vojni zakoni

'Kriminalec Dodik in vojni zločinec Putin grozita z destabilizacijo BiH'

13. 03. 2025 11.52

Čeprav je Tožilstvo BiH izdalo nalog za privedbo vodstva Republike Srbske, vključno z njenim predsednikom Miloradom Dodikom, se to še ni zgodilo. V skupščini te manjše entitete je sicer na dnevnem redu sprejemanje načrta nove ustave, kar je Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi označila za neposredno kršitev ustavne ureditve BiH. Zaradi ogrožanja varnosti in stabilnosti BiH več ameriških senatorjev zahteva nove sankcije proti Dodiku. Pozivi k sankcioniranju odgovornih za krizo v BiH so zaznamovali tudi sejo Evropskega parlamenta.

Trumpov 'zaupni' predlog Ukrajini: ekonomska kolonizacija in nerealne zahteve

18. 02. 2025 08.57

Predlog ameriškega predsednika Trumpa, ki ga je pred dnevi dal na mizo ukrajinskega predsednika Zelenskega, predvideva izjemno visoko odškodnino za vojaško pomoč v vojni proti Rusiji. Ta naj bi znašala kar 500 milijard dolarjev oziroma približno 480 milijard evrov. ZDA od Ukrajine med drugim zahtevajo nadzor nad ključnimi ukrajinskimi naravnimi viri in infrastrukturnimi objekti, kot so pristanišča in energetsko omrežje. Analitiki menijo, da dokument, ki ima oznako "zaupno", postavlja temelje za dolgotrajno ameriško ekonomsko kolonizacijo Ukrajine.

Fotograf z bojnih linij: Ljudje v vojni dobijo nadnaravno moč

30. 11. 2024 07.35

Prepričan, da želi biti športni fotograf, se je po naključju znašel v Bosni med vojno in danes je Eddy van Wessel eden najbolj priznanih in večkrat nagrajenih vojnih fotografov na svetu. Še vedno se oklepa analognega fotoaparata in črnobelih fotografij, ker meni, da tako lahko najbolje zadane njihovo bistvo. Da pritisne na sprožilec, potrebuje občutek, ne prizora. Svoje delo jemlje kot poslanstvo z upanjem, da lahko nekaj spremeni. Temne plati ljudi, ki jih je srečal, in vse grozote, ki jih je videl, so ga v 30 letih spremenile, prizna. Njegov filter je domača kmetija, kjer je življenje spokojno, vojna vihra pa le oddaljen spomin. Do naslednjič.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Pet let predsednika Zelenskega: kljub izteku mandata ostaja na položaju

20. 05. 2024 16.57

Ukrajinskemu predsedniku Vladimirju Zelenskemu se izteka petletni mandat, za katerega je bil izvoljen s 73-odstotno podporo. Vendar pa Zelenski zaradi vojne, ki jo je leta 2022 sprožila Rusija, ostaja na položaju. Zaradi ruske invazije namreč v Ukrajini letos niso razpisali predsedniških volitev; podobno tudi lani niso razpisali parlamentarnih.

Napetosti med zavezniki? ZDA ustavile pošiljko bomb Izraelu

08. 05. 2024 06.35

Vlada ameriškega predsednika Joeja Bidna je ustavila pošiljko bomb Izraelu zaradi njihovega napada na mesto Rafa. Biden je sicer že prej poskušal preprečiti obsežen izraelski napad na Rafo, kamor se je več sto tisoč Palestincev zateklo pred spopadi.

Po zaloge vode in baterij, za prvih 36 ur

18. 02. 2024 11.27

"Naj povem jasno in odkrito, na Švedskem lahko pride do vojne," je pred kratkim na konferenci v kraju Sälen dejal švedski minister za civilno obrambo Carl-Oskar Bohlin. Vrhovni poveljnik švedske vojske Micael Bydén in obrambni minister Pål Jonson sta njegovim besedam pritrdila.

Tudi zvezna država Maine Trumpu onemogočila kandidaturo na volitvah

29. 12. 2023 06.59

Državna sekretarka ameriške zvezne države Maine Shenna Bellows je sklenila, da je nekdanji predsednik ZDA Donald Trump kršil 14. amandma k ameriški ustavi, zato mu je onemogočila uvrstitev na glasovnice za volitve predsedniškega kandidata republikanske stranke.

'Britanci jedo veverice', hrčkova juha, Satanov tempelj in 'golobi ubijalci'

19. 03. 2023 12.00

Začetek ruske invazije na Ukrajino je sovpadal z začetkom še ene bitke, ki pa jo Vladimir Putin vodi na domačih tleh. Rusija je okrepila svojo informacijsko blokado v prizadevanju za nadzor misli lastnih državljanov.

Gverilska skupina: Borimo se z dvoglavo zverjo, a Lukašenko se ima česa bati

10. 03. 2023 11.54

Po ruski invaziji so svoj boj proti Rusiji ob Ukrajincih začele tudi beloruske gverilske skupine. Ena izmed njih je BYPOL, ki sodelovanje Lukašenka in Putina ostro obsoja. "Borimo se z dvoglavo zverjo," meni vodja. A razvejana ekipa ima po njegovih navedbah več kot 200.000 pripadnikov, zato naj bi se imel Lukašenko česa bati.

Zakaj praznujemo dan žena? Je boj za enakost še potreben?

08. 03. 2023 10.15

Ljudje 8. marec kot poseben dan za ženske praznujemo že več kot stoletje, kot opozorilo na neenakosti med spoloma pa služi še danes. Ženskam v Afganistanu so talibani lani med drugim prepovedali visokošolsko izobraževanje, v Iranu so izbruhnili množični protesti, potem ko je moralna policija 22-letnico "podučila" o nošenju hidžaba, čez nekaj dni pa je v bolnišnici umrla. Razlike med spoloma je poudarila tudi ruska invazija na Ukrajino, ženske so bolj ranljive, kar se tiče dostopa do hrane, bolj so podvržene revščini, poroča pa se tudi o vse več nasilju nad ženskami. V ZDA medtem denimo bijejo bitko proti prepovedi splava. A vendar smo ljudje v zadnjih letih dosegli tudi nemalo sprememb na bolje.

'Od 22 strani je 16 strani interpelacije namenjenih temu nesrečnemu muzeju'

07. 03. 2023 06.00

"Destruktivno, nepotrebno, manipulacija, diskreditacija, poteza Janeza Janše prek zdravega razuma," je samo nekaj odzivov iz koalicijskih strank na SDS-ovo vložitev interpelacije zoper celotno vlado Roberta Goloba, v kateri, kot je dejal predsednik stranke Janša, vladajočo koalicijo kličejo k razumu. Mojca Pašek Šetinc, poslanka Gibanja Svoboda, je izpostavila, da je od 22 strani interpelacije 16 strani namenjenih ukinitvi Muzeja slovenske osamosvojitve. Po dolgi muzejski razpravi brez zaključka je vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec v oddaji 24UR ZVEČER dejala, da bistvo interpelacije vendarle ni samo muzej, pač pa tudi razprava o neizpolnjenih obljubah vlade Roberta Goloba.

Zelenski se je po obisku Otoka v Parizu srečal z Macronom in Scholzem

08. 02. 2023 09.44

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se je v Londonu sestal z britanskim premierjem Rishijem Sunakom in obiskal britanski parlament. Ob tem je Zahodu znova namenil poziv po bojnih letalih: "Imamo svobodo, dajte nam krila, da jo zaščitimo." Sunak je kasneje dejal, da glede dobav orožja Kijevu ne izključuje ničesar. Po obisku Otoka pa je Zelenski poletel še v Pariz na srečanje s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom in nemškim kanclerjem Olafom Scholzem. Tudi na tem srečanju je Zahod pozval k čimprejšnjim dobavam težkega orožja in bojnih letal.

Vidni osamosvojitelji spet sprejeli odlikovanja, ki so jih leta 1993 vrnili

13. 12. 2022 12.11

Predsednik republike Borut Pahor, ki se počasi poslavlja od svojega položaja, je šestim vidnim predstavnikom slovenske osamosvojitve na posebni slovesnosti v predsedniški palači vrnil odlikovanja zlati častni znak svobode. Ta odlikovanja so v turbulentnem političnem ozračju z odprtim pismom zavrnili 21. junija leta 1993.

Se obetajo zahtevni pogovori med Bidnom in Macronom?

30. 11. 2022 10.04

Francoski predsednik Emmanuel Macron začenja državniški obisk v ZDA. Prvi dan se bo srečal s podpredsednico ZDA Kamalo Harris in se udeležil slovesnosti na pokopališču Arlington, v četrtek pa ga bo v Beli hiši sprejel ameriški predsednik Joe Biden, ki ga bo tudi gostil na državniški večerji.

Rusa s čolnom pobegnila na Aljasko in zaprosila za azil

07. 10. 2022 11.42

Dva ruska državljana sta v začetku tedna s čolnom prispela na Aljasko, na Otok svetega Lovrenca, in ZDA zaprosila za azil, je sporočil urad ameriške senatorke iz Aljaske Lise Murkowski. Ministrstvo za domovinsko varnost Združenih držav Amerike je sporočilo, da sta osebi prispeli z majhnim čolnom, na obali pa so ju obravnavali uradniki notranjega ministrstva in policija.

Putin podpisal odlok in si prilastil jedrsko elektrarno v Zaporožju

05. 10. 2022 06.53

Putin je podpisal odlok s katerim si je prilastil sicer že od marca zasedeno elektrarno v Zaporožju. Moskvo naj bi v naslednjih dneh zato obiskal vodja Mednarodne agencije za jedrsko energijo Rafael Grossi, ki bo s predsednikom razpravljal o naslednjih korakih. Prav tako v luči poreferendumskih sprememb se pojavljajo novi predlogu imenovanje ruske agresije na Ukrajino. Vodja proruske kolaboracionistične uprave na Krimu je dejal, da bi morali t. i. posebno vojaško operacijo, kot Rusi imenujejo napad na Ukrajino, preimenovati v 'protiteroristično operacijo', kot so to leta 1999 naredili v vojni v Čečeniji. "Zdaj gre namreč za rusko ozemlje," meni.

Rusija se zaveda napak pri vpoklicu, pridržali več tisoč protestnikov

25. 09. 2022 10.41

V 33 ruskih mestih se nadaljujejo demonstracije proti delni mobilizaciji, oblasti so pridržale že več kot 2000 protestnikov. Način izvajanja vpoklica so odprto kritizirali tudi nekateri Putinovi zavezniki, oblasti pa so obljubile, da bodo "napake odpravile". Z vzhoda in juga Ukrajine poročajo o novih obstreljevanjih. Domnevno naj bi ruske sile z napadom ciljale na ukrajinske vojaške baze in več naselij s civilisti. Rusija napade na civiliste zanika in za povod krivi Ukrajino, ki naj bi v raketnem napadu na hotel ubila nekdanjega proruskega ukrajinskega poslanca. Medtem v štirih vzhodnih ukrajinskih regijah tretji dan zapored zbirajo referendumske podpise o priključitvi k Rusiji. Ruski zunanji minister je v primeru priključitve vsem regijam obljubil "popolno zaščito Rusije", Zelenski pa v nočnem nagovoru ruske vojake z obljubo po "civilni obravnavi" pozval k predaji.

Putin bo z milijonom rubljev nagradil vsako žensko, ki bo rodila 10 otrok

20. 08. 2022 16.16

Ruski predsednik Vladimir Putin je v ponedeljek podpisal odlok, s katerim je oživil t. i. "red herojske matere". Gre za odlikovanje iz časa Sovjetske zveze, prejele pa so ga ženske, ki so rodile 10 ali več otrok. Z odlokom skuša država ublažiti demografsko krizo.

Vojni ujetniki ali teroristi? Azovstal je padel, kaj bo z borci?

21. 05. 2022 07.54

Azovstal je padel, Rusija je v večmesečni bitki za osvojitev ukrajinskega pristaniškega mesta Mariupol razglasila zmago. Mesto in njegova jeklarna sta zdaj "popolnoma osvobojena", je, potem ko je prizorišče zapustilo še 531 ukrajinskih vojakov, sporočilo rusko obrambno ministrstvo. Kaj se bo zdaj zgodilo z borci, ki so se predali, ni znano.

'Ukrajinci nam s svojo krvjo kupujejo čas'

18. 05. 2022 06.00

Markko Kallonen se je rodil v finski prestolnici. Študiral je zgodovino, politologijo in človekove pravice na Finskem in v tujini. V različne države ga je kasneje zaneslo tudi delo. Živel je v Gruziji, pa tudi v Ukrajini, kjer je bival tako v Kijevu kot v trenutnem žarišču vojne med Rusijo in Ukrajino – Donbasu. Sodelovanje pri evropskem projektu ga je zdaj zaneslo v Slovenijo, z njim pa smo se pogovarjali od finskem vključevanju v zvezo Nato in vojni, ki jo označuje kot popolnoma nesmiselno.

Ali bi Slovenci imeli Češko kočo, če ne bi zgradili planinskega zavezništva s Čehi?

02. 04. 2022 16.44

Gore so globoko zakoreninjene v srca Slovencev in zgodovino naše države. Redno jih obiskuje več kot 315.000 Slovencev, Triglav smo sprejeli kot simbol slovenstva. Hribi pa ne pomenijo zgolj užitkov, občutka svobode in sreče ob osvojenem vrhu, ampak so tudi dober zgled prijateljstva in vezi med narodi. Sinonim tega je zagotovo Češka koča nad Jezerskim, ki so jo pred 122 leti zgradili Čehi, ki so bili pred prvo svetovno vojno zelo aktivni v naših gorah. O trdnem češko-slovenskem planinskem sodelovanju in Češki koči je zdaj nastal tudi igrano-dokumentarni film, čigar avtor je publicist in zbiralec zgodovinskega gradiva ter veliki prijatelja Slovenije Ladislav Jirásko.

'Vpliv ukrajinske vojne na turizem bo daljši, kot bo trajala sama vojna'

30. 03. 2022 14.02

Vojna v Ukrajini bo vplivala tudi na turizem v Sloveniji, meni gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Gostov iz Rusije v določenem obdobju ne bo, močno se bo zmanjšal obisk iz Ukrajine, vpliv se bo verjetno poznal tudi pri čezatlatskih in azijskih gostih. Zato se bo moral turizem ob podpori države prilagoditi in skušati nadomestiti izpad, je prepričan minister.

'Pri izginotju tovornjaka smo bili jaz in država žrtev prevare'

13. 03. 2022 08.21

Serijo predvolilnih intervjujev z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci nadaljujemo s predsednikom NSi Matejem Toninom. Obrambni minister razkriva, koliko slovenskih vojakov in kje konkretno bo zaradi vojne v Ukrajini sodelovalo v Natovih bojnih skupinah na tujem. Kdo in zakaj kadruje v bogati energetiki? Kakšna je politična teža druge največje vladne stranke v aktualni koaliciji? In še; ali je Janez Janša res boljša izbira kot Matej Tonin, češ da je bolj odkrit in pri njem vsaj veš, kje si, kot pravi filozof Slavoj Žižek?

Kako Rusi poročajo o dogajanju v Ukrajini in zakaj so oblasti pridržale več kot 1700 Rusov?

24. 02. 2022 22.18

Ruski provladni mediji invazijo na Ukrajino opisujejo kot zgodovinski dan, ki bo Ukrajino "osvobodil naonacistov" in bo odločilen za potek ruske zgodovine. Na drugi strani številni neodvisni ruski novinarji in medijske osebnosti s peticijo nasprotujejo napadu na Ukrajino. Tudi več kot 100 občinskih svetnikov je v odprtem pismu brez zadržkov obsodilo napad na Ukrajino, ruske državljane pa pozvalo, naj pri tem ne sodelujejo. V več kot 50 ruskih mestih so se odvili množični protesti, ki pa so jih oblasti zatrle in pridržale več kot 1700 protestnikov.

V številnih mestih po svetu protivojni protesti: 'Putin je novodobni Hitler!'

24. 02. 2022 18.42

Berlin, Chicago, Rim, Istanbul, Tel Aviv ... To je le nekaj mest, v katerih se po ruskem napadu na Ukrajino zbirajo protestniki. Njihovo sporočilo je jasno: "Ustavite vojno!" Mnogi med njimi so ruskega predsednika Vladimirja Putina označili za novodobnega Hitlerja.

Putinove sanje: Vpliv in stara slava – pa cena?

27. 01. 2022 07.15

Ob naraščanju napetosti na ukrajinsko-ruski meji je najbolj pogosto slišati vprašanje, kaj želi s konfliktom doseči ruski predsednik Vladimir Putin. Medtem ko nekateri menijo, da ni jasno, kaj želi, so drugi prepričani, da gre z obujanje ideje o veliki in močni Rusiji za povečanje geopolitičnega vpliva in utišanje domačih kritikov z ustvarjanjem zunanjega sovražnika. Poglejmo nekaj interpretacij dogajanja.

Ameriški boj na požiralniku denarja

02. 10. 2021 14.47

Gospodarstvo ZDA se prebija skozi kipeče morje, ko tokovi naraščajoče inflacije butajo ob čeri pandemijskega krča. Najmanj, kar država potrebuje, so umetno sprožene finančne krize. Prvo, ustavitev dela vlade, so odložili na december, a v zraku visi še večja, plačilna nesposobnost države, da upnikom vrne izposojeni denar.

Kakšno vojsko potrebuje Slovenija?

25. 07. 2021 06.00

26 let profesionalne vojske. Vojske, ki se sooča z negativnimi ocenami, kadrovskimi menjavami, aferami, težko zadrži vojake, a ima ugled na misijah. Zakaj strategija ni jasna, vojaki pa odhajajo, letno med 200 in 300? Minister Matej Tonin nove vojake vabi kar iz prvih vrst, s čimer, je slišati iz vojaških krogov, daje napačno sporočilo – vtis, da gre za njegovo vojsko.

'Živimo v mehurčkih, kar je oglaševano kot nekaj dobrega, a ima nevarne posledice'

29. 06. 2021 06.00

Doživljamo ogromno kolektivno ranljivost in mnogi nimajo mehanizmov za spoprijemanje z njo, opozarja Katarina Veselko, psihologinja, zaposlena v O. K. Consulting. Kot ocenjuje, ni bilo skupnostnega reševanja problema, državljani v tej 'koronakrizi' nismo bili obravnavni na enake načine. Odgovornost in krivda učinkovito delujeta le v kompletu, in ljudje se ne pustimo vzgajati nekomu, ki ne skrbi za našo dobrobit. V političnem svetu imamo ogromen primanjkljaj odgovornosti, opozarja.