vrat. cepivo

Klopni meningoencefalitis: na leto zboli 110 ljudi, a možno ga je preprečiti
12. 04. 2024 07.48Vse več je sončnih in toplih dni, zato se tudi pogosteje odpravljamo na prosto. Zaradi razmeroma mile zime bi bila letos aktivnost klopov lahko večja, opozarjajo na NIJZ. Najbolj razširjeni bolezni, ki ju prenašajo klopi, sta klopni meningoencefalitis in lymska borelioza. Klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot je invalidnost ali celo smrt, pa lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, poudarjajo na NIJZ.

Male 'pošasti' v naravi, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni
20. 03. 2024 10.25Toplejši dnevi že vabijo k aktivnostim na prostem in v naravi, kjer pa na nas čakajo tudi drobne živalice, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni. To sta lymska borelioza in klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot sta invalidnost ali celo smrt. In kako se lahko najbolje zaščitimo? Meningoencefalitis lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, ki je na voljo skozi vse leto, za nekatere skupine pa je celo brezplačno. Lymsko boreliozo se medtem zdravi z antibiotiki.

Posebni vladni projekt za spodbujanje precepljenosti in donacija cepiva Janssen v Covax
21. 10. 2021 21.35Vlada je sprejela posebni vladni projekt za spodbujanje precepljenosti oseb v populaciji proti covidu-19. Za izvajanje projekta bodo zagotovljena sredstva iz državnega proračuna. Ob tem je odločila tudi, da bo cepivo Janssen darovala v instrument Covax. Predvidoma gre za več kot 600 tisoč odmerkov cepiva, ki bodo primarno namenjena Afriki. Vlada je sprejela tudi sklep o prenehanju sklepa o nabavi dodatnih 100.000 odmerkov cepiva Janssen.

Poklukar: Za cepljenje potrebujemo narodno enotnost kot leta 1990
30. 07. 2021 16.00V Splošni bolnišnici Murska Sobota so odprli cepilno mesto za nenaročene. Minister za zdravje Janez Poklukar se je ob tem sestal s predstavniki pomurskih zdravstvenih ustanov in dejal, da je za uspešnost cepljenja potrebna narodna enotnost kot leta 1990. Le tako bomo po njegovih besedah jeseni lažje in bolj sproščeno živeli.

V Mariboru mobilna cepilna enota z avtobusom do vrat, bolnišnica v stare tire
05. 07. 2021 15.52Mariborski zdravstveni dom mobilno cepilno enoto pripravlja kar na avtobusu mestnega potniškega prometa. S tem želijo več ljudi privabiti za cepljenje in dvigniti delež precepljenosti. Ta je na območju, ki ga pokriva ZD dr. Adolfa Drolca sicer nekoliko višji od slovenskega povprečja, a če bi želeli doseči zastavljeno 60-odstotno precepljenost, bi morali cepiti še najmanj 10.000 oseb. Razmere v UKC Maribor se medtem umirjajo, se pa skoraj na vseh oddelkih poznajo zaostanki. Precepljenost med zaposlenimi je 60-odstotna, kmalu pa bodo cepljenje ponudili tudi tistim, ki pridejo v bolnišnico na pregled oziroma preiskavo.

V Sloveniji odslej mogoča izbira cepiva proti covidu-19
21. 06. 2021 07.10Po državi se nadaljuje cepljenje proti covidu-19. V Sloveniji bo po napovedih mogoče izbirati vrsto cepiva, saj je cepiva dovolj. Vlada načrtuje tudi organizacijo mobilnih enot za cepljenje. Kdaj in kje pa bodo te na voljo?

Cepljenje brez naročanja tudi na severnem Primorskem
16. 06. 2021 11.10Vsi štirje zdravstveni domovi na severnem Primorskem bodo v naslednjih dneh organizirali cepljenje proti covidu-19 s cepivom AstraZenece za vse, ki se doslej še niso prijavili oziroma naročili na cepljenje. Prvi bodo takšno cepljenje začeli izvajati v Zdravstvenem domu Ajdovščina, sledijo dnevi odprtih vrat v zdravstvenih domovih Tolmin in Nova Gorica, nato pa še v Idriji. Cepljenje brez naročanja pa bo organizirano tudi v Mariboru v Univerzitetnem športnem centru Leona Štuklja.

V nedeljo potrdili 24 novih okužb, kar je najmanj od 30. avgusta lani
14. 06. 2021 10.06V nedeljo smo v Sloveniji ob opravljenih 1023 PCR-testih potrdili 24 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov se je tokrat spustil na le 2,3 odstotka. To je najnižje potrjeno število okužb od 30. avgusta lani. Ob tem so opravili tudi 6953 hitrih testov. Ker imamo cepiva AstraZenece v Sloveniji največ, je to tudi glavno cepivo na dnevih odprtih vrat, pravi direktor NIJZ.

Poklukar: Cepivo ni problem, v prihodnjih dneh dnevi odprtih vrat širom po Sloveniji
12. 06. 2021 11.55Po mnenju zdravstvenega ministra Janeza Poklukarja je epidemija izpostavila dva pomembna dejavnika v Sloveniji. Da je cepljenje poleg čiste vode eden najpomembnejših javnozdravstvenih ukrepov ter da Slovenci močno potrebujemo boljšo digitalno javno upravo. Po mnenju ministra se sicer epidemiološka slika izboljšuje, vendar pa to ne pomeni, da je boj že končan.

Kdaj in kje bo potekalo cepljenje brez naročanja?
11. 06. 2021 09.32Po tem, ko je bilo cepljenje brez predhodnega naročanja v preteklih dneh že organizirano v Celju, Krškem in Sevnici, bodo v prihodnjih dneh in tednih nenaročene posameznike cepila še nekatera druga cepilna mesta. V Mariboru bodo nenaročene cepili 18. junija, v Ljubljani pa 19. in 20. junija. V Celju, kjer so kot prvi v državi organizirali množično cepljenje, bodo akcijo ponovili 14. in 21. junija. Že danes in jutri pa se lahko vse zainteresirane osebe cepijo v Trbovljah, Domžalah, Murski Soboti in na Notranjskem.

Velika noč med epidemijo: 'Naj prinese zaupanje v življenje'
03. 04. 2021 07.00Velika noč v znamenju epidemije. Kako v tem času ohraniti velikonočne obrede? Kako najti upanje? In kako se spopasti z epidemijo? O tem so v oddaji 24UR ZVEČER govorili z ljubljanskim nadškofom in metropolitom Stanislavom Zoretom.

Bodo cepiva ustavila nepredvidljive in bolj nalezljive seve?
05. 02. 2021 06.00Od izbruha v kitajskem Vuhanu je novi koronavirus že večkrat spremenil svojo obliko. Čeprav so mutacije tovrstnih virusov običajne in pogoste, skrb vzbujajo angleški, južnoafriški in brazilski sev. Ti so po prvih ocenah znanstvenikov veliko bolj prenosljivi od izvirne različice, prvega pa smo potrdili tudi že v Sloveniji. Zato ostaja vprašanje, kakšen vpliv na potek pandemije bodo imeli v prihodnje in kar je najbolj pomembno, ali bodo proti njim učinkovita tudi cepiva?

Nizozemska bo zaprtje države zaradi angleškega seva podaljšala do 2. marca
02. 02. 2021 10.35Kitajska policija je razbila tolpo, ki je izdelovala lažno cepivo proti covidu-19. Nepridipravi so viale polnili s fiziološko raztopino in jo prodajali kot cepivo. V Južni Afriki so medtem sprostili nekatere omejitve. Odpravili so prepoved prodaje alkohola. V ZDA je covid-19 v mesecu januarju zahteval največ žrtev doslej, Nizozemska pa se je odločila za podaljšanje ukrepov do 2. marca.

Pahor ob državnem prazniku: Želim, da se skupaj borimo do zmage naprej
26. 12. 2020 07.38Mineva 30 let od plebiscita, na katerem smo se Slovenci odločili za samostojno državo Slovenijo. Praznovanje obletnice razglasitve rezultatov plebiscita je letos zaradi epidemije covida-19 precej okrnjeno. Predsednik republike Borut Pahor je v počastitev dneva samostojni in enotnosti v svojem nagovoru dejal, da smo pred 30 leti vedeli, da si lahko zaupamo in sodelujemo, kar si želi tudi v prihodnje.

Črne številke ne utišajo ameriških nesoglasij o ukrepih proti pandemiji
19. 11. 2020 13.30Združene države so včeraj dosegle nov temačen mejnik, več kot 250.000 mrtvih po okužbi z novim koronavirusom, strokovnjaki pa napovedujejo strmo rast števila novih smrtnih žrtev, saj število okuženih narašča po vsej državi. Po ocenah bi lahko v prihodnjih mesecih umrlo še med sto in dvesto tisoč ljudi, kar bo odvisno od novih preventivnih ukrepov in tega, kako hitro bo cepivo pripravljeno za širšo uporabo.

Biden trka na vrata Bele hiše, a bitka še ni odločena
04. 11. 2020 01.58Demokratom ni uspelo, da bi Donalda Trumpa spodnesli z "velikim valom". Vseeno pa se je zgodil preobrat v nekaterih ključnih zveznih državah, ki običajno določijo predsednika. Biden je po projekcijah zmagovalec v Wisconsinu in Michiganu, vodi pa tudi v Arizoni in Nevadi. Trump na drugi strani trdi, da skušajo demokrati ukrasti volitve, in napoveduje odhod na vrhovno sodišče, da bi ustavil štetje.

Kocka bo padla, izzivi pa ostali – četudi se Trump poslovi
03. 11. 2020 06.00Po mesecih nenavadne volilne tekme bo znano, kdo bo prihodnja štiri leta vodil ZDA. Še naprej republikanec Donald Trump ali demokrat Joe Biden, ki mu zmago napovedujejo ankete. Ne glede na to, kdo bo zmagal, čaka novega predsednika veliko dela. Doma bo treba obnoviti gospodarstvo, ukrotiti širjenje novega koronavirusa, urediti zdravstvo in reševati pereča vprašanja rasnih napetosti, migracij in ideološkega prepada, ki nevarno deli družbo. Veliko pričakuje tudi mednarodni politični oder, ki pogreša jasnejšo vlogo ZDA in trdnejša zavezništva.

Kdo služi, kdo izgublja? Kako bo covid-19 spremenil gospodarstvo, naše delo
24. 04. 2020 06.00Pandemija koronavirusne bolezni je velik udarec ne le za zdravje številnih, ampak tudi za gospodarstvo, ki se je nepričakovano znašlo v velikih škripcih. Čeprav takšnega scenarija seveda ni bilo mogoče predvideti, je vseeno več kritikov prepričanih, da je kakšno podjetje covid-19 vseeno ujel preveč nepripravljeno. Posledice bodo, so prepričani številni, dolgotrajne. Seveda pa se v vsaki krizi ob veliko poražencih najdejo tudi zmagovalci.

Prazne ulice in rdeče zastave: na Samoi se z množičnim cepljenjem borijo proti ošpicam
05. 12. 2019 10.56Na Samoi, majhni otoški državi sredi Pacifika, se je življenje zaradi izbruha ošpic praktično zaustavilo. Z današnjim dnem so oblasti začele dvodnevno množično cepljenje, s katerim želijo zajeziti epidemijo, ki je do zdaj zahtevala 62 življenj, med njimi tudi kar 54 otrok, mlajših od štirih let.

Pojavnost pnevmokoknih okužb pri nas med najvišjimi v EU
12. 02. 2019 07.00Ne le gripa, v zimskem času krožijo tudi druge nalezljive bolezni. Ena od teh so pnevmokokne okužbe, ki povzročajo hude zdravstvene težave – med drugim pljučnice, okužbo krvi in vnetje možganskih ovojnic. V Sloveniji je pojavnost teh okužb v primerjavi z drugimi evropskimi državami kar trikrat, pri otrocih celo petkrat višja. Razlog je predvsem v slabi precepljenosti.

Cepljene ženske imajo do 90 odstotkov manj možnosti za raka na materničnem vratu
22. 01. 2018 06.54Začenja se teden boja proti raku na materničnem vratu. Število novoodkritih rakov na materničnem vratu se je od začetka delovanja državnega programa Zora prepolovilo. Ta vrsta raka sicer sodi med redkejše oblike, saj jo lahko skoraj v celoti preprečimo z rednimi pregledi pri ginekologu in cepljenjem proti virusu HPV.

VIDEO: Od nasprotnice do zagovornice cepiv: Verjela sem, da vlada laže, farmacevti pa so pripravljeni ubijati za denar
05. 01. 2018 08.26Danes nekoč smrtonosne (otroške) bolezni večinoma predstavljajo abstraktni pojem, o katerem se debatira le z vidika varnosti cepiv. V praksi namreč teh bolezni že dolgo nismo videli, "kar ustvarja lažni vtis, da več ne obstajajo", pravi Mark Doherty iz družbe GSK, ki nam je odprla vrata svojega obrata v belgijskem Wavru, kjer izdelujejo več vrst cepiv.

WHO: Pričakujemo, da se bo virus Zika širil
25. 01. 2016 12.55Svetovna zdravstvena organizacija z veliko zaskrbljenostjo spremlja širjenje virusa Zika. Kar 80 odstotkov okužb poteka brez očitnih znakov, odkrili pa so ga tudi v semenski tekočini moškega. Največ pozornosti zdaj namenjajo nosečnicam in otrokom, ki se rojevajo s trajnimi okvarami.

Pojavnost raka na materničnem vratu se je v desetih letih pri nas prepolovila
24. 01. 2015 07.30V nasprotju z drugimi raki se lahko rak na materničnem vratu skoraj v celoti prepreči z rednimi pregledi pri ginekologu in cepljenjem proti virusom HPV, ki to vrsto raka povzročajo. V 10 letih se je pojavnost raka na materničnem vratu pri nas zmanjšala skoraj za polovico.

Preprečevanje raka na materničnem vratu z rednimi pregledi in cepljenjem
19. 01. 2014 10.40Začenja se Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu. Če je ženska cepljena proti HPV in se redno udeležuje presejalnih pregledov, je verjetnost, da bo zbolela za rakom materničnega vratu, izjemno majhna.

Prehladi na pohodu, pojavljati se je začela tudi gripa
31. 12. 2013 11.06Število prehladnih okužb, bronhiolitisov in drugih virusnih okužb se tako pri odraslih kot pri otrocih povečuje, opažajo na infekcijski kliniki. V zadnjih dveh tednih se je že začela pojavljati tudi gripa. Obolevajo predvsem predšolski otroci in šolarji.

Zdravniki dobili cepivo, starši v dvomih
03. 10. 2012 19.10Zdravniki bodo po zapletih le dobili cepivo proti HPV, ki preprečuje okužbo z rakom na materničnem vratu. Čeprav stroka zagotavlja, da je cepivo varno in cepljenje brezplačno, je pri nas cepljenih petina manj deklet kot drugod po svetu.

HPV: Dvigniti je treba precepljenost deklic, ne dečkov
09. 09. 2012 11.36Evropski center za preprečevanje in nadzor bolezni je posodobil smernice cepljenja proti okužbam s HPV. ECDC med drugim priporoča, naj se države posvečajo predvsem dvigu precepljenosti deklic, medtem ko se cepljenje fantov ni izkazalo za stroškovno učinkovito.

Farmacevtska vojna se spreminja v farso
04. 07. 2012 18.10Vojna dveh farmacevtskih gigantov zavlačuje uvedbo preventivnega cepljenja proti virusu, ki povzroča raka materničnega vratu. Farsa je šla celo tako daleč, da je na enem od zapisnikov kot član komisije podpisan kar hišnik na Inštitutu za varovanje zdravja. In to pri naročilu, vrednem pol milijona evrov.

S cepljenjem proti raku
07. 03. 2011 06.55Začenja se teden boja proti raku. Društva bodo s številnimi dejavnostmi opozarjala na pomen cepljenja in samopregledovanja. V Sloveniji za rakom letno zboli okoli 12.000 ljudi, umre pa jih približno 6000.