volilna enota

Volilni prag v Sloveniji najnižji doslej
10. 06. 2024 06.52Volilni prag na volitvah poslancev iz Slovenije v Evropski parlament, ki v Sloveniji ni natančno določen, je bil tokrat najnižji doslej. Stranki NSi se je, kot kažejo delni neuradni izidi, namreč uspelo v Evropski parlament prebiti z manj kot 7,7 odstotka glasov, v poslanske klopi bo sedel Matej Tonin. Doslej je bil najnižji prag 8,08 leta 2014.

Katere naloge morajo opravljati upravne enote v času stavke?
03. 05. 2024 08.38V času stavke je težavno priti do zadev, ki jih včasih nujno potrebujemo. Še posebej v zdravstvu in na upravnih enotah. Zato smo pri Ministrstvu za javno upravo preverili, katere so sploh nujne naloge, ki jih upravne enote morajo opraviti, tudi v času stavke.

Spremenjene uradne ure UE Ljubljana: 'Časovno sprejemljivejše obravnave'
02. 04. 2024 09.18Uredba o upravnem poslovanju, ki jo je izdala Vlada Republike Slovenije, s ciljem prispevati k učinkovitemu in hitrejšemu reševanju upravnih zadev, bo vplivala tudi na ure poslovanja Upravne enote Ljubljana. Krajevni uradi bodo sicer poslovali z nespremenjenim urnikom.

Pred evropskimi volitvami začetek volilnih opravil, mogoče vlaganje kandidatur
11. 03. 2024 06.25Teči začenjajo roki za volilna opravila pred junijskimi evropskimi volitvami. Tako bo že mogoče vlagati kandidatne liste za volitve poslancev iz Slovenije v Evropski parlament. Kandidature lahko predlagajo politične stranke in volivci, vložiti jih bo mogoče do 10. maja. Mesec dni pred volitvami pa se bo uradno začela tudi volilna kampanja.

Predsednica republike podpisala odlok o razpisu evropskih volitev
23. 02. 2024 06.14Predsednica republike Nataša Pirc Musar je podpisala odlok o razpisu volitev poslancev iz Slovenije v Evropski parlament. Volitve bodo 9. junija, volilna opravila pa bodo začela teči 11. marca. Od tedaj bo možno tudi vlaganje kandidatur. Predsednica je pozvala tudi k udeležbi na volitvah in posvarila pred lažnimi novicami.

Novi predsednik Češke je upokojeni general Petr Pavel
28. 01. 2023 15.43Na predsedniških volitvah na Češkem je zmagal upokojeni general Petr Pavel. Po 93 odstotkih preštetih glasovnic je v drugem krogu volitev prejel 57,4 odstotka glasov, njegov protikandidat, nekdanji premier in milijarder Andrej Babiš pa 42,6 odstotka, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočil češki statistični urad. Pavel je prozahodno usmerjen in ima podporo češke desnosredinske vlade. Podpira tudi vojaško pomoč Ukrajini, Čehom pa je pred volitvami obljubil, da bo v državi vzpostavil red.

V stanovanjskem skladu za nove poslance na voljo 49 enot
18. 05. 2022 18.33Potem ko so poslanci prejšnjega sklica državnega zbora že izpraznili svoja službena stanovanja, zdaj ta čakajo na nove stanovalce. Parlamentarna mandatno-volilna komisija je že potrdila razpis za najem stanovanj. V skladu je na voljo 49 enot različnih velikosti, vsem pa je skupna nizka neprofitna najemnina, a kljub temu ta poslanski privilegij izkoristi le približno četrtina izvoljencev.

V 'denacifikacijo' Ukrajine tudi ruski neonacisti
17. 05. 2022 07.00Ko je Vladimir Putin napovedal rusko invazijo na Ukrajino, je med ključnimi razlogi za takšno odločitev navedel "denacifikacijo Ukrajine". To je sprožilo začudenje dela mednarodne javnosti, a tudi ostre kritike, saj da bi moral ruski predsednik najprej počistiti pred svojim pragom. Tudi v Rusiji in na ukrajinskem bojišču namreč delujejo ruske militantne neonacistične in ultranacionalistične skupine, čeprav večinoma "podtalno", saj je njihovo delovanje uradno prepovedano. Nekateri posamezniki so tudi pripadniki ruskih vojaških enot, kar priznava tudi sam Putin. Največ kontroverz pa se vrti okrog razvpite skrivnostne skupine Wagner, ki naj bi štela več kot 4000 članov iz 15 različnih držav.

Zaradi računalniškega hrošča napačno izračunali šest poslanskih mandatov
07. 05. 2022 18.07Po naših informacijah so v DVK zaradi računalniške napake napačno izračunali šest poslanskih mandatov. Napako so naredili pri poslancih Gibanje Svoboda, SDS, Levica in NSi. Brez mandata so tako ostali Tomaž Lah in Jurij Lep (GS), Maja Kocjan in Andrej Kosi (SDS), Klemen Matk (NSi) in Ana Černe (Levica). Kot se je izkazalo ob dodatnem preverjanju izidov volitev s strani neodvisnih strokovnjakov, obstoječa programska oprema vsebuje napako v d'Hondtovem sistemu dodeljevanja mandatov.

Volilna udeležba skoraj 70-odstotna, najvišja v volilni enoti Ljubljana Center
25. 04. 2022 06.27Volilna udeležba na nedeljskih parlamentarnih volitvah je bila 69,71 odstotka, kar je največ po letu 2000. Udeležba sicer še ni dokončna, saj bo k izidu treba prišteti še glasove, ki so po pošti prispeli iz Slovenije in tujine. Po zadnjih delnih, neuradnih podatkih je bilo oddanih 1.179.292 glasovnic, veljavnih jih je bilo 1.168.542, neveljavnih pa 10.750.

Volivci postojnske volilne enote prejeli publikacije z napačnim seznamom kandidatov
15. 04. 2022 18.57Nekateri volivci v volilni enoti Postojna so prejeli publikacije s seznamom kandidatov, ki ne kandidirajo v njihovem okraju. Kot so pojasnili v tiskarskem podjetju Cetis, ki je natisnilo omenjene sezname, je do pomote pri grafičnem oblikovanju prišlo zaradi časovne stiske in usklajevanj, a zatrjujejo, da to nima vpliva na samo glasovanje.

V Gibanju za pitno vodo opozarjajo na zaplete pri glasovanju iz tujine
08. 07. 2021 08.25V Gibanju za pitno vodo so zopet opozorili, da nekatere osebe še vedno niso prejele volilnega gradiva za glasovanje iz tujine po pošti na referendumu o noveli zakona o vodah. Po njihovem mnenju je to težavno, saj morajo volivci glasovnice oddati do nedelje, v tujini pa so pošte med vikendi večinoma zaprte. Številni volivci, ki so oddali elektronsko vlogo, pa so sredi noči v svoje e-poštne nabiralnike dobili ogromno povratnih sporočil. Gre za napako eUprave in ne DVK, poudarja slednja. Iz ministrstva so sporočili, da so napako odpravili in da so bile vloge, oddane na eUpravi, uspešno oddane in obdelane.

Zaplet pri prijavah na glasovanje izven kraja stalnega prebivališča
07. 07. 2021 09.41Na prvi dan predčasnega glasovanja na referendumu o noveli zakona o vodah je glas oddalo 24.697 volivcev oziroma 1,45 odstotka vseh volilnih upravičencev, so sporočili z Državne volilne komisije. Pobudniki referenduma pa opozarjajo na težave pri prijavah na glasovanje izven kraja stalnega prebivališča. S težavami se soočajo tudi tisti, ki želijo glasovati iz tujine, so opozorili.

Poslanci potrdili zakon: meje nekaterih volilnih okrajev se spreminjajo
16. 02. 2021 07.31DZ je na izredni seji potrdil zakon, s katerim se spreminjajo meje nekaterih volilnih okrajev za državnozborske volitve. Potem ko je propadel poskus ukinitve volilnih okrajev, ki bi za potrditev potrebovala dvotretjinsko večino, je za potrditev tokratne novele zadostovala navadna.

Posvet o tajnem glasovanju poslancev končan brez dogovora
21. 01. 2021 07.03Predsednik DZ Igor Zorčič je s predstavniki poslanskih skupin razpravljal o tem, kako poslancem v določenih primerih omogočiti tudi tajno glasovanje zunaj sedeža DZ. Kot je povedal po sestanku, so soočili mnenja, a nekega soglasja, ki bi v tem trenutku dalo upanje, da bodo kmalu prišli do sprememb poslovnika, ni bilo začutiti. Posvet se je tako končal brez kakršnekoli sprejete rešitve ali doseženega dogovora o rešitvi.

Obdukcija trupla na prizorišču volilnega zločina
12. 11. 2020 16.30V ZDA še vedno preštevajo glasovnice, v Georgii se jih bodo lotili znova, z ročnim štetjem. Toda velika večina Američanov – razen Donalda Trumpa in njegovih največjih pristašev – že priznava zmago Joeja Bidna in ne verjame v veliko volilno zaroto. Začenja pa se razprava, zakaj je šlo tako na tesno, oziroma zakaj so ankete znova tako zgrešile razpoloženje volilnega telesa.

Ali so volilne kampanje pomembne? Primer Zoran Milanović
19. 01. 2020 07.00Na zadnjih predsedniških volitvah na Hrvaškem je Zoran Milanović (nekdanji predsednik hrvaške vlade), v drugem krogu premagal dotedanjo predsednico Kolindo Grabar-Kitarović. Bolj kot razlika v številu glasov pomembno vprašanje predstavlja enigma, kako je Milanović uspel v 14 dneh kampanje mobilizirati in/ali prepričati dobrih 476.000 volivcev, kar je skoraj še enkrat toliko, kot je dobil v prvem krogu (557.900)?

V dveh letih ukinitev volilnih okrajev in uvedba možnosti preferenčnega glasu?
13. 12. 2018 11.36Ustavno sodišče je ugotovilo, da je 4. člen zakona o določitvi volilnih enot za volitve poslancev v državni zbor v neskladju z ustavo. Zakonodajalcu je zato naložilo, da mora neskladje odpraviti v dveh letih. Med najverjetnejšimi spremembami se omenjata ukinitev volilnih okrajev in uvedba možnosti preferenčnega glasu.

Matej Tonin razpisal lokalne volitve za 18. november
13. 07. 2018 06.34Predsednik državnega zbora Matej Tonin je tudi formalno razpisal redne lokalne volitve. Te bodo 18. novembra, saj je bila s spremembo zakonodaje novembra lani kot stalni termin za lokalne volitve določena tretja nedelja v novembru. V primeru ponovnih državnozborskih volitev pa se bodo te odvile približno mesec dni pred lokalnimi.

Bo naredil konec mamilarskim kartelom, odgovornih za korupcijske škandale in več tisoč smrti?
02. 07. 2018 07.06Zmagovalec mehiških predsedniških volitev Andres Manuel Lopez Obrador, voditelj gibanja Morena, obljublja konec privilegijev in odpravo 'mafije moči', odgovorne za škandale in kruto nasilje. Močni mamilarski karteli naj bi bili odgovorni za več tisoč smrtnih žrtev, samo lani je bilo ubitih rekordnih 25.000 ljudi.

Po vseh zapletih končno znano, koga in kje bomo lahko volili
14. 05. 2018 15.27Državna volilna komisija Slovenije je objavila seznam potrjenih list kandidatov in razporeditev kandidatov po okrajih za prihajajoče predčasne parlamentarne volitve.

Čuš pritožbo glede kandidatne liste vložil na vrhovno sodišče
11. 05. 2018 11.21Vrhovno sodišče je zavrnilo tudi pritožbo Združene desnice zoper odločitev kranjske volilne komisije, ki je zaradi premalo ženskih kandidatk zavrnila njihovo kandidatno listo. Vodstvo stranke Andrej Čuš in Zeleni Slovenije pa je na vrhovno sodišče vložilo pritožbo na po njihovem mnenju nezakonito odločitev Državne volilne komisije.

Kandidatura pokojnika po pojasnilu SSN posledica časovne stiske
10. 05. 2018 15.50Kandidatura pokojnika je po navedbah stranke SSN posledica napake zaradi časovne stiske. Člani stranke sicer največkrat že ob pristopni izjavi podpišejo nedatirano soglasje za kandidaturo, pred njeno vložitvijo pa pri njih pripravljenost še enkrat preverijo. V tem primeru kandidata niso mogli priklicati, a so se nato obrazci zamešali.

Andrej Čuš prepričan v pravilno odločitev vrhovnega sodišča
10. 05. 2018 14.56V stranki Andrej Čuš in Zeleni Slovenije verjamejo, da bo vrhovno sodišče popravilo "fiasko" državne volilne komisije, ki je zaradi kandidature Milene Babič na listah dveh različnih strank v celoti zavrnila listo stranke v volilni enoti Ljubljana Center.

Združena desnica, Sloga in Združena levica ob volilne enote zaradi spolnih kvot
07. 05. 2018 10.44Volilna komisija volilne enote Kranj je zavrnila kandidatno listo predvolilne koalicije Kangler & Primc – Združena desnica, že pred tem pa so jo zavrnili tudi v Celju. Kot razlog so navedli, da lista ni dosegla zahtevane ženske kvote. Težave s spolnimi kvotami imata medtem tudi in Združena levica, zaradi zavrnitve kandidatne liste pa so že pripravili pritožbe na ustavno sodišče. V postojnski volilni komisiji pa so delno zavrnili kandidatno listo SSN.

Izbrali so državne svetnike: vrnitev Franca Kanglerja
22. 11. 2017 19.40Na volilnih zborih po Sloveniji so izbirali državne svetnike, ki bodo naslednjih pet let v državnem svetu zastopali lokalne interese. Med izvoljenimi v oči bode ime Franca Kanglerja, nekdanjega mariborskega župana, ki so ga odnesli radarji, zdaj pa se vrača v politiko.

Kje so nasprotniki izenačevanja zakonskih zvez in istospolnih partnerstev najbolj pridobili?
21. 12. 2015 10.54Kar 100 tisoč ljudi več je glasovalo na referendumu o spremembah Zakona o družini in družinskih razmerjih, kot leta 2012 o takratnem Družinskem zakoniku. In tudi proti jih je bilo ravno tako debelih 100 tisoč več, kot pred tremi leti. Kje so torej nasprotniki izenačevanja zakonskih zvez in istospolnih partnerstev najbolj pridobili?

FOTO: Zaradi izjemno nizke volilne udeležbe referendum o arhivih ni uspel
08. 06. 2014 07.28Referendum o arhivski noveli njegovim pobudnikom ni uspel, saj se ga je udeležilo premajhno število volivcev, da bi zakon zavrnili. Udeležba je bila namreč po neuradnih rezultatih le 11,68-odstotna. Med volivci, ki so glasovali, jih je sicer 32,67 odstotka glasovalo za, 67,33 odstotka pa proti uveljavitvi zakona.

FOTO: Vrata diskoteke Lipa so ostala zaprta; prišel ni nihče
20. 06. 2013 10.35Načrt, da bo zloglasni lokal Lipa po osmih letih spet odprl vrata, se je izjalovil. Čeprav so napovedovali prireditev Lipa Clubbing, ki naj bi trajala do 4. ure zjutraj, tja ni bilo nikogar. Lastniki so sneli tudi cenik, ki je še nekaj ur pred tem visel na vratih.

Virant o odpoklicu župana, Janša o odpoklicu poslanca
04. 12. 2012 12.34Koalicija pripravlja predloge za deblokado političnega sistema. Janša je spomnil na možnost odpoklica poslanca, odpoklicali pa bi lahko tudi sodnike in župane. V DL pa predlagajo, da bi lahko najmanj 15 odstotkov volivcev zahtevalo glasovanje o odpoklicu župana.