volilni sistem

Bolsonaro obtožen poskusa udara, ki je vključeval načrt za zastrupitev Lule
19. 02. 2025 11.10Brazilski generalni tožilec je vložil obtožnico proti nekdanjemu predsedniku Bolsonaru zaradi poskusa državnega udara po porazu na volitvah leta 2022. Med drugim naj bi poskus udara vključeval zastrupitev Lule, ki ga je nasledil na predsedniškem stolčku, ter ustrelitev vrhovnega sodnika, sicer Bolsonarovega nasprotnika.

Logar zaplete glede imena poslanske skupine označil za 'politično driblanje'
11. 02. 2025 15.58Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič ugotavlja, da so izpolnjeni pogoji za ustanovitev nove poslanske skupine, a ne z imenom Demokrati. Skladno s poslovniškimi določbami lahko poslanci Anže Logar, Eva Irgl in Tine Novak, ki v DZ niso bili izvoljeni na istoimenski listi, ustanovijo poslansko skupino nepovezanih poslancev, je pojasnila. Poslanska skupina Demokratov bo, samo aktualna vodstvena struktura v DZ jo želi drugače poimenovati, je možnost ustanovitve poslanske skupine nepovezanih poslancev, in ne poslanske skupine z imenom Demokrati, komentiral Anže Logar. Ocenil je, da gre pri tem za "politično driblanje" in strah pred Demokrati.

Preferenčni glas, 18 volilnih enot in več poslancev
17. 01. 2025 14.49Poslanci Svobode so v državni zbor vložili predlog za spremembo ustave, s katerim bi na volitvah v DZ uvedli preferenčni glas. Poudarjajo, da so dolžni slediti volji, ki so jo volivci izrazili na referendumu. Ker pa se zavedajo, da za spremembe potrebujejo 60 poslanskih glasov, ki pa jih koalicija nima, so se odločili, da sopodpišejo predlog opozicijske NSi. A kaj ko zdaj ta podpisov ne želi zagotoviti.

Ministrstvo županom predstavilo plačno reformo in novosti v volilni zakonodaji
09. 12. 2024 15.34Predstavniki ministrstva za javno upravo so v Kongresnem centru Mons v Ljubljani županjam in županom ter direktoricam in direktorjem občinskih uprav predstavili plačno reformo v javnem sektorju ter novosti v volilni zakonodaji, ki se nanašajo na lokalne volitve.

Zgodovinski povratek Donalda Trumpa: z januarjem znova v Beli hiši
05. 11. 2024 22.30Donald Trump je na ameriških volitvah uspel osvojiti štiri ključne zvezne države – Severno Karolino, Georgio, Pensilvanijo in Wisconsin, s čemer je prestopil magično mejo 270 elektorskih glasov ter jih zbral 292. Izid v Nevadi, Arizoni in Michiganu še ni znan, je pa Trump za zdaj tudi tam v vodstvu. Že pred tem je republikanec stopil pred privržence na Floridi in razglasil svojo zmago. Trump bo tako postal 47. predsednik ZDA, položaj bo prevzel 20. januarja.

Zanje je heroj, ki (spre)govori namesto njih
05. 11. 2024 08.53Na eni strani osovražen, na drugi oboževan. Prepričan je bil, da je njegovo mesto v Beli hiši, enako mnenje je nazadnje delilo več kot 70 milijonov Američanov – toliko, da se vrača v Belo hišo. Okoli Donalda Trumpa se je ustvaril kult osebnosti, ki ga vneto skušajo razumeti in razložiti številni analitiki v ZDA in drugod.

Harrisova snubi arabske volivce, Trump: Amerika je pokvarjena država
04. 11. 2024 10.15Demokratska predsedniška kandidatka Kamala Harris in njen republikanski tekmec Donald Trump sta v nedeljo prepričevala še zadnje neodločene volivce. Harris je snubila volivce, ki jih jezi vojna v Gazi. Trump pa je na shodu v Pensilvaniji dejal, da je Amerika pokvarjena država, ki da jo bo spravil na pravo pot.

Moč slave: lahko peščica zvezdnikov odloči zmagovalca ameriških volitev?
04. 11. 2024 06.24V zadnjih dneh kampanje za predsedniške volitve v Združenih državah Donald Trump in Kamala Harris volivcem namenjata še svoje zadnje besede. Bitka bo kmalu odločena, možnosti pa sta le dve: Bela hiša bo morda dobila povratnika ali pa čisto prvo predsednico v zgodovini ZDA. V katero smer se bo nagnilo volilno telo, bomo tako lahko videli že čez nekaj dni, že zdaj pa je jasno, v katero smer se nagibajo hollywoodske in glasbene zvezde. Kako veliko moč imajo slavni in ali lahko tudi dejansko odločijo zmagovalca volitev?

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky
03. 11. 2024 16.00Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Tesna bitka med kandidatoma, Harrisova v rahli prednosti
03. 11. 2024 09.07Približuje se odločilni dan za Američane. Kdo bo naslednja štiri leta vodil državo? Republikanec Donald Trump ali demokratka Kamala Harris? Slednja ima zaenkrat manjšo prednost v javnomnenjskih raziskavah. Sta pa bila oba kandidata precej aktivna zadnji vikend pred volitvami in skušala prepričati še zadnje volivce, da se obrnejo v njuno smer.

Najdražja politična funkcija na svetu: kdo so megadonatorji rekordno drage kampanje?
24. 10. 2024 10.20Volilna kampanja za novega ameriškega predsednika je v polnem razmahu in najverjetneje ni druge politične funkcije na svetu, ki bi za zmago zahtevala tako globok žep. Zadnje ocene že kažejo, da bo tokratni volilni cikel stal vsaj 15,9 milijarde dolarjev (14.73 milijarde evrov) in s tem presegel prejšnji rekord iz leta 2020. Pomemben vir denarja in s tem tudi vpliva so individualni donatorji. Gre za najbogatejše Američane, ki strankam in kandidatom namenijo milijone. Na prvem mestu najradodarnejših je v javnosti redko viden poslovnež, ki je doniral več kot 100 milijonov, na drugem pa Miriam Adelson, nova večinska lastnica franšize Dallas Mavericks.

Ameriški volilni sistem: daleč od vizije ustanovnih očetov
22. 10. 2024 07.11Ameriški volilni sistem je bizarno unikaten. Zasnovan z namenom, da bi preprečil krivice pri koncentraciji politične moči, v resnici prav to omogoča in je pravzaprav daleč od neposredne demokracije. Tako je možno, da kandidat, ki na volitvah zbere največ glasov, na koncu ni zmagovalec. Ameriškega predsednika namreč ne izberejo neposredno volivci, pač pa ima škarje in platno v rokah t. i. elektorski kolegij. Tako je v najmočnejši demokraciji na svetu dva od zadnjih štirih predsednikov izbrala manjšina volivcev. Za spremembe, ki jih sicer podpira 58 odstotkov Američanov, bi bilo treba poseči v ustavo.

Za predsedniški stolček se poteguje šest kandidatov, v ospredju le dva
19. 10. 2024 06.58Lahko Američani izbirajo res le med Trumpom in Harrisovo? Ameriški volilni sistem je le na videz demokratičen, v resnici pa je močno polariziran. Niti mnogi Američani ne vedo, da se za predsedniški stolček poteguje kar šest kandidatov, saj mediji izpostavljajo le bitko med vodilnima strankama republikancev in demokratov. Kakšne možnosti, če sploh, pa imajo drugi kandidati? In kdo vse se podaja v bitko za glasove volivcev?

'Necenzurirani' intervju: zamujali 40 minut, Trumpov glas pa kot iz risanke
13. 08. 2024 07.28Intervju Elona Muska z republikanskim predsedniškim kandidatom ZDA Donaldom Trumpom so zaznamovale tehnične težave, ki jih je tehnološki velikan pripisal kibernetskemu napadu. Njun dvourni pogovor je bil prijateljski in nikoli nasprotujoč. Trump je ponovil že izrečene trditve, da Rusija ne bi napadla Ukrajine, če bi on ostal na položaju predsednika, ter hvalil avtoritarne vladarje. Pojasnil pa je tudi, zakaj meni, da mu je nezakonito priseljevanje rešilo življenje.

Na volitvah v Venezueli zmagal Maduro. Opozicija nasprotuje: Zmagal je Urrutia
29. 07. 2024 07.07Na nedeljskih predsedniških volitvah v Venezueli je zmagal sedanji predsednik Nicolas Maduro. Glede na delne izide, ki jih je po 80 odstotkih preštetih glasovnic objavil volilni svet, je Maduro prejel 51,2 odstotka glasov, opozicijski kandidat Edmund Gonzalez Urrutia pa 44,2 odstotka. Venezuelska opozicija trdi, da je s 70 odstotki glasov zmagal Urrutia. Pravi namreč, da je pri štetju glasov prišlo do obsežnih nepravilnosti, in je že napovedala, da bo izpodbijala izid. Več latinskoameriških držav je medtem kritičnih do nedeljskih predsedniških volitev v Venezueli.

Bo NSi sodelovala s koalicijo ali z SDS?
04. 07. 2024 06.00Bodo volivci dobili še večjo moč ali gre za atentat na demokracijo, kot pravi predsednik SDS Janez Janša? Kaj je bolj verjetno: sodelovanje Nove Slovenije s koalicijo pri spremembi volilnega sistema ali sodelovanje NSi s SDS pri ustanovitvi preiskovalne komisije, ki bi preiskovala posle premierja Roberta Goloba. Bo ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh prestala še eno interpelacijo ali bo koalicija ministrico zamenjala?

Golob: 'Sprememba volilnega sistema je uresničljiva.' Jeziček na tehtnici bo NSi
03. 07. 2024 06.23Po posvetu vodij parlamentarnih strank o spremembi volilnega sistema z uveljavitvijo preferenčnega glasu na volitvah v DZ je premier Robert Golob ocenil, da je ta uresničljiva. Ker je zanjo potrebna dvotretjinska večina v DZ, je jeziček na tehtnici NSi, ki predlaga povečanje števila volilnih enot in izvoljenih poslancev. SDS predlogom nasprotuje.

Melonijeva in Orban hvalita vezi med državama, a v EU se ne bosta povezala
25. 06. 2024 10.42Italijanska premierka Giorgia Meloni je na srečanju v ponedeljek madžarskega predsednika vlade Viktorja Orbana pozdravila kot partnerja znotraj EU in zaveznika v Natu, obenem pa sta voditelja izpostavila tudi medsebojne razlike, zlasti glede Ukrajine. Orban je potrdil, da se njuni stranki na ravni Evropskega parlamenta ne bosta povezovali.

Nenavadna nihanja volivcev: od zelenih do neonacistov
23. 06. 2024 15.31Te dni znotraj institucij EU že potekajo ostra pogajanja, trgovanja, kupčkanja. Od tega bo kar precej odvisno prihodnjih pet let. Seveda tudi od tega, kdo bo vladal v najpomembnejših članicah, nenazadnje so države članice še vedno tiste, ki na koncu odločajo. Pa vendarle, če bo predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, kako daleč bo pripravljena iti za podporo? Ta hip je še vprašljivo, ali bo imela dovolj glasov za izvolitev že s podporo in povezovanjem z liberalno levo sredino.

Na enem od volišč dve ponarejeni glasovnici, na drugem ena preveč
11. 06. 2024 15.55Volilna nedelja se je zavlekla pozno v noč, potem ko je Državna volilna komisija (DVK) več ur po zaprtju volišč počasi objavljala izide referendumov in nato še rezultate evropskih volitev. DVK je dva dni po volitvah na seji zavrnila očitke, da je bilo štetje glasovnic prepočasno, prav tako na evropskih volitvah ni bilo oddano rekordno število neveljavnih glasovnic. So pa na enem od volišč našli dve ponarejeni glasovnici, na drugem pa je bila oddana ena glasovnica preveč.

Volilni prag v Sloveniji najnižji doslej
10. 06. 2024 06.52Volilni prag na volitvah poslancev iz Slovenije v Evropski parlament, ki v Sloveniji ni natančno določen, je bil tokrat najnižji doslej. Stranki NSi se je, kot kažejo delni neuradni izidi, namreč uspelo v Evropski parlament prebiti z manj kot 7,7 odstotka glasov, v poslanske klopi bo sedel Matej Tonin. Doslej je bil najnižji prag 8,08 leta 2014.

Je Bolsonaro z lažnim potrdilom o cepljenju odpotoval v ZDA?
21. 03. 2024 07.24Brazilska zvezna policija je nekdanjega voditelja Jaira Bolsonara obtožila suma goljufije, saj naj bi, ko je bil še predsednik, ponaredil podatke o cepljenju s cepivom proti covidu-19. Bolsonaro naj bi lažna potrdila naročil ne samo zase, temveč tudi za svojo hčerko, po porazu na volitvah pa naj bi se s "svežimi potrdili o cepljenju" podal na jug Floride.

E-glasovanje: preteklost, sedanjost in prihodnost z vidika kibernetske varnosti
18. 02. 2024 11.52Prizadevanje za sisteme e-glasovanja predstavlja pomemben premik v tem, kako demokracije izvajajo volitve. Ta prehod pa je zajet v polemike in pomisleke glede kibernetske varnosti, kar so še posebej poudarile sporne predsedniške volitve v ZDA leta 2016 in 2020. Medtem ko privlačnosti izboljšane dostopnosti in učinkovitosti ni mogoče zanikati, ostaja varnost takih sistemov najpomembnejša skrb.

Biden: ZDA ne podpirajo neodvisnosti Tajvana, Peking še naprej o združeni Kitajski
13. 01. 2024 07.25Na volitvah v Tajvanu je okoli 20 milijonov volivcev odločalo o predsedniku in sestavi parlamenta tega samoupravnega otoka. Prepričljivo je zmagal favorit Laj Čing Te, ki se predstavlja kot zagovornik demokracije in naslednik odhajajoče predsednice Caj Ing Ven. Opozicijski kandidat, ki je je zavzemal za toplejše vezi s Kitajsko, je že priznal poraz in čestital tekmecu. Peking je po Lajevi zmagi znova poudaril vizijo o združitvi Kitajske, ameriški predsednik Joe Biden pa je dejal, da ZDA ne podpirajo neodvisnosti Tajvana. Laj bo sicer predsedniško funkcijo uradno prevzel šele 20. maja, državo bo do takrat še naprej vodila dosedanja predsednica, ki goji tesne stike z ZDA.

Bruselj: Volilni sistem v Srbiji potrebuje občutno izboljšanje
19. 12. 2023 15.40Volilni sistem v Srbiji potrebuje občutno izboljšanje, je v odzivu na predhodno poročilo opazovalcev Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) o volitvah v Srbiji poudarila Evropska unija. Da so nepravilnosti, ki jih je ugotovil Ovse, nesprejemljive, pa so zapisali v Berlinu. ZDA predhodnega poročila še niso želele komentirati.

Koalicija in DS vsak s svojim predlogom sprememb zakona o volitvah
06. 12. 2023 17.01Koalicija je v parlamentarni postopek vložila predlog novele zakona o volitvah, s katerim želi odpraviti omejitev aktivne pravice voliti osebam, ki so postavljene pod skrbništvo. Državni svet (DS) pa je na seji sprejel zakonodajno pobudo za spremembo zakona o volitvah, s katero tem volivcem vrača tudi pasivno volilno pravico, torej biti voljen.

Podpora vladajoči stranki strmoglavila, Golob na samem repu lestvice
13. 11. 2023 18.32Najnovejše merjenje političnega utripa kaže padec podpore vladi, strm padec podpore Gibanju Svoboda in še večji padec podpore Robertu Golobu, ki je končal celo na repu baromera politikov. Čas je za predčasne volitve, poziva prvak največje opozicijske stranke Janez Janša. Kako pa porazne rezultate komentirajo v Golobovi stranki in vladni koaliciji?

'Ameriški decentralizirani volilni sistem ni imun na kibernetske napade'
13. 11. 2023 14.52Manj kot leto dni je do naslednjih ameriških volitev za predsednika ZDA, vodilni državni uradniki pa že svarijo pred kibernetskimi grožnjami, saj da je decentralizirani volilni sistem z več tisoč lokalnimi organi izjemno ranljiv, predstavniki lokalnih organov pa slabo podučeni.

Golob bi podporo spremembam volilnega sistema preveril na referendumu
23. 10. 2023 20.31Na posvetu stroke, politike, civilne družbe in splošne javnosti o spremembi volilnega sistema se je znova pokazalo, da so pogledi na mogoče spremembe različni. Nekateri si želijo korenitih sprememb, drugi menijo, da so realna možnost kvečjemu popravki sedanjega sistema. Premier se je zavzel, da bi podporo rešitvam preverili na referendumu.

Švicarji na volišča: odmik od 'zelenega vala' in še večji premik v desno
22. 10. 2023 10.14Na parlamentarnih volitvah v Švici je glede na izide vzporednih volitev zmagala desničarska Švicarska ljudska stranka z 29 odstotki glasov. Stranki, ki je imela že doslej največ poslancev, se je podpora zaradi migrantske krize v Evropi še okrepila. Na drugem mestu so levi Socialni demokrati s 17 odstotki glasov, na tretjem pa sredinska stranka Sredina s 15-odstotno podporo. Zelenim, ki so veliko pridobili na prejšnjih volitvah leta 2019, pa je podpora precej upadla.