volilni programi

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky
03. 11. 2024 16.00Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Predsednica si želi, da bi presegli 'neslavni rekord' iz leta 2019
05. 06. 2024 15.45Predsednica republike Nataša Pirc Musar ocenjuje, da je bilo v kampanji pred evropskimi volitvami premalo povedanega o tem, kaj EU nudi državam članicam in kako pomembno je, da se Slovenci udeležijo volitev. Na volitve poziva tudi premier Robert Golob. "Nočemo, da nas v Evropi predstavljajo ljudje, ki širijo laži in strah, ampak tisti, ki verjamejo v demokracijo, vladavino prava in socialno državo," je poudaril. Matej Tonin je medtem svoj glas že oddal.

Poleg Grošlja na evropski listi Zelenih tudi Aleksander Merlo
07. 05. 2024 12.56Nesojeni nosilec liste Golobove stranke Aleksander Merlo se je odločil, da bo kandidiral na evropskih volitvah, in sicer na listi Zelenih Slovenije, kjer je nosilec še en odpadnik največje vladne stranke Klemen Grošelj. Že popoldne pa so kandidati strank Gibanja Svoboda, Levice in SDS v spremstvu strankinih poslancev na Državno volilno komisijo vložili listo kandidatov za evropske volitve. Listo je vložila tudi Levica, kjer računajo na osvojitev svojega prvega mandata v evropskem parlamentu.

Golob bi podporo spremembam volilnega sistema preveril na referendumu
23. 10. 2023 20.31Na posvetu stroke, politike, civilne družbe in splošne javnosti o spremembi volilnega sistema se je znova pokazalo, da so pogledi na mogoče spremembe različni. Nekateri si želijo korenitih sprememb, drugi menijo, da so realna možnost kvečjemu popravki sedanjega sistema. Premier se je zavzel, da bi podporo rešitvam preverili na referendumu.

Zasuk v kranjskogorskem turizmu? Nova županja ga ne namerava uničiti
26. 12. 2022 14.17V Kranjski Gori pri delu domačinov že nekaj časa raste nezadovoljstvo zaradi trum obiskovalcev, ki se ob turističnih vrhuncih množično zgrnejo v ta košček Slovenije in povzročijo prometni kolaps, omejitve gibanja med epidemijo covida-19 pa so z naraščanjem števila začasnih prebivalcev razprtije še poglobile. Na lokalnih volitvah je večina tistih s stalnim prebivališčem v občini jasno povedala, da si želijo spremembo, saj v županski bitki niso podprli dolgoletnega direktorja Turizma Kranjska Gora Blaža Vebra, pač pa njegovo protikandidatko Herniko Zupan, ki prihaja iz lokalnega gospodarstva.

Napačni izračuni poslanskih mandatov: kako se je napaka sploh lahko zgodila?
10. 05. 2022 06.00Bi morala predsednik in direktor državne volilne komisije zaradi napačnih izračunov poslanskih mandatov odstopiti, kot zahteva predsednik vlade Janez Janša? Bi morali imeti volivci večji vpliv na to, kdo od kandidatov bo prišel v parlament? "Odkrivanje in odpravljanje napak v računalniških programih je eden težjih problemov v računalništvu," opozarja profesor Andrej Bauer s Fakultete za matematiko in fiziko. Doktor Ciril Ribičič pa predlaga uvedbo kombiniranega volilnega sistema, s katerim bi se ukinili okraji.

Zaradi računalniškega hrošča napačno izračunali šest poslanskih mandatov
07. 05. 2022 18.07Po naših informacijah so v DVK zaradi računalniške napake napačno izračunali šest poslanskih mandatov. Napako so naredili pri poslancih Gibanje Svoboda, SDS, Levica in NSi. Brez mandata so tako ostali Tomaž Lah in Jurij Lep (GS), Maja Kocjan in Andrej Kosi (SDS), Klemen Matk (NSi) in Ana Černe (Levica). Kot se je izkazalo ob dodatnem preverjanju izidov volitev s strani neodvisnih strokovnjakov, obstoječa programska oprema vsebuje napako v d'Hondtovem sistemu dodeljevanja mandatov.

ANALIZA DRUGI DEL: Po boljših cestah bi vozili levi in desni
28. 03. 2022 12.56Objavljamo drugi del poglobljene analize volilnih programov. Kakšne ukrepe pripravljajo politične stranke, da bodo slovenske ceste bolj pretočne in varne? Se bo delovna doba podaljšala in kakšne pokojnine bodo v naslednjem sklicu prejemali upokojenci?

Biden ni Trump, a je skoraj enako nepriljubljen
13. 03. 2022 07.00"Biden? Ah, le vsake štiri leta se spomni na Scranton," se je ob poizvedovanju, kaj meni o delu ameriškega predsednika, namrdnil Damian Biancarelli. In se ob tem pridušal, da ga nihče ni vprašal, če se strinja, da glavno ulico, na kateri kot lastnik salona someščanom oblikuje pričeske, preimenujejo v Bidnovo ulico. Toda Scranton se od podobnih neizrazitih krajev v Pensilvaniji razlikuje prav v tem, da je rojstni kraj 46. ameriškega predsednika, ki nekdanje rudarsko mesto v govorih redno uporablja kot dokaz za svoje delavske korenine.

Ameriški boj na požiralniku denarja
02. 10. 2021 14.47Gospodarstvo ZDA se prebija skozi kipeče morje, ko tokovi naraščajoče inflacije butajo ob čeri pandemijskega krča. Najmanj, kar država potrebuje, so umetno sprožene finančne krize. Prvo, ustavitev dela vlade, so odložili na december, a v zraku visi še večja, plačilna nesposobnost države, da upnikom vrne izposojeni denar.

Tonin: Upam, da bo ta sporazum mnogo trdnejši kot njihov prejšnji
28. 09. 2021 18.06Predsednik NSi Matej Tonin je ob robu obiska v Zasavju čestital podpisnikom sporazuma o povolilnem sodelovanju, strankam LMŠ, SD, Levica in SAB. "Modri ljudje se vedno kaj naučijo iz preteklih napak. Upam, da bo ta sporazum mnogo trdnejši ko njihov prejšnji," je dejal. Predsednik vlade Janez Janša sporazuma ni želel komentirati, dejal je le: "Ta sporazum bomo komentirali, ko bodo znova razpadli."

Trump ali Biden: kakšna bo politika ZDA, če zmaga eden ali drugi?
01. 11. 2020 15.14Trump nima načrtov za ustavitev podnebnih sprememb, saj vanje ne verjame. Biden obljublja ukrepe za njihovo upočasnitev. Trump nasprotuje omejevalnim ukrepom, Biden podpira obvezno nošenje mask in stroge ukrepe za zajezitev pandemije. Trump ruši transatlantske povezave, Biden bi jih obnovil.

Zakaj predsedniškim kandidatom ne diši denar povprečnega Američana?
11. 10. 2020 07.11Predvolilna kampanja ameriških predsedniških volitev je brez dvoma najdražji politični karneval na planetu. Kar seveda ni nobeno presenečenje, saj so ZDA še vedno vodilna svetovna sila, posledično pa volja ameriškega ljudstva (in elektorjev) odloča tudi o usodi ljudi onkraj meja "dežele svobodnih". Da politični programi, ideološka propaganda in dvorjenje državljanom lahko učinkovito prodrejo med volivce, so bistvena tudi finančna sredstva, ki jih imajo kandidati na voljo. Kakšna so torej pravila financiranja političnih kampanj in kakšen je njihov vpliv na končni izid volitev?

'Naš cilj je dati SMC in DeSUS možnost, da skočita z vlaka norosti, ki državo pelje v pogubo'
07. 10. 2020 09.30Predsedniki opozicijskih strank so predstavili predlog oblikovanja alternativne vlade. Poudarili so, da želijo prevzeti vlado, ki jo je kot tehnični mandatar pripravljen voditi ekonomist Jože P. Damijan. "Naš cilj je dati SMC in DeSUS možnost, da skočita z vlaka norosti, ki državo pelje v pogubo," je povedala Bratuškova. Počivalšek meni, da v tem trenutku ni nobene alternative aktualni vladi, Tonin pravi, da zdaj ni čas za politično preigravanje. Po Gantarjevem mnenju zadeva ni vredna komentarja, Janša pa: poimenovanje koalicija ustavnega loka je norčevanje iz ustavne ureditve.

Okoljski udar Bele hiše
17. 07. 2020 12.23Pred petdesetimi leti je ameriški predsednik ne ravno bleščečega slovesa podpisal zakon o nacionalni okoljski politiki, ki je zahteval preverjanje vplivov na okolje pred izvedbo projektov. Njegov naslednik še slabšega slovesa je naznanil, da ga bo izvotlil. Od Richarda Nixona do Donalda Trumpa je ameriška desnica naredila velik zasuk v stranko skoraj brez okoljskih pomislekov.

Ali se predsedniška tekma v ZDA obrača v korist Joeja Bidna?
13. 06. 2020 07.00Koronakriza je v ZDA drastično spremenila igro na polju predsedniške volilne kampanje. Disruptivno je vplivala tako na volilni proces kot na vsebino kampanje ter pod vprašaj postavila samo izvedbo letošnjih predsedniških volitev, načrtovanih za 3. november 2020. Predsednik Trump je imel pred koronakrizo dobro izhodišče za ponovno izvolitev na funkcijo, a se za zdaj zdi, da je ta enkratni dogodek z vsem dogajanjem okoli njega tehtnico možnosti za končno zmago prevesil na stran demokratskega izzivalca Joeja Bidna.

Pivčeva premagala Erjavca, ta napovedal odstop z mesta obrambnega ministra
18. 01. 2020 10.54Na čelo stranke DeSUS stopa Aleksandra Pivec. Kmetijska ministrica je na kongresu v Ljubljani po napetem boju za vodenje stranke namreč premagala dolgoletnega predsednika Karla Erjavca, ki je stranko vodil od leta 2005. Pivčevo je podprlo 143 delegatov, Erjavec je dobil 80 glasov. Slednji je po porazu napovedal odstop z mesta ministra za obrambo.

Internet kot orodje v volilni kampanji na Slovenskem
18. 05. 2019 11.12Razvoj tehnologije, predvsem v zadnjih dveh desetletjih, je pomembno vplival na način komuniciranja političnih akterjev z volivci. Ne glede na to, ali imajo od tega dejansko korist ali ne, so bile politične stranke v sodobnih demokracijah primorane začeti uporabljati internetno tehnologijo.

Dejstva o dejstvih
08. 06. 2018 07.34Z novo rubriko Dejstva, kjer smo sistematično bedeli nad volilno kampanjo, smo dosegli namen. Politiki so se na soočenja bolj skrbno pripravljali, manj so govorili na pamet, manj so se bahali s številkami "tja v en dan", da bi izpadli bolj pametni. Seveda to ne pomeni, da niso zavajali, manipulirali, trgali iz konteksta, izjave često niso bile osmišljene, v strahu, da bi zgrešili, so bili raje splošni. Številne izjave smo izmerili z našim orodjem Dejstvomerom.

Sovražnik, velik sovražnik, smrtni sovražnik, koalicijski partner
06. 06. 2018 06.33Janez Drnovšek je vodil štiri različne koalicije, Janez Janša dve, Lojze Peterle, Andrej Bajuk, Anton Rop, Borut Pahor, Alenka Bratušek in Miro Cerar pa so bili na čelu vlade le enkrat. Poti do oblikovanja vlad so se vile od gostiln do zasledovanj, bile skoraj praviloma mukotrpne in nagrajene s funkcijami, tudi asfaltiranji cest.

Rakovec gladko do tretjega mandata, Kopitar blizu povratka na selektorski stolček
05. 06. 2018 18.58Hokejska zveza Slovenije (HZS) ima tudi po torkovi volilni skupščini starega predsednika. Dosedanji Matjaž Rakovec je namreč dobil veliko podporo prisotnih članov, ki so mu zaupali še tretji predsedniški mandat. Na mestu prvega moža HZS bo Rakovec tako še naslednja štiri leta.

V zdravstvu pričakujejo hitro oblikovanje vlade. Nevladniki upajo, da je ne bo sestavljala SDS
04. 06. 2018 07.17V zdravstvu pričakujejo, da bodo stranke po volitvah hitro oblikovale vlado in začele ukrepati. Zdravstvo namreč pestijo številne težave, med drugim finančne. Tudi v znanosti poudarjajo, da bi morala nova vlada takoj povečati delež sredstev za znanost in raziskave. V nevladnih organizacijah pa upajo, da SDS ne bo uspelo sestaviti vlade, saj se v nasprotnem bojijo prekinitve financiranja programov na področju človekovih pravic in svobodnega izražanja.

ANALIZA: 302 strani programa NSi in le 16 Šarčevega. Kdo najbolj zavzeto obljublja boljši jutri?
25. 05. 2018 13.14Predvolilni programi strank se ne razlikujejo le po vsebini, ampak tudi po tem, koliko truda so vložile v pisanje, kako dolg je, kako podrobno so pisci obdelali posamezne teme in kakšen je izbor besed, ki so uporabljene v besedilu. Program je seveda eno, povsem drugo vprašanje pa, česa vsega se naposlušamo na soočenjih in kako zmagovalci uresničujejo obljube po volitvah.

Kako želijo volivce prepričati preostale stranke?
24. 05. 2018 07.29Za svoje mesto v državnem zboru se bo na volitvah borilo tudi 18 drugih, večinoma manjših strank. Nekatere od njih so v preteklosti že prišle v parlament, nekatere so celo sestavljale vlado, nekatere večjega uspeha v preteklosti niso doživele, kar nekaj pa se jih na politično polje podaja prvič. Kaj obljubljajo?

Za vstop v parlament se bo na volitvah potegovalo 25 kandidatnih list
04. 05. 2018 09.37Kar 25 kandidatnih list bo na parlamentarnih volitvah 3. junija upalo na podporo volivcev. Kandidature morajo zdaj prestati postopek preizkusa zakonitosti.

Putin: Kar govorite, je malce smešno. Mislite, da bom na tem položaju do stotega leta? Ne!
19. 03. 2018 07.27Vladimir Putin bo na čelu Rusije ostal še naslednjih šest let. Volitve, ki se jih je udeležilo 67 odstotkov volilnih upravičencev, so spremljale tudi številne kršitve, a oblasti obtožbe o nepravilnostih zanikajo. Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi pa je medtem opozorila, da je volitve zaznamovalo tudi pomanjkanje prave konkurence.

FOTO: Pahor: Dovolj odločna in navznoter koherentna vlada bi lahko odprla novo poglavje razvoja
13. 07. 2014 15.27Pahor upa, da bo volja večine ljudi dala jasno sporočilo, komu zaupajo vodenje države. Upa, da pride na oblast vlada, ki bo dovolj odločna in koherentna znotraj sebe. Vlado bi lahko po njegovih besedah dobili v do 80 dneh od uradnih izidov volitev.

Predvolilne obljube: Konec dopolnilnega zavarovanja, 'dvoživk', zdravniki zasebniki naj vrnejo stroške študija
01. 07. 2014 08.59Politika obljublja, da bo v novem mandatu rešila zdravstvo. Obljub v programih je veliko in presenetljivo (ali pa tudi ne), so si precej podobne. Opravili bi z 'dvoživkami', zasebnimi zavarovalnicami, korupcijo in čakalnimi dobami.

Novakova: Velika napaka nove vlade je, da bo Lukšič ostal zunaj nje
16. 03. 2013 15.37Vlada, sestavljena iz predstavnikov strank z diametralno različnimi programi, se bo težko usklajevala, meni predsednica NSi Ljudmila Novak. Uroš Čufer se ji zdi neprimeren za finančnega ministra, zadovoljna pa ni niti z izborom kandidatke za svojo naslednico. A vsem je treba dati priložnost, meni.

Pogajanja o koaliciji se nadaljujejo
03. 01. 2012 06.54Ideja o vladi narodne enotnosti, ki so jo predlagali Virant, Žerjav in Erjavec, ni požela odobravanja. Z idejo so končali, je povedal Virant. Tako se nadaljujejo pogajanja o oblikovanju koalicije, ki jih vodi Janković; pogovore pa naj bi začel tudi Janša.