oziroma območja najpogostejših voženj. V gorskih, hribovitih in višje ležečih predelih je tudi v spomladanskih mesecih treba pričakovati slabše, celo vsaj začasne zimske razmere, v nižinah in posebej v priobalnem območju pa skorajda ne.

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?

02. 02. 2025 15.54

Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Leto zaskrbljujočih rekordov: prebili neslavno mejo, pri nas za kar pol stopinje topleje

18. 01. 2025 06.00

Že deseto leto zapored lahko znova ponovimo, da je za nami najtoplejše zabeleženo leto. Za nami je globalno leto vremenskih presežkov, rekordov tako na regionalni kot na globalni ravni, leto 2024 opisujejo klimatologi. Prvič smo prebili neslavno mejo 1,5 stopinje Celzija nad predindustrijsko dobo in s takšnim tempom se bomo do leta 2050 že približali naslednjemu mejniku dveh stopinj Celzija, svarijo klimatologi. Povprečna temperatura zraka je na ravni države znašala okoli 11,3 stopinje, kar je pol stopinje več kot leto prej. Za lažjo predstavo, kaj to pomeni, pa ponazoritev: kraji na 500 metrih so imeli letos podobne temperaturne razmere kot lansko leto kraji na 400 metrih nadmorske višine.

V boju z ognjem in vetrom: dva mrtva, uničenih na stotine objektov

08. 01. 2025 06.33

Na območju Los Angelesa v ameriški zvezni državi Kalifornija so oblasti zaradi požarov, ki se zaradi orkanskega vetra hitro širijo, razglasile izredne razmere in odredile evakuacijo za več kot 50.000 ljudi. Po besedah gasilcev se ogenj širi tako hitro, da vsako minuto pogoltne za približno pet nogometnih igrišč veliko območje. Obeti pa niso dobri, saj bo veter po napovedih vremenoslovcev pihal še več dni. Bojijo se, da najhujše šele prihaja. Pri gašenju je bilo poškodovanih več gasilcev, po zadnjih podatkih pa je eden od požarov zahteval najmanj dve smrtni žrtvi.

November še vsaj teden dni ostaja suh, v zatišnih legah verjetna slana

04. 11. 2024 10.00

Prihajajoči teden ne prinaša večjih vremenskih sprememb in obeta se nam suha prva polovica novembra. Po nadpovprečno toplem zadnjem tednu oktobra je ponekod po Sloveniji danes zjutraj prvič v letošnji jeseni temperatura padla pod ledišče, sporoča agencija za okolje (Arso). Najnižjo temperaturo so izmerili v mraziščih Notranjske. V Babnem polju se je ohladilo do minus 5,1 stopinje Celzija, v Novi vasi na Blokah pa do minus 4,4 stopinje.

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst

18. 10. 2024 08.58

Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Letošnje leto bo skoraj zagotovo najbolj vroče v zgodovini meritev

08. 10. 2024 16.03

Po izjemno deževnem in nevihtnem septembru, ko so po svetu hkrati zabeležili druge najvišje temperature v zgodovini meritev, bo letošnje leto "skoraj zagotovo" najbolj vroče v zgodovini meritev, so napovedali v službi za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus, potem ko so že lani zabeležili rekordno vroče leto.

Kaj je treba vedeti pred začetkom kurilne sezone?

24. 09. 2024 09.38

Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem. Zrak v Sloveniji je najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Pred kurilno sezono so zato pristojni predstavili nasvete in zahteve za lastnike malih kurilnih naprav.

Bolezni rastlin, popokani sadeži, skop pridelek ... cene pa zgolj rastejo

13. 08. 2024 11.27

Zapuščeni sadovnjaki na Siciliji, močan upad proizvodnje na severu Italije ... Podnebne spremembe in vročina ogrožajo letino sadja in zelenjave pri naših zahodnih sosedih. Slednje že kaže resne posledice za kmetijska podjetja, kmalu pa bi se lahko s podobnimi težavami soočila tudi Avstrija. Polja na njenem jugu namreč rumenijo pod žgočim soncem, cene izdelkov pa posledično rastejo. Medtem so zaradi vročine in suše, dejavnika, ki sta pospešila zorenje grozdja, začeli že konec julija.

Vse več goljufij z oljčnim oljem, od nedovoljenih snovi do ponarejanja

29. 07. 2024 10.01

V prvem četrtletju letošnjega leta je EU zabeležila rekordno število primerov morebitnih goljufij in napačnega označevanja olivnega olja. Zarad inflacijskih pritiskov se je namreč povečal skriti trg z oljem, s tem pa tudi število goljufov.

'Zemlja se kuha': 21. julij postal najbolj vroč dan v zgodovini

23. 07. 2024 18.37

Naš modri planet je podrl nov rekord, na katerega pa sicer ne bi smeli biti prav nič ponosni. Za najbolj vroč dan v zemeljski zgodovini je namreč še do nedavno veljal 6. julij 2023, a ta se je moral zdaj umakniti novemu rekorderju. Po predhodnih podatkih evropske mreže Copernicus smo namreč 21. julija presegli temperature izpred dobrega leta dni. Povprečna globalna temperatura zraka je namreč v nedeljo znašala kar 17,09 stopinje Celzija.

Skrb za rastline

03. 07. 2024 00.15

V vrtnem kraljestvu, kjer predani vrtnarji prebujajo življenje v obliki raznolikih rastlin sta potrebni nenehna skrb in nega. Skrb za rastline zahteva pozornost, ljubezen in znanje, ki tvorijo temelj za uspešni vrt. Med ključnimi vidiki skrbi za rastline so pravilno zalivanje, ustrezna nega in poznavanje potreb vsake vrste.

V letu 2024 50 milijonov za obnovo stanovanj in 70 za nadomestne gradnje

24. 05. 2024 14.26

Vlada je na zadnjih dveh sejah sprejela dva programa za odpravo posledic škode po poplavah iz avgusta lani, v pripravi je tudi program ukrepov razvojnih spodbud. Že decembra 2023 pa je Slovenija, na podlagi uspešno pripravljene in oddane vloge, prejela najvišje možno predplačilo iz Solidarnostnega sklada EU v višini 100 milijonov evrov.

Najhujše še lahko preprečimo

21. 04. 2024 12.25

V tednu, ki se izteka, smo doživeli rekordne vremenske ekstreme. Sneg v aprilu sicer ni redek pojav, smo pa prvič pred 22. aprilom izmerili 30 stopinj Celzija. Prav segrevanje ozračja, posledica onesnaževanja s fosilnimi gorivi, povzroča podnebni kaos. Vendar vse še ni nepovratno uničeno in izgubljeno.

Čokoladne poslastice vse dražje in manjše: cena kakava v nebo

28. 03. 2024 06.00

Pred velikonočnimi prazniki se mnogim že cedijo sline zaradi dobrot, ki jih običajno pripravljamo v tem času. Tisti bolj sladkosnedi, zlasti otroci, pa se veselijo tudi čokoladnih jajčk. Toda v številnih državah njihova cena strmo narašča, velikost pa se manjša. Razlog? Podnebne spremembe, ki prinašajo vse pogostejše ekstremne vremenske pojave, od silovitih poplav do hude suše. Proizvodnja kakava, ki je ključna sestavina čokolade, je močno upadla, veliko povpraševanje pa cene dviguje v nebo.

Zima, pomlad ali poletje?

24. 03. 2024 08.10

Po burnem prehodu hladne fronte, ki je z močnim deževjem, vetrom, točo in sodro bolj spominjal na poletne mesece, je dele Slovenije obiskala še zima. Poleg predelov Gorenjske je zasneženo tudi ponekod na Notranjskem, Dolenjskem, Kočevskem in v Posavju. Naš hišni prognostik Rok Nosan pojasnjuje, da tako izrazite spremembe vremena na začetku pomladi niso nič neobičajnega in že v prihodnjih dneh se k nam postopno vrača toplejše vreme. V drugi polovici tedna bodo temperature marsikje spet presegle 20 stopinj Celzija. Neurje je zajelo tudi avstrijsko Koroško, dele Balkana pa je pobelil sneg.

Vse, kar morate vedeti o solarnih panelih

19. 03. 2024 00.15

Sončna energija postaja ključ do trajnostne in nizkoogljične prihodnosti, naraščujoče cene elektrike pa nas še dodatno spodbujajo, da postanemo samooskrbni. Vse več ljudi zato razmišlja o solarnih panelih – enostavni rešitvi, ki deluje okolju prijazno in pripomore k nižjim položnicam.

Dihajte lažje in naravno s sodobnimi prezračevalnimi sistemi

23. 02. 2024 09.39

Svež zrak je za človeka nujno potreben tako za produktivnost kot za splošno zdravje telesa.

Na območju Barcelone izredne razmere zaradi suše: omejili porabo vode

02. 02. 2024 16.55

Oblasti severovzhodne španske regije Katalonija so za Barcelono in njeno okolico razglasile izredne razmere zaradi suše. Predsednik katalonske vlade Pere Aragones je izpostavil, da gre za najhujšo sušo v zadnjem stoletju, ki je najdaljša, odkar beležijo padavine. Ukrepi za zmanjšanje porabe vode bodo prizadeli okoli šest milijonov ljudi.

Kaj imata skupnega uspeh Taylor Swift in globalno segrevanje?

20. 01. 2024 07.14

Marec 2023. V ZDA so se pripravljali na recesijo, delniški trgi so se krčili, domača potrošnja je padala. 17. marca oziroma štiri dni po najnižjih borznih indeksih je svojo turnejo "Eras Tour" začela Taylor Swift. Kot bi nekdo obrnil stikalo. Američani so začeli zapravljati, borze so zaživele, gospodarstvo je bilo v konjunkturi. Je nepričakovan vzpon ameriške ekonomije le naključje? Ekonomisti že imajo ime – učinek Taylor Swift. Kako sta torej povezana glasbenica, ki je na lestvicah prehitela Elvisa Presleyja, in rekordno toplo leto? Tako, da ju je z običajnimi znanstvenimi pristopi zelo težko pojasniti.

Nič kaj optimističen pogled v prihodnost: kakšna tveganja nas čakajo?

14. 01. 2024 17.51

Svetovni gospodarski forum je v novem, že 19. poročilu o globalnih tveganjih, ki ga tradicionalno objavi v začetku leta, predvidel največje pasti in izzive, ki nas čakajo v bližnji in malo bolj daljni prihodnosti. Na vrh lestvice tveganj za naslednji dve leti je postavil dezinformacije, ki bi jih lahko v obdobju, ko kar tri milijarde ljudi čakajo volitve, uporabili za povečanje družbenih in političnih razkolov. V 10 letih pa ni dvoma: daleč največja grožnja so podnebne spremembe.

Helikopter v gorah dvigne svež sneg, reševanje počasnejše in zahtevnejše

15. 12. 2023 11.40

Predstavniki Gorske policijske enote, Planinske zveze Slovenije in Letalske policijske enote so opozorili, da so razmere v gorah, čeprav snežna odeja še ni debela, resne. Odhod v gore tako zahteva natančne priprave, ustrezne izkušnje in pravilno opremo. Nizke temperature in visoka vlažnost pa povzročajo težave pri dostopu reševalnega helikopterja in lahko se zgodi, da dostop do določenega kraja zaradi nastajanja oblakov ni mogoč. Poleg tega helikopter s svojo težo povzroči močan piš zraka, ki dvigne svež sneg in ustvari meglo, zaradi česar je treba reševalno akcijo prekiniti.

Požigalcev se ne vabi na gasilske konvencije

13. 12. 2023 12.45

Medtem ko se na eni strani z mednarodne podnebne konference vrstijo pompozna sporočila o dogovoru, ki prvič (vsaj) omeni fosilna goriva, znanstveniki opozarjajo, da je besedilo novo veliko razočaranje in pravzaprav zmaga industrije onesnaževanja nad zelo jasnim znanstvenim konsenzom. Uvodno upanje so zamenjali občutki poraza, nemoči in pretresenosti. Nimamo dogovora o časovnici, kdaj naj prenehamo z uporabo fosilnih goriv, niti nimamo dogovora, da bi sploh prenehali z uporabo. V Dubaju je svoje delo več kot očitno odlično opravilo prek 2500 naftnih lobistov.

Rekordi na nebu in pisarna z najlepšim razgledom

12. 11. 2023 16.58

23. julija letos je slovenski zračni prostor preletelo 1643 letal, kar je rekord vseh časov. Za to, da imajo letala ves čas, ko so nad Slovenijo, zadostno medsebojno razdaljo in da vse poteka varno, skrbijo območni kontrolorji Kontrole zračnega prometa Slovenije. Tisti v kontrolnem stolpu pa so odgovorni za letala v bližini letališča in vozila na manevrskih površinah. Obiskali smo jih in izvedeli, kdo ima prednost v tej gneči na nebu, kje je pisarna z najlepšim razgledom in kakšni so izzivi, ki jih čakajo v prihodnosti.

Gorski reševalci vso noč reševali planinko, ki je za navigacijo uporabljala aplikacijo

07. 11. 2023 15.23

Kljub temu, da Policija in gorska reševalna služba opozarjata, da trenutne razmere zaradi razmočenega in spolzkega terena niso primerne za obisk gora, se nekateri še vedno nepripravljeni in brez ustrezne opreme odpravljajo v hribe. V ponedeljek popoldne so kranjski gorski reševalci s Križa, skoraj 2500 metrov visokega vrha, reševali tujo planinko, ki je na turo odšla prepozno in neprimerno opremljena ter se zaplezala na samem vrhu. Reševanje je potekalo vso noč, planinka pa se nevarnosti niti ni povsem zavedala.

Pri Dravogradu zdrs po pobočju usoden za eno osebo, v Bohinju umrla 22-letna planinka

05. 11. 2023 11.33

Na Goriškem vrhu v občini Dravograd je v soboto popoldne nekaj po 15. uri oseba zdrsnila po pobočju 300 metrov v globino. Gasilci Prostovoljnega gasilskega društva Dravograd so jo oživljali do prihoda reševalcev, vendar neuspešno, so sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje. Znanih je tudi več podobnosti gorske nesreče na območju Komarče v Bohinju, v kateri je umrla 22-letna planinka.

'Ne rešujmo premoženja takrat, ko je treba reševati življenja'

26. 10. 2023 13.04

Zaradi napovedanih izrednih vremenskih razmer je v pripravi odredba za dvig pripravljenosti celotnega sistema, je pojasnil poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan. Pristojni prebivalce na ogroženih območjih pozivajo, naj bodo pripravljeni in ukrepajo samozaščitno ter naj ne rešujejo premoženja takrat, ko je treba reševati življenja.

'Voda bo našla svojo pot, ne glede na to, kaj bomo tam naredili'

02. 09. 2023 07.00

Avgustovske poplave so močno prizadele Slovenijo, hkrati so poplavljale tri največje slovenske reke, ob tem izrednem dogodku pa so bili oškodovani mnogi, odnašalo je hiše, ceste, mostove, sanacija bo pa še dolgotrajna. "Lahko bi rekli, da sta se avgusta dvakrat združila poletje in jesen," je dejal hidrolog Janez Polajnar z agencije za okolje.

Podnebne spremembe – osrednji boj za usodo človeštva

20. 08. 2023 13.13

Hude poprave, ki odnašajo vse pred seboj, sušna obdobja s točo, pozebe. Krči se gozd, izumirajo živalske in rastlinske vrste. Ustavlja se zalivski tok, letošnji julij je bil globalno rekordno topel. Rdeči alarmi utripajo že nekaj časa. Podnebne spremembe so tukaj in zdaj – občutimo jih pred svojim pragom, v kmetijstvu, gospodarstvu.

Koncentrični krogi na radarski sliki burijo domišljijo teoretikov zarote

05. 08. 2023 14.45

Splet je preplavljen s teorijami zarote, da so koncentrični krogi, ki so bili vidni na radarski sliki, posledica umetno ustvarjene frekvence in tehnologij za spremembo vremena. A za to obstaja povsem znanstvena razlaga.