vojna v bih

Rutte: To ni leto 1992, ne bomo dovolili varnostnega vakuuma v BiH
10. 03. 2025 16.02Nato ne bo dovolil varnostnega vakuuma v Bosni in Hercegovini, je v Sarajevu opozoril generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte. Državo je obiskal v luči povečanih napetosti po nedavni obsodbi predsednika entitete BiH Republike Srbske Milorada Dodika. Z novonastalo krizo se morajo po njegovih besedah spopasti tudi člani predsedstva BiH.

Dodik v primeru obsodbe napoveduje politični odgovor: 'Vojne ne bo'
25. 02. 2025 19.11Dan pred izrekom sodbe na sodišču BiH se je v Banjaluki zbralo več tisoč podpornikov predsednika entitete Republike Srpske Milorada Dodika. Zborovanja se je udeležil tudi Trumpov podpornik in nekdanji župan New Yorka Rudy Giuliani. Dodik je zavrnil možnost vojne in se zavezal, da bo sledil politični odgovor na sodbo sodišča. Dodiku sicer zaradi nespoštovanja odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta grozi več let zapora.

30-letnico genocida v Srebrenici bo obeležil sklop spominskih dogodkov
20. 01. 2025 16.59Letos mineva 30 let od genocida v Srebrenici, zato so v Muslimanskem kulturnem centru v Ljubljani pripravili sklop spominskih dogodkov. Program, ki obsega razstave, pogovore in zaključno spominsko slovesnost 9. julija, so pripravili v želji, da bi podučili zlasti mlade generacije o krhkosti bivanja in o tem, kako tanke so meje med sobivanjem in katastrofo.

Fotograf z bojnih linij: Ljudje v vojni dobijo nadnaravno moč
30. 11. 2024 07.35Prepričan, da želi biti športni fotograf, se je po naključju znašel v Bosni med vojno in danes je Eddy van Wessel eden najbolj priznanih in večkrat nagrajenih vojnih fotografov na svetu. Še vedno se oklepa analognega fotoaparata in črnobelih fotografij, ker meni, da tako lahko najbolje zadane njihovo bistvo. Da pritisne na sprožilec, potrebuje občutek, ne prizora. Svoje delo jemlje kot poslanstvo z upanjem, da lahko nekaj spremeni. Temne plati ljudi, ki jih je srečal, in vse grozote, ki jih je videl, so ga v 30 letih spremenile, prizna. Njegov filter je domača kmetija, kjer je življenje spokojno, vojna vihra pa le oddaljen spomin. Do naslednjič.

Sarajevski atentat: krogla, ki je začela prvo svetovno vojno
16. 11. 2024 20.2411. 11. 1918 ob 11. uri je začelo veljati premirje, ki ga je Nemčija podpisala z antantnimi silami in končala se je prva svetovna vojna. Skupno naj bi na bojiščih umrlo deset milijonov vojakov, ranjenih naj bi jih bilo še vsaj dvakrat toliko. Vojna sicer ni bila presenečenje, napetosti med državami so naraščale že več let, bilo je le vprašanje časa in dogodka, ki bi bil povod za to. Ta je prišel v obliki atentata na avstrijskega prestolonaslednika Franca Ferdinanda in njegovo ženo Sofijo. Obiskali smo kraj, kjer se je to zgodilo.

Marta Kos dobila zeleno luč parlamentarnega odbora
07. 11. 2024 06.20Slovenska kandidatka za evropsko komisarko za širitev EU Marta Kos je po zaslišanju prejela zeleno luč odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve (Afet), so sporočili iz liberalne politične skupine Renew, ki ji pripada tudi Kosova. Kosova je na zaslišanju sicer izpostavila, da je večja in reformirana EU strateška nuja, pri širitvi na Zahodni Balkan je poudarila pomen sprave in regionalnega sodelovanja, podporo Ukrajini pa je označila za absolutno prednostno nalogo.

Plavi Orkestar po 35 letih v originalni zasedbi?
17. 10. 2024 11.11Meseca marca 2025 mineva natanko 40 let, odkar je skupina Plavi Orkestar izdala prvenec Soldatski bal, ki je še vedno najbolj prodajan debitantski album vseh časov v državah nekdanje Jugoslavije. Glasbene kroge pa je zajela novica, da se bo Saši Lošiću Loši in bratoma Čeremida pridružil originalni kitarist Mladen Pavičić Pava. Če bi se dolgo pričakovana ponovna združitev res zgodila, bi originalni Plavi Orkestar skupaj nastopil prvič po dolgih 35 letih.

Rešili so se skozi podstrešno okno, nato odplavali na streho džamije
12. 10. 2024 20.47Kot da je spet divjala vojna. Tako opisujejo opustošenje prebivalci območij iz Bosne in Hercegovine, ki so jih pred tednom dni prizadele katastrofalne poplave in zemeljski plazovi. Družine se poslavljajo od svojih najdražjih. V poplavah je ugasnilo 24 življenj. Tri osebe še pogrešajo. Nekateri se vračajo v svoja razdejana mesteca in vasi, kjer stroji noč in dan odpravljajo ogromno škodo. Uničenih ali poškodovanih je na stotine domov in drugih objektov. Nekatere vasi so še vedno odrezane od sveta, brez vode in elektrike. Prostovoljci neumorno zbirajo in prizadetim dovažajo pomoč. A pot v normalno življenje na tem območju bo še dolga.

'Niso bili le sosedje, bili so moji prijatelji. Zdaj jih ni več'
08. 10. 2024 10.14Katastrofalne poplave in zemeljski plazovi so po nekaterih sicer še neuradnih podatkih v BiH vzeli kar 21 življenj. A številka bi lahko bila še večja, saj nekatere še vedno pogrešajo. Na težje dostopnih območjih je od sveta še vedno odrezanih več zaselkov, ljudje tam čakajo na pomoč. Drugod ljudje odpravljajo posledice ujme ter ob tem s strahom gledajo v nebo. Na vidiku pa je namreč že novo deževje, zato vremenoslovci svarijo prebivalce, naj bodo pripravljeni. Na terenu je še vedno tudi ekipa slovenskih reševalcev, ki nadaljuje z iskanjem pogrešanih oseb. V državi pa so razglasili dan žalovanja.

'Zlahka se šalimo, komentiramo, uporabljamo jezik, ki je še kako nevaren'
30. 06. 2024 11.34"Vse, kar delamo, je del neke politike. Bodisi nas ta politika izkorišča bodisi jo oblikujemo, najpogosteje pa kar oboje," pravi vizualna umetnica Šejla Kamerić, ki živi med Berlinom in Sarajevom. Njeno življenje in umetniško pot je močno zaznamovala vojna v BiH, zato v svojih delih rada opozarja na absurdnost vojne in pri ljudeh skuša zbuditi empatijo. Kot pravi, smo dandanes vsi pod vplivom neke globalne vojne, ki se odvija na različnih ravneh. Izbor njenih eksplicitno političnih del je na ogled v ljubljanski Cukrarni, z nami pa se je pogovarjala pred odprtjem razstave.

BOV, veteran jugoslovanskih konfliktov v Ukrajini
13. 06. 2024 09.42Ko je bila Ukrajina v škripcih zaradi pomanjkanja orožja in streliva, in je ameriški senat zavlačeval ter odlagal več milijard evrov pomoči, Slovenija ni odlašala. Kot smo neuradno izvedeli, je v tem času Ukrajini poslala 26 bojnih oklepnih vozil (BOV), tri bojna vozila pehote in novo pošiljko dronov.

'Omejitve o uporabi orožja za napade na Rusijo ukrajinskim silam vežejo roke'
27. 05. 2024 20.43Zahodne zaveznice bi morale ponovno razmisliti o omejitvah, ki so jih postavile Ukrajini glede uporabe njihovega orožja za napade na Rusijo, je v Sofiji dejal generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg. Po njegovi oceni namreč te omejitve ukrajinskim silam vežejo roke, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Krogle, noži, bombe: atentati, ki so pretresli Evropo (in svet)
15. 05. 2024 22.38Najodmevnejši atentat v zgodovini je bil umor ameriškega predsednika Johna F. Kennedyja, zaradi opravljanja svoje funkcije pa so umirali tudi evropski politiki. Srbski premier Zoran Đinđić je bil ustreljen v srce, za španskega predsednika vlade je bila usodna bomba baskovske separatistične organizacije. Umor švedskega premierja, ki je obležal v mlaki krvi, je več kot 30 let ostajal neraziskan. V Sloveniji bi bil napad lahko usoden za Boruta Pahorja, duhove pa še vedno buri tudi atentant na Ivana Krambergerja, znanega tudi kot "dobrega človeka iz Negove".

30 let po koncu vojne priznali status civilne žrtve otroku, rojenemu iz posilstva
03. 05. 2024 12.31V BiH so skoraj 30 let po koncu vojne v državi priznali status civilne žrtve vojne prvemu otroku, rojenemu kot posledica vojnega zločina posilstva. BiH je s tem po navedbah ministrstva za delo in socialno politiko entitete Federacije BiH postala prva država na svetu, ki je tako rojenemu otroku priznala status civilne žrtve vojne.

Boj za nebo nad Odeso: Z Zastavo nad Šahede
30. 04. 2024 10.29Ukrajinske sile so objavile posnetek iz Odese, na katerem s pomočjo protiletalskih topov jugoslovanske izdelave Zastava M55 poskušajo sestreliti ruske drone geran oz. šahid. Najverjetneje gre za protiletalsko orožje, ki ga je Ukrajini dostavila Slovenija. Kot smo že pred časom poročali, je pošiljko sestavljalo 200 mobilnih protiletalskih topov jugoslovanske izdelave.

Tariq Ali: Spreminjanje zgodovine je rezultat ozkoglednega nacionalizma
21. 04. 2024 11.36"Pomembno je, da ljudje vedo, kaj se je zgodilo v preteklosti, da ne prikrivajo zgodovine ali lažejo o njej," poudarja britansko-pakistanski aktivist in pisatelj Tariq Ali. Že v svojih najstniških letih se je uprl vojaški diktaturi in moral zapustiti Pakistan. Med vietnamsko vojno je bil eden vodilnih mirovnih aktivistov in s tem navdahnil Micka Jaggerja in Johna Lennona, ki sta mu posvetila pesmi. S svojo zadnjo knjigo o Churchillu je razjezil številne Britance. O vsem tem in o razlogih, zakaj mednarodno skupnost v svojih delih zapisuje v navednicah, smo se z njim pogovarjali med njegovim nedavnim obiskom v Ljubljani.

Ameriški lovci leteli nad BiH: v opozorilo Dodikovim težnjam po odcepitvi
09. 01. 2024 09.26Tri ameriška bojna letala so v ponedeljek preletavala nekaj mest Bosne in Hercegovine. Posebno vojaško vajo je ameriška vojska, v sodelovanju z oboroženimi silami BiH, izvedla na predvečer neustavnega praznika, ki ga v manjši entiteti obeležujejo kot dan Republike Srbske. S tem so poslali opozorilo predsedniku RS Dodiku, ki v zadnjem času grozi z odcepitvijo. A Dodik je prelet označil za "brezsramno kroženje, ki vznemirja državljane", v svojem govoru na slovesnosti pa je znova negiral genocid in poveličeval vojne zločince.

Slovenci zadovoljni s svojim življenjem, skrbi jih stanje gospodarstva
22. 12. 2023 16.54Večina Slovencev je zadovoljna s svojim življenjem, kar nas uvršča med bolj zadovoljne državljane v EU, kažejo izsledki raziskave javnega mnenja Eurobarometra. Slovenci so bolj kritični pri oceni stanja gospodarstva v državi, ki ga 51 odstotkov ocenjuje kot slabega, največ skrbi pa jim povzročata inflacija in priseljevanje.

Širitvene dileme na Zahodnem Balkanu
18. 11. 2023 09.50Širitvena utrujenost, prenovljena širitvena metodologija francoskega predsednika Macrona, sprva "coupling", nato pa "decoupling", so le nekateri izmed terminov, ki kažejo, kako dolgotrajen, neorganiziran in zmeden je širitveni proces EU na Zahodnem Balkanu. Kakorkoli že, priznati je treba, da del odgovornosti za razmere v tej regiji in zamiranje evropske perspektive nosi tudi EU. Vendar tukaj ne gre za kritiko na račun EU v slogu izjav politikov s srečanj držav pobude Odprti Balkan (Srbija, Severna Makedonija in Albanija), da si "EU ne prizadeva dovolj in stori premalo". Ravno nasprotno! EU naredi zelo veliko ali celo preveč in je težava morda prav v tem.

Oboroževanje Srbije: modernizacija vojske ali priprave na vojno?
20. 09. 2023 11.05"Zakaj se Srbija tako oborožuje, ali se pripravlja novo vojno na Balkanu?" so nedavno spraševali pri nemškem časniku Deutsche Welle. "Ne, Srbija se pripravlja na prihodnost," odgovarja Beograd. Kaj pa menijo analitiki? Odvisno, iz katere države prihajajo.

ECHR: Volilni sistem BiH nedemokratičen in še poglablja etnične delitve
29. 08. 2023 21.50Evropsko sodišče za človekove pravice je potrdilo to, o čemer kritiki govorijo že vse od podpisa daytonskega sporazuma, s katerim se je končala vojna v Bosni in Hercegovini. Presodilo je namreč, da je volilni sistem v BiH nedemokratičen in še dodatno poglablja etnične delitve.

Vojaki, letalonosilke, orožje: katere so najmočnejše vojske na svetu?
25. 08. 2023 15.32V času, ko varnost ni več tako samoumevna in se vojske pripravljajo, opremljajo ter povečujejo, je Global Firepower pripravil letno poročilo in razvrstitev nacionalnih oboroženih sil, od najmočnejših do najšibkejših. Vodilne so ZDA, ki jim sledita Rusija na drugem in Kitajska na tretjem mestu. Slovenija na tej lestvici zavzema 86. mesto.

Spomenik za Admiro in 'dezerterja' Boška razburja v Sarajevu
31. 07. 2023 13.18Tragična ljubezenska zgodba sarajevskih Romea in Julije, kot jima pravijo, se bo tudi simbolično zapisala v večnost. Pri mostu Vrbanja, kjer sta objeti trupli Boška Brkića in Admire Ismić leta 1993 osem dni opominjali svet na veliko ljubezen para različnih narodnosti v norosti vojne, jima bodo postavili spominsko ploščo. Na njej bodo izpisani verzi iz pesmi, ki jima jo je posvetila skupina Zabranjeno pušenje. Nekatere pa je odločitev mestnih oblasti razbesnela, saj trdijo, da nista storila nič takega, da bi si zaslužila spomenik – prej obratno.

Zver, Tomčeva in Bogovič pritisnili 'na napačen gumb' in podprli vojnega zločinca
15. 07. 2023 09.33Haaški obsojenec Dario Kordić je po 17. letih zapora in osmih letih prestajanja pogojne kazni leta 2022 postal rehabilitiran vojni zločinec. Vsaj tako ga je želela predstaviti vladajoča nomenklatura v Zagrebu. Po izteku kazni pa je takoj pohitel z izjavo, da ne obžaluje ničesar in da bi vse ponovil še enkrat. Izjave so odmevale do Bruslja. Tam so glasovali o admandmaju, ki obsoja njegove izjave. Ta je bil z veliko večino sprejet. Proti pa le 43 poslancev. Med njimi tudi Milan Zver, Romana Tomc in Franc Bogovič. Zmotili so se.

Zdravnica iz Srebrenice na maršu smrti: 'Bili smo lahka tarča'
11. 07. 2023 14.06"Še danes, ko pada dež, si predstavljam, kako pada po ljudeh, ki se skušajo prebiti na varno," pravi Fatima, ena od petih zdravnic v Srebrenici v času vojne in ena redkih žensk, ki so se 11. julija pridružile moškim na tako imenovanem maršu smrti. Ko je mesto padlo, namreč ni želela čakati, kaj se bo zgodilo in ali bo preživela. Želela se je izogniti mučenju in posilstvom, zato je usodo vzela v svoje roke in se z bratom, drugimi moškimi in peščico žensk odpravila čez gozdove do Tuzle. Sama je med vojno in v genocidu izgubila 40 sorodnikov, danes pa v porodnišnici v Tuzli pomaga na svet novorojenčkom.

Ob 28. obletnici genocida v Srebrenici pokopali 30 žrtev
11. 07. 2023 09.24V spominskem centru v Potočarih so na spominski slovesnosti ob 28. obletnici genocida v Srebrenici pokopali posmrtne ostanke 30 žrtev genocida, v katerem so sile bosanskih Srbov v samo nekaj dneh po zavzetju te bošnjaške enklave 11. julija 1995 ubile več kot 8300 Bošnjakov, večinoma moških in dečkov. Slovenija ob obletnici svari pred relativizacijo genocida, EU pa je obsodila zanikanja genocida.

Golob: Pogoj za začetek pogovorov o članstvu Ukrajine v Natu je trajen mir
29. 06. 2023 14.37Trajen mir v Ukrajini je eden od pogojev za začetek pogovorov o članstvu te države v zvezi Nato, je premier Robert Golob povedal pred vrhom EU, na katerem govorijo tudi o sodelovanju z Natom. Ena od osrednjih tem pogovorov je zagotavljanje varnostnih jamstev za Ukrajino, pri čemer se Slovenija zavzema za podporo v okviru obstoječih shem. Ob prihodu na vrh EU v Bruslju, na katerem bodo govorili tudi o zadnjih napetostih na severu Kosova, je glede morebitnih nadaljnjih ukrepov proti tej državi je Golob dejal, da krivec nikoli ni samo eden in da je na severu Kosova po njegovem mnenju potrebno čim prej ponoviti lokalne volitve, na katerih morajo sodelovati tudi kosovski Srbi.

Haaška bratovščina 'zločincev in herojev'
29. 05. 2023 06.20Ob 30. obletnici ustanovitve sodišča v Haagu se je njegovo delovanje večinoma povzelo v številkah – v letnicah, številu obtoženih, obsojenih. Toda zgodbe izza zidov tamkajšnjega pripora so veliko bolj slikovite, v njih pa ni ločnice med posameznimi verami ali nacijami. Srbski predsednik Slobodan Milošević je dal svoj pulover hrvaškemu generalu Anteju Gotovini, ko so ga v Haag privedli po aretaciji na Kanarskih otokih. Ta se mu je pozneje podpisal pod osmrtnico. Z Miloševićem je rojstni dan praznoval poveljnik obrambe Srebrenice Naser Orić. Srbski radikalec Vojislav Šešelj je postal najboljši prijatelj s poveljnikom hrvaških sil v BiH Mladenom Naletilićem - Tutom, nato pa na njegov pogreb poslal tudi sožalni venec z napisom v cirilici.

'Oder je bil krvav, aplavz je zamenjal rafal. Nastopil je zločin'
27. 05. 2023 18.31Vojna na območju nekdanje Jugoslavije je ena najbolj dokumentiranih vojn. Haaško sodišče je zbralo in obravnavalo na milijone dokumentov, vsaka razsodba je bila podkrepljena s številnimi materialnimi dokazi in pričevanji. Vse to gradivo še vedno hranijo v Haagu, čeprav si različne politične strani na območju nekdanje Jugoslavije prizadevajo, da bi se dokopale do originalnih dokumentov. Prek informativnega centra o haaškem sodišču, ki so ga pred nekaj leti odprli v sarajevski Vijećnici, pa lahko vsi zainteresirani dostopajo do arhiva v digitalni obliki. V centru pa si lahko ogledajo tudi originalno sodno dvorano iz Haaga.

Dodik se bo v Moskvi srečal z ruskim predsednikom Putinom
22. 05. 2023 18.16Voditelj Republike Srbske v BiH Milorad Dodik se je odpravil na težko pričakovan obisk v Moskvi, kjer se bo srečal tudi z ruskim predsednikom. Ruski uradnik je potrdil, da bo beseda tekla o cenah plina in o novem plinovodu.