vrednotenje

Država v inšpekcijske preglede vseh zaklonišč v Sloveniji
31. 03. 2025 06.00Področje zaklanjanja prebivalstva pred vojnimi in drugimi nevarnostmi je bilo v državi v zadnjih letih precej zanemarjeno. Zaklonišč se praktično ni vzdrževalo, tudi na normativni ravni nismo sledili družbenim spremembam, ocenjuje Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami na Morsu. Zato je – v luči zaostritve varnostnih razmer v svetu in Evropi – odredil pregled vseh zaklonišč v Sloveniji in pripravo načrta sanacije.

Več denarja za zdravstvo, klinična centra dobita skoraj 32 milijonov
27. 02. 2025 16.43Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za leto 2025. Med drugim so dodatna sredstva namenili tudi za UKC Ljubljana in UKC Maribor. Centroma so v uredbi dodatno skupaj namenili 31,6 milijona evrov, in sicer zaradi zahtevnosti obravnav in zagotavljanja neprekinjenega zdravstvenega varstva. Skupni obseg dodatnih sredstev za letos je 91,4 milijona evrov. Od tega je 55,4 milijona evrov namenjenih boljšemu vrednotenju in širitvi programov. Pri preostalih 36 milijonih evrov pa gre za nerealizirane širitve iz preteklih let.

Na sojenju v zadevi Trenta tokrat le prebirali listine
17. 02. 2025 11.46Na celjskem sodišču se je v odsotnosti prvaka SDS Janeza Janše, ki se je opravičil zaradi neodložljivih poslanskih obveznosti, nadaljevalo sojenje zaradi domnevno spornih poslov z nepremičninami v Trenti. Tokrat je obravnava minila brez prič, namenili pa so jo prebiranju listin. Sodišče je sicer za marec razpisalo še tri naroke.

IJS išče prostovoljce za ležanje v postelji
17. 02. 2025 09.53Institut Jožef Stefan v okviru drugega dela raziskave o učinku vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo znova išče prostovoljce za dolgotrajno ležanje v postelji. Prvi rezultati kažejo, da lahko vibracijska vadba pod umetno težnostjo bistveno pripomore k preprečevanju negativnih učinkov, s katerimi se srečujejo astronavti in neaktivni ljudje.

Študenti NTF UL skupaj z Iskro ISD v projektu CastQC odkrivajo možnosti za uporabo nove aluminijeve zlitine!
27. 12. 2024 00.15Med 4. in 18. decembrom je na Naravoslovnotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani potekal hackathon projekta CastQC.

Nižje cene radioloških storitev in prenova glavarinskih količnikov
18. 12. 2024 15.32Vlada je sprejela novelo letošnje uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki so jo pripravili na ministrstvu za zdravje. Novela bo znižala cene radioloških storitev, razširila nekatere programe v zdravstvu ter prenovila plačevanje ambulant družinske medicine in pediatrije s sistemom glavarinskih količnikov.

Finančni komentar: Pospešek nemško-francoskega vlaka
10. 12. 2024 07.00Politične krize v Franciji in Nemčiji pretresajo temelje evropskega gospodarstva, a delniški trgi kažejo povsem drugačno, bolj spodbudno sliko. Pretekli teden je bil eden najboljših za evropske borze v tem letu, tako v Parizu kot v Frankfurtu so delniški indeksi dosegli visoke rasti.

Ste že preizkusili edino gorivo, ki mu zaupa in ga priporoča Ferrari?
02. 06. 2024 00.15Britanska energetska družba Shell je v zadnjega pol leta močno povečala število bencinskih servisov v Sloveniji, trenutno jih ima že 47.

Končuje se javna razgrnitev vrednotenja nepremičnin
25. 11. 2024 06.29Končuje se javna razgrnitev predloga novih modelov množičnega vrednotenja nepremičnin, po katerem je Gurs oktobra objavil poskusni izračun posplošenih vrednosti nepremičnin. Lastniki lahko podatke o svoji nepremičnini preverijo na portalu Prostor in po potrebi začnejo postopek spremembe.

Fides podpisal aneks, a opozoril: To ni nobena plačna reforma
15. 11. 2024 15.59V zdravniškem sindikatu Fides so sprejeli odločitev, da pristopijo k podpisu aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. Kljub temu pa večji del stavkovnih zahtev še naprej ostaja neuresničen in predmet nadaljnjih stavkovnih pogajanj, so sporočili. Stavka zdravnikov in zobozdravnikov, ki se je začela 15. januarja, se tako nadaljuje.

Policisti z vlado sklenili tudi lastno kolektivno pogodbo
15. 11. 2024 18.15Policijska sindikata sta z vlado sklenila tudi lastno kolektivno pogodbo dejavnosti javnega reda in varnosti, so sporočili iz Policijskega sindikata Slovenije in Sindikata policistov Slovenije. Ob tem so ocenili, da je bil dosežen zgodovinski preobrat za vse zaposlene v policiji.

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali krovno kolektivno pogodbo
15. 11. 2024 06.24Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Premier Robert Golob je podpis označil za zgodovinski podvig, tudi sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek ga vidita kot velik dosežek. Število prisotnih sindikatov daje legitimnost podpisu dokumentov, meni premier. Vrstijo se tudi odzivi drugih.

Padec dosežkov, slovenski učenci tik nad mednarodnim povprečjem
12. 11. 2024 11.07Rezultati raziskave za Slovenijo kažejo padec dosežkov osmošolcev in osmošolk v obdobju od 2013 do 2023 na področju računalniške in informacijske pismenosti. To sicer velja tudi za večino drugih držav, ki so sodelovale v ciklu 2013 in 2023. Učenci in učenke iz Slovenije so pri računalniški in informacijski pismenosti leta 2023 v povprečju dosegli 485 točk, njihovi dosežki pa so statistično značilno primerljivi z dosežki njihovih vrstnikov iz Hrvaške. Obe državi sta na mednarodni lestvici dosežkov tik nad mednarodnim povprečjem.

Rok Cvetko: Dosedanja pogajanja so bila navadna farsa
12. 11. 2024 11.02Vladna stran je sindikate javnega sektorja obvestila, da lahko kolektivne pogodbe in ostale predvidene akte po posameznih stebrih parafirajo do srede. Sindikati drugega stebra, med njimi tisti, ki zastopajo vojake, policiste, občinske redarje, delavce v pravosodju in državni upravi ter poklicne gasilce, ne nameravajo pristopiti k parafiranju dokumentov, od vlade pa pričakujejo, da ponovno preuči predloge sindikalne strani. Vlado so ob tem opozorili, da ima še čas, da naslovi določena vprašanja.

Pomanjkanje več 100 farmacevtov bi lahko vodilo v zapiranje lekarn
22. 10. 2024 11.49V Sloveniji se soočamo z resnim pomanjkanjem magistrov farmacije in farmacevtskih tehnikov, kar ogroža dostopnost in kakovost zdravstvenih storitev. Primanjkuje več 100 farmacevtov, opozarjajo v Lekarniški zbornici Slovenije. Če ministrstvo za zdravje ne bo ukrepalo, se obetajo dodatne težave, ki bi lahko vodile v zapiranje lekarn, dodajajo.

Preverite lahko, kakšno vrednost so določili vaši nepremičnini
10. 10. 2024 09.29Geodetska uprava je objavila izračune posplošenih vrednosti nepremičnin, ki jih tudi zlahka preverite. Predlog bo javno razgrnjen do 25. novembra, v tem času je mogoče vlagati pritožbe oziroma pripombe. Najvišje izhodiščne vrednosti so določili nepremičninam na območju Ljubljane ter glavnih turističnih biserov.

V ZD Ljubljana odprli nove prostore centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov
08. 10. 2024 16.59V Zdravstvenem domu Ljubljana so odprli nove prostore centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov. Otrokom, mladostnikom in njihovim staršem bodo odslej na enem mestu nudili storitve, ki so jih doslej izvajali v različnih enotah zdravstvenega doma.

Vnukinja o Elizabeth Taylor: Bila je prva zvezdnica, ki je živela svoje življenje javno
27. 09. 2024 10.54Življenje Elizabeth Taylor je bilo običajno prikazano kot telenovela, kot zgodba o seksu in škandalu: osem porok, veliko diamantov in boj z odvisnostjo. Toda novi dokumentarec, ki ga bodo začeli prikazovati na BBC, želi igralko predstaviti v drugačni luči.

Vlada v DZ poslala še dva zdravstvena zakona – o kakovosti in pravici do pozabe
16. 09. 2024 17.55Vlada je na dopisni seji določila besedilo predlogov zakonov o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu ter o pravici do pozabe po preboleli bolezni. Prvi naj bi zmanjšal tveganja za bolnike, drugi pa bo bolnikom po preboleli bolezni omogočil enako obravnavo pri najemanju dolgoročnih kreditov in zavarovanj.

V prihodnjih petih letih bi lahko brez ginekologa ostalo še 200.000 žensk
10. 09. 2024 17.26Več kot 230.000 deklet in žensk, starejših od 13 let, je trenutno brez izbranega ginekologa. Še bolj zaskrbljujoč je podatek, da bo do konca letošnjega leta pogoje za upokojitev izpolnilo že 43 ginekologov, v naslednjih petih letih pa skupaj kar 89. Glede na najbolj črn scenarij bi lahko v tem času tako brez ginekologa ostalo še dodatnih 200.000 žensk.

V šolah primanjkuje kadra, ravnatelji drug drugemu 'kradejo' učitelje
03. 09. 2024 15.47V Svizu so ob začetku šolskega leta vnovič opozorili na vse slabše razmere v šolstvu. Strokovnega in tehničnega kadra primanjkuje v vseh delih vzgoje in izobraževanja, zaposleni so preobremenjeni, ministrstvo pa k problematiki ne pristopa ustrezno aktivno, so ocenili. Menijo, da bi sistem vzgoje in izobraževanja potreboval stabilno financiranje.

Kaj tik pred začetkom novega šolskega leta najbolj skrbi devetošolce?
01. 09. 2024 14.45Kaj vse bo v naših osnovnih šolah od jutri naprej drugače? Vlada je v prihajajoče šolsko leto uvedla kar nekaj sprememb: največ polemik že od samega začetka sprožata dve. Prva je takoimenovani prenovljeni koncept razširjenega programa, kar po domače pomeni, da se spreminjata podaljšano bivanje in jutranje varstvo. Druga pa: obvezno nacionalno preverjanje znanja po vsaki triadi. Obvezni NPZ-ji torej v tretjem, šestem in devetem razredu – ti zadnji bodo šteli tudi pri vpisu v srednjo šolo v tistih šolah, ki bodo omejile število vpisnih mest.

Ob pomanjkanju učiteljev nas v naslednjih letih čaka val upokojitev
27. 08. 2024 06.00Pred začetkom novega šolskega leta so znova v ospredju stare težave, med njimi na prvem mestu znova pomanjkanje učiteljev in drugih strokovnih delavcev. Ob tem ne smemo pozabiti, da je velik del zaposlenih starejših od 55 let. V naslednjih petih letih lahko tako po navedbah ministrstva za šolstvo pričakujemo upokojitev približno osmih odstotkov osnovnošolskih učiteljev in 14 odstotkov srednješolskih učiteljev. V prihodnjih 10 letih pa se jih bo med srednješolskimi učitelji, ki so v poprečju najstarejši, po pričakovanjih upokojilo kar 31 odstotkov oziroma vsak tretji.

Kralj Karel se s kraljico Camillo pripravlja na obisk Avstralije
16. 07. 2024 06.00Kralj Karel III. se pripravlja na obisk Avstralije in Samoe v oktobru. Pot, ki bo zajemala 12 časovnih pasov, bo preizkusila vzdržljivost monarha, ko okreva po zdravljenju raka. Potovanje, ki ga je v nedeljo napovedala Buckinghamska palača, pomeni prelomen trenutek za 75-letnega kralja, ki se po premoru po diagnozi raka v začetku februarja počasi vrača k javnim dolžnostim. Odločitev za tako dolgo potovanje bo veljala kot znak Charlesovega okrevanja, čeprav bo program v Avstraliji "omejen".

Poslanci niso nasprotovali ukrepom za več kadra v domovih za starejše
09. 07. 2024 15.06DZ je po obravnavi predlagane novele stanovanjskega zakona prešel na obravnavo predloga zakona o začasnih ukrepih za boljše kadrovske in delovne pogoje ter zmogljivosti pri izvajalcih socialno varstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe. Izrecnega nasprotovanja predlogu ni bilo slišati. Glasovanje o njem bo v sredo.

Štrukelj uveljavitev novega plačnega sistema pričakuje 1. januarja 2025
02. 07. 2024 15.24V Svizu pričakujejo, da bodo krovna pogajanja o plačni reformi sklenjena tako, da bodo sindikati z njo zadovoljni in da se bo 1. januarja 2025 nov plačni sistem v javnem sektorju lahko uveljavil. "Če pa do tega ne bi prišlo, je mogoče napovedati vročo jesen," je dejal glavni tajnik sindikata Branimir Štrukelj.

UKC Ljubljana ostaja brez reševalcev, ki se zaposlujejo bližje domu
29. 06. 2024 12.32Zaradi uvajanja satelitskih urgentnih centrov po državi na ljubljanski reševalni postaji zaznavajo odliv kadra. Od začetka leta je odšlo 17 reševalcev, kar predstavlja približno 10 odstotkov zaposlenih. Glavna razloga, ki ju reševalci navajajo ob odhodu, sta po besedah vodje postaje bližina stalnega prebivališča in manjše obremenitve.

Slovenska mladina politično vse bolj desna, fantje bolj šovinistični
20. 06. 2024 18.02Fundacija Friedrich Ebert Stiftung in mariborska filozofska fakulteta sta predstavili izsledke nove mednarodne raziskave o mladih. Ta kaže na premik političnih stališč mladih v Sloveniji v desno, med desno usmerjenimi mladimi opažajo tudi porast zanimanja za politiko, obenem pa prihaja do ideološke polarizacije.

Naše zdravje po covidu-19: zakaj je vse več bolnih in več smrti?
18. 06. 2024 14.59Smo po pandemiji covida pogosteje bolni? Kaj pravijo statistike umrlih? Če odprete družbena omrežja, boste hitro naleteli na teorije, da je po covidu vse več bolnih in mrtvih. Strokovnjaki imajo nekaj pojasnil, kaj se pravzaprav dogaja.

15-letniki na področju ustvarjalnega mišljenja pod povprečjem
18. 06. 2024 13.16Mednarodna raziskave OECD PISA 2022 kaže, da so slovenski 15-letniki na področju ustvarjalnega mišljenja v primerjavi z vrstniki iz drugih držav podpovprečni. Slovenski mladi tudi izražajo bolj negativna stališča do različnih vidikov ustvarjalnosti ter kažejo manj odprtosti za pridobivanje novega znanja in izkušenj.