vojaška hunta

Hunta v Mjanmaru nadaljuje zračne napade, tudi na območjih, ki jih je prizadel potres
04. 04. 2025 13.23Vladajoča vojaška hunta v Mjanmaru je od uničujočega potresa pred tednom dni izvedla več kot 60 zračnih napadov na položaje uporniških oboroženih skupin, so sporočili Združeni narodi. Opozorili so, da je od tega 16 napadov izvedla po sredini razglasitvi začasne prekinitve ognja, tudi na območjih, ki so bila prizadeta v potresu.

V Mjanmaru umrlo najmanj 1644 ljudi: 'Odkopavamo jih z golimi rokami'
29. 03. 2025 07.09Močan potres v Mjanmaru je vzel najmanj 1644 življenj, še več tisoč ljudi je poškodovanih. Najhuje je v mestu Mandalaj, ki je bil najbližje epicentru potresa z magnitudo 7,7. Potres so čutili tudi v drugih državah, veliko škode je na Tajskem, kjer se je v Bangkoku zrušila še nedokončana stolpnica. Pogrešajo še 100 delavcev, ki so bili na gradbišču, šest jih je umrlo pod ruševinami.

V le nekaj sekundah stolpnica v ruševinah, most zgrmel v reko
28. 03. 2025 08.57Mjanmar je prizadel močan potres z magnitudo 7,7 na globini deset kilometrov. Informacije iz države, kjer vlada vojaška hunta, so skope. V potresu v Mjanmaru je umrlo 144 ljudi, več kot 730 poškodovanih. Od tega je v zrušenju mošeje v mestu Mandalay v osrednjem delu države umrlo najmanj 15 ljudi. V mestu Taungoo pa se je zrušil samostan, pri čemer je umrlo pet ljudi. Potres so sicer čutili tudi na Kitajskem in Tajskem, kjer se je v le nekaj sekundah združila 30-nadstropna stolpnica in pokopala vsaj tri delavce, več jih je ujetih pod ruševinami. Posnetki prikazujejo, da je bilo tresenje tako močno, da so se zibale celotne zgradbe, z vrha stolpnic je na ulice pljusknila tudi voda iz bazenov.

Poplave in plazovi vzeli najmanj 160 življenj, mjanmarska hunta prosi za pomoč
14. 09. 2024 11.01Mjanmar so po tajfunu Yagi prizadele hude poplave, zaradi katerih je moralo domove zapustiti več kot 230.000 ljudi, umrlo pa jih je najmanj 22. Vladajoča hunta je zaprosila za tujo pomoč, da bi ublažila posledice naravne katastrofe, poročajo tamkajšnji mediji. Med najbolj prizadetimi območji je prestolnica Naypyidaw.

'Ponujam ledvico. Moja krvna skupina je O. Stara sem 26 let in ne pijem'
01. 09. 2024 12.21Kam lahko človeka pripelje revščina, kje so njegove meje? Večina tega na srečo ne bo nikoli izvedela. Kaj pa tisti, ki se znajdejo v takšnih okoliščinah? Maung iz Mjanmara je oddal oglas, da proda svojo ledvico. Potem ko žena in hčerka tri dni nista jedli. In nikakor ni edini.

Mali po zasedi proti Wagnerjevim borcem prekinil diplomatske vezi s Kijevom
05. 08. 2024 12.11Mali je prekinil diplomatske vezi z Ukrajino, obtožuje jo kršenja suverenosti. S tem se je vojaška hunta, ki državo vodi, odzvala na trditve ukrajinske obveščevalne službe, da so njene informacije upornikom na severu omogočile uspešno akcijo, v kateri naj bi bilo ubitih tudi več deset pripadnikov ruskega Wagnerja.

Vlada v izgnanstvu nad prestolnico poslala 29 dronov z eksplozivi
04. 04. 2024 11.12Vlada narodne enotnosti (NUG) v Mjanmaru je sporočila, je 29 brezpilotnih letalnikov, oboroženih z eksplozivom, napadlo letališče, letalsko bazo in vojaški štab v prestolnici Nay Pyi Taw. Odgovornost za napad je prevzela mjanmarska vlada v izgnanstvu. Vojska naj bi sicer sedem dronov sestrelila, eno pa je eksplodiralo na letališki stezi.

Niger prekinil vojaško sodelovanje z ZDA
17. 03. 2024 10.59Niger je prekinil sporazum o vojaškem sodelovanju z ZDA, je sporočila vladajoča hunta, ki od vojaškega udara julija lani vodi to zahodnoafriško državo. ZDA, ki imajo tam okoli tisoč vojakov, so z odločitvijo Nigra seznanjene, ta pa je po navedbah Washingtona prišla po "odkritih pogovorih o pomislekih glede usmeritve hunte".

Kralj opija postal Mjanmar, Afganistan se je preusmeril v kristalni met
12. 12. 2023 11.16Mjanmar je postal največji proizvajalec opija na svetu. Tako je prehitel Afganistan, ki je bil več let glavni proizvajalec opija, a se je njegova proizvodnja drastično znižala, ko so oblast znova prevzeli talibani. Je pa ta prepoved privedla do večje proizvodnje sintetičnih drog v tej državi in njeni soseščini, kjer že tako proizvedejo velik delež metamfetaminov, ki so globalno prevladujoča sintetična droga.

Niger odprl meje, v Evropi prva letala z evakuiranimi
02. 08. 2023 08.51Niger je skoraj teden dni po državnem udaru znova odprl kopenske in zračne meje s petimi sosednjimi državami, je danes sporočila vojaška hunta, ki je prejšnji teden prevzela oblast. V Francijo in Italijo so medtem prispela prva letala z ljudmi, ki so jih evakuirali iz Nigra, kjer pa po podatkih zunanjega ministrstva ni slovenskih državljanov.

Francija evakuira svoje državljane iz Nigra, nekatere države Sahela podpirajo upornike
01. 08. 2023 12.53Francija se pripravlja na evakuacijo svojih državljanov iz Nigra, potem ko je zaradi državnega udara ta zahodnoafriška država zašla v ostro politično krizo, ki je polarizirala sosednje države v regiji. Sporočili so, da bodo evakuirali vse francoske in evropske državljane zaradi ostrih razmer v Niameyju. Za potezo se odloča tudi vse več drugih evropskih držav.

Hunta: Francija se pripravlja na vojaško posredovanje v Nigru
31. 07. 2023 15.43Nigrska vojaška hunta je sporočila, da Francija načrtuje vojaško operacijo za osvoboditev odstavljenega predsednika. Francosko zunanje ministrstvo je zanikalo, da se pripravlja na uporabo sile in sporočilo, da je trenutno pridržani predsednik Mohamed Bazoum edina legitimna avtoriteta v državi. V prestolnici Niamey še naprej potekajo demonstracije v podporo prevratnikom, napadli so tudi francosko veleposlaništvo in vzklikali protifrancoske in proruske slogane.

Blinken: vojaška hunta v Mjanmaru mora končati z nasiljem
22. 12. 2022 08.15Varnostni svet ZN je sprejel svojo prvo resolucijo glede Mjanmara v zgodovini, ki naslavlja problematične razmere v tej državi v jugovzhodni Aziji. V resoluciji med drugim pozivajo mjanmarsko vladajočo vojaško hunto, naj izpusti zaprto voditeljico Aung San Suu Kyi.

Mjanmarska hunta jo je obsodila na še šest let zapora
12. 10. 2022 09.46Mjanmarska vojaška hunta je odstavljeno voditeljico Aung San Su Či zaradi domnevne korupcije obsodila na še šest let zapora, je sporočil neimenovan vir, seznanjen s primerom. Nobelovo nagrajenko, ki je zaprta od lanskoletnega državnega udara, so oblasti zdaj skupno obsodile že na 26 let zapora.

Nobelova nagrajenka dobila še tri leta zapora
02. 09. 2022 10.00Odstavljeno voditeljico Mjanmara, Aung San Suu Kyi, je sodišče mjanmarske vojaške hunte zaradi domnevne volilne goljufije obsodilo na še tri dodatna leta zapora. Skupno je bila v zadnjih mesecih 77-letnica obsojena na 17 let zapora zaradi različnih kaznivih dejanj, vključno s korupcijo, spodbujanjem k uporu in kršenjem covidnih ukrepov.

Evropa se umika iz Malija, prihajajo Rusi
17. 08. 2022 12.05Nemško obrambno ministrstvo je prejšnji teden sporočilo, da do nadaljnjega prekinja misijo Bundeswehra v Maliju, v kateri je sodelovalo okoli 1000 vojakov. Malijska vlada je namreč nemški vojski večkrat zavrnila pravice do preletov, ki so potrebni za rotacije vojakov. V začetku tedna pa so nemške enote v tej zahodnoafriški državi opazile več deset domnevno ruskih pripadnikov, je razvidno iz torkovega dokumenta nemške vojske.

Državni udar v Burkini Faso, oblast prevzeli uporniški vojaki
24. 01. 2022 19.37Več kot deset uporniških vojakov se je pojavilo v oddaji državne televizije v Burkini Faso in v izjavi so dejali, da je vojaška hunta prevzela nadzor nad državo, potem ko so po dnevu strelskih spopadov pridržali demokratično izvoljenega predsednika Rocha Marca Christiana Kaboréja. Predsedniku očitajo neuspeh pri odpravljanju islamističnega upora v državi.

V pogorelih vozilih našli več kot 30 trupel
26. 12. 2021 12.04V Mjanmaru so v pogorelih vozilih odkrili trupla več kot 30 ljudi. Uporniška skupina je odgovornost pripisala vladajoči vojaški hunti, ki to zanika.

V Mjanmaru iz zapora izpustili ameriškega novinarja
15. 11. 2021 11.42Ameriškega novinarja Dannyja Fensterja so izpustili iz zapora v Mjanmaru, potem ko ga je tamkajšnje vojaško sodišče prejšnji teden obsodilo na 11 let zapora. Mjanmarska hunta ga je pridržala maja letos, za krivega pa je bil spoznan zaradi kršenja zakona o priseljevanju, nezakonitega združevanja in spodbujanja nestrinjanja z vojsko. Preden je zapustil državo, so ga pomilostili.

Zdravniki se bojijo vojaške hunte, bolnike zdravijo zunaj zdravstvenih ustanov
22. 07. 2021 18.48V Mjanmaru se po februarskem vojaškem udaru, ko so ljudje na kisikove bombe čakali po več ur, hudo bolni pa, ker so se bali obiskati prenatrpane bolnišnice s premalo zaposlenimi, umirali doma, znova soočajo s hudim valom okužb. Ker so bili zdravniki ključni gonilniki začetnega protestnega gibanja, se bojijo aretacij in mučenja, bolnike pa zato v sklopu skrivne zveze prostovoljcev zdravijo zunaj zdravstvenih ustanov.

Kriza v Mjanmaru: ZN pozval k ustavitvi 'kampanje represije in pokola naroda'
13. 04. 2021 17.03Visoka komisarka ZN za človekove pravice Michelle Bachelet je opozorila, da bi vojaško zatiranje protestov v Mjanmaru lahko preraslo v državljansko vojno, kakršni je bila mednarodna skupnost priča v Siriji. Pozvala je tudi h koncu "pokola".

Na protestih v Mjanmaru v nedeljo najbolj krvav dan doslej
15. 03. 2021 14.39V Mjanmaru se nadaljujejo protesti proti vojaški hunti, ki je februarja prevzela oblast v državi. Nedelja je bila najbolj krvav dan od njihovega začetka, nasilje varnostnih sil je terjalo več deset žrtev. Vojaška hunta je medtem razglasila vojno stanje za še štiri okrožja Jangona. To pomeni, da bodo vsakomur, ki je aretiran v okrožju z vojnim stanjem, sodili na vojaškem sodišču in ne na civilnem, zagrožene pa so kazni od treh let težaškega dela do usmrtitve.

Policisti pobegnili iz Mjanmara: 'Naročili so nam, naj streljamo na protestnike'
10. 03. 2021 17.44Več deset policistov iz Mjanmara je čez mejo pobegnilo v sosednjo Indijo, saj niso želeli izvršiti navodil vojske, ki je prejšnji mesec oblast prevzela z državnim udarom. Več kot ducat prebežnikov je med intervjuji dejalo, da so pobegnili, saj so se bali, da bodo prisiljeni ubiti ali poškodovati civiliste. Varnostni svet Združenih narodov je medtem nasilje mjanmarske vojske nad mirnimi protestniki soglasno obsodil.

Mjanmar: Vojaška hunta petim medijem prepovedala poročanje
09. 03. 2021 08.14Represija proti protestnikom in nasprotnikom režima se v Mjanmaru vztrajno stopnjuje. Vojaška hunta je petim medijem prepovedala poročanje in odvzela licence za oddajanje. Ti so v zadnjih tednih obširno poročali o protestih zaradi državnega udara, pa tudi o brutalnem odzivu varnostnih sil. Ponovno so poročali o treh smrtnih žrtvah.

Najbolj krvav dan v Mjanmaru: umrlo že 38 protestnikov
03. 03. 2021 10.14Zatiranje protestnikov v Mjanmaru se nadaljuje. Kot je znano, so vojaške sile poleg solzivca, vodnih topov in gumijastih nabojev vse pogosteje začele uporabljati tudi prave naboje. Današnji dan je bil v Mjanmaru najbolj krvav od vojaškega udara 1. februarja, saj so varnostne sile na protestih ubile najmanj 38 ljudi, je sporočila posebna odposlanka Združenih narodov za Mjanmar Christine Schraner Burgener.

Zatiranje protestnikov v Mjanmaru se nadaljuje: nad protestnike s pravimi naboji
02. 03. 2021 13.11Mjanmarske varnostne sile so na severozahodu države proti protestnikom, ki nasprotujejo vojaški hunti, znova uporabile prave naboje. Trije protestniki so v kritičnem stanju. Vojaška hunta namreč postopoma stopnjuje pritisk na protestnike z uporabo solzivca, vodnih topov in gumijastih nabojev, vse pogosteje pa tudi s pravimi naboji.

V Mjanmaru ubitih najmanj šest protestnikov, med njimi tudi mladoletni
28. 02. 2021 12.36V Mjanmaru se tudi danes nadaljuje nasilje nad protestniki, ki nasprotujejo vojaški hunti. Varnostne sile so ustrelile najmanj šest protestnikov. Gre za doslej najbolj krvavo ukrepanje proti nasprotnikom vojaške hunte, ki je pred štirimi tedni v državi izvedla udar.

Stopnjevanje nasilja v Mjanmaru: prijeti novinarji, protestnica utrpela strelne rane
27. 02. 2021 19.30Iz Mjanmara poročajo o stopnjevanju zatiranja protestnikov – prijetih naj bi bilo več deset ljudi, tudi novinarji, ena od protestnic je utrpela strelne rane. Pred tem je v petek veleposlanik države pri Združenih narodih pozval organizacijo, naj ustavi vojsko in pomaga pri vnovični vzpostavitvi demokracije. Hunta ga je že razrešila s položaja.

Množični protesti v Mjanmaru: 'Nočemo hunte, hočemo demokracijo'
22. 02. 2021 12.15Več sto tisoč protestnikov se je ponovno zbralo v Yangonu, Naypyidawu, Mandalayu in drugod, kljub očitni grožnji hunte, da bo nad njimi zopet uporabila smrtonosno silo. Za tokratne demonstracije napovedujejo, da bodo najbolj množične. Z vsedržavno splošno stavko so se jim pridružili tudi zdravniki, učitelji, bančni uslužbenci, trgovci in delavci v tovarnah.

Mjanmar: Policija na protestnike streljala z gumijastimi naboji
09. 02. 2021 18.08V Mjanmaru se že četrti dan nadaljujejo protesti proti državnemu udaru. V prestolnici Naypyitaw, kjer se je zbralo več tisoč ljudi, so policisti uporabili tudi gumijaste naboje in vodni top. Mjanmarska vojaška hunta, ki je oblast z državnim udarom prevzela pred tednom dni, je obljubila vzpostavitev pristne in disciplinirane demokracije.