vračanje v slovenijo

'Ljudje se bojijo slišati besedo – rak'
13. 12. 2024 15.20Zahvaljujoč zgodnjemu odkrivanju in učinkovitemu zdravljenju število preživelih z diagnozo rak vsako leto narašča in je trenutno ocenjeno na več kot 12 milijonov v Evropi. V Bruslju so se na Evropskem forumu o raku zbrali vodilni strokovnjaki na področju onkologije in skupaj iskali rešitve za izzive, ki so še pred njimi. Opozorili so na pomanjkanje enakopravne onkološke obravnave znotraj držav EU, ljudje, ki so raka preboleli, pa se pogosto srečujejo z diskriminacijo. Iniciativa Evropski načrt za boj proti raku je uspešna in se mora nadaljevati, zdravljenje te bolezni pa mora še naprej ostati prioriteta evropskih zdravstvenih programov.

Z Brusljem se ni za hecati
09. 09. 2024 21.57Na začetku je skoraj izgledalo, da bo obveljal nekoč zelo priljubljen rek, od nekje z Balkana: "lako čemo", torej v prevodu, ne se sekirati, to bomo zlahka uredili!

Četrta Rogličeva Vuelta del slovenske prevlade tritedenskih dirk
08. 09. 2024 22.08Slovenski as Primož Roglič je četrtič slavil na dirki po Španiji in spisal novo veliko poglavje slovenskega kolesarstva. Odzivi in čestitke so osredotočeni na njegovo rekordno slavje po španskih cestah ter slovensko prevlado na letošnjih tritedenskih dirkah.

Kdo in kako bo SD popeljal naprej? Soočili so se Brglez, Prednik in Beočanin
05. 04. 2024 06.07Dominika Švarc Pipan se je po aferi "sodna stavba" poslovila od Socialnih demokratov, afera pa je stranko pretresla do njenih najglobljih temeljev. Kako naprej oziroma kakšni bodo vonj, barva in okus Socialne demokracije? Odgovor na to vprašanje še vedno iščejo, znan bo predvidoma po kongresu, kjer bo stranka izbirala novo vodstvo. Kandidati za novega predsednika stranke so evroposlanec Milan Brglez, vodja poslancev Jani Prednik in župan Ajdovščine Tadej Beočanin.

Dron in semenske kroglice: bo reševanje tropskih gozdov ozelenilo tudi Kras?
13. 12. 2023 15.59Težko dostopen kraški teren, ki je zaradi neeksplodiranih ubojnih sredstev ob tem tudi izjemno nevaren. A po lanskem "mega" požaru, kot ga označuje župan komenske občine, je treba pogozditi tudi ta območja Krasa. Na enem hektarju zemlje bodo zato listavce – lipo, trokrpi javor, maklen – posadili kar z dronom hrvaškega podjetja, ki bo s posebnim sistemom na Kras odvrgel posebne semenske kroglice. Gre za tehnologijo, ki se je kot uspešna izkazala že na pogoriščih na Hrvaškem, uporabljajo pa jo tudi na drugem koncu sveta, v tropskih gozdovih.

Slovenija išče rešitve za povratek državljanov iz Izraela
09. 10. 2023 11.15Zaradi spopadov med Izraelci in Palestinci, ki so izbruhnili po napadu Hamasa minuli konec tedna, več evropskih držav evakuira svoje državljane iz Izraela. Na Poljskem so tako že pristala tri letala, svoje državljane evakuirajo tudi Madžarska, Romunija, Srbija in Italija. S slovenskim zunanjim ministrstvom je do sedaj navezalo stik 29 slovenskih državljanov, ki se nahajajo v Izraelu. Deset jih že odpotovalo domov, za ostale zunanje ministrstvo išče možnosti za vrnitev, tudi s pomočjo drugih evropskih držav.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?
12. 07. 2023 06.00Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

72 dni ledene agonije: 'Vedeli smo, da bomo preživeli le, če bomo jedli trupla'
09. 07. 2023 09.46"Košček, podoben traku sušenega mesa, ni imel okusa. Bil je trd in brez vonja. Pogoltnil sem ga z gnusom in čutil, kako moje celotno telo zavrača ta majhen grižljaj," je trenutek, ko je prvič okusil človeško meso, v svoji knjigi, s katero je prekinil tri desetletja trajajoč molk, opisal Eduardo Strauch – eden od 16 ljudi, ki so leta 1972 preživeli letalsko nesrečo v Andih. 50 let pozneje je obiskal Slovenijo in z nami spregovoril o edinstveni izkušnji, ki so jo, kot pravi, preživeli samo zaradi ljubezni. Tega, kar je storil, se ne sramuje, saj je bil to edini način, da je lahko preživel.

Poslanka Levice izkazala podporo in se priklenila na prosilca za azil
19. 05. 2023 13.34Člani iniciative prosilcev za azil in podpornih organizacij so na današnjem solidarnostnem shodu ob napovedanem vračanju dveh prosilcev za azil na Hrvaško zahtevali, da vlada to prepreči. Na ministrstvo za notranje zadeve, vlado in premierja Roberta Goloba so naslovili zahtevo, da se situacija z vračanjem prosilcev za azil na Hrvaško reši še danes. Poslanka Levice Nataša Sukič se je medtem v podporo prosilcev za azil na enega od njih priklenila.

Beg možganov kot priložnost: kaj lahko ponudi Slovenija?
18. 05. 2023 06.00Polona Globočnik, Miha Šaberl in Kristi Hodak Knobloch – izobraženci s karierami na Dunaju, v Pragi in Londonu – o tem, zakaj so izbrali tujino. So visoki davki v Sloveniji edini razlog? Ali Slovenija lahko sodeluje v globalni tekmi za višje plače in boljšo kakovost življenja? In kaj je treba narediti, da bo beg možganov postal priložnost za hitrejši razvoj države?

Naravi vračamo, kar smo ji vzeli
22. 04. 2023 07.00Pred nekaj dnevi smo v svoj novi dom pospremili že 11. v Slovenijo doseljenega risa. Reševanje populacije risa poteka pod okriljem projekta LIFE Lynx, ki se počasi končuje, a smo še daleč od cilja. Šele prihodnja leta bodo namreč pokazala, kako uspešne so bile doselitve in ali smo uspeli vzpostaviti naravni genski pretok. Vodja projekta Rok Černe upa, da bodo tako uspešni, da takšni projekti ne bodo več potrebni.

Poklukar v Rimu: Vračanje migrantov se vseskozi izvaja
13. 04. 2023 07.33Notranji minister Boštjan Poklukar se je v Rimu srečal z italijanskim kolegom Matteom Piantedosijem. Zaradi povečanih migracijskih tokov je vlada v Rimu v torek razglasila šestmesečne izredne razmere na ozemlju celotne države, Slovenijo pa je pozvala, naj začne v večji meri sprejemati migrante.

Italija razglasila izredne razmere, Salvini poziva Slovenijo k sprejemanju migrantov
11. 04. 2023 16.17Vlada v Rimu je zaradi povečanih migracijskih tokov, s katerimi se sooča Italija v zadnjih dneh, uvedla izredne razmere. Namestnik italijanskega premierja ter minister za promet in infrastrukturo Matteo Salvini pa je medtem dejal, da bi morala Slovenija znova začeti sprejemati migrante, ki so nezakonito prečkali italijansko-slovensko mejo. V nasprotnem primeru bo Italija po njegovih besedah prisiljena uvesti nadzor na meji.

'Vračanje migrantov v Slovenijo je ukrep, ki ga moramo reaktivirati in okrepiti'
16. 01. 2023 20.07Italija začenja odločnejši boj proti ilegalnim migracijam, posebej na t. i. balkanski poti. Njihov notranji minister Matteo Piantedosi je med obiskom v Trstu napovedal, da nameravajo okrepiti vračanje migrantov v Slovenijo. Vprašanje pa je, ali bo glede na obstoječo zakonodajo to sploh mogoče. Slovenija in Italija po ministrovih besedah sicer dobro sodelujeta in še vedno skupaj varujeta notranjo schengensko mejo.

Italija za okrepitev sodelovanja s Slovenijo pri reševanju migrantske krize
14. 01. 2023 17.02Italija želi okrepiti prizadevanja za vračanje migrantov, ki nezakonito vstopijo v državo, je v Trstu dejal italijanski notranji minister Matteo Piantedosi. Kot je poudaril, si želi Rim tesneje sodelovati s Slovenijo pri reševanju migrantske krize, zlasti pri upočasnitvi toka nezakonitih migracij na balkanski poti.

Večina izseljencev razmišlja o vrnitvi, a si želijo boljših možnosti
11. 12. 2022 18.33Slovenci so se že od nekdaj zaradi različnih razlogov izseljevali v tujino. A če so nekoč šli s trebuhom za kruhom, se zdaj izseljujejo predvsem zaradi boljših študijskih in kariernih priložnosti. Občutnejši beg možganov iz Slovenije, ko so se začeli izseljevati predvsem mladi, izobraženi in perspektivni posamezniki, smo sicer zaznali po izbruhu globalne ekonomske krize leta 2009. V zadnjih desetletjih se zato več govori tudi o tem, kako lahko država ukrepa, da trend obrne in spodbudi vračanje izseljenih, ki so si v tujini nabrali dragoceno znanje in izkušnje.

Golob: Migracije prek balkanske poti so problem celotne Evrope
06. 12. 2022 17.00Vprašanje migracij je nekaj, česar se ne more reševati na posamičnem nivoju, je na vrhu EU – Zahodni Balkan v Tirani dejal premier Golob in dodal, da so migracije po balkanski poti postale velik problem cele Evrope, razlogi za to pa so večplastni.

'Slovenija po vstopu Hrvaške v schengen pripravljena uvesti nadzor na meji'
14. 11. 2022 18.12Po besedah zunanje ministrice Tanje Fajon je Slovenija po hrvaškem vstopu v schengensko območje, ko ali če bo to potrebno, pripravljena uvesti nadzor na meji. Kot je pojasnila, si Slovenija namreč ne želi, da bi s porastom števila nezakonitih prebežnikov postala nekakšen žep. Poudarila je tudi, da se mora reforma, ki poteka že nekaj let, tudi zgoditi, sicer bo schengen lahko resno ogrožen. Ne želi si namreč, da bi bila širitev na Hrvaško, Romunijo in Bolgarijo neuspeh za vse, tudi za Slovenijo.

'Žep' v Srbiji, taksisti z lestvami, streli iz gozda in masten dobiček
12. 11. 2022 14.11Tihotapci ljudi, migranti in madžarska policija v regiji Szeged ne igrajo več igre mačke in miši, temveč bijejo pravo bitko, ocenjujejo pri krone.at, po tem, ko so se odpravili na ogled razmer na meji. Medtem v Vojvodini pravijo, da postajajo "žep za migrante", saj se tukaj zbira vse več ljudi, ki želijo čez srbsko-madžarsko mejo, a so madžarske oblasti neizprosne, tudi ko gre za vračanje migrantov. A bolj kot pri sebi v Srbiji krivdo iščejo pri Madžarih.

Dončić želi nadzor nad blagovno znamko, ki jo nadzoruje njegova mama
07. 09. 2022 12.25Istega dne, ko je Slovenijo popeljal do ključne zmage nad gostiteljico Eurobasketa Nemčijo, je Luka Dončić vložil zahtevek pri ameriškem uradu za patente in blagovne znamke, v katerem zahteva preklic registracije blagovne znamke LUKA DONCIC 7, ki je v lasti njegove mame Mirjam Poterbin. Slovenski super zvezdnik želi pridobiti popoln nadzor nad svojo blagovno znamko in imenom, dosedanja pogajanja o prenosu pravic pa so bila neuspešna.

Koprski ribiči ostro nasprotujejo izsušitvi struge Rižane
22. 07. 2022 15.34Ribiška družina Koper ostro nasprotuje izsušitvi struge reke Rižane, saj v njej ne živijo le ribe. Kot so poudarili v odzivu na zamisel o zmanjšanju ekološko sprejemljivega pretoka v reki, ljudje ne znamo več sobivati z naravo. Direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj medtem opozarja, da bo vode v primeru suše v vsakem primeru zmanjkalo. Medtem župani slovenske Istre poudarjajo, da so ljudje v zadnjih dneh začeli bistveno bolj skrbno ravnati s pitno vodo in občutno zmanjšali porabo, na dopisni seji pa je vlada sprejela načrt zagotovitve interventnih prevozov vode za oskrbo slovenske Istre.

ANALIZA DRUGI DEL: Po boljših cestah bi vozili levi in desni
28. 03. 2022 12.56Objavljamo drugi del poglobljene analize volilnih programov. Kakšne ukrepe pripravljajo politične stranke, da bodo slovenske ceste bolj pretočne in varne? Se bo delovna doba podaljšala in kakšne pokojnine bodo v naslednjem sklicu prejemali upokojenci?

'Ni človeka, ni problema'
23. 01. 2022 10.16Tragična nesreča, ko je v deroči Dragonji utonila 10-letna kurdska deklica, je razgalila vso krutost, neusmiljenost in brutalnost slovenskega azilnega sistema. Dekličino mamo so namreč potem, ko so jo rešili iz mrzle reke, takoj predali hrvaški policiji. Zakaj je slovenska migracijska politika tako omejevalna, ostra? Zakaj izčrpava? Kako je na južni meji, ko zaide sonce in pritisne mraz? Od kod diskurz, da so ljudje, ki prihajajo, nevarnost, ki nas bo preplavila? Kako je pribežati v Slovenijo?

Trampuž: Če ukrepov ne bomo sprejeli zdaj, bo januarja prišlo do velike krize
21. 12. 2021 06.00"Ukrepe bo treba poostriti, ker smo prepozni s cepljenjem, zato so zagotovo smiselni ukrepi, ki jih tudi Slovenija sprejema. Vprašanje pa, če bo to zadosti. Omikron je izredno nevaren, število okužb se podvaja vsake dve do tri dni in če ne bomo zdaj sprejeli ukrepov, bo prišlo do velike krize v januarju. Zamudili smo priložnost, da bi precepili 80 odstotkov ljudi, kar bi ta val lahko preprečilo," opozarja infektolog z berlinske klinike Charite Andrej Trampuž. Pogoje za vstop v državo sta že zaostrili Avstrija in Italija, zato so bolj polna slovenska smučišča. Se pa med prazniki v tujino vseeno odpravljajo številni Slovenci, zato zanje velja opozorilo, naj bodo pozorni tako pri odhajanju kot pri vračanju.

Slovenija osramočena zaradi nedavnega poročila o korupciji
08. 10. 2021 09.28Tuji mediji so se znova razpisali o Sloveniji, saj da jo je osramotilo nedavno poročilo o korupciji Greco. EUobserver piše, da Slovenija, ki trenutno tudi predseduje Svetu EU, ni uresničila nobenega od 15 protikorupcijskih priporočil. V članku je poudarjeno še, da je Slovenija edina država članica, ki še ni imenovala tožilcev. "To, kako lahko Janša brez posledic ovira pravosodje, je zame uganka," je dejal evropski poslanec iz zelene Nemčije Daniel Freund.

PC bo veljal za ožjo državno upravo, nove izjeme pri izpolnjevanju pogoja PCT
17. 09. 2021 08.58Vlada za zaposlene v organih državne uprave z novembrom uvaja le pogoja prebolevnosti in cepljenja. Poleg tega je vlada razširila skupine oseb in področja, kjer pogoj PCT ne bo potreben. Med drugim so dvignili starost, do katere PCT-pogoj ni potreben, z 12 na 15 let. Po večkratnih pozivih, tudi zdravstvenih zavodov, pa niso omilili pogojev za dostop do zdravstvenih storitev.

Varuh glede pravic migrantov ugotovil več nepravilnosti
31. 08. 2021 18.55Poročilo varuha človekovih pravic za zadnja tri leta ugotavlja, da je večina migrantov vrnjena v sosednje države, ne da bi jim slovenski organi izdali pisno odločbo. Zato nimajo dostopa do pravnega sredstva za izpodbijanje vrnitve ali predaje. Varuh se je v zvezi s tem že obrnil na ustavno sodišče.

Kaj talibanska oblast pomeni za Afganistan, kaj za Zahod in Slovenijo?
18. 08. 2021 15.49Tri dni je že od padca Kabula in situacija se še vedno ne umirja, predvsem pa ostaja problem, da nihče ne ve, kaj se bo zgodilo čez nekaj dni, tednov ali let. Analitiki so previdni, talibani pa zakrivajo svojo preteklost za tančico medijskega šova. Razmere so nepredvidljive, v Afganistanu je na milijone ljudi, ki so razseljeni, še več pa jih ne želi živeti pod talibani.

Vračanje proti domu spet napolnilo ceste, za vstop v Slovenijo se je čakalo tudi po dve uri
25. 07. 2021 15.33Tudi zadnja julijska nedelja je slovenske (avto)ceste napolnila s pločevino. Čakalne dobe so bile na mejnih prehodih tako pri vstopu v državo kot pri izstopu iz nje, ponekod pa so kolone vplivale tudi na lokalni promet. Do Kranjske Gore je bilo treba v izogib gneči skozi Jesenice, zastoji so nastajai tudi na cestah Bohinjska Bela – Bled in Lucija – Strunjan – Izola.

Več kot 30.000 potnikov v 'modrem mehurčku': s 85 strani dolgim protokolom proti koronakrizi
27. 06. 2021 11.54Po mesecih premora se vrača del turizma, ki je bil pred koronakrizo eden najhitreje rastočih – križarjenja. Medtem ko je za večino družb, ki ponujajo tovrstna potovanja, več kot 15 mesecev prisilnega počitka, je drugače v primeru MSC Cruises, saj je njihova MSC Grandiosa od lanskega avgusta do letošnjega januarja na počitnice v "modrem mehurčku" odpeljala več kot 30.000 gostov, doslej pa se je vrnilo že sedem njihovih ladij. O tem, kako je družbi uspel ta podvig, kako se njihove ladje vračajo na morje in kakšna bo prihodnost branže, smo se pogovarjali z Angelom Capurrom, njihovim izvršnim direktorjem za tržišča v razvoju.