vračilo denarne pomoči

Rok Snežič odpira vrata v Dars?

23. 10. 2023 06.00

Rok Snežič, dvojni doktor prava, davčni svetovalec in lobist. Do kod seže njegov vpliv? Ga ima tudi v državnem podjetju Dars? Javnosti je predvsem znan zaradi prijateljevanja z nekdanjim predsednikom vlade Janezom Janšo. V kakšnih odnosih sta danes? Snežič pravi, da sta še vedno prijatelja in da mu o davkih svetuje kot prijatelj. Hkrati pa Snežič doda, da vpliva nima, če bi ga imel, v času Janševe vlade ne bi imel hišnih preiskav. V katerih postopkih je Snežič trenutno? In koliko znaša njegov dolg?

SIJ: Bomo še kdaj videli 2,4 milijona evrov državne pomoči?

17. 06. 2023 06.00

Bomo Slovenke in Slovenci še kdaj videli 2,4 milijona evrov državne pomoči, ki so jo zaradi energetske krize prejele štiri hčerinske družbe jeklarske skupine SIJ, kjer si bodo iz naslova dividend izplačali šest milijonov evrov, še 21 milijonov pa naj bi bilo nagrad poslovodstvu v družbi? Higienično, da ali ne? Zakonito, da ali ne, se vrstijo vprašanja. Je vlada z zakonom spregledala pasti, ki jih ta prinaša, je tudi sama omogočila zlorabe, kot si jo je privoščil Sij, pa tudi, da je SDH, ki upravlja z 10 milijardami našega premoženja, glasoval za izplačila dividend, zdaj pa so tiho. Kdo se spreneveda? Kje se je zalomilo? O tem smo se pogovarjali z Matevžem Frangežem iz gospodarskega ministrstva, o apelu in pričakovanjih visoko tehnoloških podjetij pa bo spregovoril Anže Voh Boštic.

Banalnosti, zaradi katerih številni izgubljajo denarno socialno pomoč

25. 10. 2022 07.00

Mama mi je posodila denar za poplačilo stroškov, izplačan je bil regres ali vrnjena dohodnina, v nagradni igri je eden od družinskih članov zadel skiro, v službi je dobil jubilejno nagrado, vse to so razlogi, da so posamezniki ali družine ostali brez denarne socialne pomoči. Slednja je namenjena zadovoljevanju minimalnih življenjskih potreb v višini, ki omogoča preživetje, piše na spletni strani ministrstva za delo, kjer pravijo, da kdor se z odločbo CSD ne strinja, naj poda pritožbo. A številni ne vedo, da se lahko pritožijo, spet drugi se ne znajo, zato država 'privarčuje'.

Število upravičencev do energetskega dodatka brez socialnih transferjev ni znano

22. 10. 2022 10.29

Pred dnevi je na spletni strani gov.si zaživel spletni kalkulator za izračun energetskega dodatka, ki pa pride v poštev le za prejemnike denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka, ne pa tudi za tiste, ki mogoče izpolnjujejo pogoje, a niso prejemniki socialnih transferjev. Na ministrstvu za delo ne vedo, koliko bi bilo lahko takšnih upravičencev.

Nekateri podjetniki bodo morali vračati državno pomoč, zaradi česar jim grozi stečaj

05. 01. 2021 20.13

Podjetniki, ki so prejšnje leto končali v rdečih številkah, njihovi prihodki pa niso padli za več kot 10 odstotnih točk glede na leto poprej, bodo morali državno pomoč vračati. Zdaj se sprašujejo, ali je to nagrada za to, da niso vrgli puške v koruzo, ampak so reševali svoja podjetja, ohranjali delovna mesta in investirali. Zaradi vračanja pomoči nekaterim grozi celo stečaj.

Zaradi regresa ali vračila dohodnine do manjše socialne pomoči

28. 01. 2020 18.32

Družine v stiski iz dneva v dan iščejo načine, kako plačati vse položnice in poravnati vse dolgove. Mnogim rešilno bilko predstavlja denarna socialna pomoč. Pa vendar se tudi tukaj pojavi težava. Za družine, ki prejemajo socialno pomoč, sta namreč regres ali pa vračilo preplačane dohodnine prej breme kot nagrada. Če namreč prejmejo karkoli od tega, se višina njihove socialne pomoči zniža.

Katere spremembe Slovencem in Slovenkam prinaša leto 2019?

02. 01. 2019 10.16

Novo leto prinaša tudi nekaj sprememb. Med najpomembnejšimi so dvig minimalne plače, porodniško nadomestilo je po šestih letih spet 100-odstotno, dodatek za veliko družino ni več odvisen od materialnega položaja družine in je brez cenzusa. Na blagajnah trgovin so odslej prepovedane brezplačne plastične nosilne vrečke, dražja pa je tudi cestnina skozi predor Karavanke.

Izteka se rok za oddajo vloge za varstveni dodatek po novih pogojih že s februarjem

31. 01. 2017 10.36

Kdor želi varstveni dodatek oziroma denarno pomoč po novih pogojih od februarja, a prejemka še ne dobiva, ima še danes čas za oddajo vloge. S 1. februarjem se bo začela uporabljati novela o socialnovarstvenih prejemkih. Ukinja zaznambo na nepremičnini in vračilo dodatka oz. pomoči, če nepremičnina upravičenca ni vredna več kot 120.000 evrov.

Kdor želi varstveni dodatek po novih pogojih že od februarja, mora vlogo oddati januarja

27. 01. 2017 15.34

Kdor želi varstveni dodatek in denarno pomoč po novih pogojih že od februarja, mora vlogo oddati januarja. S 1. februarjem se bo začela uporabljati novela o socialnovarstvenih prejemkih, ki delno ukinja zaznambo na nepremičnini in vračilo pomoči. Pogoj je, da nepremičnina, ki jo imajo v lasti in v njej bivajo, ne presega vrednosti 120.000 evrov.

Plomb na nepremičninah v vrednosti do 120.000 evrov ne bo več

30. 11. 2016 16.56

Spreminja se področje zaznamb na nepremičninah za prejemnike varstvenega dodatka in denarne socialne pomoči. Zaznambe bodo ukinjene tudi za nazaj - od januarja 2012. Vsem, ki so bili v preteklosti upravičeni do varstvenega dodatka ali denarne socialne pomoči, bodo po uradni dolžnosti umaknili to zaznambo.

Predlog ministrstva: varstveni dodatek in denarna socialna pomoč brez zaznambe na nepremičnini

14. 09. 2016 16.10

Ministrstvo za delo bo predlagalo spremembe zakonodaje, s katerimi bi v večini primerov za prejemnike varstvenega dodatka in denarne socialne pomoči ukinili zaznambe na nepremičninah, prav tako bi ukinili tudi vračilo.

Mednarodni denarni sklad ima spet denarne rezerve

19. 09. 2000 00.00

Po več letih denarnih težav zaradi obsežnih programov pomoči nekaterim azijskim, vzhodnoevropskim in latinskoameriškim državam imata Mednarodni denarni sklad (IMF) in Svetovna banka spet obsežne denarne rezerve. Potem, ko je Mehika odplačala svoje zadnje obveznosti do IMF, so sredstva, ki jih ta institucija lahko posoja, trenutno višja kot kdajkoli doslej. Kot so v petek objavili v letnem poročilu IMF, rezerve sklada znašajo več kot 103 milijarde dolarjev, medtem ko je institucija na vrhuncu krize oktobra 1998 razpolagala zgolj s 26 milijardami dolarjev kapitala.