vpis v ustavo

Ustavna komisija podprla začetek postopka za vpis uporabe gotovine v ustavo
17. 01. 2025 17.06Ustavna komisija DZ je soglasno podprla začetek postopka za vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo, potem ko je strokovna komisija menila, da je predlagana sprememba možna. Člani komisije so v razpravi menili, da ne gre spregledati volje več kot 56.000 državljanov, poudarili pa so tudi pravico do možnosti izbire.

Delni izidi predsedniških volitev: v vodstvu opozicijski kandidat Stoianoglot Stoianoglo
03. 11. 2024 18.31V Moldaviji je po delnih in neuradnih rezultatih drugega kroga predsedniških volitev v vodstvu kandidat opozicijske stranke socialistov Alexander Stoianoglo. Po 85 odstotkih preštetih glasov naj bi prejel približno 51,4 odstotka glasov, sedanja proevropska predsednica Maia Sandu pa okoli 48,6 odstotka.

Moldavci tesno podprli vpis članstva v EU, Bruselj zaznal rusko vmešavanje
21. 10. 2024 08.37Moldavci so v nedeljo z izjemno majhno večino podprli približevanje EU - za vpis članstva v EU kot strateškega cilja v ustavo je po skoraj vseh preštetih glasovih glasovalo 50,4 odstotka volivcev. Predsednica Maia Sandu, ki se bo za nov mandat morala potegovati v drugem krogu, je za tako tesen izid okrivila vmešavanje Rusije, ki očitke zanika. Prav tako Bruselj, ki trdi, da so bile volitve in referendum tarča tujega vmešavanja in ustrahovanja brez primere.

Zaprisega makedonske predsednice še naprej razburja
13. 05. 2024 16.30Bolgarija je danes opozorila Severno Makedonijo, da bo od spoštovanja zavez in mednarodnih sporazumov odvisna njena evropska perspektiva, potem ko je nova makedonska predsednica Gordana Siljanovska Davkova ob zaprisegi poskrbela za burne odzive Sofije, pa tudi Aten. Do nove predsednice je bil danes kritičen tudi grški premier Kiriakos Micotakis.

V prvem krogu volitev zmagala 70-letna kandidatka opozicije
25. 04. 2024 07.40V prvem krogu predsedniških volitev v Severni Makedoniji je prepričljivo zmagala kandidatka opozicijske stranke VMRO-DPMNE Gordana Siljanovska Davkova s 40 odstotki glasov. Drugo mesto je zasedel sedanji predsednik Stevo Pendarovski z 19,9 odstotka. Ker nihče od kandidatov ni dobil absolutne večine glasov, bo 8. maja potekal drugi krog.

V Severni Makedoniji volijo novega predsednika države
24. 04. 2024 06.34V Severni Makedoniji 1,8 milijona volivcev v prvem krogu volitev izbira novega predsednika države izmed sedmih kandidatov, kar je največ doslej. Volitve potekajo mirno ob nekoliko višji volilni udeležbi kot na zadnjih volitvah leta 2019, je sporočila državna volilna komisija. Po anketah je zmagovalca pričakovati v drugem krogu 8. maja.

Francija vpisala pravico do splava v ustavo
04. 03. 2024 12.00Francija je pravico do splava vpisala v ustavo kot "zagotovljeno svoboščino". Za vpis je glasovalo skupno 780 poslancev obeh domov francoskega parlamenta, 72 jih je bilo proti. Zgodovinsko glasovanje so v dvorani pospremili s stoječimi ovacijami.

Francoski senat podprl vpis pravice do splava v ustavo
28. 02. 2024 21.03Zgornji dom francoskega parlamenta je podprl vpis pravice do splava kot "zagotovljene svoboščine" v ustavo. Obljubo je vpisu pravice v ustavo je lani dal predsednik države Emmanuel Macron, konec januarja pa jo je podprl tudi spodnji dom parlamenta. Dokončno bodo o vpisu te pravice v ustavo poslanci obeh domov glasovali v ponedeljek.

Na sprejemu pozvali k večji vključenosti invalidov v soodločanje
04. 12. 2023 14.45Predsednica države Nataša Pirc Musar, predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič in predsednik vlade Robert Golob so na Brdu pri Kranju gostili tradicionalni sprejem za predstavnike invalidskih organizacij. Invalidi so na sprejemu ob mednarodnem dnevu invalidov pozvali k večji vključenosti v oblikovanje zanje relevantnih ukrepov.

56.267 podpisov za vpis gotovine v ustavo
23. 11. 2023 11.36Pobudniki predloga za vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo so v državni zbor oddali 56.267 overjenih podpisov.

Macron: Leta 2024 bo pravica žensk do splava postala nepreklicna
29. 10. 2023 17.45Francoski predsednik Emmanuel Macron obljublja, da bo do naslednjega leta v francosko ustavo zapisal pravico žensk do splava. K brezpogojnemu zagotavljanju te pravice so ga spodbudile omejitve v drugih državah.

Bomo gotovino vpisali v ustavo? Zbrali potrebne podpise volilcev
26. 10. 2023 13.17Združenje Povezani smo je zbralo 43.095 podpisov za začetek postopka vpisa pravice do uporabe gotovine v ustavo, s čimer so presegli zahtevanih 30.000 podpisov. Zbiranje podpisov še ni zaključeno, zato še pozivajo k podpori, saj želijo preprečiti "digitalno suženjstvo", je dejal predstavnik združenja Ivan Jurgec. Uporaba gotovine kljub razvoju digitalnega bančništva in drugih oblik plačilnih storitev ni ogrožena, so spričo pobude za vpis gotovine v ustavo poudarili na ministrstvu za finance. Za dostop do gotovine in obveznost njenega sprejemanja po njihovih navedbah že zdaj obstajajo zadostne pravne podlage.

Golob makedonskemu kolegu zagotovil trdno podporo Slovenije na poti v EU
03. 04. 2023 12.45Premier Golob je na Brdu pri Kranju gostil predsednika makedonske vlade Dimitarja Kovačevskega, s katerim sta podpisala skupno deklaracijo o okrepljenem sodelovanju. Golob je makedonskemu kolegu zagotovil trdno podporo Slovenije na poti v EU in poudaril, da se pogajanja Severne Makedonije za članstvo ne smejo ustaviti.

Severna Makedonija in Albanija začeli pristopna pogajanja z Evropsko unijo
19. 07. 2022 10.07Pristopna pogajanja z Evropsko unijo je po Severni Makedoniji začela tudi Albanija. Albanski premier Edi Rama je po koncu medvladne konference povedal, da dejstvo, da so se pogajanja začela, govori samo zase. Evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi pa je pozval k oblikovanju širokega narodnega soglasja v Albaniji. Da makedonski jezik ne bo nikoli predmet pogajanj, pa je po začetku pristopnih pogajanj z Evropsko unijo dejal makedonski premier Dimitar Kovačevski.Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je sicer začetek pogajanj s Skopjem in Tirano pomemben korak naprej.

O demografiji, vzgoji in izobraževanju, zdravstvu: 'Korupcija v zdravstvu je luknja brez dna'
09. 04. 2022 08.20V predvolilnem soočenju 24ur.com, ki ga je vodil Gregor Trebušak, so svoja mnenja o perečih temah soočile Meira Hot (SD), Tina Bregant (Povežimo Slovenijo), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Alenka Jeraj (SDS) in Maša Kociper (SAB). V debati so se dotaknile tem, kot sta slaba demografska slika Slovenije in prisotnost žensk v politiki, spregovorile so o razmerah v zdravstvu in na področju vzgoje in izobraževanja ter se dotaknile vprašanja pravne države.

Čeprav je očem nevidna, je ključna za naš obstoj
22. 03. 2022 09.14Velika večina tekoče sladke vode na svetu je skrita pred našimi očmi. "Podzemne vode so nevidne, a njihov vpliv je viden povsod," opozarjajo na okoljskem ministrstvu. Letos je svetovni dan voda namenjen osveščanju o pomenu podzemnih voda in poteka pod sloganom Nevidno naredimo vidno.

'Napadi so krik prestrašenega človeka, ki se boji izgube položaja in moči'
20. 02. 2022 10.18Čeprav je Nika Kovač znana kot prodorna, prepoznavna direktorica Inštituta 8. marec, si želi Slovenije, ki "njene" ustanove ne bi potrebovala. Bitka proti spornemu zakonu o vodi in za redefinicijo spolnega nasilja in posilstva sta le dva projekta, ki sta jo javno izpostavila in ji ob podpornikih nakopala vrsto kritikov, ki pa je niso uspeli utišati. Z Niko Kovač, ki je pred kratkim postala Slovenka leta, smo govorili o tem, kako lahko v volilnem letu vsak posameznik uveljavi svoj glas, o tem, kaj želijo mladi, kako je mogoče s sodelovanjem preseči politične pole. Pa tudi o tem – ali jo mika politika in ali bi s svojim velikim kritikom – premierjem Janezom Janšo – šla na kavo.

Ob dnevu slovenskega znakovnega jezika želja po vključujoči družbi
14. 11. 2021 15.11Ob dnevu slovenskega znakovnega jezika si v Zvezi društev gluhih in naglušnih Slovenije želijo vključujoče družbe oz. dostopnost na vseh področjih življenja. Slovenski znakovni jezik trenutno obsega le okrog 21.000 kretenj, kar je premalo za vključenost gluhih v vse sfere družbe, so zapisali v sporočilu za javnost.

Na Madžarskem sprejeli zakon, ki omejuje razpravo o LGBT
15. 06. 2021 14.17Madžarski poslanci so potrdili vladni predlog zakona, ki prepoveduje promoviranje homoseksualnosti v izobraževalnem procesu s tem pa v veliki meri omejuje razpravo o vprašanjih, povezanih s skupnostjo LGBT. Kritiki menijo, da gre za kratenje pravic pripadnikov LGBTQ, v ponedeljek pa je pred poslopjem parlamenta v Budimpešti protestiralo več tisoč ljudi.

Slovenija postala prva država, ki je v ustavo vključila jezik gluhoslepih
04. 06. 2021 06.34Poslanci so osmi dan po sprejetju soglasno tudi razglasili ustavni zakon, po katerem se ustava dopolnjuje s pravico do uporabe in razvoja slovenskega znakovnega jezika. Določa pa tudi, da svobodno uporabo in razvoj jezika gluhoslepih ureja zakon. V veliki dvorani DZ so razglasitev slovesno obeležili in današnji dan označili za zgodovinskega.

'Večina od nas si ne more predstavljati, kakšna frustracija je biti v izolaciji gluhote'
04. 06. 2021 12.27Slovenija je v ustavo vpisala zakon o uporabi slovenskega znakovnega jezika. Kako bo to popravilo krivice in neenakosti gluhih Slovencev, predstavi dokumentarni film Jezik enakopravnosti, ki si ga lahko ogledate na VOYO. "Film 'Jezik enakopravnosti' je zrcalo družbe in povabilo, da se Slovenci končno odločimo postaviti na stran šibkejših, tistih, ki si s svojim glasom ne morejo izboriti enakih možnosti, kot jih ima večina nas," je povedal režiser filma Marko Kumer – Murč.

Nina Pušlar popularno glasbo približala gluhim in naglušnim
03. 06. 2021 20.06Prihaja zelo pomemben dan za gluhe in naglušne. Državni zbor bo namreč v naslednjih dneh razglasil vpis slovenskega znakovnega jezika v Ustavo. Ob tej priložnosti je z njimi združila moči Nina Pušlar in nastala je nova pesem s posebnim sporočilom.

Bo DZ pred odločanjem o ustavni obtožbi zahteval še Pahorjevo mnenje?
14. 05. 2021 11.38O predlogu ustavne obtožbe premierja Janeza Janše bo DZ odločal v torek, dan prej pa bodo poslanci odločili, ali bodo zahtevali mnenje predsednika republike Boruta Pahorja na to temo. Glasovanje o predlogu za razrešitev predsednika DZ Igorja Zorčiča je za zdaj predvideno v petek, v SDS pa si želijo, da bi ga prestavili na sredo.

Slovenski okoljevarstveniki svarijo: Zaščitimo vodne vire
22. 03. 2021 06.56Obeležujemo svetovni dan voda, ki je letos namenjen ozaveščanju o pomenu te dobrine. Slovenija velja za bogato državo z vodami, a mora vodne vire ščititi tudi za zanamce, opozarjajo strokovnjaki. Te dni so razprave o pomenu vode in ščitenja vodnih virov razgrete, saj javnost deli predlagana novela zakona o vodah. Na pravico do čiste vode je opozoril tudi varuh človekovih pravic. Posvaril je pred hitrimi rešitvami, ki bi to pravico lahko ogrozile. Vsak peti otrok na svetu sicer nima dovolj vode, da bi zadostil svojim vsakodnevnim potrebam.

'S spremembo ustave bodo gluhoslepi enakopravni člani družbe'
23. 02. 2021 11.33Ustavna komisija DZ je brez glasu proti za obravnavo na seji DZ pripravila predlog stališča o osnutku ustavnega zakona za vpis znakovnega jezika v ustavo. Pripravila ga je na podlagi spremenjenega predloga strokovne skupine komisije, ki pa se je spremenil le redakcijsko, ne pa tudi vsebinsko.

Opozorilna stavka policistov: 'Zaenkrat smo prisotni, a nas v kratkem morda ne bo več'
03. 02. 2020 12.27Sindikat policistov Slovenije je izvedel opozorilno stavko. Kot že ves čas zatrjujejo, so stavko izvedli zaradi vladnega neizpolnjevanje zavez iz stavkovnega sporazuma iz leta 2018, in to kljub temu, da je vladi mandat prenehal. V drugem policijskem sindikatu pa stavkovnim aktivnostim nasprotujejo. Zaradi stavke so na mejnih prehodih Gruškovje in Obrežje nastali krajši zastoji.

'Na vključevanje invalidov bolj vplivajo psihološke ovire v glavah kot arhitektonske'
03. 12. 2019 06.35Po svetu zaznamujemo mednarodni dan invalidov in oseb s posebnimi potrebami. Generalna skupščina ga je leta 1992 razglasila z namenom ozaveščanja o problematiki invalidnosti in spodbude k prizadevanjem za izboljšanje statusa invalidov. Letos Združeni narodi spodbujajo invalide k dejavnemu sodelovanju in prevzemanju vodstvenih vlog v družbi.

V ustavni komisiji naklonjeni vpisu slovenskega znakovnega jezika v ustavo
26. 06. 2019 07.02Ustavna komisija DZ je obravnavala predlog o začetku postopka za zapis znakovnega jezika v ustavo. Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so v zvezi s predlogom že opozorili, da brez komunikacije posameznik ne more biti obveščen državljan. Slovenija bo, če bo do spremembe prišlo, peta država v EU, ki je znakovni jezik umestila v ustavo.

Bo slovenski znakovni jezik kmalu umeščen v ustavo?
18. 04. 2019 11.57Znakovni jezik je za uporabnike materni jezik in njihov osnovni in edini jezik za sporazumevanje, poudarja ministrica za delo Ksenija Klampfer. Z umestitvijo slovenskega znakovnega jezika v ustavo pa se pričakuje, da država slovenski znakovni jezik prizna kot avtohton jezik skupnosti uporabnikov tega jezika.

Šarec: Pred nami so težke naloge
22. 11. 2018 14.36Premier Marjan Šarec meni, da je njegova vlada v dveh mesecih dosegla pomembne uspehe, med katere uvršča tudi zakon o minimalni plači in pogajanja s sindikati, a pred njimi so še težke naloge. Vlada pa je med drugim sklenila, da bo v DZ poslala predlog za vpis znakovnega jezika v ustavo. Obdavčitev nepremičnin pa naj bi uveljavili z majem 2020.