vojnega nasilja

'Orožje še nikoli ni prineslo miru in varnosti. Prinaša le uničenje in smrt'

27. 03. 2025 20.24

"Absolutno zavračamo retoriko, da je edina pot do miru pripravljanje na vojno," so v središču Ljubljane poudarili udeleženci shoda za mir in proti oboroževanju. Ob tem so poudarili, da načrti za oboroževanje Evrope potekajo brez sleherne javne razprave, brez demokratičnih procesov, "kot da gre za nekaj povsem samoumevnega in neizogibnega". Pobudniki poudarjajo, da je shod šele prvi korak v oblikovanju širokega in trajnega civilnega zavezništva, ki bo z različnimi akcijami in z vsemi razpoložljivimi sredstvi dosledno nasprotoval prevladi militarističnega enoumja in vojnega hujskaštva.

Fajonova: Takšne ignorance geopolitičnih dejstev si ni bilo mogoče zamisliti

05. 02. 2025 11.33

Nedavne izjave novega predsednika ZDA o ameriškem prevzemu Gaze, kjer želi Donald Trump zgraditi "riviero Bližnjega vzhoda", so v mednarodni skupnosti dvignile veliko prahu. Kritike prihajajo tako z Arabskega polotoka kot tudi iz Evrope in dežele tam spodaj. Odzvala se je tudi slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon, ki je poudarila, da na srečanje med Trumpom in izraelskim premierjem nihče ni gledal s pretiranim optimizmom, da si pa nihče ni predstavljal "tako resne ignorance zgodovine palestinskega ljudstva". Slovenija še naprej odločno zagovarja rešitev dveh držav.

V Južni Koreji pridržali predsednika, pred palačo izbruhnilo nasilje

15. 01. 2025 06.21

Južnokorejske oblasti so po večurnih napetostih vendarle uspele pridržati predsednika Jun Suk Jeola, ki ga želijo zaslišati po razglasitvi vojnega stanja v začetku decembra lani. Suspendirani predsednik, o razrešitvi katerega trenutno odloča ustavno sodišče, je sporočil, da je pristal na zaslišanje, da bi preprečil prelivanje krvi.

Pri novem poskusu aretacije južnokorejskega predsednika prišlo do nasilja

14. 01. 2025 22.26

Južnokorejski preiskovalci so danes znova poskušali aretirati suspendiranega predsednika Jun Suk Jeola, pri tem pa je po poročanju južnokorejske tiskovne agencije Yonhap prišlo do nasilja. Jun je obtožen zaradi nedavne arbitrarne razglasitve vojnega stanja v državi.

Politiki menijo, da družbena volja za dostojen pokop žrtev obstaja

14. 12. 2024 18.58

Je slovenska politika končno dozorela? Bo Slovenija ob 80. obletnici konca druge svetovne vojne, ki jo bomo zaznamovali prihodnje leto, vendarle dostojno pokopala vse žrtve vojnega nasilja in povojnih pobojev? Ostanki več kot tri tisoč žrtev iz Jame pod Macesnovo gorico v Kočevskem rogu so shranjeni kar v garaži komunale v Kočevju. Na posvetu, ki ga je pripravila predsednica države Nataša Pirc Musar in so se ga udeležili predstavniki vseh političnih strank, so ugotovili, da družbena volja za dostojen pokop obstaja.

Obrazi ljudi, ujetih v vrtinec vojne vihre

28. 11. 2024 09.22

Groza na obrazu ženske, ki ob prihodu domov ugotovi, da je njen mož mrtev. Tolažba starostnikov, katerih okrvavljeni telesi sta povsem prekriti s povoji. Balerina, ki svojo rutino vadi na podzemni železnici, ker je edino tam varna pred bombami. Solze v očeh zaljubljencev na železniški postaji, ki ob slovesu ne vesta, ali se bosta še kdaj srečala. To je le nekaj surovih in realnih trenutkov, ki jih je na svojih obiskih frontnih črt in zaledja Ukrajine posnel priznani nizozemski vojni fotograf Eddy van Wessel. Kot izraz sočutja in podpore ukrajinskemu ljudstvu, pa tudi kot apel k miru v svetu, so jih razstavili v Parku vojaške zgodovine Pivka.

Predsednica na srečanju nekdanjih internirancev spomnila na konflikte po svetu

22. 09. 2024 21.39

V Portorožu je potekala tradicionalna slovesnost ob vseslovenskem srečanju nekdanjih internirancev, političnih zapornikov, izgnancev in ukradenih otrok. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v nagovoru spomnila na številne vojne ter konflikte po svetu ter pozvala, da zaradi zgodovinskih izkušenj ne smemo dopustiti zatona multilateralizma.

Netanjahu: Vojna se bo nadaljevala, tudi če s Hamasom sklenemo premirje

24. 06. 2024 16.19

Izraelski premier Netanjahu je dejal, da so intenzivne vojaške operacije izraelske vojske v mestu Rafa na jugu palestinske enklave Gaza skoraj zaključene. "Intenzivna faza vojskovanja proti Hamasu se končuje," je dejal. To pa po njegovih besedah ne pomeni, da bo konec tudi vojne. Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Borrell pa opozarja, da je tveganje, da se bo vojna razširila še na Libanon, vsak dan večja.

30 let po koncu vojne priznali status civilne žrtve otroku, rojenemu iz posilstva

03. 05. 2024 12.31

V BiH so skoraj 30 let po koncu vojne v državi priznali status civilne žrtve vojne prvemu otroku, rojenemu kot posledica vojnega zločina posilstva. BiH je s tem po navedbah ministrstva za delo in socialno politiko entitete Federacije BiH postala prva država na svetu, ki je tako rojenemu otroku priznala status civilne žrtve vojne.

'Obudimo pogum, enotnost, sožitje ter zaupanje, ki so nas pripeljali do samostojne države'

26. 04. 2024 21.30

Na osrednji državni slovesnosti ob dnevu upora proti okupatorju, je predsednik državnega sveta Marko Lotrič dejal, da naj bo ob prazniku živ spomin na narodnoosvobodilni upor, ki je eden od temeljev naše državnosti. Med drugim je izpostavil zgodovinsko enotnost naroda in se dotaknil tudi tem razdora in izzivov.

Ustavno sodišče o pobudi Fidesa za oceno ustavnosti in zakonitosti odloka vlade

11. 04. 2024 06.12

Ustavno sodišče bo na tokratni seji med drugim obravnavalo pobudo Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides za oceno ustavnosti in zakonitosti vladnega odloka o opravljanju zdravniške službe v času stavke, je razvidno iz predloga dnevnega reda seje sodišča. Fides je ob tem predlagal tudi začasno zadržanje odloka.

Fizično in spolno zlorabljal pastorki: obsojen na 30 let zapora

03. 04. 2024 12.25

Konec marca je bil na zaporno kazen 30 let zaradi spolne zlorabe pastork obsojen moški iz Gorenjske. Hčerko svoje partnerice naj bi fizično in spolno zlorabljal kar osem let. Ena izmed hčerk velja za slabotno osebo.

Odbor za zdravstvo novelo zakona o zdravniški službi poslal v nadaljnjo obravnavo

29. 03. 2024 09.49

Člani odbora DZ za zdravstvo so z devetimi glasovi za in enim proti predlog novele zakona o zdravniški službi poslal v nadaljnjo obravnavo. Ta širi nabor storitev, ki jih morajo med stavko opravljati zdravniki. Predlog so podprli poslanci koalicijskih strank Svoboda, SD in Levica, proti pa je glasoval poslanec NSi. Poslanci SDS niso glasovali.

Fides: Vključitev zunanjega neodvisnega mediatorja bi bila dobrodošla

29. 02. 2024 08.10

Vlada je z odlokom razširila seznam storitev, ki jih morajo zdravniki opravljati tudi v času stavke. Med drugim gre za storitve za ranljive skupine, je pojasnila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. V sindikatu Fides opozarjajo, da je to nezakonito. Tudi v Zdravniški zbornici Slovenije ocenjujejo, da za vladni odlok "ni videti pravne podlage". Zveza organizacij pacientov je pripravljena prevzeti vlogo mediatorja. "Odprti smo za vse oblike reševanja stavkovnih zahtev, tudi za vključitev mediatorja, po možnosti iz države EU," pa odgovarjajo v Fidesu.

Prvič odtegnjen novi obvezni zdravstveni prispevek

15. 02. 2024 13.22

Od starševskih nadomestil in delnega plačila za izgubljeni dohodek je bil ob tokratnem izplačilu prvič odtegnjen tudi novi obvezni zdravstveni prispevek, uveden s 1. januarjem, so sporočili z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnost. Kot so navedli, gre za prispevek za januar.

Tanja Fajon: Z globoko jezo opazujem porast skrajne desnice v Evropi

28. 01. 2024 16.53

Na prireditvi ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta v ljubljanskem Kinu Šiška je slavnostna govorka, zunanja ministrica Tanja Fajon, dejala, da z globoko jezo opazuje porast skrajne desnice po vsej Evropi in da je najboljši način spomina na žrtve holokavsta in obstreljevanja v Gazi, da "poiščemo pot do miru".

Visok ameriški obisk: Blinken nepričakovano na Zahodni breg in v Irak

05. 11. 2023 17.46

Ameriški državni sekretar Antony Blinken je nenapovedano prispel v Ramalo na zasedenem Zahodnem bregu, kjer se je sestal s palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom. Govorila sta o prizadevanjih za vzpostavitev miru na Zahodnem bregu in razmerah na območju Gaze, glede katerih je Abas obtožil Izrael za genocid. Blinken je nasprotoval prisilnemu preseljevanju Palestincev, Abas je pozval k prekinitvi ognja. Nato je Blinken nepričakovano obiskal še Bagdad, kjer se je sestal z iraškim premierjem Mohamedom Šijo al Sudanijem. Pogovarjala naj bi se o nevarnosti stopnjevanja vojne med Izraelom in Hamasom.

Kaj se dogaja z vojno in smrtonosnim nasiljem in kako sta se spreminjala skozi zgodovino

05. 11. 2023 19.27

V primerjavi s prejšnjim desetletjem – in še bolj z začetkom 21. stoletja – je bilo lansko leto zelo krvavo, vsaj kar zadeva organizirano državno nasilje. Za to sta v veliki meri odgovorna dva smrtonosna konflikta: rusko-ukrajinska vojna in vojna v Tigraju. Vseh smrtnih žrtev je bilo leta 2022 skoraj 250.000, kar je več kot dvakrat toliko, kolikor znaša letno povprečje v prejšnjem desetletju, ki je že samo približno trikrat večje kot letno povprečje v prvem desetletju 21. stoletja. Pred nekaj tedni se je med Palestino (oziroma Hamasom) in Izraelom začel nov boleči konflikt, ki je že terjal veliko žrtev in jih najverjetneje še bo v prihodnosti.

Na Rabu 80-obletnica osvoboditve taboriščnikov, italijanskih predstavnikov ni bilo

09. 09. 2023 19.06

Na hrvaškem otoku Rab obeležujejo spomin na osvoboditev taboriščnikov iz italijanskega koncentracijskega taborišča Kampor in otoka Rab. Spominske slovesnosti ob 80. obletnici se je udeležila tudi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar in poudarila pomen ohranjanja zgodovinskih dejstev in pričevanj o grozodejstvih fašizma in nacizma. Italijanskih predstavnikov na slovesnost ni bilo.

Evropa, quo vadis? Ko morilec otrok postaja junak in vzornik

23. 07. 2023 11.15

"Pred leti so po terorističnem napadu Andersa Breivika na Norveškem na družbenih omrežjih pisali, kako tega ne odobravajo, da nočejo imeti nič s takim tipom človeka. Zdaj si upam reči, da je za mladega skrajnodesničarskega aktivista, ki je bil takrat še otrok in premlad, da bi bil politično indoktriniran, Breivik kakor bog, ki je storil, kar je bilo treba narediti," so dober teden nazaj zapisali pri Delu.

Mineva 78. let od osvoboditve taborišča Ljubelj

10. 06. 2023 15.14

Slovesnost ob 78. obletnici osvoboditve podružnice koncentracijskega taborišča Mauthausen pod Ljubeljem je služila kot opomin na grozote vojne in kot svarilo, da se ne bi več ponavljale. Govorci so izpostavili pomen ohranjanja zgodovinskega spomina in prizadevanj za mir ter pomen solidarnosti in sodelovanja.

Preiskovalci niso potrdili sumov nasilja nad ukrajinskimi sirotami pri Postojni

23. 09. 2022 17.41

Koprski kriminalisti so v sodelovanju s centrom za socialno delo in drugimi državnimi ustanovami zaključili preiskavo prijav domnevnega nasilja nad ukrajinskimi otroki v sirotišnici v Slavini pri Postojni. Kot so pojasnili na Policijski upravi Koper, niso potrdili utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja.

Ruski poslovnež za Putinovo glavo ponudil milijon dolarjev nagrade

03. 03. 2022 10.49

Ruski poslovnež Aleks Konanikin, ki živi v Kaliforniji, je ruske vojake pozval, naj Vladimirja Putina aretirajo kot vojnega zločinca. Tistemu, ki bi ga prijel, ponuja milijon dolarjev (dobrih 900.000 evrov) nagrade.

V Kobaridu slovesnost v spomin padlim med prvo svetovno vojno

23. 10. 2021 17.33

Pri italijanski kostnici v Kobaridu je potekala slovesnost v spomin padlim med prvo svetovno vojno. Zbrane je nagovoril državni sekretar na obrambnem ministrstvu Janez Žakelj, ki je med drugim spomnil na trpljenje evropskih narodov v preteklem stoletju in današnje življenje v miru označil kot neskončen privilegij.

Že 60. tovariško druženje deklet, ki so preživele kot 'brezimne' številke v taboriščih

05. 09. 2021 21.00

V Portorožu je potekalo jubilejno, 60. vseslovensko srečanje bivših internirank in internirancev, političnih zapornic in zapornikov nekdanjih nacifašističnih taborišč in zaporov, izgnancev ter ukradenih otrok. Slavnostna govornica je bila slovenska senatorka v Rimu Tatjana Rojc, dogodka pa se je udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor.

Janša: Če se iz zgodovine nismo sposobni ničesar naučiti, bomo obsojeni na ponavljanje

23. 08. 2021 06.39

Premier Janez Janša je ob vseevropskem dnevu spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov poudaril, da bomo, če se iz zgodovine nismo sposobni ničesar naučiti, obsojeni na ponavljanje. Za doseg narodne sprave pa nas po njegovih besedah čaka še veliko dela. Predsednik DZ Igor Zorčič je medtem dejal, da je vsako poveličevanje nacizma in totalitarnih simbolov izredno nevarno in nedopustno, pa vendar vse bolj pogosto početje. Zato bi moralo biti tudi pri nas kazensko preganjano, se je zavzel.

Ob 76. obletnici osvoboditve taborišča Ljubelj opozorila pred razraščanjem sovraštva

12. 06. 2021 15.01

Slovesnost ob 76. obletnici osvoboditve podružnice koncentracijskega taborišča Mauthausen pod Ljubeljem je minila v znamenju spomina na strahote vojne. Govorci so spregovorili tudi o današnjih časih in opozorili na nevarnost razraščanja sovraštva ter ponavljanja zgodovine.

Cigler Kralj: Pričakujemo nadaljnje zmerno zniževanje brezposelnih

30. 04. 2021 13.18

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je pred praznikom dela poudaril, da se število brezposelnih zmanjšuje tudi zaradi ukrepov vlade. Z nadaljnjim rahljanjem omejitev pričakuje še boljše stanje na področju zaposlovanja.

Do odškodnine odslej upravičeni tudi otroci, partnerji in starši padlih v vojni leta 1991

28. 04. 2021 19.44

Vlada je sprejela novelo zakona, s katero podaljšuje rok za vložitev zahteve za priznanje statusa in pravic vojaškega vojnega oziroma civilnega invalida ob vojaški agresiji na Republiko Slovenijo leta 1991 – in sicer do konca leta. Prav tako se z dopolnitvijo povezanega zakona status žrtve po novem prizna družinskim članom pokojnih ali pogrešanih, s čimer lahko njihovi otroci, zakonci, zunajzakonski partnerji ter starši uveljavljajo pravico do odškodnine. Dopolnila tretjega zakona pa opredeljujejo posebne pravice, kot so denimo dosmrtna mesečna renta, štipendija in kritje stroškov šolske malice.

'Politiki, ki zlivajo gnojnico na Ustavno sodišče'

20. 04. 2021 15.32

Po tem, ko je vlada prepovedala prireditve, shode in zborovanja, je Ustavno sodišče odločilo, da je takšna prepoved v nasprotju z ustavo, in jo odpravilo. Po tem, ko je vlada prepovedala izhod iz države zaradi koronavirusa, je Ustavno sodišče odločilo, da je to v nasprotju z ustavo, in prepoved odpravilo. Ko je vlada prepovedala referendum o investicijah v Slovensko vojsko, se je opozicija obrnila na Ustavno sodišče. Ustavno sodišče je ugotovilo, da zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski ni v neskladju z ustavo. Enkrat so njegove odločitve vladi všeč, drugič ne. Kakšna je sploh vloga Ustavnega sodišča?